Jak zjistit, k jaké BTS je přihlášen váš mobil?
- Recenze
- Karel Kilián
- 8.3.2018
- 16
Za příjem a přenos signálů z mobilních telefonů je zodpovědný systém základnových stanic. Jeho součástí jsou základní převodní stanice – BTS ((Base Transceiver Station), což jsou v podstatě vysílače a přijímače radiových signálů. Tato síť stanic pokrývá většinu území, telefony se pak připojují k jednotlivým základnám. Chcete vědět, ke kterým “bétéeskám” se v průběhu dne připojoval váš telefon? Zjistit to můžete pomocí aplikace Cell Signal Monitor, kterou vám nejen představíme, ale poskytneme také trik, jak dosáhnout kýženého cíle.
Obsah článku
- Co Cell Signal Monitor slibuje?
- Jak Cell Signal Monitor funguje v praxi?
- K jaké základnové stanici je přihlášen váš mobil?
- Resumé
Co Cell Signal Monitor slibuje?
V popisku v Obchodě Play se dočtete, že Cell Signal Monitor je pokročilý nástroj, který vám umožní sledovat stav mobilní sítě shromažďováním dat o BTS. Aplikace podporuje sítě GSM, UMTS a LTE. Program nabízí informace o aktuálním mobilním připojení, graf, vyjadřující sílu signálu v průběhu času, jakož i podrobné logy, ze kterých vyčtete, kde bylo zařízení přihlášeno během celého dne. K nesporným kladům patří také široké možnosti nastavení.
Jak Cell Signal Monitor funguje v praxi?
Po instalaci a spuštění se ocitnete na úvodní obrazovce se základními informacemi. Aplikace podporuje zařízení se dvěma kartami SIM a dokáže zobrazovat údaje pro obě sítě. K vidění jsou následující informace:
- Stav připojení (dostupná síť/ pouze v případě nouze/mimo provoz/rádio je vypnuté).
- Název operátora a jeho MCC (Mobile Country Code – kód země) a MNC (Mobile country code – kód mobilního operátora).
- Dostupná síťová technologie (GPRS/EDGE/UMTS/LTE; frekvenci LTE můžete zjistit na základě našeho návodu).
- Identifikace buňky základnové stanice CID (Cell ID).
- Identita oblasti (LAC/RNC/TAC).
- Síla signálu.
- U některých telefonů jsou zobrazovány také “sousedící” buňky.
Přes postranní nabídku se pak dostanete k dalším možnostem. První sekce Síla zobrazuje graf síly signálu mobilní sítě v průběhu času. Pokud se zařízení přepíná mezi dvěma či více buňkami, jsou tyto části grafu prezentovány jinou barvou.
V sekci Rychlost by měla být zaznamenávána rychlost stahování a odesílání dat. Bohužel na testovacím telefonu OnePlus 5 se údaje v grafech neobjevovaly. Konečně sekce Log zobrazuje údaje, ukládané v nastaveném intervalu. Snadno zde vyčtete, jak se měnila síla signálu, dostupná technologie a případně BTS, ke které byl telefon připojen. Veškerá data lze snadno exportovat a sdílet skrze další aplikace.
K jaké BTS je přihlášen váš mobil?
K lokalizaci základnové stanice, ke které je telefon přihlášen, vám stačí číslo CID. Na webu www.gsmweb.cz/mapa pak můžete prohlížet BTS v mapových podkladech. Většinou zde najdete i fotku budovy a samotné základnové stanice. Pokud chcete vidět polohu BTS přímo v aplikaci, budete muset nejprve naimportovat soubor CLF, obsahující data o umístění základnových stanic. Odkazy na průběžně aktualizované soubory najdete na adrese www.gsmweb.cz/celltrack/clf.
My jsme pro naše účely použili soubor 23001combined-foto.clf, který jsme stáhli do telefonu a následně v sekci Správce databáze tlačítkem Import naimportovali do aplikace. Pak jsme v sekci Předvolby přešli do Společná nastavení, kde jsme povolili možnost Zobrazovat informace o poloze. Kromě toho jsme v Nastavení logování zvolili Typ logování: detailní.
Aplikace nám pak jak na hlavní obrazovce, tak i v logu ukazovala informace o poloze BTS – v našem případě se jednalo o vysílač, umístěný na budově SD Budoucnost na ostravské křižovatce ulic Cihelní a Českobratrská. Z logů jsme také zjistili, že v průběhu času telefon jednou změnil základnovou stanici – připojil se k jiné BTSce, umístěné na téže budově.
Resumé
Aplikace používá moderní uživatelské rozhraní, které je přehledné a díky lokalizaci do češtiny také snadno pochopitelné. Většina poskytovaných údajů asi laiky příliš nezaujme, nicméně po importu databáze polohy základnových stanic začne být situace zajímavější. Pak můžete sledovat, k jakým BTSkám se váš mobil v průběhu dne připojoval, jaká byla síla signálu a řadu dalších hodnot.
Program Cell Signal Monitor je k dispozici zdarma, obsahuje však reklamní proužky. Od roku 2011 si ho stáhlo více než půl milionu uživatelů a jeho průměrná známka je 4,1. Necelé 3 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 2.3 a novějším. Za zmínku stojí také poměrně časté aktualizace, které autor Alexander Kozyukov vydává i několikrát měsíčně.
Na doporučení čtenářů jsme se podívali také na aplikaci NetMonster, která ví vše o BTSkách a mobilní síti.
Podíváte se, k jaké BTS je připojen váš telefon?
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (16)
Přidat komentář