BOSE Soundlink Bluetooth III – přenosné reproduktory se skvělým zvukem i výdrží (recenze)
- Recenze
- Matěj Machytka
- 4.1.2015
- 17
Firma Bose je na poli audio zařízení známým pojmem. Jejich reproduktory jsou známé kvalitním zvukem, ale také vyšší cenou. Již několik let se společnost orientuje i na přenosné “repráky”, které se dají připojit k takřka čemukoliv skrze Bluetooth. Když jsem před pár lety slyšel, jak hrají, přišlo mi neuvěřitelné, že se do tak kompaktního těla dokázal vejít takový zvuk. Roky uplynuly, vývoj pokročil. Dnes se podrobně podíváme na Bose Soundlink Bluetooth speaker III.
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Zvuk a poslech
- Baterie a výdrž
- Příslušenství
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Obsah balení
Balení je oproti samotným reproduktorům poměrně velké. Způsobeno je to všemožnými vystýlkami, které zajišťují, že se soundsystému na cestě k vám nic nestane. Kromě Bose Soundlink III v něm najdete adaptér pro nabíjení s koncovkami jak do našich, tak do amerických zásuvek a uživatelskou příručku. Reproduktory jsou zabaleny do pěnového pouzdra, které se dá párkrát použít při přenášení.
Vzhled a dílenské zpracování
Design působí minimalisticky a tak trochu retro. Přední straně dominuje stříbrná kovová mřížka reproduktoru a logo firmy Bose. Na zadní straně najdeme tři porty. První slouží k připojení síťového adaptéru, druhý, typu microUSB, je zde kvůli aktualizacím firmwaru a třetí je klasický 3,5 mm jack, který využijete pro připojení “neBluetooth” zařízení.
Na vrchní hraně sídlí všechna ovládací tlačítka. Celkově jich je šest:
Zapnout/vypnout, Bluetooth, AUX, ztišení, hlasitost dolů, hlasitost nahoru
Tlačítka nejsou dotyková, jak tomu bylo u některých dřívějších modelů, což kvitujeme. Ne vždy to totiž perfektně fungovalo. Vrchní hrana je zároveň pogumovaná, což by mohlo v některých evokovat zvýšenou odolnost reproduktorů. Nenechte se však zmást, vlhko, voda či prach jim určitě dobře neudělají. Na spodní straně jsou dvě protiskluzové plochy, jež zajišťují lepší stabilitu. Na přední straně ještě najdeme sérii kontrolek.
I když jsou Bose Soundlink III přenosné, s rozměry 13,5 cm x 25,6 cm x 4,8 cm je do kapsy zrovna nestrčíte. Přesto působí kompaktním dojmem, do batohu je snadno dáte a kdekoliv je vytáhnete, budete překvapeni, jaký zvuk z nich vychází. Hmotnost činí 1,37 kg. Celkově vás design nenechá na pochybách o tom, že se jedná o prémiový produkt.
Zvuk a poslech
Asi nikde na internetu nenajdete recenzi, která by si stěžovala na kvalitu zvuku. Zvuk je, jedním slovem, skvělý. Jiným příměrem můžeme hovořit o velkém zvuku z malého reproduktoru. Basy jsou mohutné, ale příjemné a nepřebíjí středy ani výšky. Ať si vyberete jakýkoli hudební žánr, na Bose Soundlink III bude znít takřka vždy parádně. Zvuk mají na svědomí drivery s neodymovými magnety, vždy dva na každé straně reproduktoru. Uprostřed se nachází membránový reproduktor starající se o basy, které jsou vysílány zepředu i zezadu. Oproti předchozí generaci má být reproduktor o hodně hlasitější, což můžeme potvrdit. Plný výkon necháte vyniknout jenom ve chvíli, kdy chcete ozvučit venkovní barbeque nebo trpíte masochistickými choutky a chcete, aby vám masivní zvuk urval hlavu. Pokud Bose připojíte k notebooku nebo televizi nenechává vás na holičkách ani při ozvučování filmu. Zvuku zkrátka nemám co vytknout.
Samozřejmostí zůstává, že všechny přenosné reproduktory mají své limity. U Bose se však povedlo vyladit hardware i software, který hudbu procesuje a vylepšuje stylem, jež se líbí vašemu uchu. I když se jedná o subjektivní hodnocení, všem, kterým jsem Soundlink III ukazoval, zůstalo na rtech “wow”. Ani při vyšší hlasitosti se člověk nemusí obávat nějakého škrčení či snížené kvality zvuku.
Jak jsem již zmínil, reproduktory jsou bezdrátové, perfektně se tak hodí k mobilnímu telefonu či notebooku s technologií Bluetooth. Párování je dílem okamžiku a Soundlink III si zapamatuje až šest posledně spárovaných přístrojů. Po zapnutí se reproduktor automaticky připojí ke známému zařízení (v případě, že má zapnuté Bluetooth). S HTC One jsem při prvním párování měl menší problém s tím, že se reproduktor po pár vteřinách odpojoval. Vypnutí a zapnutí však všechno vyřešilo. Dosah je standardní zhruba do 10 metrů. V bytě nebylo problém přehrávat hudbu i za roh skrze zeď.
Pokud určitou dobu nic neposloucháte, reproduktor se automaticky vypne, aby šetřil energii. Tato vlastnost nám vyloženě nevadí, ale líbila by se nám možnost, ji vypnout. Když se Soundlink III vypne, musíte ho opět manuálně zapnout tlačítkem a počkat na spárování.
Baterie a výdrž
Bose Soundlink III mají i další výhodu. Na pěkně dlouhou dobu se totiž obejdou bez připojení k zásuvce. Baterie vydrží, jak říká výrobce, až 14 hodin. Na dráty se tak ohlížet nemusíte a bez obav můžete vyrazit ven na housepárty nebo kamkoliv, kam se vám nechce tahat nic kromě hudby.
V praxi jsem se k úplnému vybití baterie ještě nepropracoval. O úrovni nabití vás informuje kontrolka na přední straně zařízení. Zelená znamená nabito, blikající červená potřebu připojení nabíječky a žlutá něco mezi tím. Žluté poblikávání znamená, že se baterie nabíjí. Doplnit šťávu “z nuly na sto” zvládne nabíječka do tří hodin.
Trochu nás mrzí, že je nabíjení realizováno skrze samostatný kabel a adaptér, více by se nám líbilo doplňování energie přes microUSB. To však (pravděpodobně) z technických důvodů umožněno není. Při delším výletu s sebou musíte tahat o nabíječku navíc.
Příslušenství
Žádné příslušenství při koupi darem nedostanete, přesto je zde jedno, o kterém zvláště při častém přenášení stojí uvažovat. Jedná se o pouzdro určené k ochraně reproduktoru. Je dostupné v několika barevných provedeních a design rozhodně kazit nebude. Na straně je umístěn zip pro snadnou manipulaci. V internetových obchodech jsme jej našli za cenu 990 Kč.
Kdy, kde a za kolik?
Značka Bose nenabízí zrovna lidové ceny. Za poskytovanou kvalitu si nechá náležitě zaplatit. Za své peníze však člověk dostane odpovídající produkt, což se o všech společnostech říct nedá. I když se nejedná o naprostou novinku, Bose Soundlink III byl představen počátkem roku, doporučená cena je stále 7 990 Kč. Někde už cena klesla, ale stejně si připravte minimálně sedm tisíc a další tisícovku na pouzdro.
[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]
Resumé
Přenosných bezdrátových reproduktorů je na trhu celá spousta, o poznání méně je těch, které hrají tak dobře, že je budete rádi poslouchat i doma. Bose Soundlink Bluetooth III k nim ale patří. Do kompaktního těla se dokázal vměstnat mohutný zvuk a pořádná výdrž na baterii k tomu. I když svými rozměry nepatří k nejmenším přenosným reproduktorům, do batohu či tašky se vám snadno vejdou. Design je jednoduchý a povedený.
Některé reproduktory nabízejí za méně peněz podobné služby, ale ve finále dojdete k závěru, že pokud si Bose můžete dovolit, mnoho lepších alternativ nenajdete. Samozřejmě můžeme vytknout několik detailů. Trochu nám vadilo automatické vypínání reproduktoru po 30 minutách nečinnosti a následovná nutnost opětovného spárování. Také bychom si dokázali představit instalovaný mikrofon pro konferenční hovory. Všechny tyto funkce navíc však odvádí pozornost od hlavní, kterou zůstává reprodukce zvuku. A v té je Bose Soundlink Bluetooth III zatraceně dobrý.
Cenovka je nastavena vysoko, ale takový je holt u Bose standard. Trochu zamrzí, že pouzdro není gratis a člověk za něj nechá další tisícovku. Za své peníze se dočkáte prémiového produktu, který možná úplně neohromí audiofily, většině z nás však bude více než stačit.
Klady
+ Mohutný zvuk
+ Zpracování a design
+ Rozměry a přenosnost
+ Dlouhá výdrž na baterii
+ Párty kdekoliv, kdykoliv
Zápory
– Vysoká cena
– Automatické vypínání
Přenosné bezdrátové reproduktory různých značek budou k vidění i na podzimní části Android Roadshow 2014. Neváhejte a registrujte se.
Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi
Komentáře (17)
Přidat komentář