Chraňte své oči s aplikací Bluelight Filter for Eye Care
![filter ico filter ico](https://www.svetandroida.cz/media/2015/04/filter_ico.jpg)
Reklama
Jestliže pracujete se svým telefonem či tabletem dlouho do noci, pak jste patrně zaznamenali nepříjemnou únavu očí, způsobenou ať už celkovým vyčerpáním, nebo právě upřeným pohledem na obrazovku. Chytré telefony, tablety, stejně jako počítače, notebooky a televizní obrazovky, prostě namáhají náš zrak, což se v konečném důsledku projeví únavou s dopady na celkovou výkonnost a produktivitu. Dnešní displeje sice poskytují stále ostřejší a jasnější obraz, nicméně i tak se mohou zásadně podílet na namáhání očí. I proto existuje v Obchodě Play celá řada aplikací, zaměřujících se na to, jak tento faktor eliminovat nebo alespoň omezit. Jednou z mnoha je Bluelight Filter for Eye Care, který vám představíme v této recenzi.
Co Bluelight Filter for Eye Care slibuje?
Dle tvrzení v popisku v Obchodě Play modrá složka barevného spektra, vycházejícího z rozsvícené obrazovky vašeho telefonu či tabletu, způsobuje zvýšené namáhání očí a problémy s usínáním, které se mohou projevit narušením denního biorytmu. Tato aplikace upraví barvu obrazovky snížením složky modrého světla a pomůže vašim očím odpočívat, takže pro vás bude jednodušší usnout. Jako zásadní vlastnosti a schopnosti vývojáři jmenují:- Filtr obrazovky pro ochranu zraku zdarma – snižuje namáhání očí, jednoduchý, ale funkční program, který stačí jen spustit.
- Přirozené barvy – i po aplikaci filtru má obrazovka přirozené barvy, takže můžete pohodlně číst zprávy, e-maily a webové stránky. Program neztmavuje displej, ale přizpůsobuje jeho barvy tak, aby došlo ke snížení modrého světla, které namáhá zrak.
- Jednoduché ovládání – snadné zapnutí nebo vypnutí jedním klepnutím, možnost nastavit průhlednost filtru a výběr z pěti různých barev filtrů.
- Snadné zapnutí a vypnutí – volitelné zobrazení nebo skrytí ikony filtru v oznamovací oblasti.
- Automatické spuštění – můžete si vybrat, zda se filtr aktivuje při startu systému.
- Nezatěžuje baterii zařízení.
- Zobrazení s filtrem a bez
- Rychlý přístup přes notifikace
Jak Bluelight Filter for Eye Care funguje v praxi?
Aplikaci ve verzi 1.921 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.0.2. Po spuštění se okamžitě dostanete do uživatelského rozhraní, které je lokalizováno do češtiny (byť ne zcela dokonale). V jednotlivých sekcích je možné nastavit parametry filtrování obrazu.- Uživatelské rozhraní aplikace Bluelight Filter for Eye Care
- Uživatelské rozhraní aplikace Bluelight Filter for Eye Care
- Filtr s modrým světlem – tímto přepínačem zapnete a vypnete funkci filtrování.
- Neprůhlednost – posuvníkem nastavuje intenzitu filtru,respektive jeho (ne)průhlednost. Ve verzi zdarma můžete filtr nastavit od 0 do 80 % s krokem po 1 %. Pokud byste chtěli až 95% filtrování, můžete si stáhnout Bluelight Filter – Night Mode.
- 25% neprůhlednost
- 50% neprůhlednost
- 80% neprůhlednost
- Barva filtrů – v této části jsou nejvíce vidět nedokonalosti překladů – v nabídce je pět možností: přírodní (předpokládáme, že správně by mělo být „přirozené“), žlutý, hnědý, červený a šedý (zde nesprávně „čerý“). Vyzkoušeli jsme všechny možnosti – filtry jsou poměrně jemné, nicméně jako nejpříjemnější jsme vyhodnotili výchozí přirozený filtr.
- Přirozený filtr
- Přirozený filtr
- Žlutý filtr
- Žlutý filtr
- Hnědý filtr
- Hnědý filtr
- Červený filtr
- Červený filtr
- Šedý filtr
- Šedý filtr
- Filtr na navigačním panelu – u této volby jsme neodhalili, co vlastně dělá.
- Klávesová zkratka na stavovém řádku – zobrazí v oznamovací oblasti ovládací prvek, skrze který je možné filtr vypínat a zapínat, případně vstoupit do nastavení. Tento zástupce může být zobrazen vždy, při zapnutém či vypnutém filtru, nebo nikdy.
- Klávesová zkratka na stavovém řádku
- Klávesová zkratka na stavovém řádku
- Filtr povoleno při uvedení do provozu – zajišťuje automatické spuštění aplikace a filtru po startu systému.
Resumé
Uživatelské rozhraní je jednoduché a k nastavení aplikace nebudete potřebovat žádné pokročilé znalosti. Bohužel lokalizace do češtiny, která byla patrně provedena automatickým překladačem, je hodně nepodařená a přispívá spíše k dezorientaci uživatele. Možnosti konfigurace jsou poměrně široké – uživatel může vybírat z několika barev filtru a nastavovat jeho intenzitu. To je skoro vše, co bychom od programu tohoto typu očekávali. Filtr jsme v praxi ocenili především večer a v noci, kdy obrazovka nejen nezářila zbytečně jasným svitem (ano, ten lze korigovat nastavením intenzity podsvětlení), ale její barvy byly o něco příjemnější. Z provozního hlediska můžeme konstatovat, že program není náročný na operační paměť a ani jsme nezaznamenali, že by se nějak zásadně podílel na využití baterie. O údajné škodlivosti modré složky barevného spektra samozřejmě můžeme polemizovat, nicméně řada zdrojů tuto informaci potvrzuje – viz například článek Záření obrazovek počítačů i smartphonů ničí zdravé spaní na serveru Týden.cz.- Nastavení průhlednosti a barvy filtru
- Jednoduché zapínání a vypínání z oznámení
Bluelight Filter for Eye Care
Instalovat (Free)
Google Play
O autorovi
Karel Kilián
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi