BlackBerry KEYone recenze: Povedený návrat hardwarové klávesnice?
- Recenze
- David Trlica
- 4.10.2017
- 3
BlackBerry KEYone přináší do Android telefonů opět jednu specialitu, kterou už v dnešní době vídáme minimálně. Na mysli máme samozřejmě hardwarovou klávesnici, se kterými je právě kanadské BlackBerry úzce spjato. Tentokrát se již ale stará pouze o softwarovou část telefonu, výrobu má na starosti čínská společnost TCL. Povedl se tento telefon, i když už jej nevyrábí přímo BlackBerry? Na to si odpovíme v dnešní recenzi.
Obsah recenze BlackBerry KEYone
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Čtečka otisků prstů
- Hardwarová klávesnice
- Displej
- Hardware
- Baterie a výdrž
- Systém
- Fotoaparát
- Závěr
Obsah balení moc nepotěší
V černé krabičce toho bohužel nenajdeme mnoho. TCL se rozhodlo k telefonu přibalit jen to nejnutnější příslušenství. Takže kromě telefonu nalezneme v balení také USB-C kabel, nabíječku, sluchátka s náhradními špunty, sponku na vytažení šuplíku pro simkartu a také nezbytné manuály.
Vzhled KEYone je na dnešní dobu neobvyklý
Jedno je jasné, pokud tento telefon vytáhnete na veřejnosti, tak ihned zaujme okolí. Je totiž hodně odlišný od toho, co můžeme u jiných telefonů vidět. Na přední straně zaujme samozřejmě hardwarová klávesnice, které se budeme věnovat podrobněji níže. Zadní strana telefonu je také hodně neobvyklá, záda telefonu jsou z větší části pogumovaná, a to kromě vrchu, kde je kovový pruh a také výrazný objektiv fotoaparátu.
Ten z těla telefonu vystupuje opravdu hodně, dokázal nám dokonce poškodit krycí sklíčko jiného telefonu, když jsme měli oba telefony v jedné kapse. Zde bychom radši uvítali, kdyby byl objektiv zapuštěn do těla telefonu. Zase tak velký problém by to neměl být, Blackberry KEYOne se totiž nedá zařadit mezi tenké telefony. Rozměry telefonu jsou 149,1 x 72,4 x 9,4 mm.
Rám telefonu je pak z kovu, na vrchní straně najdeme zdířku na 3,5mm jack, spodní strana nabízí USB-C a také dvě mřížky, nejedná se ale o stereo reproduktory, ale klasicky o kombinaci mikrofonu a jednoho hlasitého reproduktoru. Na levé straně najdeme zapínací/vypínací tlačítko. Pravá strana je pak nejvíce bohatá, kromě šuplíku na vložení simkarty a microSD karty, také najdeme na pravé straně kolébku pro ovládání hlasitosti a rovněž i speciální programovací tlačítko, na které se dá navolit mnoho funkcí.
Chytrý mezerník se čtečkou otisků prstů
Umístění čtečky otisků prstů vyřešili inženýři z TCL velmi chytře. Najdeme ji totiž přímo v klávesnici, přesněji na mezerníku. A i když se může zdát, že je plocha pro snímání prstu malá, tak jsme se nesetkali s žádným problémem při snímání prstů.
Reakce otevření telefonu sice není tak rychlá, jak můžeme vidět u vlajkových modelů, ale na druhou stranu prst se rozezná téměř vždy, a to ze všech směrů. Čtečce nevadí ani menší nečistoty, s vlhkým prstem si neporadí, to ale ani většina čteček.
Klávesnice BlackBerry KEYOne je perfektní
Nyní se zaměříme na samotnou klávesnici, což je asi to nejzajímavější, co na tomto telefonu můžeme najít. Klávesnice je podsvícená, jednotlivé klávesy jsou vyrobeny z lesklého plastu a nechybí ani simulace touchpadu. V podstatě celá plocha klávesnice je jeden velký jednoduchý touchpad, toho se dá využít jak v samotném systému, tak i při psaní zpráv.
Podobně jako je například systém v Galaxy Note 8 upraven pro stylus SPen, tak i nadstavba v BlackBerry KEYOne je připravena na hardwarovou klávesnici. Nejvíce to jde vidět hned na domovské obrazovce, kde můžete přiřadit k jednotlivým klávesám rychlé zkratky.
Například stisknete klávesu T, na kterou si můžete přiřadit otevření aplikace, kontaktu, nebo velké množství zkratek od rychlého napsání emailu, přes rychlé zavolání, přidání úkolu, až po kontrolu využití dat. Možností, co zvolit je opravdu hodně. Podporují se i zkratky třetích stran, takže si můžete nastavit například trasy do navigace, sdílení polohy, nový dokument, nebo spuštění seznamu skladeb.
Jakmile se zapamatujete většinu zkratek, tak se neskutečně urychlí používání telefonu. Celkem jde přiřadit funkce k 26 klávesám, takže místo jen tak nedojde. Na boku telefonu je pak ještě jedno tlačítko, ke kterému se dají přiřadit všechny výše zmíněné zkratky. Rozdíl oproti klávesnici je v tom, že tohle tlačítko můžete aktivovat na jakékoliv obrazovce, klávesy se zkratkami pouze na domovské obrazovce.
Klávesnice reaguje i na dotyky
Jak už jsme psali výše, klávesnice BlackBerry KEYOne je v podstatě i touchpad, i když samozřejmě chybí “levé či pravé” tlačítko. Využívá se to jak při psaní, tak i v samotném systému. U psaní vám klávesnice našeptává vždy tři slova, která se nejvíce blíží k tomu, co zrovna píšete. Na slovo můžete buď klasicky kliknout na displeji a vloží se do textu, anebo přejet prstem směrem nahoru v části, kde se slovo nachází, což je mnohem rychlejší.
Další gesto u psaní je klasické mazání, stačí když přejedete prstem po klávesnici z pravé strany do levé. Co se týče využití v systému, tak se dá klávesnice využít jako takové kolečko na myši, akorát do čtyř stran. Například na domovské obrazovce se dostanete na další stránku posunutím prstu do strany, nebo když scrollujete článek na webu, nemusíte šahat na displej, ale využít tažení prstu na klávesnici. Jde o hodně povedenou a návykovou funkci.
A co samotné psaní?
Na úplný závěr jsme si nechali psaní. Testovaný model měl ještě QWERTY klávesnici, nicméně nedávno se oznámilo, že se začnou prodávat i další verze klávesnic, a to včetně QWERTZ rozložení. Klávesy jsou dostatečně velké, zároveň jsou i zkosené, takže se pohodlněji mačkají. Psaní je bezproblémové, u delších textů se jedná o pohodlnější psaní než klávesnice na dotykovém displeji. Nicméně v dnešní době už nevidíme v hardwarové klávesnici tak velkou přidanou hodnotu. Displeje telefonů se za několik posledních let zvětšily a dnes už není problém s malými klávesami na malém displeji. Psaní se SW klávesnici už uživatelům nedělá takový problém jako před lety.
Ve výsledku tedy vidíme větší přidanou hodnotu hardwarové klávesnice hlavně ve zkratkách a dotykové vrstvě než v samotném psaní.
Displej s netradičním poměrem stran
V posledním roku můžeme vidět telefony s odlišným poměrem stran, a to 18:9. BlackBerry KEYone také patří do skupiny telefonů s odlišným poměrem stran, akorát zde najdeme poměr stran 3:2. Díky tomu nemá „plnohodnotné“ FullHD rozlišení. Samotný displej je 4,5“ velký, jde o IPS panel s rozlišením 1620 x 1080 pixelů. Ve výsledku je jemnost 433 ppi.
Co se týče kvality samotného displeje, tak zobrazovací schopnosti jsou téměř perfektní. Na slunci můžete telefon také bez problémů používat, čitelnost displeje je velmi dobrá. První prodávané modely tohoto telefonu měly problém s tím, že displej nebyl k tělu připevněn lepidlem či podobným materiálem. Na internetu se začaly objevovat snímky, kdy jednoduše displej vypadl z těla telefonu. Společnost TCL slíbila opravu a jak se můžeme přesvědčit u testovaného modelu, tak se jím to povedlo. Displej drží pevně a nikde jsme si nevšimli nějakých problémů.
Za zmínku také stojí trojice ovládacích senzorových tlačítek, které oddělují displej a hardwarovou klávesnici. Fungují dobře, dokonce jsou i podsvícená.
Výkon telefonu BlackBerry KEYone hodně zklamal
O výkon telefonu se stará Snapdragon 625, tedy čipset, který obecně chválíme, protože je šetrný na baterii a má i dostatek výkonu pro každodenní využívání. Jenže chválíme jej v telefonech, které stojí 5 až 8 tisíc korun. U zařízení s cenou 16 tisíc korun bychom očekávali mnohem lepší procesor. Nemuselo by se jednat o tak velký problém, jenže Snapdragon 625 se často na Blackberry KEYone zadýchával, za to může i horší optimalizace systému.
Ani další specifikace neodpovídají ceně, v telefonu najdeme 3GB RAM a 32 GB úložiště, naštěstí jde vnitřní paměť rozšířit o microSD karty. Na telefonu si zahrajete většinu her, co je na Google Play, nicméně u těch graficky náročnějších titulů už se musí znatelně snižovat detaily a zážitek ze hraní nemusí být tak dobrý, jako z jiných telefonů s cenovkou +- 15 tisíc Kč. Svědčí o tom i výsledky z benchmarků, v AnTuTu má BlackBerry KEYone 60 036 bodů. Výsledky z Geekbench 4 nemáme k dispozici, na konci testování se vždy bohužel aplikace sama ukončila.
Dále má telefon Bluetooth ve verzi 4.2 a Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Zde jsme na žádný problém nenarazili. Nechybí ani NFC, FM rádio nebo rychlá a přesná GPS, škoda je, že v telefonu chybí i infračervený port. S hardwarovou klávesnicí by se mohlo jednat o velmi zajímavou kombinaci, jak například nahradit ovladač od TV. V neposlední řadě potěší výrazná LED dioda a kompletní LTE.
Specifikace telefonu
[aps_product_sz id=“435164″]
Baterie vydrží i tři dny na jedno nabití
U této části recenze jsme očekávali divy a dočkali jsme se jich. Baterie o kapacitě 3 505 mAh ve spojení s úsporným procesorem Snapdragon 625 dokáže telefon úplně bez problémů udržet dva dny při normálním používání. S menšími omezeními jsme se ale dokázali dostat i na tři dny. To jsou hodnoty, které už na dnešních telefonech moc často nevídáme. Zde si rozhodně zaslouží TCL chválu.
A aby toho nebylo málo, tak BlackBerry KEYone podporuje také rychlé nabíjení Qualcomm Quick Charge 3.0. Z úplného vybití do 100% se telefon nabije za hodinu a padesát minut. Telefon má i speciální boostovací mód, který nabíjení ještě o pár minut urychlí. Při nabíjení nás také zaujal proužek kolem displeje, který mění barvu a svou délku podle toho, jak moc je telefon nabitý.
Bezpečnost na úkor rychlosti
Systém v BlackBerry KEYone vypadá na jednu stranu hodně čistě, ale jakmile si s telefonem chvíli pohrajete, zjistíte, že tomu tak není. V systému najdete velké množství různých nastavení a aplikací, které v čisté verzi Androidu nenajdeme. BlackBerry je proslaveno nejen hardwarovými klávesnicemi, ale také bezpečností. V tomto telefonu tak najdeme aplikaci DTEK by BlackBerry. Ta se stará o zabezpečení telefonu, a to od hardwaru telefonu, přes operační systém až po šifrování dat. Velkým plusem je i to, že každý měsíc vychází nové opravy zabezpečení Androidu. To je něco, co u mnoha jiných výrobců nevidíme.
BlackBerry KEYone funguje na Android 7.1.1, i když by se podle úvodní obrazovky mohlo zdát, že je v telefonu starší verze. BlackBerry se rozhodlo zanechat v telefonu klasické rozhraní, bez vysunutí menu s aplikacemi. U některých ikon aplikací však najdete také tři tečky. To značí, že mají widget, který můžete rychle otevřít tím, že přejedete prstem nahoru nebo dolů. Dále je zajímavá karta produktivita, kterou si můžete vyvolat z každé obrazovky, a to potažením prstu. Na této vysunovací kartě naleznete kalendář, aplikaci Hub, poznámky a kontakty.
O samotných BlackBerry aplikacích jsme se před časem rozepsali v samostatném článku. Stejné aplikace najdete i v KEYone, akorát, že se nemusí platit předplatné, jsou dostupné zdarma. Obzvlášť doporučujeme se podívat na aplikaci BlackBerry Hub, která se ze systému BlackBerry OS10 dostala i na Android.
I když tohle všechno je skvělé, tak to bohužel úplně zbytečně sráží optimalizace systému. Často se nám stávalo, že se telefon značně zpomalil, a to i při klasických činnostech jako je přepínání aplikací. Při testování jsme se také setkali s tím, že nám abnormálně často padaly aplikace, a to i třeba ty vestavěné jako Google Play. V telefonu přitom nebyla žádná betaverze systému. Je to škoda, na optimalizaci by to chtělo zapracovat, zvlášť když v telefonu není nejvýkonnější čipset.
Fotoaparát u KEYone příjemně překvapí
Už při představení telefonu BlackBerry KEYone byl fotoaparát hodně vyzdvihovaný a musíme dát za pravdu. Fotoaparát má 12 MPx, světelnost f/2,0 a dvojtónový blesk. Dále také má elektronickou stabilizaci obrazu a dokáže nahrávat video ve 4K rozlišení při 30 FPS.
A výsledky jsou jak u fotografií, tak i u videa více než dobré. Bez problémů se může telefon srovnávat s vyšší střední třídou, ke které má cenově nejblíže. Na TOP modely jiných značek nemá, nicméně když si to srovnáme se staršími modely BlackBerry s Androidem, tak jde vidět velký posun dopředu. Velmi zajímavé je zapojení hardwarové klávesnice, kdy tažením prstu po klávesnici můžete nastavovat PRO režim.
Nejhůře dopadly fotografie ve zhoršených světelných podmínkách, kde by se telefonu hodila optická stabilizace obrazu. Na večerních fotografiích jde vidět hodně šumu. Jakmile se ale přesuneme na denní světlo, tak snímač nabere nový život a dokáže vytvořit velmi dobré fotografie, které mají věrné barvy, dostatek detailů i dobrou ostrost. Video ve 4K rozlišení vypadá také velmi dobře, stabilizace videa funguje maximálně u Full HD rozlišení a 30 FPS.
Fotografie
Videa
Závěr recenze BlackBerry KEYone
Na jednu stranu tento telefon přináší mnoho zajímavých a unikátních funkcí, jenže těch unikátních funkcí si cení až příliš. BlackBerry KEYone se na našem trhu prodává za cenu 15 990 Kč. To je opravdu hodně, v této cenové kategorii už se nedá odpouštět moc chyb. Mezi největší mínusy telefonu zařazujeme cenu, neodpovídající procesor a špatnou optimalizaci systému.
Za 16 tisíc BlackBerry sází hlavně na povedenou hardwarovou klávesnici se zajímavými funkcemi, dobré zabezpečení, kvalitní zpracování, velmi dobrou výdrž na jedno nabití. Jenže kromě té hardwarové klávesnice a zabezpečení, najdete zbytek plusových funkcí u velkého množství telefonů, které jsou mnohokrát i levnější. Pokud jde o samotnou konkurenci, tak v podstatě neexistuje, telefony s hardwarovou klávesnicí už jsou na „pokraji vyhynutí“ a KEYone může být i možná jeden z posledních modelů. Pokud víte, že hardwarovou klávesnici využijete, tak nemáte na výběr.
Klady
+ perfektní hardwarová klávesnice
+ velký důraz na bezpečnost
+ vynikající výdrž baterie
+ kvalitní zpracování
+ povedený fotoaparát
+ pravidelné bezpečnostní aktualizace
+ povedená čtečka otisků prstů
Zápory
– vyšší cena
– slabý procesor
– špatná optimalizace systému
– chybí optická stabilizace obrazu
Za zapůjčení děkujeme společnosti BlackBerry.
Jak se vám líbí BlackBerry KEYone? Má ještě hardwarová klávesnice v dnešní době smysl?
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (3)
Přidat komentář