TOPlist

Telefon BlackBerry DTEK60: do třetice všeho dobrého (recenze)

blackberry-dtek60-recenze_ico

BlackBerry konečně pochopilo, že chce-li uspět na současném trhu s mobilními telefony, nezbude mu, než vsadit na systém se zeleným robotem. První model Priv vyvolal doslova bouři – přišel totiž s výsuvnou hardwarovou QWERTY klávesnicí, což je ve světě smartphonů hodně ojedinělé. Následoval DTEK50, který ale neměl vysoké ambice a už od svého představení aspiroval na roli solidního zařízení střední třídy. Třetím pokusem se tato značka (záměrně nepíšeme “výrobce”) snaží dosáhnout na vrchol. BlackBerry DTEK60 přichází s “našlapanou” hardwarovou výbavou a prémiovým vzhledem. Provozní ředitel Marty Beard na začátku listopadu dokonce prohlásil, že tento telefon má na to, aby soupeřil s Pixelem XL. Jak je na tom poslední vlajková loď “ostružinové značky” doopravdy? To se vám pokusíme zodpovědět v této recenzi.

Obsah recenze

Obsah balení

V poměrně velkoryse pojaté černé kartónové krabičce s motivem plástve se kromě telefonu skrýval ještě prostředek na vyjmutí “šuplíčku” pro nano SIM a microSD kartu, nabíjecí adaptér, nabíjecí/datový kabel dlouhý přibližně metr a sluchátka v provedení špunty se dvěma páry koncovek pro různé typy uší. Sluchátka díky integrovanému mikrofonu zastanou také funkci handsfree a lze je též použít k ovládání přehrávání multimédií (pozastavení a opětovné spuštění). Nechyběla ani dokumentace, konkrétně příručka pro první krůčky s telefonem a bezpečnostní pokyny.

Obsah balení BlackBerry DTEK60 Obsah balení BlackBerry DTEK60

Plast a gumu nahradilo sklo

Asi nejnápadnějším rozdílem mezi novým modelem DTEK60 a starším DTEK50 je provedení zadní strany. Zatímco u staršího telefonu byla pogumovaná, díky čemuž se zařízení dobře drželo v dlani, novinka přichází se sklem a s tím souvisejícím klouzáním. Zde asi bude na místě zauvažovat o nějakém pouzdru, které by stabilitu držení mohlo zvýšit. Telefon totiž klouže opravdu hodně. Skleněné plochy vpředu a vzadu vkusně dekorují kovové narůžovělé rámečky na hranách, použité materiály se však proti staršímu modelu podepsaly na vyšší váze mobilu.

Sklo obrazovky s mírně se svažujícími hranami (výrazně méně než u Galaxy S7 Edge) pokrývá prakticky celou přední plochu, takže když telefon položíte displejem dolů, bude ležet přímo na něm. Na těle telefonu je jakoby přilepené. I minimální ochrana v podobě malého plastového rámečku, jak jsme ji viděli u DTEK50, vzala u “šedesátky” za své. Riziko poškrábání je tedy v případě ukládání mobilu sklem dolů poměrně značné.

Prostor nad a pod displejem je zhruba stejně velký, ale zatímco nad obrazovku se vešel přední fotoaparát s přisvětlovací LED, vícebarevná notifikační LED, senzory přiblížení a okolního světla, prostor pod displejem je v podstatě nevyužitý. V kovovém rámu mimo prosklenou plochu je nad i pod obrazovkou reproduktor, který slouží jak pro hlasitý poslech, tak i telefonní hovory. Při otočení zařízení na šířku si můžete užívat poměrně solidního sterea, podání zvuku není s ohledem na velikost špatné, snesli bychom ale o něco vyšší hlasitost. Zapuštění pod úroveň displeje pak zabraňuje nechtěnému zakrytí během hraní her. Štěrbiny mikrofonů najdeme na horní respektive spodní hraně zařízení.

BlackBerry DTEK60 BlackBerry DTEK60

Co skrývají hrany telefonu?

Jak jsme již říkali, rámeček telefonu je kovový, stejně tak i všechna hardwarová tlačítka. Je vidět, že si BlackBerry dalo práci, aby jejich vlajková loď nebyla jen Potěmkinovou vesnicí. Na pravé hraně najdeme zhruba uprostřed klávesu pro usnadnění – jde o kruhové tlačítko, kterému můžete přiřadit funkci dle potřeby. Výše k horní hraně je pak společné tlačítko pro zvýšení a snížení hlasitosti.

Na horní hraně si kromě dvou plastových přerušení pro antény můžete všimnout štěrbiny mikrofonu a 3,5mm konektoru pro sluchátka. Jak je vidět, u Ostružin na tradiční rozhraní pro poslech hudby ještě nezanevřeli.

Na levé hraně je poměrně hodně nahoře situované tlačítko pro vypnutí/zapnutí telefonu respektive rozsvícení/zhasnutí obrazovky. Běžně bychom asi jeho pozici kritizovali, protože je hodně mimo dosah prstů, nicméně BlackBerry DTEK60 se dá z letargie probrat jak poklepáním na displej (což u tohoto modelu funguje spolehlivě), tak dotykem na čtečce otisků prstů. Za této konstelace se tedy dá zvolená pozice tlačítka tolerovat. O něco níže je společný “šuplíček” pro SIM ve formátu nano a paměťovou kartu microSD.

Konečně na spodní hraně se kromě mikrofonu pro hovory skví další novinka letošní vlajkové lodi: nabíjecí a datový konektor USB Type-C. Za tento krok výrobce rozhodně chválíme. Při nákupu je ale dobré si uvědomit, kde všude potřebujete telefon nabíjet. Pokud například nabíjíte v práci, v autě, nebo někde jinde, budete muset buď neustále nosit kabel, případně nabíječku, nebo si pořídit další. Tedy za předpokladu, že ještě doma nemáte jiné zařízení vybavené tímto konektorem.

Zadní strana

Zadní strana je skleněná, což dává přinejmenším čerstvě rozbalenému telefonu punc prémiovosti. Zařízení však kvůli tomu poměrně značně klouže prakticky na jakémkoli povrchu. Takřka přesně uprostřed je pod krycím sklem stříbrné logo BlackBerry, výše pak najdeme další novinku, po které jsme volali v předchozích recenzích: čtečku otisků prstů. Funguje poměrně spolehlivě, telefon probere ze stavu spánku za necelou sekundu. Zda je toto umístění praktické, nebo ne, je čistě subjektivní záležitost (viz naše Hlasovačka na toto téma Kde je lepší čtečka otisků prstů: vpředu, či vzadu?), nicméně nám čtečka na zadní straně komplikovala používání v držáku v autě. Samozřejmě je tu alternativní cesta v možnosti odemykání PINem, gestem či heslem.

Výrobce se očividně snažil o co možná nejtenčí tělo, kvůli čemuž optika fotoaparátu zůstala čnít poměrně výrazně nad okolní povrch. Když tedy telefon leží na zádech, bude se plochy dotýkat právě tímto výstupkem. Samotnou čočku sice trošku chrání rámeček, ale proti poškození například při nošení v kapse příliš účinný nebude. Vedle fotoaparátu je ještě přisvětlovací LED, suplující blesk, která díky svému svitu celkem obstojně zastoupí i baterku. Trochu překvapivé jsou výstupy reproduktorů na horní a spodní části zadní strany. Ty slouží k tomu, aby byl telefon slyšet bez ohledu na to, jak je položen.

Celkové zpracování působí solidně, nikde nic nevrže, neskřípe, všechny díly lícují tak, jak bychom od telefonu v této kategorii čekali. BlackBerry DTEK60 se prodává v jediném, a to asfaltově šedém barevném provedení s černou přední stranou.

Displej: černočerný AMOLED

V případě obrazovky modelu DTEK60 vsadil výrobce na technologii AMOLED, což je znát hned v několika směrech. Svit je rovnoměrný, barvy jsou o něco sytější než na LCD obrazovkách a černá je opravdu černá. To jsou faktory, které se notoricky opakují asi v každé recenzi. Z hlediska vlastností můžeme vyjádřit značnou spokojenost. Tradicí je u této značky pružné přizpůsobování úrovně svícení podle okolních podmínek, takže v noci obrazovka neoslňuje a na jasném světle nebývá problém vidět její obsah.

Chytře je také využívána funkce ambientního displeje, kdy jsou při vypnuté obrazovce na krátkou dobu zobrazena oznámení rozsvícením jen několika bodů. Rozlišení 1440 x 2560 obrazových bodů na úhlopříčce 5,5″ znamená jemnost 534 ppi, což telefon řadí ke špičce. Určitě se tedy nebudete muset bát při použití pro virtuální realitu. Nejde ale o nejnovější panel z dílny jihokorejské firmy Samsung. Krycí sklo je odolné proti poškrábání, dle dostupných informací se však nejedná o Gorilla Glass. Alespoň má olejofobní vrstvu, díky které by se neměl tak snadno zapatlat. Během testu jsme s telefonem nakládali víceméně jako běžný uživatel a na skle se neobjevil žádný viditelný škrábanec. Rámeček kolem displeje je přiměřeně tenký, poměrně efektně působí sklo zahnuté k bočním hranám. Prostor nad a pod displejem je relativně minimalistický.

Telefon váží 165 gramů, což je s ohledem na rozměry tak akorát. Nepůsobí sice tak lehce, jako jeho předchůdce, ale uživatel ví, že “má něco v ruce”. Z rozměrů 153,9 x 75,4 x 7 milimetrů zaujme především minimalistická tloušťka, která je stejná, jako u DTEK50.

Škoda, že zařízení nemá žádnou certifikaci odolnosti proti vodě a prachu. V dnešní době lze tyto atributy považovat za nepsanou samozřejmost.

Čtečka otisků prstů

Zatímco u předchozích dvou modelů jsme důrazně kritizovali absenci čtečky otisků prstů, u BlackBerry DTEK60 jsme se jí konečně dočkali. Je umístěna uprostřed horní části zadní strany, takže k jejímu použití budete potřebovat docela dlouhé prsty a grif. Pozice na zadní straně někomu bude vyhovovat, další ji budou kritizovat. Během testování nám komplikovala život především při instalaci telefonu do držáku v autě. Naštěstí se mobil dá v takové situaci odemknout i PINem, gestem či heslem.

Rychlost čtečky byla dobrá – když otisk rozpoznala, rozsvítil se displej zpravidla do sekundy. Bohužel v mnoha případech bylo nutné prst přikládat i dvakrát až třikrát, než byl rozpoznán. S vlhkým či mokrým prstem se pak situace ještě zhoršovala a nejednou jsme raději volili zadání PINu. V tomto směru má tedy výrobce ještě prostor ke zlepšování. Nicméně instalaci čtečky otisků do telefonu, který staví svůj marketing na bezpečnosti, bereme jako chvályhodný počin.

Hardwarová výbava míří na vrchol

Srdcem telefonu BlackBerry DTEK60 je čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 820, který může běžet až na 2,15 GHz. Procesoru pak sekundují 4 GB operační paměti a grafický akcelerátor Adreno 530. Papírově je to slibná konfigurace, a po většinu času výkon a odezva odpovídají deklarovaným parametrům. Po týdnu používání však telefon začal “lagovat” a odezva se postupně protáhla až na viditelných pár sekund. Restart telefonu však problém vyřešil. Zařízení se během práce zahřívalo, ale určitě ne nad obvyklé hodnoty. Celkově je systém svižný a stabilní. Za dobu testu jsme ani jednou nezaznamenali samovolný restart či zamrznutí.

Systém a aplikace si ukousnou 10 GB Systém a aplikace si ukousnou 10 GB

Interní úložiště s kapacitou 32 GB, ze kterého si systém a aplikace ukousnou necelých 10 GB, bude patrně většině uživatelů stačit. Pokud by časem začalo být těsné, nabízí se, stejně jako u DTEK50, možnost instalace paměťové karty microSD. BlackBerry údajně neblokuje připojení karty jako „adoptable storage“, takže v tomto režimu skutečně plnohodnotně využijete přidanou kapacitu.

[aps_product_sz id=”414775″]

Dostatečný výkon

V syntetickém testu AnTuTu benchmark dosáhl BlackBerry DTEK60 průměrného výsledku (v šesti měřeních) 128 972 bodů, což je více než třikrát vyšší skóre ve srovnání s DTEK50. Hardwarová výbava by měla stačit i na hraní náročnějších her, což můžeme z praxe potvrdit. Na tomto mobilu si skutečně solidně zahrajete a nemusíte se bát pomalých reakcí ani zadrhávání.

Výsledek benchmarku AnTuTu Výsledek benchmarku AnTuTu

Během týdenního testu jsme nezaznamenali žádné problémy s připojením přes Wi-Fi, ani mobilními daty. Stabilita připojení byla bezchybná, přechody mezi bezdrátovou a mobilní sítí probíhaly v rámci jedné až dvou sekund. Z hlediska konektivity tento telefon podporuje Wi‑Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 a samozřejmě nechybí NFC. Z výbavy však opět zmizelo FM rádio a k dispozici opět není ani infračervený vysílač.

S GPS jsme nezaznamenali žádný problém, a to i přesto, že jsme ji podrobili opravdu náročnému testování. V navigacích Waze a Mapy Google fungovala bezchybně, podobně spokojení jsme byli také při hledání kešek s aplikací c:geo. Pouze v užších ulicích mezi vysokými domy klesala přesnost zaměření, což je samozřejmě známý jev, způsobený horším “výhledem” na oblohu. Mohli jsme porovnávat se Samsungem Galaxy S6 Edge, který obvykle ve stejných místech vykazoval přeci jen o něco lepší přesnost. Přesto nelze mít k výkonu BlackBerry DTEK60 v tomto směru vážnější námitky.

Do večera vydrží

Podle údajů výrobce by BlackBerry DTEK60 měl vydržet až 340 hodin v pohotovostním režimu nebo 28 hodin hovoru. To jsou však jen teoretické hodnoty, dosažitelné patrně pouze v laboratoři.

Telefon jsme používali poměrně intenzivně a celkem bez potíží se mu podařilo dožít se večera s nějakými 10 až 20 % indikovaného stavu baterie. Na 24hodinovou výdrž bychom ale příliš nesázeli. Velmi silným momentem je však rychlé nabíjení: nabíječka umí dodávat 5 V při 2 A respektive 9 V při 1,67 A, což spolu s podporou rychlého nabíjení Quick Charge 3.0 znamená, že telefon z nuly na sto procent nabijete za necelou hodinku a půl. Pokud se tedy pohybujete v blízkosti elektrické zásuvky, nemusí vás průměrná výdrž na jedno nabití příliš trápit.

Co se týká úsporných režimů, zde BlackBerry nepřišlo s ničím novým. Android 6.0.1 s propracovanou správou napájení většinou nějaké speciální nastavení od výrobce nepotřebuje. V okamžiku, kdy zbývají poslední procenta baterie, můžete tedy využít systémové funkce.

Android s řadou vylepšení

Operačním systémem je Android 6.0.1 Marshmallow, který v průběhu testování dostal bezpečnostní aktualizaci s listopadovými záplatami. I v tomto směru je vidět, že bezpečnost hraje u tohoto výrobce prim. Proti čistému Androidu nenajdete v systému žádné zásadní úpravy – i to je jedna z cest, jak zajistit rychlé aktualizace.

Stejně, jako u předchozích modelů, je k dispozici možnost filtrovat oznámení přes malé ikonky v oznamovací liště. Další “vychytávkou”, jež je pro tohoto výrobce typická, jsou ikony se třemi tečkami. Když na nich přetáhnete prstem směrem vzhůru, můžete si v plovoucím okně zobrazit libovolný widget dané aplikace.

Do třetice všeho dobrého je tu karta produktivity, na které najdete plánované události kalendáře, zprávy, úkoly a kontakty. Můžeme říci, že jsme si na ni sice úplně nezvykli, ale pokud se to podaří, může být jistě dobrým pomocníkem.

Další vlastnosti si probereme v bodech:

  • Výchozí launcher nepřináší žádné radikální novinky a do jisté míry se podobá tomu, co můžete znát z čistého Androidu. Na jednu obrazovku dokáže vměstnat pět sloupců ikon.
  • I u DTEK60 jsou podporovány sady ikon.
  • Ikony aplikací, které indikují nějakou událost, mají u sebe červenou hvězdičku. Bohužel z ní nepoznáte počet oznamovaných událostí.
  • Multitasking je opět řešen ve stylu dlaždic, nicméně pokud by se vám toto provedení nelíbilo, můžete se vrátit k tradičnímu stylu karet.

Ostružinová výbava

BlackBerry do svých telefonů instaluje relativně málo vlastních aplikací. Tou asi nejzásadnější je BlackBerry Hub – program, který na jednom místě integruje elektronickou poštu, sociální sítě, textové zprávy, historii hovorů a další informace. Cílem této aplikace je zvýšení produktivity, čímž výrobce naznačuje svou orientaci na podnikovou a pracovní sféru. U této aplikace pravidelně oceňujeme možnosti odložení, kterou bychom velmi ocenili u Gmailu. Přijatý e-mail lze odložit nejen na určitý čas, ale třeba na místo nebo název bezdrátové sítě. Všechny pracovní zprávy se vám tak mohou připomenout například až ráno, když dorazíte do zaměstnání.

Dokonalý přehled nad systémem

Další aplikací, kterou u BlackBerry oceňujeme, je bezpečnostní software DTEK. Na rozdíl od Hubu ho nelze použít na jiných telefonech, protože je svázaný se systémem. K čemu tato aplikace slouží? Kromě analýzy zabezpečení systému, jejímž výstupem jsou různá doporučení a nastavení, umí tento nástroj hlídat ostatní aplikace. Zjistíte v něm například to, kdy program Facebook zjišťoval vaší polohu a jakou odpověď od systému dostal. Takové funkce bychom uvítali i v čistém Androidu.

Podobně jako u starších modelů i u DTEK60 je možné na dlouhý stisk softwarové klávesy Domů nadefinovat tři různé funkce. Stranou bychom neměli nechat ani vyhledávání, které poskytuje výsledky napříč aplikacemi lépe než vyhledávání Google.

Stranou pozornosti by v softwarové oblasti neměla zůstat klávesnice, kterou si BlackBerry přizpůsobilo hodně netradičním způsobem. Jak klávesnice funguje? Tak například si představte, že chcete napsat slovo “Svět”. Stisknete tedy klávesu “S”, pak “v” a nad klávesou “e” se objeví plovoucí slovo “Svět”, zatímco nad jinými tlačítky jsou odlišná slova, odpovídající dosud zadaným znakům. Pokud souhlasíte s navrženým slovem, stačí z dané klávesy táhnout prstem směrem vzhůru a slovo se automaticky dokončí. Kupodivu predikce funguje poměrně dobře a dokonce bere v úvahu styl uživatelova psaní. Například při zapisování kešek v aplikaci c:geo nám klávesnice po napsání slova “snadný” iniciativně navrhovala jako následující slovo “nález”. Horizontálním tahem prstu doleva odstraníte poslední slovo, posunutím prstu shora dolů můžete přepínat mezi písmeny, číslicemi a symboly.

Hudební a zvuková stránka

BlackBerry DTEK60 má dva reproduktory – jeden nad displejem, druhý pod ním. To znamená, že když ho otočíte na šířku, bude zvuk vycházet z obou stran, takže bude stereo. Zvukové podání nebylo špatné, hlasitost byla dostatečná i pro navigaci během jízdy po panelové části dálnice D1. Středy jsou pěkně prokreslené, poměrně dobré je také podání basů. Na sledování videí z YouTube či filmů je zvuková stránka tohoto telefonu dostačující.

Přiložená sluchátka dobře padnou do uší, nicméně pokud máte ušní dírky větší či naopak menší, jistě vám přijdou vhod přiložené špunty jiných velikostí. Na sluchátkách je také mikrofon s tlačítkem, díky kterému lze soupravu použít jako handsfree. Při poslechu multimédií tlačítko pozastavuje a opětovně spouští přehrávání. Reprodukovaný zvuk je čistý, bez výraznějších šumů, zejména prokreslení středů je příjemné. Hodila by se ale o něco vyšší maximální hlasitost. Na poslech hudby například během dojíždění nebo při sportovních aktivitách budou tato sluchátka průměrně náročnému posluchači stačit.

Fotoaparát se řadí k průměru

Fotoaparát se chlubí rozlišením 21 Mpx, což je výrazně více než 13 Mpx u DTEK50. Za dobrých světelných podmínek podává vcelku uspokojivé výsledky, podání barev však patří k chladnějším. S ubývajícím světlem viditelně roste šum a začínají se vytrácet detaily. Na snímcích je také vidět poměrně agresivní komprese, což je tradiční problém této značky. Stejně tak jsme opakovaně zaznamenávali problémy s ostřením – poměrně dost snímků bylo v konečném důsledku rozmazaných. Pozitivně budeme hodnotit blesk, který dostatečně osvítí scénu, ale nepřepaluje. Oceníte ho také jako dobře svítící baterku.

Tomáš Očadlý, fotograf

K těm fotkám nevím co říct, je to slabší fotoaparát. V noci hodně šumí, fotky jsou neostré, chtělo by to zapracovat na vyvážení bílé. Viditelnější vady na kráse nevidím, barevné podání je v některých případech v pořádku.

BlackBerry DTEK50 lze použít také jako digitální kameru – zvládne natáčet videa v rozlišení 1080p s až 60 snímky za sekundu. Zásadně chybí alespoň nějaká forma stabilizace obrazu, očividné je také časté přeostřování, narušující celkový dojem, což můžete vidět na následujícím videu.

https://youtu.be/f-qpYRwMD7Q

Přední fotoaparát s rozlišením 8 Mpx podává spíše průměrné výsledky.

Aplikace podporuje kromě klasického focení a natáčení videa také pořizování panoramatických snímků a natáčení zpomaleného videa. Nechybí funkce časovače, volba poměru stran nebo automatický režim HDR, který se nám však v řadě situací neosvědčil. V manuálním módu pak lze měnit způsob ostření, vyvážení barev, rychlost závěrky, citlivost ISO a kompenzaci expozice. V nastavení můžete ovlivnit další parametry: kvalitu fotografií (kompresi), zapnout detekci obličejů, upravit rozlišení a snímkovací frekvenci videí, ukládání geolokačních informací či vypnutí zvuků.

Ukázkové fotografie

V následující galerii můžete sami zhodnotit osmnáct snímků pořízených telefonem BlackBerry DTEK60. Fotili jsme v nejrůznějších podmínkách, vždy na výchozí automatické nastavení. Snímky nebyly (kromě zmenšení a komprese při nahrávání do redakčního systému) nijak upravovány. Všechny fotky v původním rozlišení, bez úprav a komprese můžete stáhnout v jednom archivu ZIP velkém 48 MB.

BlackBerry DTEK60: vlajková loď, která se nemusí stydět

BlackBerry DTEK60 je telefon, který má nesporně mnoho kladných vlastností. V první řadě můžeme zmínit dobré dílenské zpracování na úrovni nejlepších výrobců, časté aktualizace a zajímavou softwarovou výbavu. Zejména se nám líbila bezpečnostní aplikace DTEK, která poskytuje uživateli dokonalý přehled o tom, co se v telefonu vlastně děje. Zařízení se příjemně drží v ruce, kvůli sklu na zadní straně však poměrně hodně klouže.

Třetí pokus BlackBerry prosadit se na trhu se zeleným robotem nedopadl špatně. 4 GB operační paměti a procesor Qualcomm Snapdragon 820 jsou příslibem dostatečného výkonu. Proto nás poměrně nemile překvapilo, když telefon po týdenním (pravda, náročném) provozu začal viditelně zadrhávat. Interní úložiště o velikosti 32 GB považujeme dnes za průměr, většině uživatelů však bude patrně stačit. Ostatně pokud ne, je tu slot pro paměťové karty. Líbil se nám displej – přeci jen AMOLEDy bývají nastavené tak, aby jejich podání působilo líbivě.

Výdrž uživatelsky nevyměnitelné baterie s kapacitou 3000 mAh sice není ohromující, nicméně tento fakt je kompenzován rychlým nabíjením, které akumulátoru doplní “šťávu” opravdu rychle. Trocha zklamání následuje z fotek, a to zejména proto, že se BlackBerry DTEK60 chtělo srovnávat s telefony Google Pixel, jež jsou v tomto oboru na špičce. Zde musíme konstatovat, že ačkoli v řadě faktorů jsou oba mobily vyrovnané, v kvalitě snímků je produkt Googlu přeci jen viditelně dál.

Cena a dostupnost

BlackBerry DTEK50 seženete hned v několika českých e-shopech, přičemž všechny hlásí dostupnost skladem. Cenová hladina se pohybuje většinou kolem 16 400 Kč, nejlevněji tento model pořídíte za 15 250 korun, což považujeme za konkurenceschopnou cenovku.

Klady:

  • Dobré dílenské zpracování.
  • Kvalitní a velmi jemný displej.
  • Orientace na bezpečnost, časté aktualizace.
  • Minimální úpravy systému.
  • Softwarová výbava bez zbytečností.
  • Bezchybně fungující GPS.
  • Příjemně padne do ruky.
  • Nízká váha a minimální tloušťka.
  • Sluchátka mohou fungovat jako handsfree.
  • Čtečka otisků prstů.
  • Rychlé nabíjení.
  • Konektor USB-C.

Zápory:

  • Slabší výdrž baterie.
  • Jen průměrný fotoaparát.
  • Přeostřování při natáčení videa a chybějící OIS.
  • Není odolný proti vodě a prachu.
  • Klouže v dlani.

Za zapůjčení telefonu k testu děkujeme společnosti blackberryczech.cz.

Foto: Kristýna Kalousová.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)