Bezpečný „kecálek“ Briar nepotřebuje internetové připojení
- Recenze
- Karel Kilián
- 18.5.2018
- 8
Komunikačních aplikací („kecálků“) je v Obchodě Play nespočet. Skoro všechny ale mají několik společných faktorů – například ke svému běhu potřebují centrální server a tím pádem i internetové připojení. Koncem dubna se v Obchodě Play objevil nový program Briar, jehož alfou a omegou je bezpečnost, nicméně nabízí i řadu dalších zajímavých funkcí – například umí komunikovat bez internetového připojení.
Obsah článku
Co Briar slibuje?
Briar je nová aplikace pro zasílání zpráv, která je navržena pro bezpečnou peer-to-peer komunikaci prostřednictvím sítě Tor (znát ji můžete například z našeho článku Poradíme, jak na anonymní surfování s Androidem). Jednou ze zajímavých funkcí je možnost komunikovat i v situaci, kdy z nějakého důvodu nemáte připojení k Internetu. V takovém případě program používá lokální Wi-Fi nebo Bluetooth.
Primárně je Briar určen aktivistům, novinářům a všem ostatním, kteří potřebují bezpečný, snadný a robustní způsob komunikace. Na rozdíl od tradičních aplikací pro zasílání zpráv se Briar nespoléhá na centrální server – zprávy jsou přenášeny přímo mezi zařízeními uživatelů. Díky šifrované komunikaci přes distribuovanou síť chrání uživatele a jejich vztahy před sledováním.
Jako zásadní vlastnosti a funkce jsou jmenovány:
- Peer-to-peer šifrované zprávy a fóra
- Zprávy jsou bezpečně uloženy pouze ve vašem zařízení, nikoli v cloudu
- Připojte se přímo ke kontaktům – není vyžadován přístup k internetu
- Zdarma a open source
Jak Briar funguje v praxi?
Aplikace není vázána na telefonní číslo, takže prvním krokem registrace bude volba uživatelského jména a dvojí zadání hesla. Následně je nutné povolit připojení na pozadí a poté dojde k vytvoření účtu. Briar bere zabezpečení až tak vážně, že dokonce ani během registrace nedovoluje pořizování snímků obrazovky, takže si v rámci této recenze budeme muset vystačit se slovním popisem a několika oficiálními obrázky.
Po prvním spuštění se objeví střídmé uživatelské rozhraní s postranní nabídkou. Kladně hodnotíme, že je Briar kompletně lokalizován do češtiny, což usnadní jeho používání zejména těm, kdož neovládají cizí jazyky. První položka Kontakty slouží, jak bychom ostatně čekali, k výpisu kontaktů, se kterými můžete komunikovat. Pro přidání nového kontaktu slouží tlačítko plus v nástrojové liště.
Není to ale tak jednoduché, jako třeba ve WhatsAppu či na Messengeru. Protože alfou a omegou tohoto komunikátoru je bezpečnost, můžete si přidat pouze kontakt, se kterým se fyzicky setkáte. Následně si vzájemně naskenujete QR kódy z obrazovek svých telefonů a teprve poté dojde k přidání do seznamu kontaktů. Samotná komunikace pak již probíhá ve víceméně obvyklém duchu a standardním rozhraní.
Posílat lze jen textové zprávy – obrázky, animace či soubory podporovány nejsou, stejně tak ani hlasové či video hovory. Jak zaznělo již v úvodu: komunikace probíhá přes síť Tor bez přítomnosti jakéhokoli centrálního serveru.
Z dalších funkcí, ke kterým se dostanete přes postranní nabídku, jmenujme možnost vytváření skupin a diskuzních fór. Pro své kontakty také můžete publikovat příspěvky na virtuálním blogu, ke kterému se dostanou pouze z aplikace. Na první pohled je tedy Briar víceméně běžná komunikační aplikace, vyžadující přidávání kontaktů bezpečným způsobem. Jenže tím to sice začíná, ale nekončí.
Jde to i bez Internetu
Jak jsme slibovali v nadpisu, tento komunikátor nevyžaduje připojení k Internetu. Umí totiž komunikovat buď přes lokální Wi-Fi, nebo prostřednictvím Bluetooth. Pochopitelně je komunikace omezena dosahem – s kamarády na druhé straně města si takto nepopovídáte.
V postranní nabídce jsou v dolní části tři indikátory: Internet, Bluetooth a Wi-Fi. V režimu Internet program využívá dostupné internetové připojení a komunikuje přes síť Tor. Jestliže je dostupná Wi-Fi, ke které se můžete připojit, ale bez dostupného Internetu, dokážou aplikace komunikovat přímo. Samozřejmě je podmínkou, aby obě zařízení byla připojena v rámci stejné sítě, jinak se „neuvidí“.
Nejzajímavější je komunikace přes Bluetooth, kterou využijete v situaci, kdy není dostupné internetové připojení, ani Wi-Fi. Pro komunikaci s již přidanými kontakty budete muset nejprve v nastavení přepnout možnost Spojení přes Bluetooth na Vždy, když jsou kontakty v blízkosti. Telefony není nutné nijak „párovat“ a zprávy mezi nimi budou „poletovat“ úplně stejně, jako by byly připojené k Internetu. Samozřejmě zásadní podmínkou je, aby obě zařízení byla v dosahu Bluetooth, tedy aby „se vzájemně viděla“.
Resumé
Briar je nesporně chvályhodným počinem, a to zejména z důvodu, že ke svému fungování nepotřebuje centrální server. Vaše zprávy tedy neputují nejprve na servery poskytovatele a následně příjemci, ale vše probíhá přes decentalizovanou peer-to-peer síť Tor. Ani ta sice není stoprocentně bezpečná, nemůže garantovat naprostou anonymitu, ale přinejmenším významně komplikuje možnost sledování vaší komunikace.
Aplikace je jednoduchá, díky lokalizaci do češtiny i snadno pochopitelná a neklade na uživatele žádné odborné nároky. Zajímavým přístupem k vyšší bezpečnosti je přidávání kontaktů vzájemným naskenováním QR kódů z obrazovek, což má po celou dobu komunikace garantovat, že si opravdu píšete s tím, s kým jste si vyměnili kontaktní údaje.
Pozitivně hodnotíme také otevřený kód, díky kterému může prakticky kdokoli (kdo tomu rozumí) zkontrolovat, že program dělá jen to, co jeho autoři deklarují. Možnost komunikovat i bez dostupného internetového připojení je nesporně zajímavá, nicméně její využití v praxi je do určité míry omezené, zejména fyzicky.
Briar je v Obchodě Play od konce dubna a za tu dobu zaznamenal přes pět tisíc stažení. Průměrná známka 4,1 ukazuje poměrně značnou spokojenost stávajících uživatelů. Instalační balíček velký 17 MB lze použít na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (8)
Přidat komentář