Beenode: Praktická pomůcka (nejen) pro chronické hledače věcí (recenze)
- Recenze
- Daniel Macho
- 16.8.2016
- 16
Pokud sami sebe dokážete nazvat chronickým hledačem věcí, máme pro vás dobrou zprávu. Vaše neustálé hledání se dá zkrotit. Ať už hledáváte klíče, peněženku nebo jen často zapomínáte deštník v autě, pomůže vám gadget českého startupu Beenode. Jedná se o jeden z mnoha hledačů věcí na trhu. Má ale šanci uspět v záplavě levné čínské konkurence? To prozradí naše recenze.
Beenode: Zatočtí s hledáním věcí
Beenode je poměrně malý plastový gadget, který se snadno připne ke klíčům, vloží do peněženky nebo přiváže na cokoli jiné. Samotné balení je poměrně kompaktní. Uvnitř něj naleznete kromě samotného přístroje také manuál, oboustrannou lepící pásku pro přilepení na libovolnou plochu, náhradní baterku (CR2032) a trojhranný kousek tvrdého plastu, který svým tvarem připomíná kytarové trsátko. Po rozbalení jsme chvíli dumali nad tím, k čemu ono „trsátko“ slouží. Až teprve poté, co jsme se chtěli podívat, jak se knoflíková baterka mění, pochopili jsme. Jedná se totiž o šikovnou pomůcku pro otevření zařízení.
https://www.youtube.com/watch?v=Xb_-BQEG-4k
Vzhled a zpracování
Na hraně zařízení, kde je spoj dvou plastových polovin je k vidění malý výřez právě pro „rozlousknutí“ zařízení. Zkoušeli jsme jej otevřít nehtem, ale Beenode drží pohromadě opravdu pevně, takže použití „trsátka“ bylo na místě.
Zadní strana je prázdná a není na ní zhola nic. Výrobce ale umožňuje k zařízení dokoupit nálepku, kterou si na záda můžete nalepit. Pokud tedy koupíte více kusů, je pak snadné rozpoznat, který zrovna držíte v ruce, i kdybyste jich měli několik ve stejné barvě.
Na přední straně vidíme v první řadě logo výrobce. V levém horním rohu se nachází očko na provlečení provázku či klíčového kroužku. V pravém horním rohu pak sídlí malé kulaté tlačítko, pomocí nějž se celé zařízení obsluhuje.
Co všechno Beenode umí?
V první řadě umí hledat ztracené věci. Jak již zaznělo výše, zařízení je možné pověsit za kdeco, strčit kdekam. Samotné hledání věcí pak probíhá pomocí aplikace, o té si ale povíme později. Pokud si tedy zařízení pověsíte například na klíče, které zrovna hledáte, můžete si je jednoduše prozvonit.
Pokud ani to nezabralo a celkem hlasité vyzvánění neslyšíte, je tu možnost najít klíče na mapě. Bohužel, zařízení v sobě nemá GPS lokátor, takže na mapě uvidíte pouze poslední místo, kde bylo zařízení spojeno s telefonem. V případě běžné ztráty to možná postačí a své klíče nejspíš najdete, ale třeba v případě krádeže již ne. Je ale pravdou, že pro takovéto požadavky není přístroj navrhován. Použité řešení ale dává smysl zejména z důvodu výdrže baterie.
Beenode ale umí fungovat i opačně. Pokud zrovna nemůžete najít telefon, který vám zapadl někam do útrob gauče nebo kamkoli jinam, stačí vzít do ruky klíče a podržet ono kulaté tlačítko na zařízení Beenode. Telefon se hlasitě rozezní pípavým tónem, díky čemuž ho najdete během několika mála vteřin.
Další zajímavostí, kterou tento chytrý gadget zvládne je pořizování selfie. Respektive nejde vlastně ani tolik o selfie, jako o jednoduchou dálkovou spoušť. Ta využívá opět doprovodné aplikace, která obsluhuje fotoaparát. Zde ale vidíme první zádrhel. Aplikace nedovoluje přeostřovat ručně, ani automaticky. Zaostřeno je tedy vždy „na nekonečno“. Zase tak velký problém to není, protože většinu použití dálkové spouště tvoří právě fotky na větší vzdálenost. Pokud byste ale z nějakého důvodu potřebovali fotit něco více v popředí, počítejte s neostrostí.
Konektivita, která má slabiny
Beenode se k telefonu připojuje skrze protokol Bluetooth 4.0. Na tom by nebylo nic až tak neobvyklého, kdyby ovšem zařízení nebylo na signál tolik citlivé. Abyste pochopili jak to myslíme, uvedeme každodenní příklad z testování. Po příchodu domů odkládáme klíče do košíčku v chodbě. Pracovna s touto chodbou přímo sousedí a psací stůl je v podstatě ve stejné úrovni, kde je v chodbě položen košík, ve kterém leží na klíčích připnutý hledač Beenode. Mezi hledačem a telefonem odloženým na stole je tedy rozdíl asi jednoho metru, jen je mezi nimi panelová zeď. I v takovéto krátké vzdálenosti od sebe navzájem nám ale telefon občas vyzváněl, protože upozorňoval na ztracené klíče.
Samozřejmě víme, že s každou zdí se dosah znatelně zkracuje, ale takováto citlivost, kdy se signál ztratil přes jednu zeď, nám připadá poněkud špatná. Asi ani nechceme vědět, jak by to vypadalo, kdyby naše pracovna byla o další místnost dále. Mohli jsme samozřejmě vypnout upozornění na ztrátu, jenže k čemu by pak celé zařízení bylo. Vždyť pokud bychom zapomněli, kam jsme si odložili klíče či telefon, nezapomněli bychom upozornění při odchodu z domu zase zapnout? Myslíme si, že bychom pak případnou ztrátu klíčů zjistili až při následném návratu domů. A kdo ví, kdy bychom si všimli, že nemáme peněženku.
Aplikace Beenode: Nutnost, bez které to nefunguje
Aplikace Beenode je v Obchodě Play ke stažení zdarma. Její prostředí je jednoduché a intuitivní. Při prvním spuštění stačí stisknout plovoucí tlačítko „+“ a již můžete aplikaci spárovat s vaším zařízením, pojmenovat si ho podle toho, kam ho umístíte, a dokonce i nastavit ikonku podle druhu (klíče/od auta/kabelka/peněženka apod.).
Po úspěšném přidání zařízení uvidíte jeho stav, tedy zda je v dosahu či jaký je stav baterie. Ve spodní části pak naleznete tři ikonky pro interakci – mapa, hledání/alarm a kamera/selfie.
Pokud nějaký ze svých přívěsků Beenode ztratíte, můžete jej v aplikaci označit jako ztracený. V tu chvíli již aplikace nebude hlásit, že je mimo dosah. Ve chvíli, kdy bude zařízení znovu v dosahu, budete aplikací informování a můžete ho znovu najít.
A to je v podstatě vše, co aplikace nabídne. Během používání gadgetu běží aplikace na pozadí, přičemž si můžete její běh nechat indikovat v notifikační liště. Aplikace je tedy opravdu jednoduchá, což z jistého úhlu oceňujeme. Aplikace nenabízí ani žádné další nastavení. Nastavuje se pouze konkrétní zařízení a jeho chování. Nezměníte tedy tón upozornění (který je mimochodem opravdu hlasitý a otravný), časovou prodlevu mezi ztrátou Bluetooth signálu a alarmem (nativně jsou nastaveny 2 minuty), ani nic jiného.
Resumé: Vyplatí se Beenode?
Zařízení pro hledání věcí z dílny českého startupu nám během testu fungovalo opravdu dobře. Za celou dobu testování, jsme řešili v podstatě jen jeden problém, a to s konektivitou, kdy telefon ztrácel signál zařízení i na poměrně krátké vzdálenosti.
Pokud jsme ale zařízení potřebovali najít, našli jsme. Pokud jsme potřebovali najít telefon, našli jsme ho také. Když jsme chtěli udělat skupinovou fotku, i zde Beenode zafungoval parádně. Dokonce i když jsme zkousili zařízení nechat u známých v bytě, přes mapu v aplikaci jsme se jednoduše podívali, kde a kdy bylo naposledy zařízení v dosahu telefonu. Po funkční stránce tedy skoro nemáme co vytknout.
Zařízení u nás prodává pouze sám výrobce. Cena za jeden kus činí 690 Kč, což není úplně málo. Pokud byste se ale rozhodli, že oštítkujete celou rodinu, případně že si raději označkujete více věcí, nákup šesti kusů vyjde na 2898 Kč, což znamená 483 Kč za jeden kus. A to už je přeci jen cena srovnatelná i s levnou čínskou konkurencí, která často nefunguje zcela podle představ.
Závěrečný verdikt: Na první pohled se nám zařízení Beenode zdálo poněkud drahé. Když jsme si ale vyzkoušeli, jak snadno se s ním pracuje, jak snadno se ovládá, a zjistili, že by se nám jich možná hodilo více, najednou nám cena za jeden kus nepřipadá vůbec vysoká. Můžeme tedy s čistým svědomím říci, že investice do Beenode se chronickým hledačům věcí vyplatí.
[aps_product_sz id=”406501″]
Klady
+ Výdrž na baterii až 6 měsíců
+ Velmi hlasitý zvukový projev
+ Jednoduchá aplikace
+ Pěkný design
Zápory
– Větší rozměry
– Ne zcela dokonalá konektivita
– Neuškodila by zvýšená odolnost/vodotěsnost
Za zapůjčení děkujeme společnosti Beenode
Komentáře (16)
Přidat komentář