TOPlist

Fungují spořiče baterií jako Battery Doctor nebo DU Battery Saver?

battery doctor pro android baterie du saver

Aplikace Battery Doctor pro Android a DU Battery Saver toho mají hodně společného. Obě jsou hodně oblíbené, mají stovky milionů stažení i vysoká průměrná hodnocení 4,5/5. Na první pohled vypadají jako skvělé aplikace, které vám pomůžou vylepšit výdrž baterie. Je tomu ale doopravdy tak?

Aplikacím typu Battery Doctor pro Android nebo DU Battery Saver se zdaleka vyhněte

Nebudeme chodit kolem horké kaše. Ti, kteří se pohybují kolem Androidu, tak už o těchto aplikacích nejednou slyšeli a nejsou to zrovna kladné věci. Pokud máte v telefonu aplikace Battery Doctor pro Android nebo DU Battery Saver nainstalované, doporučujeme je odinstalovat. I pokud například u vašeho známého uvidíte, že tyto aplikace používá, doporučte odinstalaci. Obě aplikace cílí na nezkušené uživatele, kteří telefonům nerozumí. Snaží se získat co největší počet aktivních uživatelů, aby vývojáři mohli zobrazovat agresivní reklamu. A podle čísel na Google Play se jím to daří velmi dobře.

https://youtu.be/bDQJW4qs3kQ

O ušetření spotřeby baterie se nedá vůbec mluvit. Ve výsledku vám Battery Doctor pro Android nebo DU Battery Saver můžou spíše uškodit. Vytvořeny jsou hlavně za cílem vydělat co nejvíce peněz na reklamách. V minulosti navíc u těchto aplikací bylo několikrát dokázáno, že grafy a údaje v aplikaci nejsou vůbec založeny na skutečných výsledcích, ale údaje si přibarvují. Jeden z největších záporů je ale to, že vám zpomalí telefon.

Víte, že spořiče baterií zpravidla nefungují?

Podobně je na tom i většina jiných spořičů baterií nejen Battery Doctor pro Android a DU Battery. O těchto dvou aplikacích se ale nejvíce mluví, protože jsou zdaleka nejoblíbenější. Tyto aplikace nemá smysl využívat už jen z toho důvodu, že úsporný režim nabízí přímo systém Android.

Samotný systém Android totiž již většinu věcí, které tyto aplikace popisují, dělá v pozadí, aniž byste o tom věděli. Velmi dobrým příkladem je ukládání aplikací do paměti RAM. Obě aplikace údajně “šetří baterii” a zrychlují telefon tím, že vyčistí paměť a uvolní RAM.

Jenže už samotný Android si automaticky hlídá přidělování paměti RAM a rovněž kontroluje, jestli nějaká aplikace nespotřebovává hodně baterie. V případě potřeby si RAM automaticky vyčistí. Pokud použijete funkce z aplikací Battery Doctor pro Android nebo DU Battery Saver, ukončíte všechny aplikace na pozadí a jediné, čeho dosáhnete, je zpomalení telefonu, protože se tyto aplikace budou muset spouštět znovu. Tím způsobem se i zvyšuje spotřeba baterie, protože se spouští neustále dokola.

Android nabízí spořič baterie přímo v systému

To, že jsou aplikace uložené v paměti RAM není špatná věc, ale naopak kladná. Mnohem rychleji se vám pak otevírají a načítají. Pokud vás tohle téma zajímá více, doporučujeme náš článek Proč byste na Androidu neměli používat “task killery” a “čističe RAM”?. Zároveň pokud chcete šetřit baterii, tak systém Android má integrovaný spořič baterie, který funguje lépe než zmiňované aplikace. Vidět ho v akci můžete na screenshotech výše.

Pozor na APK soubory Battery Doctor pro Android

Jak už jsme krátce zmínili výše, aplikaci Battery Doctor pro Android si již nenainstalujete z Google Play, i když ji ve vyhledávání stále najdete. Za aplikací mimo jiné stojí pochybní vývojáři z Cheetah Mobile, kteří se nechvalně proslavili tím, že kupují úspěšné aplikace a záhy do nich přidají otravné reklamy a navíc začnou ve velkém sbírat data uživatelů.

pozor na battery doctor pro androidPozor na podobné podvodné stránky, které nabízí APK soubory ke stažení

To nicméně nestačí k tomu, aby je Google mohl odstranit z Google Play. Jenže vývojáři v prosinci minulého roku překročili pomyslnou hranici chamtivosti, kdy získávali peníze za reklamu, i když se o ni žádným způsobem nezasloužili a v podstatě okrádali ostatní vývojáře. To Googlu stačilo k tomu, aby společnosti Cheetah Mobile odstranil několik aplikaci a mezi nimi i Battery Doctor. Jak můžete vidět níže na widgetu z Google Play, tak aplikaci si sice můžete zobrazit, ale instalaci do telefonu Google nepovolí.

Battery Doctor-Battery Life Saver & Battery Cooler
Battery Doctor-Battery Life Saver & Battery Cooler

Jenže vzhledem k tomu, že šlo o hodně oblíbenou aplikaci, tak lidé hledají nové způsoby, jak ji do telefonu dostat. Ty je přivedou k pochybným stránkám, ze kterých můžou stáhnout údajně APK soubory Battery Doctor pro Android. Ve výsledku se ale může stát, že si stáhnou upravenou verzi, která obsahuje malware. Ten se může v nejhorších případech dostat k bankovnímu účtu či platební kartě a následně odcizit karty. Za ten risk to rozhodně nestojí a Battery Doctor pro Android byste rozhodně neměli instalovat ani stahovat

Za DU Battery Saver stojí jiní vývojáři, takže se jich prosincové vymazání netýkalo. Nicméně platí to stejné. Pokud si i přes text výše stále chcete aplikaci nainstalovat, volte ověřený Google Play obchod a nestahujte APK soubory z internetu. Pokud se chcete více dozvědět o spořičích baterie, doporučujeme náš článek Spořič baterie do mobilu.

Měli jste někdy v telefonu Battery Doctor pro Android nebo DU Battery Saver?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)