TOPlist

Jak zjistit, kolik nabíjecích cyklů má baterie Android mobilu a jaká je její životnost

Sdílejte:
Lukáš Altman
Lukáš Altman
29.7.2019 12:00 (29.7.2019 14:46)
Ikona komentáře 81
Kolik nabíjecích cyklů má baterie - Android mobil
Chcete zjistit, kolik nabíjecích cyklů za sebou baterie má a jaká je její životnost? Hodí se to v případě, kdy si chcete ověřit stav akumulátoru před koupí použitého mobilu, tabletu či laptopu, a nemáte moc času na vyzkoušení. Respektive reálný stav baterie nelze poznat během několika minut, potřeba je přinejmenším několik hodin. A jak rychle zjistit počet nabíjecích cyklů? Hned zkraje je asi dobré zmínit, že přesné hodnoty změřit nelze a jedná se pouze o odhady; ty však nebývají špatné.

Co je nabíjecí cyklus baterie a jak s ním pracovat?

Ujasněme si tento zásadní pojem, který si spousta uživatelů vykládá špatně. Tzv. nabíjecí cyklus představuje úplné vybití a nabití akumulátoru (od 0 do 100 %); pokud tedy nabíjíte třeba z 60 % na 100 %, bude cyklus nedokončený. Výrobce obvykle udává minimální nebo maximální počet cyklů, jaký baterie snese. Číslo je však pouze orientační, reálně se může i výrazně lišit v závislosti na způsobu používání baterie.

Kolik nabíjecích cyklů baterie telefonu/notebooku snese?

Informace jsou u spousty výrobců vesměs stejné, protože téměř všichni dnes využívají Li-ion (tedy Lithium-iontové) akumulátory. Ty mají vydržet přibližně 500 nabíjecích cyklů, než se začne jejich výdrž snižovat. Nabíjíte-li každý den až dva, odpovídá to zhruba 1,5 – 2,5 rokům užívání, ale je to individuální, protože životnost baterie ovlivňuje spousta faktorů. Maximálně by pak měly vydržet zhruba 1 000 nabíjecích cyklů, dokud ta výdrž není ještě tak žalostná.
Cool Apps Battery Alert

Cool Apps Battery Alert

Cool Apps Developer

Instalovat (Free)

Google Play

Jak zjistit nabíjecí cykly baterie (Android)

Ještě jednou upozorňuji, že měření nebude úplně přesné, zejména pokud se rozhodnete zjistit cykly zpětně (tzn. nemáte hned od začátku nainstalovanou aplikaci, která to sleduje). Některé telefony mají tyhle informace přímo v systému, příkladem je třeba iPhone s iOS. U Android mobilů to musíme zjišťovat přes aplikaci třetí strany, kterou lze stáhnout z Google Play. Ta zjišťuje, kolikrát byl telefon nabitý z 0 na 100 %, a podle toho pak životnost baterie odhadne.

Nabíjecí cykly a opotřebení ukáže Battery Alert

Jedna z dobře hodnocených a doporučovaných aplikací je Speaking Battery Alert Alarm, která o baterii ukazuje vedle nabíjecích cyklů také další informace. Celkovou kapacitu, teplotu baterie, počet voltů, zbývající čas do úplného nabití, jak dlouho je baterie nabíjena, samozřejmě počet nabíjecích cyklů a spoustu dalšího infa. Většina z těchto informací se ovšem nezobrazí hned, nejdříve musíte mobil několikrát nabít a počkat i několik dní.
Na základě rychlosti nabíjení a aktuálního opotřebení baterie dokáže aplikace vyhodnotit/odhadnout, jaký je skutečný stav. Battery Alert vás také upozorní v momentě, kdy je baterie nabita na 80 %, a stejně tak v případě, kdy klesla pod 20 % (hodnoty si můžete sami upravit v nastavení). Celkově vám pak aplikace ukáže, jak dlouho baterie vydrží, v grafech můžete také sledovat, jak její opotřebení v čase klesá apod. [alert-note-svetandroida title=“Proč je potřeba čekat tak dlouho?“ icon=“android“]Řada aplikací vám ukáže data okamžitě, jedná se však pouze o hrubý (a často nepřesný) odhad. Chcete-li zjistit co nejvěrněji skutečný stav baterie a kolik nabíjecích cyklů za sebou má, vyžaduje aplikace Battery Alert určitý čas.[/alert-note-svetandroida]

Jak zjistit nabíjecí cykly baterie (iPhone, iPad, MacBook)

Co se týče iPhonu, iPadu a MacBooku, používají uživatelé nejčastěji CoconutBattery. Kromě počtu nabíjecích cyklů ukazuje i čas zbývající do vybití, monitor aktivity a informace, co přístroj nejvíce vybíjí. CoconutBattery nelze stáhnout pro Windows, vyžaduje macOS.

CoconutBattery je ke stažení přímo u vývojáře

Co ovlivňuje výdrž baterie v telefonu, tabletu, notebooku…

Základem je správně se o baterii starat. Jasně, ne každý chce být „otrokem telefonu“, ale dodržením několika základních pravidel lze životnost baterii výrazně prodloužit:

Vystavování baterie extrémním teplotám

Výdrž akumulátoru ovlivňují hodně extrémní teploty, což platí v létě i v zimě. Během léta je to typicky mobil na palubní desce auta, případně na koupališti přikrytý osuškou. Jenže přímé slunce rozpálí jak okolní materiál, tak i samotný telefon, což může baterii uškodit. Špatné jsou i opačné extrémy, tedy zima. Používáte-li telefon v zimě (nebo dokonce v mrazu) delší dobu, odděláte baterii nejrychlejším možným způsobem.

Vybíjení pod 20 % a nabíjení nad 80 %

Řada uživatelů vybíjí telefon téměř na nulu, a pak jej nechává na nabíječce do 100 %. Vůbec nejhorší je přežitek, že je potřeba telefon několikrát úplně vybít, a pak zase úplně nabít. Ideální je udržovat hladinu mezi 20 a 80 procenty, což doporučuje např. Kaspersky Lab.

Počet spuštěných aplikací na pozadí

Ve správci baterie se můžete podívat, které činnosti vybíjí baterii nejvíce (ať už se jedná o hardware nebo software). Nejde teď ani tak o minimalizované aplikace, ale spíše o ty, co běží na pozadí. Spousta jich má oprávnění sbírat různá data, což se na výdrži baterie rovněž podepisuje. Pokud zjistíte, že vám některá z nepoužívaných aplikací žere energii, odinstalujte ji nebo jí odeberte práva. Které to jsou, zjistíte v Nastavení > Baterie > Využití baterie. V nadstavbě EMUI lze filtrovat podle hardware a software.
Cool Apps Battery Alert

Cool Apps Battery Alert

Cool Apps Developer

Instalovat (Free)

Google Play

Kdy je čas na výměnu baterie?

Rozhodně se nelze řídit počtem nabíjecích cyklů a každý musí k mobilu, tabletu, laptopu přistupovat individuálně. Zatímco někteří uživatelé dávají přístroji i samotné baterii pořádně zabrat, jiní se o baterii starají s maximální péčí. Kapacitu nenechávají klesnout pod 20 % a zároveň nenabíjí nad 80 %, nevystavují baterii extrémním teplotám aj. Rekordmani vydrží cca 1 500 cyklů, což odpovídá stáří přibližně 6 let. Obvykle ale baterie vyžaduje nabíječku častěji, než je únosné, už při 600 až 1 000 cyklech.

Ověřujete počet nabíjecích cyklů?

Zdroj: Quora, Coconut-Flavour, vlastní

O autorovi

Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. Více o autorovi

Lukáš Altman
Sdílejte: