Baterie v telefonech: Jak se k nim nechovat a další zajímavosti
- Články
- Johanna Kovaczicz
- 25.11.2015
- 86
Logicky chceme, aby nám baterie v chytrých zařízeních vydržely co nejdéle. Nejedná se jen o spotřebu během dne, ale také o celkovou životnost. Oblíbený trend výrobců pohřbít baterky pod pevný kryt bez možnosti jednoduché výměny nás navíc nutí se nad zacházením s moderními nosiči energie zamyslet a zbytečně je díky špatnému – i když neúmyslnému – chování neničit a neopotřebovávat. Poradíme několik známých rad a tipů, jak život Lithium Iontové baterie prodloužit spolu s několika zajímavostmi.
Jak Lit-Ion baterie funguje?
Lithium-iontová baterie je druh nabíjitelné baterie, která v současnosti vládne spotřebitelské elektronice. Pro přenosná zařízení v podobě smartphonů a tabletů se hodí zejména kvůli svému poměru hustoty energie a objemu. Opotřebení baterie vzniká díky nabíjecím cyklům, které se většinou pohybují v hodnotách okolo 700 až 1000 nabití při zachování aspoň 90 % své kapacity.
Než bude tento typ baterií nahrazen budoucí technologií, chvíli si ještě počkáme. Proto už i tak rychle se vybíjející smartphony není dobré trestat špatným zacházením. Následující tipy by mohly změnit váš pohled na baterie a upravit nabíjecící návyky – ostatně údržba baterie ke gramotnosti ve vztahu k chytrým zařízením bezesporu patří.
- Pokud je váš telefon již plně nabitý a necháte ho nadále odpočívat na nabíječce, je zde možnost potenciální snížení životnosti. Nejnovější zařízení sice sama proud odpojí a nenechají telefon klesnout pod 95 % – přesto si dávejte pozor na nabíjení delší než 24 hodin.
- Pomalejší nabíjení přispívá k zachování kapacity baterie a celkové životnosti. Funkce jako Qualcomm Quick Charge a podobné mohou výslednou vitalitu ovlivnit. Otázkou zůstává, zde vůbec s postupem času změnu zaregistrujete – více se zřejmě vyplatí mít zařízení vždy rychle nabité – už i vzhledem k tomu, že průměrný uživatel mění telefon co dva roky.
- Smartphony využijí jen takový proud, který pro nabíjení zamýšlel výrobce. Nezáleží přitom, kolik ampérů je na nabíječce uvedeno. Mobilní telefon si vždy vezme “své maximum”. Většinou jsou použity hodnoty 0,8 až 1,2 ampéru, u novějších a dražších přístrojů i více. Nabíječky jsou totiž pouze napájecí zdroje, o nabíjení se pak stará elektronika mobilního telefonu. Můžete tedy klidně použít velmi silný napájecí zdroj (“nabíječku”), nabíjení se ale vůbec nemusí urychlit.
- Dlouhodobé skladování nepoužívaného telefonu vybitého na 0 % baterii vůbec nesvědčí. Ovlivňuje to jak kapacitu, tak i životnost. U tohoto typu baterií se nedoporučuje zařízení úplně vybíjet, ačkoli několik sporadických incidentů nosič energie nijak neovlivní.
Zajímavosti
- Nabití z 0 na 100 % se počítá jako jeden cyklus. Nabití z 80 % na 100 % pětkrát je také jeden cyklus.
- Většina zařízení má po zapnutí ukazatel baterie okolo 40 až 50 %. Je to z toho důvodu, že tato hodnota je pro Lit-Ion baterie nejoptimálnější k dlouhodobějšímu skladování – například na pultech obchodů.
- Vybití na nulu a následné maximální nabití nezapříčiní lepší výdrž baterie. Resetují se ale statistiky využití, které mohou být přesnější. Občas se tedy tento proces může hodit.
- Nabíjení z 95 % na 100 % trvá delší dobu kvůli tzv. trickle charge, kdy nabíjení není kontinuální. Takové nabíjení sice teoreticky může redukovat životnost, u malých zařízení na tom však příliš nezáleží. Více je problém viditelný například na autobateriích.
Kromě nejpoužívanějších Lit-Ion baterií nalezneme v hrstce mobilních zařízení i Lithium Polymerové baterie. Ty jsou velmi lehké i lépe zabezpečené, ovšem stojí výrobce více peněz a oproti Lit-Ion bateriím mají horší hustotu energie. Jinak pro ně platí tytéž zásady.
Dozvěděli jste se o Lit-Ion bateriích něco nového? Podělte se s námi o další zajímavosti.
Zdroj: XDA developers
Komentáře (86)
Přidat komentář