TOPlist

Baterie vs. léto – vysoké teploty a možná i požár

Baterie_uvod

Baterie. Pojem, který si každý uživatel smartphonu dobře hlídá. V dnešní době je to synonymum pro výdrž, která však nebývá nijak závratná. Kapacita baterie je pak pro mnohé uživatele rozhodujícím faktorem před koupí nového zařízení. Nikdo přece nechce nabíjet dvakrát denně. Ano, tento problém mohou řešit různé externí řešení a powerbanky, nedá se pak ale mluvit o pohodlí. A co teprve, když necháte smartphone zavřený v autě, ve kterém v létě teplota šplhá až k sedmdesáti stupňům Celsia? Žádný ze smartphonů rozhodně není na takovou teplotu stavěný. Když ho pak vezmete do ruky, začnete ho přehazovat jako horký brambor.

Chytrý telefon vám dnes již bez problému vysvětlí, že v tak vysoké teplotě prostě raději pracovat nebude. Nedovolí vám spustit náročné aplikace ani zvýšit jas displeje. Ptáte se proč? Nyní se vám to pokusím vysvětlit.

V dnešní době se v mobilních zařízeních masově užívají baterie typu Li-ion a Li-pol. Technologicky jde o téměř stejný princip fungování. Jediný rozdíl, který mezi těmito druhy je, je v použité kapalině, či spíše gelu, který minimalizuje možnost vytečení a umožňuje různé tvarové řešení. Stejně jako každá jiná chemická látka, i gel v baterii mění svou hustotu v závislosti na okolní teplotě. Na starších telefonech jste tak poměrně často mohli pozorovat jev nafouklé baterie. Dnes nás ale především trápí kapacita baterií a výdrž na jedno nabití.

Baterie_porovnani

Abychom si ujasnili, co považujeme za vysokou teplotu, krátkodobě tím myslím teploty nad 60°C, dlouhodobě teploty nad 40°C. To jsou teploty, které přes léto jaké máme letos, nejsou ničím zvláštním. V kapse kalhot klidně 40°C být může, v autě nebo na přímém slunci i více. Pokud je pak váš smartphone černý nebo kovový, teplota roste ještě mnohem výš. Právě vysoké teploty mají na výdrž baterie zcela zásadní vliv. Pokud vůbec můžete, zkuste se těmto teplotám vyhnout. Typickým příkladem pak je smartphone použitý jako navigace, chycený do stojanu za čelním sklem auta, kde na něj během parného dne svítí přímé slunce. V zavřeném autě slunce zvedne teplotu na 60°C za pár minut a stále stoupá.

Baterie_zaOknem

Pokud se takovým teplotám vyhnout nemůžete, v případě Li-pol baterií můžete počítat se znatelnou ztrátou kapacity. Čím častěji bude baterie vystavována vysokým teplotám, tím více bude klesat její kapacita. Nepomůže jí už ani správné nabíjení ani její softwarová kalibrace. V případě smartphonů s odnímatelným krytem ještě nejde o takový problém. Nová baterie se dá často koupit za pár stovek a sami ji zvládnete vyměnit. Horší je to pak u smartphonů s unibody konstrukcí. Baterii sice vyměnit lze, měl by to ale provádět pouze odborný servis, protože se jedná o poměrně rozsáhlý zásah do elektroinstalace i konstrukce.

Pokud se vysokým teplotám nemůžete vyhnout a váš smarthpone má v sobě baterii Li-ion, dejte si obzvláště velký pozor. Technologie Li-ion je v současnosti jednou z nejpokročilejších bateriových technologií. Ta však kromě svých výhod jako jsou vyšší počet nabíjecích cyklů či vyšší hustota uchovávané energie má i své nevýhody. Ty pak jsou důvodem, proč se takto pokročilá baterie nenachází ve spoustě zařízení. Mezi hlavní nevýhody těchto baterií patří totiž kromě stárnutí (postupná ztráta kapacity) a relativně náročného nabíjení (úplné vybití baterii zničí) také možná exploze při přebití nebo vystavení vysokým teplotám. V minulosti jsme mohli zaznamenat zprávy z různých koutů světa, kdy někomu telefon explodoval v kapse. Na vině byla právě nevhodně používaná baterie.

Vznícení baterie

Battery Explode Samsung s3

Battery Explode Samsung s3

Explodovat však může nejen baterie Li-ion. Pokud například objednáte levné náhradní baterie z Číny, často můžete přijít do styku s baterií, ve které chybí elektronika potřebná pro správné nabíjení. Baterie tedy nepozná „kdy má dost“ a přebíjí se, až se může začít nafukovat, později i explodovat. Je tedy na pováženou, zda za těch pár stovek navíc to riziko stojí.

Jak tedy již víme, vysoké teploty bateriím vadí. V některých případech vás dokonce mohou ohrozit. Až tedy půjdete odpoledne na koupaliště nebo o víkendu pojedete s rodinou na výlet, pamatujte na to. V prvním případě si smartphone raději vůbec neberte, při koupání ho přece nepotřebujete a někde na trávě ho nechat ležet asi není úplně bezpečné. V případě druhém se alespoň pokuste smartphone umístit jinam než na přímé slunce, čili ne přímo na okno. A po dojezdu do cíle ho v autě nezapomeňte.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)