TOPlist

Láká vás balkonová fotovoltaika? 7 z 8 systémů je prý naprosto nevhodných

fotovoltaika
  • Balkonová fotovoltaika může ročně ušetřit tisíce korun za elektřinu
  • Pořizovací ceny neustále klesají
  • Ne každý systém je ale vhodný, řada jich může dělat velké potíže

Takzvaná balkonová fotovoltaika je čím dál oblíbenější. Řada lidí žijících v bytě si kupuje fotovoltaické panely a pak si je umisťují přímo na své balkony, aby si aspoň část elektřiny mohli vyrábět sami – a ušetřili za poplatky dodavatelům energií. Ceny systémů neustále klesají a takovouto mobilní elektrárnu skládající se ze solárních panelů včetně střídače a propojovacích kabelů pořídíte už za několik tisíc korun. Pak už stačí jen bateriové úložiště a máte vystaráno.

Podle Německého sdružení solárního průmyslu (BSW) jen v této zemi ve druhém čtvrtletí letošního roku přibylo na 142 000 těchto systémů. A německá vláda plánuje, že systémy do výkonu 800 W nebudou jejich majitelé brzy ani muset registrovat; zkrátka si je jen koupí, zapojí a budou je moci ihned začít používat. Boom fotovoltaiky je znát i v Česku – kompletní sady pro balkonovou elektrárnu můžete okolo 10 000 Kč pořídit i v supermarketech nebo elektrech.

Pozor na kvalitu

Jenže ne vše, co si takto výhodně pořídíte, může být vhodné pro výrobu elektřiny v domácnosti. Upozorňuje na to spotřebitelské sdružení Stiftung Warentest, které se pustilo do testování různých fotovoltaických systémů určených na balkony. A výsledky jsou hodně alarmující – pouze 1 z 8 systémů je vhodný.

Balkonová fotovoltaika

U ostatních se ukázalo, že jejich střídače mohou narušovat provoz dalších spotřebičů, popřípadě fotovoltaika vyrábí více elektřiny, než kolik tvrdí její výrobce – což také působí potíže. A některé balkonové fotovoltaické panely vůbec nejsou stavěné na to, aby se naklopily do úrovně potřebné na balkoně.

Jako problematické se leckdy ukazují i levné čínské fotovoltaiky, jichž se v tomto státě vyrábí neuvěřitelné množství a doslova zaplavují globální trhy. Evropští výrobci jim nemohou v podstatě ani konkurovat, a tak už se obrátili i na Evropskou komisi, aby celý fotovoltaický byznys prošetřila.

Faktem ovšem zůstává, že pokud si koupíte kvalitní balkonovou fotovoltaiku a necháte si ji odborně nainstalovat a připojit, může vám ušetřit hodně peněz. V Česku ovšem nestačí jen tento systém zapojit do zásuvky a spustit – nejprve je nutné ohlásit ho a získat platnou revizní zprávu. Možná bude nutná i výměna elektroměru. A také je potřeba počítat s tím, že oproti panelům umístěným na střeše nebo na jiné vhodně nasměrované ploše vyrobí výrazně méně elektřiny. Můžete díky ní ale třeba i sdílet elektřinu.

Přemýšlíte o balkonové fotovoltaice?

Zdroj: hrot.cz, balkonova-fotovoltaika.cz, test.de

Jana Skálová
O Autorovi - Jana Skálová

Jana se psaním živí už dlouhé roky. Začínala ve zpravodajství a lifestylu, teď se věnuje spíš techničtějším tématům. Ráda píše o mobilech, zajímá se o… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)