TOPlist

Avast Battery Saver: "prodlužovač" výdrže baterie

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
17.3.2015 14:00 (21.3.2015 10:41)
Ikona komentáře 28
avast battery saver ico
Reklama

Chytré mobilní telefony jsou nesporně užitečnými pomocníky, které mnozí z nás využívají prakticky v průběhu celého dne. Nabízejí celou řadu funkcí a schopností, které jdou daleko nad základní princip toho, co se od telefonu očekávalo před několika lety. Mobil dnes bez kompromisů zastane roli fotoaparátu, textového editoru, organizéru, webového prohlížeče, navigace a řadu dalších úloh – v mnoha směrech tak můžeme mluvit doslova o kapesním počítači. Ruku v ruce s narůstajícími schopnostmi jdou i požadavky na výkon a s ním související výdrž baterie. Dříve narození jistě vzpomenou na doby, kdy mobilní telefon vydržel na jedno nabití týden i dva. U dnešních smartphonů můžeme v tomto ohledu (při běžném používání) počítat s výdrží v rámci hodin – výjimečně dvou, tří dnů. „Chytrost“ je prostě vykoupena nutností vyhledat po nějaké (většinou relativně krátké) době nabíječku. Protože i v tomto segmentu platí pravidla trhu, zejména ta o nabídce a poptávce, objevila se postupně v oficiálním repozitáři celá řada aplikací, slibujících prodloužení výdrže baterie na jedno nabití. Buďme fér a uznejme, že některé z hlediska principu svého fungování skutečně mohou přinést alespoň nějaké hmatatelné výsledky, nicméně účinek mnohých je spíše kontraproduktivní, neboť se svým během samy podílejí na rychlejším vybití akumulátoru. V rámci nedávno proběhlého veletrhu Mobile World Congress společnost Avast oznámila novou aplikaci, zaměřenou na úsporu baterie. Jmenuje se Avast Battery Saver a jistou zárukou kvality by mělo být zavedené jméno Avastu v oboru softwaru. Samozřejmě se najdou i čtenáři, kterým spojením slov „Avast“ a „úspora baterie“ bude připadat jako antonymum, nicméně nedávejme na první dojmy a pojďme se podívat, co tato aplikace opravdu nabídne.

Co Avast Battery Saver slibuje

Při oznámení aplikace v rámci MWC, stejně jako v oficiálním popisku v Obchodě Play, zaznívají poměrně odvážná tvrzení – Avast Battery Saver prý zvládne prodloužit výdrž na jedno nabití až o sedm hodin, respektive má uspořit až 20 % energie. Aplikace nabízí tři hlavní rysy – tím prvním jsou „inteligentní profily“, které aktivují funkce úspory na základě aktuálního času, místa nebo úrovně nabití baterie. Druhým pomocníkem má být měření spotřeby elektrické energie jednotlivými programy, jež pomůže odhalit aplikace, které jsou příliš náročné na baterii. Poslední funkcí je „přesný odhad“, který se snaží zjistit, kolik času ještě zbývá do úplného vybití při aktuálním způsobu použití. Projděme si nyní uvedené funkce v bodech tak, jak jsou popsány v české verzi Obchodu Play:
  • Chytré profily se aktivují automaticky, v závislosti na vaší poloze, času a stavu baterie.
  • Funkce Spotřeba vypíná aplikace, které na pozadí nejvíce vybíjejí baterii vašeho telefonu.
  • Na základě skutečného používání telefonu a historických dat výrazně zpřesní odhady zbývající životnosti baterie.

Jak Avast Battery Saver funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.0.899 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 4.4.4 KitKat. Po prvním spuštění se nejprve ukáže obrazovka, slibující optimalizaci nastavení telefonu, které by mělo vést k o až 20 % větší výdrži baterie. Potěší skutečnost, že celý program komunikuje česky. Na úvodní stránce aplikace je pak zobrazen stav akumulátoru a odhadovaný čas jeho výdrže do vybití. Ve spodní části obrazovky jsou formou bílých karet zobrazeny nabízené profily, přičemž v základu jsou k dispozici tři:
  • Šetřící
  • V noci
  • Nouzový
Zcela vlevo pak naleznete takzvané „chytré profily“, které se aktivují na základě polohy a času.
„Chytré profily“, které se aktivují na základě polohy a času

„Chytré profily“, které se aktivují na základě polohy a času

Profil aktivujete klepnutím na oranžové tlačítko Aktivovat, v dalším kroku pak nastavíte jeho parametry. Například u nočního profilu můžete zvolit čas, od kdy do kdy bude aktivní, nastavit dobu pro přechod do režimu spánku, jas displeje a způsob využívání internetového připojení (stále zapnuto, optimalizováno neboli připojení je aktivní jen když používáte telefon, nebo vypnuto). V pokročilých nastaveních lze dále ovlivnit:
  • Typ internetového připojení – vybírat můžete z režimu Jen Wi-Fi/Upřednostnit Wi-Fi/Jen mobilní data.
  • Perioda optimalizace Internetu rozhoduje o tom, jak často se zařízení bude připojovat k síti při zhasnutém displeji (nikdy/jednou za 5/10/15/30 minut).
  • Vypnutí/zapnutí Bluetooth.
  • Vypnutí/zapnutí Vibrací při vyzvánění.
Prakticky stejné možnosti nabízí i Nouzový profil, kde je ale rozhodujícím faktorem k jeho aktivaci stav akumulátoru. Pokud úroveň nabití poklesne pod nastavenou mez, dojde k aktivaci tohoto režimu. Chytré profily, pracující s časem a polohou, potřebují nejprve zjistit, kde je vaše práce, a kde domov. Buď můžete tyto informace zadat sami, nebo necháte program po dobu tří (nejlépe pracovních) dnů sledovat vaše zvyklosti. Pro obě místa lze následně nastavit výše uvedenou sadu pravidel, tedy prodlevu režimu spánku, úroveň podsvícení obrazovky, využívání internetového připojení, zapnutí a vypnutí Bluetooth a vibrací při vyzvánění. Zcela dole na obrazovce naleznete tlačítko Spotřeba aplikací. Skrze něj se dostanete k seznamu programů, seřazeného podle toho, nakolik se podílejí na spotřebě baterie. Zvolenou aplikaci můžete ukončit – provádí se to standardním způsobem přes systémové nastavení. Skrze kontextovou nabídku můžete v seznamu zobrazovat či naopak nezobrazovat i systémové programy. V případě této (a podobných) aplikací je zásadní otázkou, zda sama o sobě nezatěžuje systém natolik, aby v konečném důsledku nespotřebovala více energie, než slibuje ušetřit. Avast Battery Saver zatížil během 21 hodin procesor po dobu necelých sedmi minut a v žebříčku procesů tak obsadil desáté místo. Podstatně zásadnější je náročnost na operační paměť – dle nástroje OS Monitor zabral tento program kolem 120 MB, což nám, s ohledem na nabízení funkce, připadá poměrně hodně.

Resumé

Aplikace sice neslibuje zázraky, nicméně může pomoci v úspoře baterie především automatickým nastavením několika parametrů, které se podílejí na celkové spotřebě zařízení. Umí automaticky omezovat připojení k Internetu, řídit úroveň podsvětlení obrazovky, zapínat a vypínat Bluetooth a vibrace. Kromě toho zvládá také provádět nastavení s ohledem na polohu – lze ale definovat pouze dvě místa: domov a zaměstnání. Kladně hodnotíme skutečnost, že Avast Battery Saver komunikuje pěkně česky a je nabízen zcela zdarma. Máme-li se na tento nástroj podívat i z druhé strany, pak bychom nejvíce kritizovali jeho relativně vysokou náročnost na operační paměť. Ocenili bychom také širší možnosti nastavení – přinejmenším možnost definovat více než dvě pozice, ale jistě by se dalo pokračovat. Chápeme ale, že jednou z hlavních priorit vývojářů byla snaha o jednoduchost. Nástroj tedy nefunguje jako kouzelný proutek, který prodlouží výdrž baterie skrze obskurní magii, ale vnímáme ho spíše jako jednoduchého správce profilů, jež se aktivují s ohledem na čas, místo, nebo stav akumulátoru. V konečném důsledku skutečně může přispět k úspoře, nicméně zázraky opravdu nečekejte. Avast Battery Saver si dosud stáhlo více než sto tisíc uživatelů a jeho průměrná známka je 4,2. Instalační balíček, velký 3,4 MB, je možné použít na zařízeních s Androidem 4.0 a novějším. Za spokojené uživatele nechme promluvit Jiřího Čadka, který ke svému hodnocení napsal: „Mám poměrně slabou baterku v mobilu, proto jsem dlouho hledal nějaký battery saver který by mi výdrž prodloužil. S tímto jsem spokojen nejvíce. Přidá několik hodin v pohotovostním režimu navíc.“ Ze stejného soudku je i komentář Romana Müllera: „Vyzkoušel jsem hodně aplikací na úsporu energie a tahle je zatím nejlepší. Avast Battery Saver opravdu šetří, nabíjím méně často a fungujı déle. Mám app nainstalovanou asi měsíc a doporučuji ji všem stejně jako antivir a jiné Avast produkty.“ Naopak z druhé strany názorového spektra se hlásí uživatel, který se podepsal jako Tom Polda: „Používám přes měsíc a nevšiml jsem si žádné úspory. Zato jsem si všiml, že aplikace mi na pozadí žere nejvíc RAMky ze všech aplikaci na pozadí, konkrétně 30-40 MB. Oproti tomu např. počasí či čistič cache jen okolo 10 MB … to pro „šetřící“ aplikaci není moc dobře ….. zkusím jinou….“
Avast Battery Saver

Avast Battery Saver

Avast Software

Instalovat (Free+)

Google Play

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: