Automatizace nabízí téměř neomezené možnosti, jak vám může usnadnit život. V tomto díle jsme si stanovili ambiciózní cíl – zdali s ní dokážeme zkrotit otravné reklamy na YouTube. A jedno takové makro vám v článku ukážeme. To ale není vše, protože jako vždy u nás najdete makra hned tři. Ty si navíc můžete rovnou stáhnout do vašeho telefonu. Tak hurá na to!
MacroDroid není v oboru automatizace telefonu žádným nováčkem. Naopak se jedná o zavedený kus softwaru, jehož historie se datuje až do roku 2012. Od té doby MacroDroid dosáhl na metu jednoho miliónu stažení. Sami jsme o něm v minulosti psali a to hned několikrát. V tomto ohledu příliš neztrácí ani při srovnání s Taskerem. Ano, není tak komplexní, ale za to nabídne jednodušší a přehlednější uživatelské rozhraní, a hlavně je v omezené verzi dostupný zcela zdarma. Každý si tak může MacroDroid bezplatně osahat. Spoustě uživatelů může pět automatizovaných činností plně dostačovat. Navíc krátkou sérii s Taskerem již na stránkách máme.
Automatizované činnosti jsou v MacroDroidu pojmenovány jako makra. Makro můžete složit ze tří různých stavebních kamenů – jde o tzv. spouštěče, akce a podmínky. Spouštěč určuje, kdy se dané makro aktivuje; akce obsahuje, co se provede. Poslední podmínky upřesňují stav pro spuštění makra. Například se makro spustí jen tehdy, pokud se telefon zrovna nabíjí. Tyto tři části jsou v aplikaci přehledně rozdělené barvami – spouštěče jsou červené, akce modré a podmínky zelené. Aby to opravdu byla “Jednoduchá automatizace Androidu”, tak si makra z našeho článku můžete stáhnout (v závěrečné kapitole níže) a následně v aplikaci importovat. Ušetříte si tak trochu práce. V hlavním menu najdete oranžovou položku Export/Import. Zadáte cestu ke staženému souboru a voilà – makro máte k dispozici na vašem telefonu. V takovém případě, je ale nutné, některá makra upravit vašimi údaji (vyplnit vaše kontakty, e-mailové adresy apod.). Druhou možností je vytvořit makro od základu.
Při tvorbě nového makra, doporučujeme využít aktivní hledání v horní části aplikace. Pokud chcete vložit pauzu makra, pak stačí vyhledat slovo „vyčkat“ a požadovaná akce se vám vyfiltruje. Nemusíte tak úkon hledat manuálně v jednotlivých kategoriích. Užitečné je i občas nahlédnout do sekce „šablony“, která ukrývá online databázi maker od jiných uživatelů. Třeba někdo vytvořil komplexní makro, které dobře poslouží i vám.
#1 Jak zkrotit reklamy na YouTube
Taky vás štvou reklamy na YouTube? To neustálé klikání na “Přeskočit reklamu” většinu lidí asi rychle otráví. Lékem, tak zůstává koupě Youtube Premium, nebo sáhnutí mimo obchod Google Play a instalace nějaké alternativní aplikace. Ale vždyť taková repetitivní činnost je přímo jako stvořená k automatizaci. Níže naleznete makro od uživatelů Josue Garcia a W!lloO. My jsme ho jen upravili, aby reagovala na českou verzi YouTube. Makro doporučujeme stáhnout a importovat. Případně přímo v MacroDroidu v sekci šablony můžete vyhledat “YouTube : Auto skip ads V2”. V takovém případě musíte upravit text v poslední akci.
Postup pro manuální zadání v MacroDroid:
Spouštěče– Makro obsahuje jediný spouštěč – Přehrávání hudby/zvuku. V následném okně vybereme stav Spuštěno.
Akce– Začneme s akcí Vyčkat před další akcí → 4 sekundy. Následně je nutno vložit funkci DO / While, která je do češtiny přeložena jako Opakování akcí -> z nabídky vybereme Vykonej jednou a opakuj po dobu platnosti podmínky. Z výběru zvolíme Spuštěná aplikace -> Spuštěna na popředí -> Přehrávání hudby. Z nabízeného výběru zvolte YouTube aplikaci. Nyní je řada na druhou akci Vyčkat před další akcí, kde tentokrát nastavíme jen jednu sekundu. Originální makro obsahuje i akci Stáhnout notifikační lištu. Pro to jsme osobně neměli využití, takže jsme tuto akci vymazali, ale klidně si ji v makru ponechte.
Následuje finální akce UI Interakce -> Kliknutí -> Textový obsah, kde vyplníme text, který má MacroDroid najít. To znamená, že chceme text tlačítka pro přeskočení reklam. To se správně jmenuje “Přeskočit reklamu”, ale ocr má zde zřejmě problém s českými znaky, takže tato fráze nefunguje. Naštěstí to můžeme obejít pomocí obecných znaků, takže znaky s naší diakritikou nahradíme otazníky. Heslo v takové podobě “P?esko?it reklamu” již funguje v pořádku.
Podmínky–Makro obsahuje podmínku Spuštěná aplikace -> Spuštěna na popředí -> YouTube.
#2 Na vyžádání přečte obsah schránky (clipboardu)
Druhé makro je nejsnadnější z dnešního výběru. Vytvoříme dlaždici v rychlém nastavení. Po jejím stisknutí, nám telefon přečte obsah, který máme zkopírovaný ve schránce.
Spouštěče– Potřebujeme spouštěč Rychlé nastavení (dlaždice). V následném okně musíme dlaždice nejprve nastavit. Libovolně je můžeme pojmenovat, změnit ikonku, či vybrat mezi přepínačem a tlačítkem. Vzhledem k tomu, že jsme žádnou MacroDroid dlaždici neměli, tak jsme upravili dlaždici číslo jedna. Pojmenovali jsme ji jednoduše – “přečti”, ale název si už samozřejmě upravte tak, aby vám seděl. Pro tuto činnost jsme zvolili formát tlačítka.
Akce–Vyslovit text → následně si můžete přizpůsobit výsledný hlas, tak aby vám oznámení sedělo. Až budete mít hotovo, vyplňte text k vyslovení. Kliknutím na modrý obdélníček se třemi tečkami, zobrazíte předpřipravené možnosti. Ze seznamu zvolte „Text ve schránce“ a automaticky se vyplní příkaz [clipboard].
Podmínky–Nepřidali jsme žádnou podmínku.
#3 Rychlá fotografie za každých okolností
Potřebovali jste někdy něco vyfotit tak akutně, že rozhodovaly vteřiny, takže na odemknutí telefonu a spuštění aplikace foťáku nebyl čas? Následující makro udělá rychlou fotografii po trojnásobném stisknutí napájecího tlačítka. Samozřejmě jde nastavit i jiné tlačítko (třeba hlasitosti).
Postup pro manuální zadání v MacroDroid:
Spouštěče– Vyhledáme spouštěč Stisknutí tlačítka zapnutí. V následném okně zvolíme, kolikrát je nutno toto tlačítko stisknout. My vybrali třikrát, ale klidně nastavte více.
Akce– Toto makro obsahuje celkem čtyři akce. První z nich je Vibrovat, které nám poskytne při focení odezvu. Typ vibrací si můžeme upravit. Následuje nám známá akce Vyčkat, nastavená na jednu sekundu. Primární akcí je zde ale akce Pořídit fotografii. I s tou jsme se již setkali v minulých dílech, takže jen telegraficky prozradíme naše nastavení: Zadní kamera -> Blesk vypnutý (dovedeme si představit, že někdo bude preferovat automatiku) -> Ne/Zobrazit ikonu – záleží na vaší osobní preferenci. V posledním okně zvolte složku, kam se vyfocené fotografie uloží.
Jako bonus na závěr vytvoříme jednoduché oznámení, které bude obsahovat krátký text a hodinu vyfocení poslední Rychlé fotografie. K tomu potřebujeme akci Nastavit text oznámení MacroDroid -> Vlastní text. Libovolně vyplníme název a do těla oznámení vybereme hodinu a minutu. Tyto údaje se nám automaticky vyplní v požadovaném formátu [hour][minute]. Tento zápis drobně upravíme, aby byl lépe čitelný – např. [hour]h[minute]m.
Podmínky–Nepřidali jsme žádnou podmínku.
Makra ke stažení a závěr
Aby to skutečně byla jednoduchá automatizace, tak jsme pro vás výše zmíněná makra nahráli na server uloz.to. Všechna makra samozřejmě můžete jakkoliv upravit.
Automatizace Android telefonu je mnohem rozsáhlejší téma, automatizovat lze totiž prakticky úplně všechno. Dejte nám vědět, které činnosti jste automatizovali vy. Pečlivě reakce čteme a určitě vaše podněty mohou ovlivnit i budoucí směřování této série.
Komentáře (17)
Přidat komentář