TOPlist

Automatizace: 3 funkce, které by měl umět každý Android #3

Sdílejte:
Jan Dolejš
Jan Dolejš
24.8.2017 16:49
Ikona komentáře 6
aplikace Tasker automatizace
Výborná aplikace Tasker byla minulý týden v akční slevě, my na to dnes navážeme pokračováním návodu. Automatizace v Taskeru nám znovu usnadní život a ušetří spoustu času. Dnes si představíme další 3 zajímavé funkce, které můžete svůj telefon naučit.

Automatizace v Androidu – Obsah

Tasker jako mocná zbraň

Mobilní telefony jsou tak chytré, jak chytré jsou jejich aplikace. Tak lze ve zkratce shrnout dnešní situaci se smartphony, které toho v základu zase tolik neumí a je potřeba do nich nainstalovat sérii aplikací. V systému často chybí funkce, které bychom ocenili a které by nám hlavně ušetřily čas a práci. Automatizace se dostává téměř do každého odvětví a ani Android nezůstává samozřejmě pozadu. Několikrát jsme vám přinesli recenze aplikací, které dokážou telefon naučit víc. Dnes se spíše než na samotné aplikace zaměříme na vytvořená pravidla, která nám v praxi ušetří čas. Protože to sám o sobě Android většinou nezvládne, i zde si budeme muset pomoci další aplikací. Možností je spousta, my jsme se rozhodli pro Tasker. Proč? V současné době se i přes jeho těžkopádnější ovládání jedná o nejvybavenější nástroj s mnoha možnostmi i pluginy. Námi vypsaná pravidla lze však většinou realizovat i v jiných aplikacích. Jmenujme například AutomateIt, LLama či Macroidroid.

Předchozí díly seriálu:

aplikace tasker
Tasker

Tasker

joaomgcd

Instalovat (€3.59)

Google Play

1) Spuštění druhé aplikace po ukončení první

Může se stát, že člověk používá určitou rutinu při práci s telefonem. Pokud třeba máte chvíli času, spustíte aplikaci pro čtení článků Feedly a po jejím ukončení automaticky prohlížíte sociální síť Facebook. Proč si tento krok neulehčit? Pomůže nám znovu automatizace a Tasker, ve kterém si vytvoříme velmi jednoduché pravidlo. To automaticky spustí vybranou aplikaci po tom, co jinou ukončíme. Lze tedy pro příklad zadat, že po ukončení aplikace Feedly se automaticky spustí aplikace Facebook.

Jak pravidlo nastavit?

Nejprve vytvořme spouštěcí podmínku, tedy start aplikace Feedly. Přejděte do sekce Profiles, klikněte na ikonu + a zvolte Application. Zde vyberte Feedly (nebo jinou aplikaci podle vašeho uvážení) a vraťte se šipkou v levém horním rohu. Pokračujte položkou New Task, kterou pojmenujeme například Spustit Facebook. Volbou +, App a Launch App vyberme v seznamu aplikací Facebook. Znovu se vraťte šipkou v levém horním rohu a pak ještě jednou do záložky Profiles. Zde podržte prst na pravidle Spustit FACEBOOK a zvolte možnost Move To Exit. Nyní stačí spustit aplikaci Feedly a pokud ji opětovným stiskem klávesy zpět ukončíte, automaticky se spustí aplikace Facebook. Stejným způsobem lze samozřejmě definovat více pravidel s jinými aplikacemi a dokonce i řetězit.

2) Automatický režim Nerušit, vypnutí synchronizace i WiFi

Na automatický režim Nerušit si asi již zvykla většina uživatelů, je totiž běžnou součástí sytému Android. Pomocí této funkce je možné nastavit, kdy se telefon automaticky přepne do režimu Nerušit a kdy jej zase deaktivuje. Co když toho ale potřebujeme více? Co když chceme nejen zapnout režim Nerušit, ale pro úsporu baterie v noci i třeba vypnout WiFi a synchronizaci? Opět pomůže automatizace v aplikaci Tasker. Bohužel bez ROOTu nelze ovládat datové přenosy.

Jak pravidlo nastavit?

Tentokrát nám půjde o časové spouštění, vyberte tedy v sekci Profiles volbu Time a nastavte čas, ve kterém budou tyto volby aktivní (tedy třeba od 22:00 do 07:00). Znovu vytvořte novou akci, pojmenujte a postupně do ní přidejte tři pravidla. První AudioDo Not Disturb a výběr režimu (All, Priority, None) nám aktivuje režim nerušit. Druhé pravidlo NetWiFiOff vypne Wi-Fi síť a konečně NetAutoSync – Off deaktivuje synchronizaci.

3) Změna orientace obrazovky u určitých aplikací

Automatické otáčení displeje je funkce, kterou mají telefony již řadu let. Pokud telefon nakloníte, automaticky se režim změní a obrazovka otočí. Ne každý ale tuto funkci uvítá, protože třeba při čtení v leže (na boku v posteli) je tato funkce spíše na obtíž. Řada uživatelů tak funkci deaktivovala a ručně ji zapíná jen u aplikací, kde se to opravdu hodí – například YouTube, aplikace pro SMS zprávy, prohlížení obrázků a další. Automatizace v Taskeru nám i toto pomůže vyřešit a nemusíme se o nic starat.

Jak pravidlo nastavit?

Pravidlo opět bude platit pro určitou aplikaci a bude běžet v momentě, kdy se aktivně v aplikaci nacházíme. Přejděte tedy v sekci Profiles na možnost Application a v seznamu vyberte například YouTube. Nové pravidlo nazvěme třeba Orientace a pomocí ikony + v sekci Task Edit najděte DisplayDisplay AutoRotate. Zde zvolte možnost On. Nyní bude pravidlo aktivní po dobu spuštění aplikace, takže v YouTube nám bude fungovat automatická rotace obrazovky. Po přejetí do jiné aplikace se automatická rotace zruší. Tímto způsobem lze definovat více aplikací (pokaždé v novém Profilu).

Které pravidlo automatizace vás nejvíce zaujalo? Používáte nějaká podobná pravidla?

O autorovi

Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… Více o autorovi

Jan Dolejš
Sdílejte: