TOPlist

Jak na automatické vypnutí a zapnutí telefonu, nejen u OnePlus 5?

Automatické-vypnutí-a-zapnutí-telefonu-v-zadaný-čas

S nástupem chytrých telefonů s Androidem si uživatelé museli zvyknout na jednu malou nepříjemnost, která vynikla zejména ve srovnání se staršími (“hloupými”) mobily. Pokud chtěli používat budík v telefonu, nemohli ho na noc vypnout. Budík totiž běží v systému jako aplikace, a aby fungoval, musí systém běžet. Bylo tedy nutné, aby byl telefon zapnutý. Někteří (převážně čínští) výrobci však do svých zařízení implementovali automatické vypnutí a zapnutí telefonu v zadaný čas. Ukážeme vám, jak funguje na aktuální novince OnePlus 5 – “zabijáku vlajkových lodí”.

Jak nastavit automatické vypnutí a zapnutí telefonu v zadaný čas?

Tuto možnost najdete v systémovém nastavení v sekci Pokročilé. Pokračovat budete do sekce Plánované zapnutí/vypnutí, kde vás čekají dvě volby: čas zapnutí a čas vypnutí. Obě jsou ve výchozím stavu neaktivní a je nutné je povolit přepínačem. Teprve pak si můžete zvolit čas obou akcí.

Fungování je tak, prosté, jak bychom od této funkce čekali: v zadaný čas se telefon vypne, respektive zapne. Minutu před vypnutím OnePlus 5 zobrazí dialogové okno, ve kterém lze tento krok zrušit – to se hodí v situacích, kdy v uvedenou dobu se zařízením potřebujete pracovat. Po vypršení odpočtu dojde k regulérnímu vypnutí zařízení.

Zásadní otázkou je, jak budou v případě automatického zapnutí fungovat budíky, notifikace a další funkce systému. Pokud je zařízení šifrované a po spuštění vyžaduje autentizaci (zadáním PINu, hesla, otiskem prstu), zůstane pochopitelně “viset” na obrazovce, vyžadující interakci uživatele. Typickou situací, kdy budete telefon vypínat, je však noční spánek – a PIN celkem logicky můžete zadat až po probuzení.

Zkusili jsme tedy nastavit budík dvě minuty po plánovaném automatickém zapnutí telefonu. Jako první jsme použili aplikaci třetí strany – konkrétně Timely. Telefon se v uvedený čas vypnul, následně se v nastavenou hodinu a minutu zapnul. Podle očekávání zůstal “viset” na obrazovce s požadavkem na zadání PINu. Budík, který se měl rozeznít dvě minuty poté, se bohužel neozval. Znít začal teprve po zadání PINu a odemknutí telefonu, což v praktickém životě není vůbec k ničemu.

Buzení jen s výchozí aplikací

Jako další jsme tedy provedli stejný postup s tím, že jsme použili systémovou aplikaci Hodiny, ve které jsme opět nastavili čas buzení dvě minuty po zapnutí. V tomto případě vše fungovalo přesně podle očekávání – telefon se automaticky zapnul a v nastavený čas  se ozval budík, který nabídl všechny obvyklé funkce, včetně ukončení a odložení. Také další zdroje uvádějí, že buzení v okamžiku, kdy telefon vyžaduje přihlášení, funguje výhradně s výchozí aplikací, tedy nikoli s aplikacemi třetích stran.

OnePlus 5 jde v tomto směru ještě o kousek dál – v nativní aplikaci Hodiny nabízí v nastavení poněkud kostrbatě přeloženou možnost Vypnout budík s popiskem Alarm se ozve i v případě, že je telefon vypnutý. Pokud tedy chcete telefon zapínat ve chvíli, kdy hodláte vstávat, stačí si pouze nastavit buzení. Zařízení pak můžete (ať už automaticky nebo manuálně) vypnout. Telefon se s mírným předstihem automaticky zapne a následně spustí buzení. Opět ale musíme zdůraznit, že toto funguje jen s aplikací Hodiny, kde je nutné mít aktivní volbu Vypnout budík. Jiné programy pro buzení si telefon zapnout neumí.

Na kterých zařízeních automatické vypnutí a zapnutí funguje?

Bohužel v tomto směru neexistuje žádný oficiální seznam zařízení, podporujících automatické vypínání a zapínání v zadaný čas. Na základě vlastních zjištění můžeme konstatovat, že se jedná především o doménu čínských výrobců. Nabízejí ji například telefony OnePlus, některé modely Xiaomi, Huawei či Lenovo. Řada z nich však od této funkce ustoupila a dnes ji v telefonech již téměř nenajdete. Na zařízeních velkých výrobců (Samsung, LG, Sony) není k dispozici vůbec.

Jakou má uvedená funkce výhodu? Mimo jiné například tu, že nemusíte myslet na přepínání zařízení do tichého režimu po dobu spánku. Telefon se prostě vypne a nebude vás nikdo a nic rušit. Pochopitelně nebudete v zadané době dostupní pro telefonní hovory, SMSky, ani další formy komunikace, což může být (v závislosti na úhlu pohledu) současně výhoda i nevýhoda. Pro některé uživatele pak možná bude zajímavá skutečnost, že vypnuté zařízení nevyzařuje žádné vlnění, neboť nekomunikuje s bezdrátovou ani mobilní sítí.

Máte či chtěli byste mít funkci automatického vypnutí/zapnutí zařízení ve svém telefonu?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)