TOPlist

Máte vypnuté, nebo zapnuté automatické otáčení obrazovky? (Hlasovačka)

automaticke-otaceni-obrazovky-hlasovacka-ico

Automatické otáčení obrazovky je jednou z funkcí chytrých telefonů, kterou dnes považujeme za samozřejmost. Většinou ji vnímáme jako užitečnou – například pokud si chcete prohlédnout pořízené fotky, je automatické “překlopení” obrazu při otočení telefonu na šířku žádoucí. Jsou ale situace, kdy je otáčení obsahu obrazovky nechtěné – mnohdy nefunguje úplně korektně, pokud ležíte na zádech či na boku a držíte telefon před sebou. Některým uživatelům toto chování vadí natolik, že uvedenou funkci v nastavení vypnou. A to je právě otázka, kterou hodláme řešit v rámci tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze.

Jak funguje automatické otáčení obrazovky?

Vezmeme-li to obecně, uvnitř telefonu je senzor, který je schopen vnímat polohu. Tuto informaci pak předává operačnímu systému, který na ni reaguje otočením obsahu obrazovky. Onen senzor se jmenuje “akcelerometr” neboli “senzor zrychlení”. Tato součástka rozpoznává změny orientace gravitačního pole (“zemské přitažlivosti”), které předává ve formě číselné hodnoty. Jistě není bez zajímavosti, že například ve vesmíru, ve stavu beztíže, tato funkce nemůže fungovat. Akcelerometr tedy detekuje změny polohy v prostoru na základě kalibrovaných hodnot, a podle nich mění orientaci obrazovky.

Pokud vás toto téma zajímá podrobněji a ovládáte angličtinu, podívejte se na následující video.

https://www.youtube.com/watch?v=OrCKmba8K_U

Bohužel s automatickým otáčením obrazovky je spojena řada problémů. Kromě toho, že mnohdy reaguje na nestandardní polohy neočekávaným a nechtěným způsobem, uživatelé poměrně často řeší potíže, že funkce jednoduše nefunguje. Na vině bývá buď závada akcelerometru, nebo nějaká softwarová chyba. Podobný problém jsme například řešili na redakční Xperii Z3, kde pomohla deaktivace této funkce, vypnutí a zapnutí telefonu a následná aktivace automatického otáčení obrazovky.

Telefony Sony přišly s funkcí “Chytré otáčení obrazovky” podle způsobu, jakým uživatel drží zařízení. Zabraňuje například nežádoucí změně orientace v situaci, kdy uživatel leží na boku a čte si. Samotný výrobce však upozorňuje, že funkce nemusí fungovat správně při rychlém pohybu.

Máte automatické otáčení obrazovky vypnuté, nebo zapnuté?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze: máte automatické otáčení obrazovky vypnuté, nebo zapnuté?
[gravityform id=”109″ title=”false” description=”true” ajax=”true”]
Odkaz pro hlasování z aplikace.

V komentářích můžete rozvést svou odpověď – například napsat o tom, v čem vám funkce, o které je řeč, vyhovuje, a kde vidíte její slabiny. Pokud jste ji vypnuli, budeme rádi, když nám do diskuze napíšete proč. Svůj komentář můžete pojmout také lehce filozoficky – například se zamyslet nad tím, jak by šlo automatické otáčení obrazovky vylepšit.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda používáte funkci Probuzení poklepáním. Ukázalo se, že velkým konkurentem této ani ne čtyři roky staré “vychytávky” se stalo odemykání otiskem prstu. Do důchodu se ale “ťukání na displej” ještě ani zdaleka nechystá – jako výhradní ho používá celých 36 % hlasujících. Další silnou skupinu pak tvoří 24 % čtenářů, kteří poklepáním na displej probouzejí telefon většinou. To mám celkem 60 %, tedy evidentní nadpoloviční většinu. Dalších 6 % používá tuto funkci výjimečně.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Zbývajících 20 % odemyká telefon hardwarovým tlačítkem, 14 % probouzí zařízení jiným způsobem – nejčastěji pak výše zmíněnou čtečkou otisků. Je tedy evidentní, že nápad, se kterým přišla v roce 2013 společnost LG u svého modelu G2, se setkal se značným ohlasem a přinejmenším dosud se mu velmi daří.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (31)