Telefon Asus ZenFone Max: Skvělá výdrž, solidní fotoaparát a slušná cena (recenze)
- Recenze
- Vašek Švec
- 12.4.2016
- 12
Společnost Asus na náš trh přinesla novinku v podobě telefonu Asus ZenFone Max a již při prvním letmém pohledu do specifikací je naprosto jasné, co bude jeho hlavní zbraní. Smartphone v sobě totiž ukrývá vskutku obří baterii o kapacitě 5000 mAh, která by v kombinaci s úsporným hardwarem měla zajistit více než solidní výdrž na jedno nabití. Dočkáme se konečně telefonu, který bez větších obtíží vydrží celý pracovní týden bez nabíječky? To se dozvíte v dnešní recenzi.
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Obraz a zvuk
- Hardware a displej
- Herní výkon
- Konektivita
- Baterie a výdrž
- Systém
- Fotoaparát
- Závěr
Balení ukrývá překvapení i mírné zklamání
Vcelku běžná krabička vedle telefonu samotného ukrývá také malé překvapení v podobě USB-OTG kabelu. Ten lze použít nejen pro připojení například flash disku, ale také pro nabíjení jiných zařízení, kdy samotný Asus ZenFone Max slouží jako powerbanka. Dále se v balení pochopitelně ukrývá také USB kabel spolu se síťovou nabíječkou. A právě nabíječka v tomto případě představuje velké zklamání, protože nabízí výstupní proud pouze 1 A a nabíjení velké baterie s ní tak trvá velmi dlouho.
Praktická imitace kůže, která ale oko nepotěší
Asus ZenFone Max spadá mezi dostupnější zařízení, což se zákonitě musí projevit nejen na hardwarové výbavě, ale také konstrukci. Asus však naštěstí nešetřil na ochraně displeje a zvolil tvrzené krycí sklo Corning Gorilla Glass 4. Zbytek konstrukce již však tvoří výhradně plast. Na zádech přístroje se nalézá snímatelný kryt, který imituje kůži. Na pohled se toto řešení sice každému nejspíš příliš líbit nebude, neoddiskutovatelným faktem je však jeho praktický přínos – telefon se příjemně drží a záda telefonu rozhodně nebudou mít problém se škrábanci.
Příliš nadšeni jsme nebyli z přední strany. V první řadě má tento 5,5″ telefon opravdu velmi široké rámečky okolo displeje, kvůli čemuž je jen nepatrně menší než námi nedávno testovaný 6″ Huawei Mate 8. Jedná se však o daň za obrovskou baterii a relativně nízkou cenu. Za tu lze považovat i poměrně vysokou hmotnost přístroje činící 202 gramů spolu s tloušťkou 10,6 mm. Další, nepříliš příjemné, překvapení pak představovala senzorová tlačítka pod displejem, která nenabídnou podsvícení. Přítomna je i notifikační LED dioda, která však bliká natolik slabě, že ji za dne není vůbec žádný problém přehlédnout.
Po bocích přístroje toho mnoho zajímavého nečekejte. Na pravé straně se nalézá zapínací tlačítko a kousek nad ním i kolébka pro regulaci hlasitosti, všechna tlačítka tak jsou poměrně pohodlně dosažitelná. Pro nabíjení slouží microUSB konektor na spodní straně a sluchátka připojíte zase z vrchu pomocí 3,5mm jacku.
Co se konstrukční kvality týče, zde nemůžeme Asus ZenFone Max vyloženě pochválit, ale ani zkritizovat. Jedná se prostě o průměr dané cenové kategorie, všechny části konstrukce lícují jak mají, ale připravte se na občasné povrzávání.
https://www.youtube.com/watch?v=KiJg64iNeYA
Průměrná podívaná i zvuk
Asus ZenFone Max nabízí displej s úhlopříčkou 5,5″ a HD (1280 x 720 px) rozlišením, díky tomu je dosaženo jemnosti obrazu 267 ppi, která lze považovat za hraniční pro kvalitní podívanou. Pokud totiž budete displej zkoumat z blízka, můžete pouhým okem zahlédnout jednotlivé pixely.
Na druhou stranu, čitelnost displeje i na přímém slunci je zde na dostatečně dobré úrovni a i barevné podání patří k nadprůměru kategorie. Pokud by vám navíc barevné podání nevyhovovalo, není problém jej pomocí předinstalované aplikace upravit k obrazu svému. Lze také vytvářet a upravovat vlastní profily zobrazení.
O hlasitou reprodukci se u telefonu Asus ZenFone Max stará jeden reproduktor s výstupem ve spodní části zad. Díky vhodnému umístění tak uživatel nebude tento reproduktor například při hraní zakrývat rukou. Telefon nabídne dobrou maximální hlasitost ale poměrně špatnou kvalitu reprodukovaného zvuku. Jeho zvukový projev je velmi “plechový” a při vysokých hlasitostech začíná rezonovat.
Naopak slušnou kvalitu zvuku, ale nižší hlasitost nabídne reproduktor pro telefonní hovory. Že Asus ZenFone Max rozhodně nemá ambice stát se hudebním telefonem, nám pak jasně dokázal výstup skrze 3,5mm jack konektor. Ten ve spojení s kvalitním přehrávačem a sluchátky hraje průměrně. Pro občasný poslech však bude řadě uživatelů stačit.
Hardware – starší chipset a 2 GB RAM
Vedle velké baterie útroby telefonu Asus ZenFone Max mnoho zajímavého neukrývají. Předně se zde nachází již starší chipset Qualcomm Snapdragon 410 s procesorem disponujícím 4 jádry Cortex-A53 taktovanými na 1,2 GHz a grafickým čipem Adreno 306. Poměrně starému chipsetu naštěstí sekundují 2 GB RAM, ty by měly zajistit plynulý běh systému. Interní úložiště disponuje kapacitou 16 GB, z čehož je pro uživatele dostupných 10,5 GB. Úložiště lze dále rozšířit microSD paměťové karty,
Specifikace telefonu Asus Zenfone Max
[aps_product_sz id=”384507″]
Hraní pro méně náročné
Vzhledem k použitému hardwaru nelze od telefonu Asus ZenFone Max očekávat nijak vysoký grafický výkon, což ostatně potvrdil i náš test. S hrami jako například Asphalt 8 či Storm Raiders si přístroj ještě poradil vcelku bez zaváhání, s tituly Real Racing 3 nebo This War of Mine to však již bylo o poznání horší a obě hry se citelně sekaly.
Veškerá nutná konektivita
V oblasti konektivity nabízí Asus ZenFone Max vše, co by se dalo považovat za nutný základ. Nalezneme zde Wi-Fi 802.11 b/g/n, LTE s podporou všech tuzemských pásem i Bluetooth 4.0. Škoda jen, že výrobce zapomněl přibalit NFC. Přítomna je rovněž podpora Dual-SIM s podporou LTE na obou SIM. Kabelové připojení pak probíhá prostřednictvím microUSB s podporou USB-OTG.
Telefon nezaostává ani v podpoře služeb určování polohy a vedle GPS s podporou A-GPS je zde přítomna také podpora ruského GLONASS a čínského Beidou. Radost budou mít kačeři, Asus ZenFone Max totiž nabídne také elektronický kompas.
Nedostižný vytrvalec
Baterií s kapacitou celých 5000 mAh disponuje jen hrstka u nás prodávaných telefonů a tak je poměrně jasné, co má být v případě tohoto telefonu hlavním lákadlem na zákazníky. Asus ZenFone Max navíc kombinuje vysokou kapacitu baterie s úsporným hardwarem a poměrně zdařilou optimalizací spotřeby energie. Díky tomu nám telefon při testování vydržel celé 3 dny intenzivního pracovního nasazení, přičemž na konci posledního dne mu zbývalo ještě téměř 20 % energie. Pokud se vám tento výsledek nezdá nijak oslnivý, musíme ještě dodat, že většina testovaných telefonů v tomto režimu vydrží okolo 1 – 1,5 dne a 2 dny již považujeme za nadprůměrný výsledek. Při skromnějším používání tak nebude velký problém s telefonem Asus ZenFone Max vydržet celý pracovní týden bez nabíječky.
Přítomen je pochopitelně i správce napájení s 5 režimy, z nichž je jeden plně přizpůsobitelný, mezi těmito režimy pak můžete přepínat i automaticky a to podle plánu nebo v závislosti na napájení. Jak padlo již u obsahu balení, výrobce k telefonu dodává nabíječku s proudem pouze 1A, což je vzhledem ke kapacitě použité baterie přinejmenším nešťastné. Nabíjení z 15 na 100 % s použitím originálního adaptéru totiž trvá téměř 4 hodiny.
Zaneřáděný a přesto svižný systém
Asus ZenFone Max využívá operační systém Android 5.0.1, nad nímž běží grafická nadstavba ZenUI. Celé prostředí v nás pak zanechává rozporuplné dojmy. Na jednu stranu zde nalezneme celou řadu užitečných funkcí a vychytávek, na stranu druhou však ZenUI nemusí všem vyhovovat pro svůj až kýčovitý vzhled. Co nám však na Androidu v podání Asusu vadilo asi nejvíc, byla celková zaneřáděnost systému celou řadou nepotřebných aplikací jak z dílny Asusu, tak od třetích stran. Jeden příklad za všechny – v telefonu byly předinstalovány hned tři aplikace na údajné zrychlení systému (!). Neustále nás navíc štvaly vyskakující okna reklam na produkty Asus a doporučení na stažení dalších aplikací formou notifikací.
Všechny tyto aplikace naleznete v telefonu hned po jeho prvním spuštění
Vzhledem k velkému množství předinstalovaných aplikací je až s podivem, jak svižně systém telefonu během testu pracoval. Při většině běžných situací zůstával Asus ZenFone Max velmi svižný, ve chvíli, kdy jsme po něm chtěli více náročnějších úkolů současně, se však projevil starší hardware a my jsme se tak mohli setkat se záseky.
Z kladných vlastností systému musíme vyzdvihnout tyto:
- Povedená předinstalovaná klávesnice.
- Zapnutí / vypnutí displeje poklepáním.
- Spuštění aplikace nakreslením písmena na zhasnutém displeji.
- Režim pro ovládání jednou rukou.
- Ruční kalibrace barev displeje.
- Měření vzdálenosti za pomoci laseru až do 50 cm.
Fotografické překvapení
Asus ZenFone Max disponuje stejným fotoaparátem s laserovým ostřením jako námi již recenzovaný ZenFone 2 Laser, což je samo o sobě příslibem slušných fotografických schopností. Tyto předpoklady naštěstí testovaný telefon naplnil a jednoznačně tak patří mezi nejlépe fotící smartphony v této cenové kategorii. Konkrétně za to pak vděčí snímači s rozlišením 13 MPx a objektivu o světelnosti f/2.0, přítomno je také dvoutónové LED přisvícení. Za dobrých světelných podmínek tak pořídíte vskutku povedené snímky s dostatečnou ostrostí a věrným barevným podáním. Kvalita fotografií však rapidně klesá s ubývajícím světlem, na noční fotografie tak raději zapomeňte. Jako v rámci kategorie nadprůměrné lze označit také natáčené FullHD video se snímkovací frekvencí 30 fps.
Jako povedenou musíme ohodnotit fotoaplikaci. Ta totiž nabízí intuitivní ovládání doplněné o řadu fotorežimů včetně manuálního, do kterého se navíc lze přepnout jedním tlačítkem. Méně zkušení fotografové pak určitě ocení nápovědu k přepnutí na vhodný režim. Při focení velmi blízkých objektů na automatiku se možná občas setkáte s problematickým zaostřováním, díky možnosti snadného přepnutí na manuální režim však lze tento problém rychle vyřešit.
Fotografie za dobrého světla
HDR fotografie
Fotografie za zhoršených podmínek
Video
https://youtu.be/O-c8mEPFCGY
Fotografie i video v plném rozlišení ke stažení.
Závěr
Asus ZenFone Max u nás koupíte za cenu okolo 6 000 Kč s DPH, což z něj dělá nabídku s poměrně zajímavým poměrem cena/výbava.
Mezi hlavní přednosti této novinky dle očekávání patří výdrž na jedno nabití. Velmi pak potěší také dobré fotografické vlastnosti, díky kterým se Asus ZenFone Max, možná trochu nečekaně, řadí mezi velmi zajímavé volby pro uživatele s fotografickými choutkami a značně omezeným rozpočtem. Díky 2GB operační paměti pak systém telefonu i přes slabší chipset běží obstojně, jen náročnějších her si příliš neužijete. Pozitivně hodnotíme také zadní kryt s imitací kůže, který se v průběhu testu ukázal být velmi praktický.
Naopak pokárat Asus ZenFone Max musíme za velké rozměry, které činí jeho plnohodnotné ovládání jednou rukou prakticky nemožným. Velká škoda spousty zbytečných aplikací a reklam, které sráží jinak vcelku povedenou softwarovou stránku. Naprosto nepochopitelným je pro nás pak přibalení slabé nabíječky, se kterou se telefon nabíjí opravdu velmi dlouho.
Závěrečný verdikt: V oblasti výdrže na jedno nabití nemá Asus ZenFone Max na našem trhu příliš mnoho konkurentů. Pokud navíc sháníte telefon z nižší střední třídy a mezi vaše hlavní priority se řadí také solidní fotografické schopnosti a svižný systém, jste zde na správné adrese. Ovšem za předpokladu, že od nového telefonu požadujete také vyšší grafický výkon, dobré hudební vlastnosti či kompaktní rozměry, poohlédněte se raději někde jinde.
Klady
+ Dlouhá výdrž na baterii.
+ Svižný chod systému.
+ Fotografie za dobrého světla.
+ Možnost použít telefon jako powerbanku.
+ Funkce zapnutí/vypnutí displeje poklepáním.
Zápory
– Vyšší rozměry a hmotnost.
– Zbytečně velké množství předinstalovaných aplikací.
– Reklamy v systému.
– Povrzávání zadního krytu.
– Slabší chipset.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Asus.
Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi
Komentáře (12)
Přidat komentář