Asus ZenFone 5 recenze: Perfektní telefon se skvělým poměrem cena/výkon
- Recenze
- David Trlica
- 20.6.2018
- 20
Představení ASUS ZenFone 5 bylo poměrně kontroverzní, šlo totiž o jeden z prvních telefonů, který si “vypůjčil” design Apple iPhone X. A to jak na přední, tak i na zadní straně. Nyní se nám dostal do redakce na recenzi. Novinka spadá do střední třídy, může se pochlubit zajímavým fotoaparátem, velkým displejem, nebo třeba bohatou výbavou. Konkurence je ale obrovská, bavíme se zde například o Honoru 10. Dokáže se mu vyrovnat? To zjistíme v dnešní recenzi ASUS ZenFone 5 ze620kl.
Obsah recenze Asus ZenFone 5
- Zpracování a vzhled Asus ZenFone 5
- Výkonem moc tento telefon neoslní
- Podporuje Asus ZenFone 5 Dual Sim?
- Výdrž baterie a nabíjení mobilu Asus ZenFone 5
- Verze Androidu a aktualizace mobilu
- Jak Asus ZenFone 5 fotí a natáčí video?
- Cena a dostupnost telefonu Asus ZenFone 5
- Závěr recenze Asus ZenFone 5
Obsah balení vás potěší malým bonusem
Balení telefonu ASUS ZenFone 5 potěší. Společnost nešetřila a k telefonu dodává vše potřebné a k tomu navíc i bonus. Tím bonusem je kryt, rovnou od začátku můžete mít svůj telefon chráněný. Uvnitř dále najdeme zařízení, USB-C kabel, nabíječku, manuály, sluchátka s 3,5mm jackem a sponku na vytažení šuplíku se SIM kartou.
Asus ZenFone 5 je větší, než na první pohled vypadá
Na fotografiích a videích to nemusí jít vidět, ale ASUS ZenFone 5 je hodně velký telefon s 6,2″ velkým displejem. Vyroben je kombinací kovu a skla, respektive rám telefonu je z hliníkové slitiny. Přední a zadní stranu chrání tvrzené sklo. Jedná se o klasickou kombinaci, kterou můžeme vidět u mnoha telefonů. Zpracování telefonu je příkladné, a i přes větší rozměry (153 x 75.7 x 7.9 mm) se nikde nic nehne, nevrže a vše doléhá. Zde rozhodně dáváme společnosti ASUS palec nahoru. Vzhledem k použití tvrzeného skla je telefon samozřejmě více náchylný na pády.
Váha telefonu je 155 gramů, což je hodně málo vzhledem k velikosti. V ruce se mobil drží velmi dobře, tlačítka pro ovládání hlasitosti a vypínání/zapínání telefonu se mačkají lehce, umístěny jsou na pravé straně rámu. Levá strana je čistá, až na šuplík na SIM kartu a microSD karty. Na spodní straně nás potěšil 3,5mm audio konektor, dále se zde nachází hlasitý reproduktor a USB-C konektor.
Zadní strana nabízí duální fotoaparát. Ten je umístěn vertikálně a mírně vystupuje z těla telefonu. Pokud ale využijete přibalený obal, krásně schová a bude chráněný. Na zádech telefonu se nachází čtečka otisků prstů. Na přední straně nás potěšila LED dioda. Jediné, co telefonu chybí, je zvýšená odolnost proti vodě a prachu. Vzhledem k ceně je ale pochopitelné, že se IP certifikaci nedostalo.
ASUS ZenFone 5 koupíte v několika barvách
ASUS tento telefon nabízí ve dvou barevných kombinacích. My jsme na recenzi měli k dispozici tmavě modrou variantu, telefon ale můžete koupit ve stříbrné barevné kombinaci, která může někomu přijít elegantnější.
Zajímavé kryty a pouzdra pro mobil Asus ZenFone 5
Základní obal na tento telefon najdete přímo v balení, to je rozhodně plusem. Nejedná se však o nějak zvlášť kvalitní pouzdro, ale o klasický TPU obal, který se dá na internetu koupit za pár desítek korun. Z počátku určitě bude stačit. Pokud ale chcete lepší ochranu vašeho telefonu, bude lepší se poohlédnout po něčem jiném. Přímo ASUS nabízí oficiální příslušenství pro tento telefon. A to v podobě Folio Cover, který jednak ochrání telefon z obou stran, ale může se proměnit v praktický stojánek. Další obaly můžete najít i například na Gearbestu, prodává se jich už několik desítek.
Displej vám ochrání nalepovací fólie či skla. Obzvlášť krycí skla jsou v posledních letech více oblíbenější. Jednak nabízí větší ochranu, ale také ve většině případů jednodušší nalepení než fólie. Asus oficiálně neprodává fólie nebo krycí sklo, nicméně od jiných společností se dají klasicky sehnat v českých obchodech s elektronikou.
Čtečka otisků prstů je rychlá. Využívat ji však často nebudete
Jedna z mála změn, které na zadní straně nabízí ASUS oproti Apple iPhone X, je čtečka otisků prstů. Umístění je velmi dobré, s nahmatáním nemáte problém, je přirozeně tam, kde ji očekáváte. Rychlost snímání je rovněž dobrá, přesnost také. Každopádně velice pravděpodobně čtečku otisků budete používat velmi málo, například jen na potvrzení plateb. Důvodem je odemykání pomocí skenování obličeje. Přímo při nastavování otisku prstu se vám ukáže, jestli nechcete povolit odemykání pomocí obličeje.
To sice funguje pouze pomocí selfie kamery, takže není tak bezpečné jako čtečka otisků prstů. Zde jde ale hlavně o uživatelské pohodlí. Odemknutí pomocí skenování obličeje je totiž rychlejší než pomocí čtečky otisků prstů. Jednoduše zmáčknete zapínací tlačítko, telefon hned oskenuje obličej a během okamžiku je telefon odemčený.
Displej ASUS ZenFone 5 je obohacen o výřez
Asus ZenFone 5 byl jeden z prvních telefonů, který přišel s výřezem v displeji, který se podobal Apple iPhone X. Při představení na veletrhu MWC se dokonce společnost chlubila tím, že mají výřez menší. A právě za podobnost s iPhone X to tehdy Asus hodně schytal nejen od komunity. Uběhlo ale jen pár měsíců a výřez je už něco, na co si pomalu lidé zvykají. Většina mobilních výrobců už představila model s výřezem.
Vzhledem k použití výřezu se dá očekávat i moderní poměr stran, v tomto případě se jedná o 18,7:9. Displej má velikost 6,2 palce a rozlišení 2246 x 1080 pixelů. Výsledná jemnost displeje je 402 ppi, a to je dostatečná hodnota i na velký displej. Displej Asus ZenFone 5 chrání blíže nespecifikovaná verze Gorilla Glass. Svou kvalitou nezaostává oproti jiným telefonům ve své cenové kategorii. Čitelnost při slunečním svitu je dobrá, stejně jsou na tom i pozorovací úhly.
Ve výřezu se nachází sluchátkový reproduktor, senzory a 8 Mpx selfie kamera. V době vydání tohoto telefonu se nedal výřez softwarově schovat, podobně jako to nabízí Huawei, Honor či třeba OnePlus. V zahraničí už ale hlásí, že poslední aktualizace nadstavby tuto možnost přináší. My jsme tuto aktualizaci do konce testování však ještě nedostali, funkci nemůžeme přímo potvrdit. Nicméně už od začátku podporuje telefon dotyky v rukavici a filtr modrého světla.
Asus ZenFone 5 využívá čipset Snapdragon 636
Po stránce výkonu se nedá říct, že by tento telefon byl nějaký rychlík, který by se mohl rovnat s vlajkovými modely. Honor v této cenové kategorii nasadil vysokou laťku, když používá TOP čipsety. U Asusu se musíme spokojit s klasickým zástupcem pro střední třídu, tedy řadu Snapdragonem 6XX. ZenFone 5 využívá jako první telefon Snapdragon 636. Jedná se o nástupce legendárního čipsetu Snapdragon 625, který se dodnes používá u některých nových telefonů. Je opět značně úsporný a nabízí dostatek výkonu pro každodenní práci. Vzhledem k ceně bychom ale očekávali o stupínek lepší a výkonnější čipset, například Snapdragon 660.
Honor View 10 vs Asus ZenFone 5 vs Samsung Galaxy A6+ – Antutu benchmark – SvetAndroida.cz
S tímto čipsetem si však i bez problémů zahrajete 3D hry, nemusí to být sice pokaždé na vysoké detaily, ale to se dá vzhledem k ceně očekávat. Snapdragon 636 používá osmijádrový procesor Kryo 260 a grafický čip Adreno 509. Výše můžete vidět, jak si tento čipset vedl v AnTuTu benchmarku.
Asus ZenFone 5 benchmark AnTuTu
- Celkové hodnocení – 136 646 bodů
- CPU – 61 057 bodů
- GPU – 21 140 bodů
- UX – 44 854 bodů
- Memory – 8 595 bodů
Tento telefon nabízí 4GB RAM a 64GB úložiště
Asus ZenFone 5 nabízí na našem trhu paměť RAM 4 GB. Úložiště je pouze v jedné variantě, a to 64 GB. V zahraničí je k dispozici i verze se 6GB RAM. Pokud vám základní vnitřní paměť nestačí, můžete smartphone Asus ZenFone 5 rozšířit o microSD karty a to až do teoretické kapacity 2TB. Menším mínusem může být to, že při použití microSD karty přijdete o jeden slot pro SIM kartu, používá se totiž hybridní slot.
Parametry telefonu Asus ZenFone 5
Podporuje Asus ZenFone 5 Dual Sim?
Jak už jsme zmínili o odstavec výše, mobil Asus ZenFone 5 podporuje hybridně dvě SIM karty, přesněji nano SIM. Obě SIM karty vám budou fungovat s 3G i 4G sítěmi, včetně podpory VoLTE, u obou slotů je i stejná podpora pásem. Další konektivita je na tom také dobře. Vzhledem k použití moderního čipsetu, se majitelé můžou těšit z Wi-fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, GPS + GLONASS + BDS a nechybí ani NFC, například pro platby Google Pay.
Baterie Asus ZenFone 5 vás podrží po celý den
V Asus ZenFone 5 nalezneme baterii o kapacitě 3 300 mAh, vzhledem k velikosti celého telefonu bychom očekávali trochu více, mohlo to být ale horší. Při náročném používání vám telefon vydrží bez problémů po jeden celý den. Dva dny jsou reálné, akorát se musíte trochu umírnit s používáním a nehrát například hry, nebo si často pouštět videa. Ve výsledku výdrž baterie neurazí, jedná se zcela o průměr, který můžete u mnoha telefonů vidět.
S nabíjením Asus ZenFone 5 pomáhá umělá inteligence
Tento telefon podporuje i rychlé nabíjení, což není moc překvapivé. Co je ale trochu překvapující, jsou funkce, které jsou s nabíjením spojené. Narazíte na Asus BoostMaster a AI charging, tedy umělou inteligenci nabíjení. Zrovna slovo AI využívá Asus na každém kroku, o tom si ale ještě napíšeme více v sekci systém. Telefon tedy podporuje rychlé nabíjení, za zhruba 30 minut se baterie dostane na 50 procent. Na 100 procent to trvá cca 1 hodinu a 30 minut. A i když telefon má skleněná záda, nedostalo se na bezdrátové nabíjení. Vzhledem k ceně je to ale pochopitelné.
Jak jsou na tom aktualizace Androidu u Asus ZenFone 5?
Asus ZenFone 5 už po vybalení z krabice funguje na Androidu 8.0 Oreo. Do budoucna by se určitě mělo dostat i na Android P. Zajímavé je počet aktualizací, který nám přišel během testování. Celkově se během krátké doby objevily hned 3 aktualizace, které opravovaly nebo vylepšovaly funkce telefonu. Takhle velký počet aktualizací jsme během testování už dlouho nezažili. Bohužel menším mínusem může být to, že s aktualizacemi nepřichází i nové bezpečnostní záplaty, v době ukončení testování běží stále na dubnové bezpečnostní záplatě
V nadstavbě ZenUI 5.0 se připravte na “umělou inteligenci”
Krátce se ještě vrátíme k předchozímu odstavci, i když nám během testování přišly tři aktualizace s opravami chyb, nicméně jsme neměli se systémem žádný problém. Funguje velmi dobře, rychle, i když si musíte zvyknout na trochu “hutnější” nadstavbu. Telefon běží na ZenUI 5.0, čistý Android v něm moc nenajdeme.
Už při oznámení Android Oreo na starší Asus telefony, oznámila společnost, že se zbaví velké většiny bloatware aplikací. Pokračují v tom i u novinky. Co nás ale překvapilo, je velké používání slova AI. Při projíždění systému budete na různé “vylepšení” pomocí umělé inteligence narážet na každém rohu. Například je tu AI Display, AI Ringtone, AI Boost, AI Charging atd. Ve většině těchto případů se ale nejedná o umělou inteligenci, zde Asus lacině zneužívá zkratky AI.
AI displej je například funkce, která automaticky upravuje jas a barvy podle okolí a toho, co zrovna s telefonem děláte. AI Ringtone pro změnu upravuje hlasitost vyzvánění podle okolního hluku. Obě to jsou zajímavé funkce, ale hodně můžou mást lidi s tím, co vlastně umělá inteligence dělá. Jediné místo, kde vidíme skutečné využití AI včetně strojového učení, je u fotografií.
Jak Asus ZenFone 5 fotí a natáčí video?
Ještě před testováním jsme měli od tohoto telefonu hodně vysoká očekávání, pokud jde o fotoaparát. Může za to představení telefonu, kde se společnost chlubila vysokým hodnocením v DxOmark. Získal celkem 90 bodů a zařadil se po bok například HTC U11 nebo Google Pixel, což jsou sice starší, ale mnohem dražší vlajkové modely. Nový Asus je vybaven duálním fotoaparátem. Ten primární má 12 MPx senzor Sony IMX363 s pixelem o velikosti 1,4 μm, a clonou F/1,8. Nechybí mu ani optická stabilizace obrazu (OIS). Sekundární širokoúhlý fotoaparát má 8 MPx, širokoúhlý záběr je 120°. Telefonu nechybí ani režim portrétu, kdy se rozmaže pozadí, PRO režim, se kterým můžete fotit i do RAW formátu. V neposlední řadě nesmíme opomenout umělou inteligenci, která se podle scény postará o co nejlepší automatické nastavení. A popravdě AI zde odvádí velmi dobrou práci, Asus ZenFone 5 je jeden z mála telefonů, kde jsme snímky s pomocí umělé inteligence nechtěli vypnout.
Pokud jde o kvalitu snímků a videí u ZenFone 5, už hodně naznačil fototest, kde jsme jej postavili proti dvojici Honor telefonů. Na svou cenu tvoří velmi kvalitní snímky a i videa jsou na tom velmi dobře. Množství detailů nás u hlavního fotoaparátu hodně potěšilo, při použití sekundárního fotoaparátu už to šlo mírně dolů. Celkově nabízí hodně vyvážené barevné podání. Video hodně těží z optické stabilizace obrazu, která není moc obvyklá v této cenové kategorii. Jak jsme už psali ve fototestu, pokud bychom se měli rozhodovat čistě na základě kvality fotografií a videí mezi Honorem 10 a tímto Asusem, je pro nás vítěz ZenFone 5.
Fotografie z Asus ZenFone 5
Video z Asus ZenFone 5
Asus ZenFone 5 testovací video
Asus ZenFone 5 koupíte pod 10 tisíc
Tento telefon spadá do střední vyšší třídy, v předobjednávce začínal u vybraných prodejců za velmi lákavých 8 990 Kč. Nyní v prodeji se cena zvýšila na 9 990 Kč. To je stále hodně kompetitivní cena, která se může rovnat s mobilem Honor 10. Což je jeden z největších konkurentů. Níže si můžete přečíst i srovnání těchto dvou telefonů.
Dostupnost mobilu Asus ZenFone 5
Asus ZenFone 5 se představil na veletrhu MWC v únoru 2018. Na český trh se oficiálně dostal v květnu, jak ukazují i data ze serveru Heureka. Dostupný a skladem je ve většině obchodů, které prodávají mobilní telefony. Zde opravdu nebudete mít problém s nedostatkem kusů. Asus dostatečně český trh zásobil. Skladem je telefon v obou barevných kombinacích.
Srovnání telefonů Honor 10 a Asus ZenFone 5
Už v textu výše jsme několikrát zmínili Honor 10, což je jeden z největších konkurentů pro Asus ZenFone 5. Oba telefony mají cca stejnou cenu, vydány byly v téměř stejné době a mají výřez v displeji. To jsou hlavní podobnosti obou telefonů.
Honor má menší displej. Na druhou stranu Asus má menší rámečky kolem displeje, i díky tomu vypadá elegantněji. Pokud chcete více výkonu, zde rozhodně vítězí Honor s čipsetem Kirin 970, který je určen pro vlajkové modely. Naproti tomu Snapdragon 636 je čipset pro střední třídu.
Podle výsledků našeho fototestu je pro nás favoritem u fotografií i videí Asus Zenfone 5. U snímků je rozdíl minimální, nicméně u videa už je rozdíl větší, a to hlavně díky podpoře OIS u ZenFone 5. Mezi další rozdíly patři například umístění čtečky otisků prstů. Další faktory v porovnání už jsou hodně vyrovnané, ať už jde třeba o 3,5mm audio konektor, zpracování telefonu a konektivita. V tomto případě nám to tedy vychází, že pokud chcete více výkonu, volte Honor, pokud více natáčíte videa, Asus ZenFone 5 je správnou volbou. Pokud vám záleží více na jiných faktorech, neuděláte chybu ani s jedním z těchto telefonů.
Závěr recenze Asus ZenFone 5
Asus nás mile překvapil, ZenFone 5 je hodně kvalitní telefon, který rozhodně zavaří ostatním modelům ve vyšší střední třídě jako je Nokia 7 Plus a Honor 10. Jedná se o třetí hodně povedené model v této cenové kategorii, a to je pro uživatele jedině plus. A když už jsme u těch plusů, na Asus ZenFone 5 rozhodně chválíme fotoaparát, kvalitní zpracování, dobrý displej, LED diodu, podporu Dual Sim, skvělé konektivity včetně NFC apod. Hodně subjektivní je design telefonu, zde se moc nedá hodnotit. Někomu se vzhled podobný iPhone X líbí, někomu ne. Co ale ještě můžeme kladně hodnotit jsou rámečky kolem displeje, které jsou viditelné menší než konkurence v této cenové kategorii.
Pokud se máme zaměřit na zápory, tak jsme na telefonu nenarazili na nějakou obrovskou chybu, která by měla rozhodovat o tom, proč byste si jej neměli koupit. Neuškodilo by, kdyby měl telefon mírně lepší čipset, protože přeci jen Snapdragon 636 uvidíme brzy u telefonů, které jsou o cca 3 až 4 tisíce levnější. Dále nás trochu zarazilo časté používání slova AI, i když ve skutečnosti toho měla funkce s umělou inteligenci pramálo společného.
Klady
+ Perfektní fotoaparát
+ Kvalitní zpracování
+ Dobrý displej
+ Dual Sim
+ 3,5mm audio konektor
Zápory
– Průměrný až podprůměrný výkon čipsetu
– Využívání “AI” v systému
Za zapůjčení děkujeme společnosti Mobil Pohotovost.
Překvapil vás Asus ZenFone 5, nebo jste čekali, že půjde o povedený telefon?
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (20)
Přidat komentář