TOPlist

Asus Zenfone 5 – levný telefon, který si zamilujte (recenze)

top

Tablety s Androidem společnost Asus umí a těší se velké oblibě. Není tedy divu, že se tento výrobce snaží prosadit také mezi telefony. Jaký je nový Asus Zenfone 5, který za cenu 5 tisíc nabízí slušnou výbavu a výkon?

Obsah recenze

Obsah balení

Sympatická tmavá krabička v sobě ukrývala kromě telefonu ještě USB kabel, nabíječku, manuál a sluchátka, která nás svou přítomností potěšila.

Krabička, ve které nám Asus Zenfone 5 dorazil do redakce Krabička, ve které nám Asus Zenfone 5 dorazil do redakce

Vzhled a dílenské zpracování

Asus Zenfone 5 je hned na první pohled obr, a to i přesto, že disponuje vcelku standardním 5″ displejem. Na vině jsou širší rámečky okolo displeje, kvůli kterým rozměry narostly. Přední strana nás nezaujme tolik ani po stránce designu a z nudného černého kabátku vybočuje pouze brada se speciální povrchovou a povedenou úpravou. Oceňujeme senzorová tlačítka, která neubírají prostor displejem. Bohužel nejsou podsvětlena, takže je zpočátku po tmě trochu hledáte. Nad displejem jsme nalezli rovněž notifikační LED diodu.

Desing telefonu je skromný, rozměry jsou o něco větší, než bychom si přáli Design telefonu je skromný, rozměry jsou o něco větší, než bychom si přáli

Asus Zenfone 5 - objektiv kamerky, LED, senzory a reproduktor

Ani v případě zadní strany Asus nic složitého nevymýšlel. Záda jsou vyrobena z matného plastu, který rozhodně neurazí. Jsou navíc příjemně zakulacena, díky čemuž telefon skvěle padne do ruky. Pod objektivem zadní kamery nechybí osvětlovací LED dioda, v dolní části pak otvory pro reproduktor. Zadní kryt je odnímatelný, baterii si ovšem nevyměníte. Dostanete se ale ke dvěma slotům pro MicroSIM a kartu MicroSD.

Ani zadní strana nenabídne pastvu pro oči, zpracování je ovšem velmi dobré Ani zadní strana nenabídne pastvu pro oči, zpracování je ovšem velmi dobré

Asus Zenfone 5 - objektiv a LED (2)

Zadní kryt lze odejmout, baterie ovšem ne Zadní kryt lze odejmout, baterie ne

Asus Zenfone 5 - karty MicroSIM

Tlačítka napájení a hlasitosti sídlí na pravé straně telefonu, jejich umístění je ideální pro ovládání palcem. Zdířka pro sluchátka plní svou funkci na horní straně zařízení, slot pro Micro USB na spodní.

Ovládací tlačítka jsou v ideální poloze pro ovládání palcem Ovládací tlačítka jsou v ideální poloze pro ovládání palcem

Asus Zenfone 5 - MicroUSB

Skromný kabátek s velkým tělem

Společnost Asus opatřila model Asus Zenfone 5 konstrukcí, která uživatele ničím neoslní, ale výrazně ani nezklame. Je potřeba počítat s většími rozměry telefonů, které jsou ovšem pro levnější telefony typické. Váha 145 gramů se stále drží v normě. Telefon se výborně drží v ruce, bohužel na protější roh pětipalcového displeje už jsme palcem dosáhli velmi obtížně právě kvůli širokým rámečkům. Bez pomoci druhé ruky se tedy neobejdete. Kvalita zpracování je na velmi dobré úrovni a rozhodně vypadá Asus Zenfone 5 hodnotněji, než za něj skutečně musíte zaplatit.

Konstrukci můžeme vytknout snad jen velké rozměry Konstrukci můžeme vytknout snad jen velké rozměry

Fotogalerie


Hardware a displej

Specifikace

Asus Zenfone 5 jde oproti konkurenci tak trochu svou cestou – vsadil totiž na procesor od společnosti Intel, konkrétně dvoujádrový model Atom Z2560 s frekvencí 1,6 GHz. Tento poměrně výkonný procesor doplňuje navíc 2GB RAM paměť a 8/16GB vnitřní úložiště. U našeho 16GB modelu bylo k dispozici uživateli něco přes 12 GB místa, šlo navíc použít paměťovou kartu MicroSD. Kapacita baterie činí průměrných 2110 mAh.

Asus Zenfone 5 -  využití RAM

Konektivita je u testovaného modelu spíše průměrná – Asus Zenfone 5 nabídne Wi-Fi ve standardu 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0 a podporu 3G sítí. LTE bychom hledali marně, stejně tak NFC či třeba infraport. To nás ale za cenu modelu okolo 5 tisíc netrápí. Potěší podpora funkce USB OTG.

Fotoaparát nabízí průměrné rozlišení 8 MPx, možnost nahrávání Full HD videa či třeba snímání HDR fotografií. Nechybí ani přední 2MPx kamerka či přisvětlovací LED dioda vzadu.

 Asus Zenfone 5 – specifikace

  • displej: 5″, IPS, HD rozlišení (1280 x 720 pixelů), jemnost 294 PPI, krycí sklo Gorilla Glass 3
  • procesor: Intel Atom Z560, dvě jádra 1,6 GHz
  • GPU: PowerVR SGX544MP2
  • paměť: 2GB RAM, 8/16GB vnitřní úložiště (+MicroSD)
  • fotoaparát: 8 MPx vzadu, HDR, Full HD video, 2 MPx vpředu
  • baterie: 2110 mAh
  • konektivita: Wi-Fi 802.11b/g/n/, Bluetooth 4.0, HSDPA, HSUPA, USB OTG
  • OS: Android 4.3
  • rozměry: 148,2 x 72,8 x 10,34 mm
  • hmotnost: 145 gramů

[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]

Displej

Pětipalcový IPS displej nás potěšil – nabízí pěkné barvy a dobrou čitelnost na slunci. HD rozlišení (720 x 1280 pixelů) je sice na pěti palcích hraniční, ale telefonu za cenu okolo 5 tisíc to můžeme hravě odpustit. I když by tomuto telefonu Full HD rozlišení slušelo, žádné problémy jsme bez bližšího zkoumání pixelů nezaznamenali. Vyšší rozlišení by navíc mohlo zvýšit nároky na výkon apod. Automatické řízení jasu fungovalo velmi dobře. Citlivost a přesnost displeje je výborná.

IPS displej se povedl - nabízí živé barvy a dobrou čitelnost na slunci IPS displej se povedl – nabízí živé barvy a dobrou čitelnost na slunci

Zvukový výstup a reproduktor

Reprodukce zvuku do sluchátek musíme pochválit – zvukový výstup se Asusu povedl a běžní posluchači budou spokojeni. V této cenové kategorii se jedná rozhodně o nadprůměrnou kvalitu. Dobře hraje také reproduktor, který ani při maximální hlasitosti nechrčí a v rámci možností ani nezkresluje. Horší už je to s jeho maximální hlasitostí, která není nejvyšší. Několikrát se nám stalo, že jsme telefon v kapse přeslechli. Dodávaná sluchátka hrají dobře a nenároční posluchači je ani nebudou muset měnit.

Reproduktor hraje poměrně kvalitně, bohužel ale maximální hlasitost není úplně dostatečná Reproduktor hraje poměrně kvalitně, bohužel ale maximální hlasitost není dostatečná

Test výkonu (benchmarky)

Výsledek v AnTuTu je vzhledem k ceně telefonu dobrý. Špatné nejsou ani ostatní testy Výsledek v AnTuTu je vzhledem k ceně telefonu dobrý. Špatné nejsou ani ostatní výsledky

Asus Zenfone 5 - test výkonu Quadrant

Herní výkon

Čísla jsou jen čísla, nás zajímal výkon v praxi. Vyzkoušeli jsme postupně hry N.O.V.A. 3, Modern Combat 4, Need for Speed: Most Wanted a Real Racing 3. U prvních třech titulů jsme nenarazili na žádné problémy a zejména běh velmi náročné hry N.O.V.A. 3 nás mile překvapil. Hra Real Racing 3 naproti tomu padala ihned po spuštění. Škoda. Telefon se při hraní znatelně zahříval, ale nebylo to rozhodně nic dramatického.

Asus Zenfone 5 -  N.O.V.A. 3

Asus Zenfone 5 -  Need for Speed Most Wanted

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

Během používání bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth jsme na žádné problémy nenarazili. Spojení bylo stabilní a průměrně silný byl i příjem signálu. Bluetooth spojení jsme testovali s chytrým příslušenstvím a opět žádné nástrahy či nepříjemnosti.

Datové sítě

Asus Zenfone 5 si poradí s dvěma kartami SIM, což fungovalo také bezchybně. Nezklamal nás ani rychlý internet skrze 3G sítě, LTE bychom ovšem hledali marně. To se ale u telefonu s touto cenou dá odpustit.

USB OTG

Velmi užitečná funkce, díky které lze k telefonu připojit další příslušenství (flash disk, klávesnici, myš…) nechybí ani u tohoto modelu, což chválíme.

Připojení k počítači

Po připojení k počítači s Windows se Asus Zenfone 5 automaticky nahlásí jako MTP zařízení a se spojením či přenosem souborů jsme neměli žádný problém.

GPS

Při používání A-GPS dat byla fixace polohy velmi rychlá a většinou zabrala pouze několik sekund. Signál byl poté dostatečně kvalitní a při navigování městem či v autě posloužila GPS velmi dobře. Kompas také funguje, ale nebyl tak přesný, abychom jej doporučili například pro Geocaching.

Asus Zenfone 5 -  GPS satelity

Baterie a výdrž

Testovaný přístroj Asus Zenfone 5 disponuje 5palcovým displejem a baterií s kapacitou 2110 mAh. To není úplně špatná hodnota, přesto nás výdrž až tolik neohromila. Při našem velmi intenzivním používání (stále aktivní datové přenosy, brouzdání na internetu, spousta mailů, poslech hudby, několik SMS a hovorů…) vydržel telefon tak tak jeden den. Při běžném a trochu šetrnějším používání byste se tedy na den a půl dostat mohli, což většině uživatelů stačí. Připravte se ale raději na dobíjení každý den.

Asus Zenfone 5 -  test výdrže baterie (1)

Vyzkoušeli jsme ještě sérii umělých testů výdrže, ve kterých se opět projevila spíše slabší výdrž na jedno nabití.

Asus Zenfone 5 - test výdrže

Uživatelské prostředí

Android 4.3 s vlastní nadstavbou

Společnost Asus vybavila svůj telefon Androidem ve verzi 4.3, který je ale do značné míry upraven. Nadstavba od Asusu se dotkla téměř všech systémových aplikací a rázem nám tedy vzniká nové prostředí, které se výrazně liší od čistého Androidu. Přesto musíme potvrdit, že nadstavba je poměrně povedená a přináší některé užitečné funkce. Jmenovat můžeme například Easy Mode, díky kterému mohou používat telefon i uživatelé se slabším zrakem či senioři, programovatelné tlačítko pro přepínání aplikací, režim Rukavice, chytrý úsporný režim, upravitelná zamykací obrazovka či několik zajímavých aplikací.

Systém Android 4.4 by rozhodně telefonu Asus Zenfone 5 slušel, ale díky přítomnosti alespoň verze 4.3 jsme mohli telefon propojit s chytrým příslušenstvím a Androidem Wear.

 Asus Zenfone 5 -  verze systému Android (2)

Rychlost a stabilita

V tomto ohledu nás systém od Asusu potěšil snad nejvíce – celé prostředí bylo velmi rychlé, což nebývá u telefonů této cenové kategorie příliš zvykem. Je vidět, že procesor Intel Atom v kombinaci s 2GB RAM pamětí a dobrou optimalizací systému dokážou vytvořit bleskové prostředí. Problémy jsme neměli ani s pády aplikací a systém byl stabilní.

Kontakty, telefonování a klávesnice

Dialer si sice poradí s T9 vyhledáváním, česká diakritika je pro něj ale bohužel cizí, což je škoda. S přenosem zvuku při hovoru jsme žádné problémy neměli.

Asus Zenfone 5 -  T9 dialer

Předinstalovaná klávesnice není vůbec špatná a nabízí například přímé zadávání čísel, další znaky pod klávesami či psaní tahem. Chyběl nám snad jen přímý přístup k hlasovému zadávání.

Asus Zenfone 5 -  klávesnice

Prostředí systému Android 4.3

Fotoaparát a natáčení videa

Zadní fotoaparát s rozlišením 8 MPx sice vypadá na první pohled ošizen oproti některé konkurenci se 13MPx snímačem, ale to vůbec nevadí. 8 MPx mobilnímu telefonu stačí, protože rozlišení zdaleka není jediným měřítkem kvality a daleko důležitější jsou další aspekty fotoaparátu. Ani v těch se příliš Asus Zenfone 5 neblýskl a fotografie nejsou tak kvalitní. Trápil nás především viditelný šum. Podobně je na tom i video, kde jsme zaznamenali nekvalitní zvuk. Fotografie a video v originálním rozlišení naleznete zde.

Aplikace

Aplikace fotoaparátu je velmi propracovaná a nabízí spoustu nastavení. Nechybí ani celá řada různých režimů, které nás mile překvapily. Škoda, že fotoaparát není natolik kvalitní, aby jich mohl tolik využít.

Asus Zenfone 5 -  aplikace fotoaparátu (2)

Asus Zenfone 5 -  aplikace fotoaparátu (3)

Fotografie

Video

http://youtu.be/dzjaDS-wawQ

Kdy, kde a za kolik?

Telefon Asus Zenfone 5 lze na našem trhu pořídit ve dvou verzích, které se liší velikostí interní paměti – 8 vs. 16 GB. V případě testované 16GB verze se cena pohybuje okolo 5 a půl tisíce, což je výborná částka. Za verzi s 8GB pamětí zaplatíte přibližně 5 tisíc. Telefon má skladem již více českých obchodů a s nákupem by tedy neměl být problém.

Resumé

Společnost Asus se chce prosadit i mezi mobilními telefony s Androidem, a i když to nebude mít vůbec lehké, ukazuje, že to jde. Právě model Asus Zenfone 5 přináší svěží vítr do střední třídy, kdy za cenu 5 tisíc nabídne solidní výbavu, dobré zpracování a rychlé prostředí systému Android.

Dvoujádrový procesor Intel Atom přináší spolu s 2GB RAM pamětí slušnou porci výkonu, za kterou se rozhodně Asus Zenfone 5 nemusí stydět. Stejně je na tom i interní 16GB vnitřní úložiště, které nabídne dostatek místa pro uživatele, a nechybí ani slot pro Micro SD kartu. Vše podpoří kvalitní IPS displej a celkové zpracování konstrukce, které chválíme. Potěší také podpora dvou SIM karet či funkce USB OTG. Systém Android se chlubí zatím pouze verzí 4.3, ale aktualizace by měla být již brzy ke stažení. Celé prostředí se dočkalo mnoha změn od čistého Androidu, ale nám se líbilo. Optimalizace byla navíc velmi dobrá a za danou cenu dostanete jeden z nejrychlejších telefonů na trhu.

Negativa se samozřejmě také našla. Telefon je i přes kvalitní konstrukci trochu robustní, za což můžou především široké rámečky okolo displeje. Nepotěšil nás ani reproduktor, který sice hraje celkem kvalitně, ale příliš potichu. Dobře na tom nebyl ani fotoaparát, který sužoval šum a špatný zvuk při nahrávání videa. Výdrž okolo jednoho dne také není zrovna ukázková a menší vadou na kráse je i absence podpory diakritiky při T9 vytáčení.

A co říci závěrem? Pokud za cenu okolo 5 tisíc oželíte LTE, NFC a odpustíte přístroji námi vypsaná negativa, dostanete velmi dobrý telefon, který vás rozhodně potěší. Ve své cenové kategorii většinu konkurence pokoří a nebojíme se Asus Zenfone 5 označit za nejlepší nákup v okolí 5 tisíc Kč.

Klady

+ Dobrý poměr cena/výkon 
+ Vysoký výkon díky procesoru od Intelu
+ 2GB RAM paměť
+ 16GB vnitřní úložiště a slot pro Micro SD kartu
+ Kvalitní zpracování
+ Povedený IPS displej
+ Velmi rychlé a propracované prostředí systému Android
+ Podpora dvou SIM karet
+ Funkce USB OTG
+ Kvalitní audio výstup
+ Krycí sklo Gorilla GLass 3

Zápory

– Telefon je na velikost displeje trochu velký
– Reproduktor by mohl hrát hlasitěji
– T9 Dialer si neporadí s českou diakritikou
– Slabší fotoaparát a nekvalitní zvuk u videa
– Slabší výdrž na jedno nabití
– Senzorová tlačítka nejsou podsvětlena

Za zapůjčení děkujeme společnosti Asus.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (49)