TOPlist

Asus Zenfone 2: TOP modelům po krku (recenze)

Sdílejte:
Jirka Pernica
Jirka Pernica
17.8.2015 08:00 (17.8.2015 14:37)
Ikona komentáře 37
Asus Zenfone 2 kolébka hlasitosti zadní fotoaparát a přisvětlovací LED dioda1
Reklama

Společnost Asus na MWC 2015 představila novou sérii telefonů s označením Zenfone 2. Pod tímto štítkem se skrývá několik odlišně vybavených telefonů. Nám se do hledáčku dostal ten nevýkonnější, který  nabízí 4 GB operační paměti RAM. Zajímá vás, jak Asus Zenfone 2 v naší recenzi obstál? Pak pokračujte ve čtení.

Obsah recenze

Obsah balení

K testování nám dorazila zlatá varianta telefonu Asus Zenfone 2. Do stejné barvy je laděna i krabička zařízení, ve které se kromě telefonu ukrývá adaptér k nabíjení, datový kabel, špuntová sluchátka a náhradní silikonové výplně. Samozřejmostí je pak přiložený manuál.
Asus Zenfone 2 - obsah balení

Asus Zenfone 2 – obsah balení

Video pohled

Vzhled a dílenské zpracování

Zenfone 2 je stylový kousek, o čemž se přesvědčíte hned poté, co telefon uchopíte do ruky. Na první pohled vás zaujme brada zařízení (spodní část přední strany), která je tvořena leštěným kovem. Opačnou stranu zařízení pokrývá vypouklý kryt, díky jehož povrchové úpravě telefon působí kovovým dojmem. Jedná se však o pouhou imitaci kovu, která i přes svoji relativní lacinost vypadá k světu. Když už se bavíme o zadní straně, musíme zmínit jednu důležitou vlastnost – ovládání hlasitosti je situováno právě na zadní straně, hned pod fotoaparátem. Že jste už někde obdobné umístění kolébky hlasitosti viděli? Je to dost možné, stejné řešení totiž u některých modelů využívá společnost LG. Co se týče držení, je na tom Zenfone 2 opravdu dobře. Díky vystouplému krytu telefon padne do ruky jedna báseň. Na ovládání jednou rukou ovšem zapomeňte. Jelikož se ale jedná o zařízení s 5,5″ displejem, je to pochopitelné. Váha zařízení se zastavila na 170 gramech, což není zrovna málo. asus zenfone 2 render Přední straně telefonu Asus Zenfone 2 dominuje 5,5″ displej. Ve spodní části zařízení se nachází 3 senzorová nepodsvícená tlačítka – Zpět, Domů a Menu. Pod nimi se leskne brada z leštěného kovu. Horní stranu tvoří klasická kombinace reproduktoru pro volání, notifikační diody, předního fotoaparátu a senzorů. Rámečky zařízení po stranách a především pak dole nejsou příliš tenké, což je malinko škoda. Některé potenciální kupce také možná zamrzí sice elegantní, ale zbytečně protahující brada, kvůli které pak telefon dosahuje vyšších rozměrů. Asus Zenfone 2 - přední strana Zadní strana je tvořena zakulaceným odnímatelným krytem, kolébkou hlasitosti, fotoaparátem s dvěma přisvětlovacími diodami a hlasitým reproduktorem ve spodní části zařízení. Po sundání zadního krytu se nám naskytne pohled na sloty pro SIM karty, microSD kartu a také baterii, již z telefonu běžnou cestou nevyndáte. Zbývají nám pouze rámy, přičemž levý zůstává nevyužitý, na pravém se nachází pouze zdířka určená k sundávání zadního krytu, na horním je  přítomen 3,5 mm jack a vypínací tlačítko a skrze spodní rám budete telefon nabíjet přes microUSB konektor.
Asus Zenfone 2 - zadní strana

Asus Zenfone 2 – zadní strana

Asus Zenfone 2 ze všech stran

Hardware a displej

Po hardwarové stránce je na tom Zenfone 2 velmi dobře. Výkon zařízení obstarává čtyřjádrový procesor Intel Atom Z3580 s frekvencí 2,3 GHz. Námi testovaná varianta patří k tomu nejvýkonnějšímu, co série Zenfone 2 nabízí. Ve výbavě tedy nechybí ani opravdu brutální (na mobilní poměry) kapacita operační paměti RAM, a to 4 GB. Při běžném používání zůstává volných zhruba 2 GB RAM, čímž se Zenfone 2 v rámci konkurenčních TOP modelů řadí k nadprůměru a pravděpodobně i úplné špičce (co se volné paměti RAM týče). Celková hodnota interní paměti činí 32 GB. Systém si ukrajuje necelých 7 GB, pro uživatele tedy zbývá 25 GB. Pokud by i to bylo pro vás málo, paměť můžete rozšířit prostřednictvím microSD karet. S telefonem ZenFone 2 lze zadním fotoaparátem pořizovat snímky s 13MPx rozlišením, předním pak s 5MPx. Co se týče konektivity, určitě stojí za zmínku podpora sítí LTE, a to na všech důležitých frekvencí pro ČR. S telefonem lze navíc využívat 2 SIM karty (LTE funguje pouze na jedné z nich).

Asus Zenfone 2 – specifikace

  • displej: 5,5″, IPS,Full HD rozlišení
  • procesor: Intel Z3580, čtyři jádra, frekvence 2,3 GHz, 64-bit
  • paměť: 4 GB RAM, 32 GB vnitřní úložiště, podpora Micro SD
  • OS: Android 5.0
  • baterie: 3000 mAh
  • fotoaparát: 13 MPx, Full HD video, HDR, 5 MPx vpředu
  • konektivita: 802.11ac, Bluetooth 4.0, NFC, LTE (700/800/850/900/1700/1800/1900/2100/2600 MHz), USB OTG
  • rozměry: 152,5 x 77,2 x 10,9 ~ 3,9 mm
  • hmotnost: 170 g
[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

Asus u nejvýkonnějšího z modelů řady Zenfone 2, tedy námi testovaného telefonu, vsadil na Full HD rozlišení. Displej o uhlopříčce 5,5″ a technologií IPS (s krycím sklem Gorilla Glass 3) tak vypadá opravdu výborně. Jediné, co se nám malinko nezdálo, je velmi nepatrný rozdíl mezi nejnižším a zhruba polovičním jasem. Telefon jsme proto používali ve tříčtvrtečním a často i maximálním režimu jasu. Pokud regulaci jasu rádi svěřujete do rukou telefonu, resp. senzoru okolního světla, v případě ZenFone 2 by vás automatické přizpůsobení jasu nemělo zklamat.
Asus Zenfone 2 - displej

Asus Zenfone 2 – displej

Zvukový výstup a reproduktor

Hlavní výstupní reproduktor je umístěn na zadní straně zařízení. Reproduktor hraje hlasitě a při nastavení nejvyšší úrovně hlasitosti si udržuje velmi slušnou kvalitu. Pokud nemáte zkušenost s kolébkou hlasitosti na zadní straně telefonu, budete mít s regulací zvuku zpočátku problémy. Nám například několikrát trvalo, než jsme se trefili do správného tlačítka, přičemž jsme častokrát zamastili čočku fotoaparátu. Zde se bude jednat především o sílu zvyku.
Asus Zenfone 2 - zadní hlasitý reproduktor

Asus Zenfone 2 – zadní hlasitý reproduktor

Testy výkonu (Benchmarky)

Asus Zenfone 2 exceloval především v herním benchmarku 3D Mark (první obrázek).

Herní výkon

Výkonný procesor od Intelu a 4 GB RAM – to už samo o sobě naznačuje, že hraní her bude pro telefon opravdová lahůdka, a taky že je. K testování herního výkonu jsme vybrali hry N.O.V.A 3, Real Racing 3 a Modern Combat 5. U většiny, třeba i velmi výkonných telefonů, se nám často stává, že některá z her neběží tak, jak bychom vzhledem k hardwaru očekávali. V případě ZenFone 2 je tomu jinak – všechny hry vykazovaly absolutní plynulost a velmi dobrý framerate. Zkrátka a dobře, se Zenfone 2 si zahrajete jakoukoli hru z Google Play, a to na „plné koule“!

Konektivita

Zenfone 2 se řadí k Dual SIM telefonům. Na jedné ze SIM karet lze využívat LTE, a to všech, pro ČR, důležitých frekvencích, a sice 800/900/2100 MHz. Za zmínku také stojí přítomnost NFC. Při testování bezdrátových sítí Wi-Fi a Bluetooth jsme nezaznamenali sebemenší problém. V hlavním nastavení nechybí volba prioritní SIM karty.
Asus Zenfone 2 - nastavení priority SIM karet

Asus Zenfone 2 – nastavení priority SIM karet

GPS

Telefon podporuje globální navigační satelitní systémy GPS a GLONASS. Navigování jsme testovali s aplikací Google Mapy během zhruba 40kilometrové trasy. Zaměření a následné navigování je přesné a spolehlivé. Telefon dokáže být zaměřen i pod naší, již zmiňovanou, redakční střechou, kde se to zatím podařilo snad jen telefonům výrobce Sony.
Asus Zenfone 2 - GPS, Google mapy

Asus Zenfone 2 – GPS, Google mapy

Baterie a výdrž

Zenfone 2 v sobě ukrývá pevně zakotvenou 3000mAh baterii, což vzhledem k 5,5″ displeji není zrovna převratná hodnota. A jak telefon z hlediska výdrže obstál v praxi? Výdrž zařízení nás příliš nenadchla. S telefonem při běžném používání vydržíte zhruba den – den a půl. Pokud budete chtít z telefonu vymáčknout více, budete se muset s používáním razantně uskromnit a také využívat úsporný režim. Výdrž baterie nám subjektivně připadala jako slabší stránka telefonu. Asus ZenFone 2 na tom s výdrží není úplně nejhůř, ale rozhodně jej nelze označit jako dvoudenní zařízení. Baterii jsme podrobili několika standardizovaným testům, jejichž výsledky si můžete prohlédnout níže.
Asus Zenfone 2 - výdrž baterie

Asus Zenfone 2 – výdrž baterie

  • Hraní her – hra Modern Combat 5, poloviční jas, poloviční hlasitost, vybití ze 100 % na 15 %
  • Přehrávání videa – Full HD video z Youtube ze 100 % na 15 %
  • Surfování – prohlížeč Dolphin, refresh stránky Svět Androida po 15 sekundách, Wi-Fi připojení, vybití ze 100 % na 15 %

Uživatelské prostředí

ZenUI – tak se jmenuje prostředí, které vám práci s telefonem ve velké míře zpříjemní. Přestože je v telefonu nahrán operační systém Android 5.0 Lollipop, jeho typických rysů si v prostředí telefonu Zenfone 2 prakticky vůbec nevšimnete. Lollipop je totiž zastíněn nadstavbou, nutno dodat, že velmi zdařilou. Určitý podíl na výborné plynulosti prostředí má, tedy kromě výkonného hardwaru, i povedená nadstavba. Ať už spouštíte aplikace, stahujete notifikační lištu, nebo využíváte multitasking, telefon se za žádných okolností nezadýchá. Co vás na uživatelském prostředí určitě potěší, je jeho velká přizpůsobitelnost. Do telefonu lze stáhnout nejrůznější témata, měnit balíčky ikon, definovat předvolby Launcheru a měnit spoustu dalších nastavení. Tímto ovšem přizpůsobení UI ani zdaleka nekončí. Většina předinstalovaných aplikací, jako například Zprávy, Telefon (číselník) či Galerie disponují svým vlastním nastavením, kde lze taktéž měnit témata, rozložení prvků apod. V základním nastavení telefonu si v sekci ZenMotion můžete aktivovat dotyková či bezdotyková gesta. Třeba takové dvojité klepnutí na zapnutou/vypnout obrazovku pro probuzení/zhasnutí displeje funguje velmi spolehlivě. Zkrátka a dobře, společnost Asus si se svým prostředím opravdu pohrála. Nové ZenUI lze bez nadsázky označit jako jednu z nejlepších nadstaveb chytrých telefonů.

Fotoaparát

Asus do Zenfone 2 implementoval zadní 13MPx fotoaparát od Toshiby, který disponuje světelností f/2.0. Přední fotoaparát se stejnou světelností pak nabídne rozlišení 5 MPx. A jaké jsou schopnosti fotoaparátů v praxi? Byli jsme opravdu příjemně překvapeni. Snímač dokáže pořizovat velmi kvalitní a ostré snímky s věrným barevným provedením. Potěšila nás také vysoká míra detailů. Zkuste si v galerii níže (první fotka) přiblížit mravence – výsledek vás dozajista nadchne. Kvalita snímku z předního fotoaparátu nám připadala také velmi dobrá. Telefon zvládá natáčet video s maximálním rozlišení Full HD (ukázkové video naleznete pod galerií fotek).

Snímky pořízené telefonem Zenfone 2

Video pořízení telefonem Zenfone 2

http://youtu.be/-dApq93xxew

Aplikace fotoaparát

Společnost Asus si vyhrála s většinou svých aplikací, jak již bylo řečeno v kapitole Uživatelské prostředí. Aplikace Fotoaparát pak není výjimkou. Když spustíte aplikaci fotoaparát a vstoupíte do výběru jednotlivých režimů, budete si připadat, jako byste měli v ruce telefon od Sony. Kromě automatického režimu, který nastaví parametry focení podle aktuálních světelných podmínek, můžete otestovat i režim manuální, kde lze měnit parametry ISO, rychlosti závěrky apod. Mezi další režimy patří například HDR, Vylepšení, Nízké osvětlení, Hloubka pole, GIF, Panorama, Chytré odebrání, Zpomaleně a další. Lze tedy s nadsázkou konstatovat, že v rámci režimů focení zde nechybí vůbec nic.

Kdy, kde a za kolik?

Asus Zenfone 2 lze pořídit u většiny tuzemských prodejců za průměrnou cenu 10 000 Kč.

Resumé

Jak Asus Zenfone 2 naší recenzi obstál? Pojďme si shrnout jednotlivé části recenze a udělat si v tom jasno. Konstrukční zpracování zařízení je na velmi dobré úrovni. Telefon vypadá opravdu stylově, a to především díky zadnímu krytu s kovovou imitací a přední bradě z leštěného kovu. Jelikož se jedná o 5,5″ zařízení, na ovládání jednou rukou spíše zapomeňte. Telefon i při promáčknutí či snaze o ohnutí nevrže a působí tak opravdu pevným dojmem. Čím telefon vybočuje z běžného standardu smartphonů, je umístění kolébky hlasitosti na zadní straně. S tímto prvkem jsme se již mohli setkat u telefonů LG, nicméně v globálu je využívaný minimálně. Když se na Asus Zenfone 2 zaměříme z pohledu cena/výkon, jen těžko budeme hledat rovnocenného soupeře. Chod telefonu zajišťuje výkonný procesor od Intelu a 4 GB operační paměti RAM, což je i v současné době na poměry mobilních telefonů opravdu úctyhodná kapacita. Díky dostačujícího výkonu si zahrajete jakoukoli hru z Google Play, a to s parádní plynulostí. Telefon nezklame ani po stránce uživatelského prostředí. Použité ZenUI je rychlé, stabilní a ve velké míře přizpůsobitelné. O výdrž se postará 3000mAh baterie, se kterou lze s telefonem při běžném používání vydržet zhruba 1,5 dne. Zde vidíme prostor pro zlepšení, které se snad díky budoucím aktualizacím dostaví. S ohledem na cenovku zařízení zřejmě předpokládáte, že na ostatní technologie, jako například NFC či LTE se u nového Zenfone 2 zapomnělo. Opak je ale pravdou, obě technologie jsou „na palubě“, LTE pak dokonce podporuje všechny důležité frekvence pro ČR. A jak Zenfone 2 vlastně fotí? Báječně. Pořízené snímky jsou ostré, mají přirozené barvy a vynikají mírou detailů. Pochvalu si zaslouží i aplikace fotoaparát, jež oplývá spoustou užitečných režimů focení. Pokud hledáte zařízení s high-end parametry za rozumnou cenu, Asus Zenfone 2 by při vašem rozhodování určitě neměl chybět. Za 10 000 dostanete telefon s výborným zpracováním, netradičním vzhledem, velmi slušným výkonem, vynikajícím fotoaparátem a optimalizovaným systémem. Třešničkou na dortu je podpora LTE a NFC. V rámci konkurence zmíníme například telefon LG G3, který  Zenfone 2 převyšuje svým QHD rozlišením. Na druhou stranu nabídne „pouze“ 3 GB operační paměti RAM. Klady + Neotřelý design + Pěkný displej + Výbava (LTE, NFC, 4 GB RAM, Dual Sim) + Skvělý herní výkon + Parádní fotoaparát + Optimalizace prostředí ZenUI + Cena Zápory – Slabší výdrž baterie – Pro někoho vyšší rozměry – Slabší jas Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Asus.

O autorovi

Jirka Pernica

Jirka Pernica
Sdílejte: