TOPlist

Apple iPhone 7 Plus: Revoluce smartphonů se nekoná (recenze pohledem Androiďáka)

apple-iphone-7-plus

Představení telefonu Apple iPhone 7 Plus je i pro nás jako fanoušky Androidu velkou událostí, protože mnohdy tento přístroj donutí i výrobce Androidů k určitým změnám a snaze rychlejšího vývoje. Má nový telefon od Applu ale vůbec co nabídnout? Má snad něco víc než telefony s Androidem? Uvidíme.

Recenze Apple iPhone 7 Plus – obsah

Stejný a přesto trochu jiný než předchůdce

Design se u telefonů od Applu zase tak často nemění a upřímně – ani iPhone 7 Plus není od svého předchůdce zase tak vzdálen. Přední strana je téměř totožná a na první pohled jen těžko poznáte, zda se jedná o šestou či sedmou generaci. Menší změny se však odehrály na zádech – konstrukce je sice stále hezky zaoblena a tvarově jsou iPhony podobné, zmizely ovšem plastové předěly pro antény (přemístily se do vrchní části telefonu) a u modelu Plus máme duální fotoaparát.

Do redakce nám dorazila černá matná varianta, u které nejsou plastové kryty antén téměř vidět a zároveň ani jablko nezáří tolik jako u předchozích generací. Samozřejmostí je pak celokovová konstrukce se zaoblenými hranami. Příznivci tenkých rámečků si zde rozhodně neužijí – místa pod, nad i v okolí displeje je opravdu hodně, kvůli čemuž telefon narostl. Je přibližně stejně velký jako Huawei Mate 7, který má ale o půl palce větší displej. Na druhou stranu je alespoň příjemně tenký.

apple-iphone-7-plus-konstrukce-predni-strana

Tlačítko pod displejem je tradičně pouze jedno, i tak vzbudilo velký rozruch. Apple iPhone 7 Plus je nově voděodolný s certifikací IP67, výrobce se tedy chtěl kvůli lepší ochraně před vodou zbavit běžného tlačítka, a proto jej nahradil senzorovým. Aby však zůstal zachován pocit mačkání skutečného tlačítka, vměstnal do přístroje speciální vibrační motorek, který má tento dojem navodit. To se povedlo tak napůl a výsledek je rozhodně zvláštní – máte pocit, jako byste promáčkli celý displej do konstrukce.

Reproduktor se přemístil na spodní stranu a konečně je v provedení stereo, jsou tu tedy dva vedle sebe. Nechybí ani Lightning konektor ve spodní straně, ale smířit se uživatelé musí s absencí 3,5mm jacku. Pokud nutně potřebujete používat sluchátka s 3,5mm konektorem, Apple dodává v balení redukci. Nemůžete ale nabíjet a zároveň poslouchat hudbu. To uživatelé nevezmou asi nejlépe. Trochu nám ještě chybí notifikační LED dioda, Apple iPhone 7 Plus se to snaží suplovat alespoň tím, že se v případě notifikací displej rozsvítí, pokud vezmete telefon do ruky.

apple-iphone-7-plus-konstrukce-redukce-1

Obr s pohodlným držením

Apple iPhone 7 Plus je velký telefon kvůli 5,5″ displeji a širokým rámečkům. Na pohodlné ovládání jednou rukou bez pomocníka rovnou zapomeňte, palcem jsme dosáhli tak do půlky displeje. Naštěstí stačí poklepat na domácí tlačítko a obraz se zmenší pro pohodlný dosah. Ovládání napájení je celkem vysoko, ale palcem na něj stále dosáhnete. O něco horší už je to s ovládáním hlasitosti, ke kterému člověk povětšinou potřebuje druhou ruku. Je tu samozřejmě i posouvací přepínač pro rychlé vypnutí zvuku, které Androidy nemají. A nikomu nechybí.

Držení telefonu v ruce je pohodlné zejména díky zaobleným hranám a celkově nám úchop přišel jistý. Telefon je ale na druhou stranu dost těžký (188 g) a tenký (7,3 mm), takže při nešikovné manipulaci může snadno vyklouznout.

apple-iphone-7-plus-konstrukce-drzeni-v-ruce

Displej – opět povedený

Společnost Apple displeje umí, což potvrdila u spousty předchozích modelů. Apple iPhone 7 Plus nabídne 5,5palcový IPS displej s Full HD rozlišením, což ve výsledku činí jemnost 401 PPI. Telefony s Androidem v podobné cenové hladině sice nabízejí povětšinou jemnější displej, na dobrou podívanou to ale stále stačí.

A kvalita? Displej nabídne dobré barevné podání, výborné pozorovací úhly i dobrou čitelnost na slunci. Subjektivně se nám ale zdá, že je displej telefonu Samsung Galaxy S7 o něco málo lepší. Jsme ale přesvědčení, že uživatelé si rozhodně stěžovat nebudou.

Zapnutí displeje poklepáním sice chybí, displej se ale automaticky rozsvítí, pokud telefon vezmete do rukou, což usnadní čtení notifikací. Systém vám zároveň umožní měnit teplotu barev, aktivovat režim čtení či změnit velikost písem celého systému. S přesností či citlivostí displeje jsme žádný problém neměli.

apple-iphone-7-plus-konstrukce-displej

Čtečka otisků prstů – dnes již zaběhlý standard

Čtečku otisků prstů vídáme dnes i u levnějších telefonů a již jsme si na ni zvykli. Apple ji používá již několik generací a výsledky jsou dobré. Ani ta u iPhonu 7 Plus nás nezklamala, i když se sem tam stalo, že náš prst nerozpoznala. Byly to ale spíše ojediněle záležitosti a jinak můžeme čtečku otisků prstů pochválit. Její používání lze shrnout následovně:

  • odemknutí je snadné a rychlé (podobně rychlé jako u TOP modelů Androidu),
  • na čtečku není potřeba nikterak tlačit,
  • vlhký prst není většinou rozpoznán,
  • drtivá většina pokusů o odemčení je úspěšná,
  • prst je rozpoznán z jakéhokoliv směru (nezáleží na natočení),
  • při vypnutém displeji je potřeba zmáčknout domácí tlačítko, čímž dojde i k aktivaci čtečky.

apple-iphone-7-plus-konstrukce-tlacitko

Výkonný hardware, který poráží i androidí konkurenci

Už není pravda, že by telefony od Applu byly výkonnostně pomalejší než Android konkurence. Nový Apple iPhone 7 Plus je dokonce výkonnější v testech AnTuTu či Geekbench než Galaxy S7, o což se postaral nový procesor A10 Fusion a 3GB RAM paměť. Výkonu je tady pro hraní her i plynulý běh systému dostatek.

LTE na všech důležitých frekvencích je samozřejmost, NFC lze pak použít pouze na platby Apple Pay. Chybí třeba ale infraport nebo paměťová karta microSD, takže si uživatelé musí vystačit s vnitřní pamětí (32/128/256 GB). S používáním bezdrátových technologií Bluetooth a Wi-Fi jsme neměli naprosto žádný problém. Vyzkoušeli jsme i přesnost GPS, a to pomocí Google Map i navigace Sygic. Výsledek je velmi dobrý – zaměření polohy je rychlé a přitom přesné.

[aps_product_sz id=”409372″]

Výdrž spíše průměrná

Poslední generace iPhonů se výdrží na jedno nabití příliš nevyjímaly a nejinak je tomu i u modelu iPhone 7 Plus. Baterie má sice kapacitu 2900 mAh, displej je ale obrovský a nepřidá tomu ani výkonný hardware. Kvůli tomu je telefon Apple iPhone 7 Plus tedy spíše jednodenní záležitostí při intenzivním využívání.

Pokud jsme telefon využívali opravdu naplno, večer nám zbývalo jen něco málo okolo 20 %. Zažili jsme ale i dny, kdy procent zbylo trochu více, a telefon na jedno nabití vydržel 1,5 dne. Tento výsledek ale bereme spíše jako průměrný v dnešní době, kdy některé výkonné smartphony dokážou vydržet i dva dny. Samotný systém ještě nabídne úspornější režim, který dokáže zpomalit procesor a vypnout data a synchronizace na pozadí.

Na bezdrátové nabíjení můžete rovnou zapomenout, za což může i kovová konstrukce. Zároveň ale Apple ještě tuto technologii nepředstavil v žádném svém smartphonu. K nabíjení slouží tradiční Lightning konektor, který je reverzibilní. Použití je šikovné, bohužel ale narážíme na to, že se nejedná o standard a nelze tedy použít kabel od jiných výrobců telefonů.

apple-iphone-7-plus-baterie

Hudební šikula bez 3,5mm jacka

Ještě než začneme s popisem kvality zvuku, je potřeba zmínit, že iPhone 7 Plus nemá 3,5mm jack konektor. Tento problém Apple řeší tak, že v balení dodává speciální redukci z Lightning konektoru na 3,5mm jack. Díky tomu mohou uživatelé používat svá stávající sluchátka, bohužel ale nelze poslouchat hudbu při nabíjení. Tento krok rozhodně uživatele nepotěšil.

Zůstaneme-li ještě u balení, Apple dodává velmi dobré špunty – ty hrají na poměry dodávaných k telefonům opravdu dobře a troufneme si tvrdit, že drtivá většina uživatelů nebude mít potřebu pořizovat svá vlastní sluchátka. Tedy pokud už nějaká lepší nemají.

Kvalita zvukového výstupu je tradičně velmi dobrá a v kombinaci s našimi redakčními sluchátky Creative Aurvana In-ear 2 Plus se jednalo o skvělý hudební zážitek. Podobně na tom je reproduktor, který je konečně stereo a hraje rozhodně nadprůměrně. Je zároveň slyšet, že každý z reproduktorů hraje na jiné frekvenci. Pochválit můžeme i jeho hlasitost. Reproduktory si například při hraní člověk trochu rukou zakrývá, ale vzhledem k tomu, že jsou dva, zakrytí je vždy jen částečné a je stále slyšet.

apple-iphone-7-plus-konstrukce-reproduktor

Systém – jablečný svět s názvem iOS 10

Dostáváme se k aspektu, který pro nás není vůbec snadné hodnotit. Zatímco Android známe do každého detailu, tento systém je pro nás píše neznámou. I tak ale po delším používání můžeme s klidným svědomím prohlásit, že systémy jsou si v mnohém velice podobné. A to především pro běžné uživatele.

Google služby nemohou chybět

Protože v redakci velice často používáme Google služby, stáhli jsme tyto aplikace i pro iPhone. Hangouts, Google Kalendář, Google mapy, Google Keep, Gmail… to vše tu zkrátka najdete. Používání těchto aplikací nám nepřineslo žádné problémy a fungovaly skoro tak dobře jako v Androidu. Ještě že tak.

Bez tlačítka zpět začnete šílet

Co ale jako uživatelé Androidu nemůžeme telefonu Apple iPhone 7 Plus odpustit, je absence tlačítka zpět. Přestože by vám fanoušci systému iOS řekli, že existuje gesto pro návrat zpět, nefunguje ani zdaleka ve všech aplikacích. Často tak musíte hledat titěrnou ikonu zpět v levém horním rohu. Mnohokrát jsme se sebe sami ptali proč, když vše lze vyřešit tak jednoduše tlačítkem zpět, jako to má Android.

Widgety ano, ale ne na domácí obrazovce

Domácí obrazovka systému iOS se od Androidu značně liší – všechny aplikace jsou formou ikon zobrazeny právě na domácích obrazovkách a neexistuje žádná další obrazovka se všemi aplikacemi. Zároveň chybí i Widgety, které sice v systému jsou, ale ne na domácí obrazovce, nýbrž v notifikační liště. Řešení v Androidu nám osobně vyhovuje více a to samé platí i o notifikační liště.

App Store a aplikace

Instalace nových aplikací probíhá úplně stejně jako v Androidu. Stačí spustit internetový obchod, vybrat aplikaci a několika kliknutími ji stáhnout. Občas jsme trochu tápali, protože rozhodně není tak přehledný a povedený jako Google Play. Svou práci ale splní.


A aplikace? Těch je srovnatelné množství jako na Android – některé jsou navíc, některé zase chybí. Překvapilo nás, že aplikace, které jsou pro Android zdarma, se mohou v App Store objevit jako placené. Mohu se však i stejné aplikace lišit funkcemi pro jednotlivé systémy.

Propojení s Macbookem

Pokud vlastníte notebook od Applu, můžete využít některé šikovné funkce. Vaše zařízení budou automaticky spojená, a pokud pracujete na notebooku a někdo vám třeba zavolá, zobrazí se přímo na displeji notebooku notifikace. Stejně tak můžete nově kopírovat text přímo z iPhonu do MacBooku dvěma kliknutími.

Rychlost a stabilita – přednost, kterou může Android závidět

Koncept systému a samotné prostředí nás zase tolik nezaujalo. Co se ale rozhodně nedá Applu upřít, je výborná optimalizace. Díky tomu je systém extrémně rychlý a plynulý, což může většina Android telefonů jen závidět. K zahození není po chvíle zvyku ani 3D Touch, ale opět nic nezbytného. Hlavní přednost iOS 10 oproti Androidu tedy stále vidíme v rychlosti a plynulosti.


Fotoaparát – dvě oči víc vidí

Dostáváme se k fotoaparátu, který byl vždy předností telefonů od Applu. iPhone 7 plus přichází dokonce s duálním fotoaparátem, přesněji se dvěma 12MPx snímači. Tento koncept už známe z jiných mobilních telefonů s Androidem, Apple iPhone 7 Plus ale přidává možnost 2x optického zoomu právě díky druhému fotoaparátu Tedy přesněji se obraz při přiblížení přesune na druhý 12MPx senzor s větší čočkou. Papírově je na tom iPhone dobře:

  • 2x 12MPx snímač,
  • světelnost f1.8,
  • optická stabilizace,
  • fázová detekce obrazu,
  • podpora HDR, RAW, 4K videa a další.

Aplikace pro tvorbu fotografií je velmi jednoduchá i přehledná, bohužel v ní toho ale příliš nenastavíte. Pro změnu rozlišení fotografií a videa jsme museli až do nastavení telefonu.

A jak je na tom výsledná kvalita fotografií? Telefon Apple iPhone 7 Plus se rozhodně řadí mezi nejlepší fotoaparáty v mobilních telefonech na trhu a výsledky jsou srovnatelné s vlajkovými modely s Androidem. Fotografie sází zejména na věrné podání barev, nechybí jim ani ostrost či detaily. Subjektivně jsou ale fotografie příliš kontrastní na rozdíl třeba již zmiňovaného telefonu Samsung Galaxy S7. Rozhodnout, který z telefonů fotí lépe, je ale velmi subjektivní záležitost. V recenzi můžeme prohlásit, že fotoaparát v telefonu iPhone 7 Plus je velmi dobrý, a to včetně natáčení 4K videí.

Fotografie ke stažení.

A zmiňovaný zoom? Jedná se o zajímavou funkci, kterou uživatelé mohou čas od času využít. Rozhodně bychom to ale nenazvali “must have” funkcí. Dvojnásobné přiblížení uživatele nespasí a další přiblížení už je klasický digitální zoom, který razantně zhoršuje kvalitu obrazu.

1x / 2x / 10x

https://youtu.be/XWDg9vJVWTM

https://youtu.be/fT1_-pxpRsE

https://youtu.be/CICNBb1MdHM

https://youtu.be/r5fbLWpIvjo

Závěr – recenze Apple iPhone 7 Plus

Zakoupit testovaný přístroj na českém trhu je stále obtížné a teprve se pomalu dostává na pulty obchodů. A cena? Ta je jako vždy nasazena poměrně vysoko a začíná u 24 500 Kč za 32GB variantu, 28 000 Kč za 128GB variantu a cca 31 000 Kč za 256 GB paměti.

Jak to celé dopadlo? Roznesl Apple iPhone 7 Plus androidí konkurenci na kopytech? Nebo je to telefon, který bychom darovali pouze nepříteli? Ani jedno. S klidným svědomím můžeme říci, že testovaný telefon má některé šikovné funkce a vlastnosti, v jiných ohledech zase zaostává za svou konkurencí. Pojďme si to ještě jednou zopakovat.

Kovová konstrukce působí až na velké rámečky v okolí displeje sympaticky (obzvláště v matné černé barvě) a přidává navíc i voděodolnost IP67, což už ale některé Androidy nabízejí delší dobu. Hardware v útrobách má výkonu dostatek a podle syntetických testů je dokonce výkonnější než Snapdragon 820. Velmi dobře je na tom i fotoaparát, který navíc přidává možnost 2x optického zoomu. Potěší i oboustranný Lightning konektor, kvalitní audio výstup nebo povedený displej.

Systém iOS 10 je kapitolou sám pro sebe a rozhodně není snadné jej z pozice Androiďáka hodnotit. Dnes nastává doba, kdy jsou si oba systémy v mnohém podobné, některé aspekty je ale razantně odlišují. Smeknout musíme rozhodně před optimalizací, která je velmi dobrá, díky čemuž je prostředí bleskové. Hodně nám ale chybělo tlačítko zpět, z jehož absence musí šílet každý uživatel se zkušenostmi s Androidem. Koncept Androidu bychom rozhodně neměnili, ale je na místě přiznat, že pro běžné uživatele je iOS srovnatelně použitelný jako Android.

Negativ není úplně málo a některé jsou podstatné – s vysokou cenou se počítá, už když vyslovíte slovo Apple. Nepřesvědčila nás ale ani výdrž na jedno nabití, která je spíše průměrná, a výrobce nepřidává ani možnost bezdrátového nabíjení. Nenajdete zde ani 3,5mm jack konektor, který je nutné řešit dodávanou redukcí. Absenci tlačítka zpět i široké rámečky v okolí jsme již zmiňovali.

Závěrečné hodnocení: Apple iPhone 7 Plus je sympatickým telefonem, který, pokud se nebudeme dívat na cenovku, své uživatele nejspíše uspokojí. Na druhou stranu podle nás nepřidává žádnou podstatnou novinku, která by uživatele nutila kupovat hned nejnovější verzi a v současné době se vyplatí spíše model 6S Plus. No a pokud není iOS podmínkou, přímo se vybízí konkurence v podobě Samsungu Galaxy S7 či třeba HTC 10, která toho za menší peníze nabídne stejně, v některých ohledech i více.

Klady

+ Vysoký výkon.
+ Optimalizovaný, rychlý a stabilní systém iOS.
+ Kvalitní dílenské zpracování a voděodolnost IP67.
+ Velmi dobrý fotoaparát.
+ Kvalitní displej s 3D touch.
+ Kvalitní audio výstup a sluchátka v balení.
+ Možnost propojení s Macbookem (Continuity).
+ Oboustranný nabíjecí konektor.

Zápory

– Vysoká cena.
– Velké rámečky okolo displeje.
– Spíše průměrná výdrž na jedno nabití.
– Chybí tlačítko zpět (ne všude lze použít gesto).
– Chybí 3,5mm jack konektor.
– Chybí bezdrátové nabíjení.

Za zapůjčení děkujeme společnosti T-Mobile.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (42)