android aplikaci svět androida pro čtení zajímavých novinek z webu provozujeme již roky. aplikace měla jasný účel, poskytnou obsah webu co nejvíce lidem a v co nejpřijatelnější podobě. stačilo kliknout na ikonku a hned jste měli po ruce novinky, recenze, zajímavosti a návody ze světa androida. byli jsme snad mezi prvními, kdo se pustili do vývoje vlastní nativní aplikace pro čtení online magazínu a taky se zdá, že budeme mezi prvními, kdo jí vypne. co a proč je příčinou ukončení aplikace svět androida se pokusíme podrobněji vysvětli v článku.
jak aplikace svět androida vznikla
za aplikaci svět androida vděčíme dnes již neexistující společnosti inmite, konkrétně michalu mátlovi, který byl dříve i naším redaktorem. michal, jakožto nadšenec do technologií, byl v prvopočátcích projektů jedním z “bláznů” :), kteří chodili na srazy o třech lidech, psali články, které nikdo nečetl a dost zásadně podpořil svět androida v jeho začátcích. michala jsme v jeho nadšení podpořili i my, a stal se testerem v čerstvé firmě inmite, kde se postupem času vypracoval až na post profi programátora. michalovi tedy vděčíme za mnohé a taky za aplikaci svět androida. vývoj aplikace byl pro všechny spíše dobrovolnickou záležitostí s cílem udělat něco pro druhé, než záležitost financí. na začátku a ještě dlouho poté byla aplikaci navíc bez jakýchkoliv reklam.
kdo aplikaci svět androida používá a proč?
věřím, že na tuto otázku si většina z vás dokáže odpovědět sama. jste to především vy, majitelé android zařízení, a čtenáři portálu svět androida. co už ale ví jen málokdo, tak aplikaci každý měsíc využívá přibližně jedna setina uživatelů oproti webu svět androida (6 mil. uživatelů ročně). je pochopitelné, že využití aplikace není tak rozsáhlé, jako je tomu u webu, jelikož je dostupná pouze pro jeden operační systém a z vyhledávání se na ní jen tak nedostanete. na druhou stranu ale aplikace zase vyniká svou jednoduchostí a rychlostí. z mnoha důvodů ale už v posledních letech ztrácí dech, včetně mnoha výhod, které na začátku nabízela.
bez programátora apku neuděláte a i špatný programátor je dobře placený
nevěříte? tak věřte :). v posledních 10 letech se rozmach elektroniky ubírá tak rychle kupředu, že žijeme v období, kdy je enormní nedostatek programátorů. obzvláště pak pokud se bavíme o java vývojářích, která je ve většině případech pro vývoj nativní android aplikace potřeba. a nemyslete si, průměrný programátor si zakázkově nebere 400 kč na hodinu, ale hodinovka se odráží od tisícikoruny. i přes solidní platové podmínky je dobrých programátorů nedostatek. mnohé firmy, než aby hledali jednotlivce, skupují raději celé firmy, jako tomu bylo nedávno v avastu :). až takový je nedostatek programátorů. tip dne :). rozhodujete se o svém budoucím zaměstnání, tak programování je lukrativní volba a ještě dlouho bude :).
proč aplikace svět androida ztrácí dech?
vzpomeňte si, jak vypadlo prostředí vašeho android telefonu před rokem, dvěma, pěti. dnes už byste systém, který poháněl první telefon s androidem, poznali jen stěží. vývoj šel neskutečně kupředu, a to jak vzhledově, tak i funkčně. je tedy jasné, že stejný vývoj musí absolvovat i aplikace, které chtějí držet krok a na nových telefonech fungovat tak, jak jejich uživatelé očekávají. a zde je zásadní kámen úrazu. aplikaci svět androida jsme sice v průběhu let několikrát drobně vylepšili a poupravili, ale vždy to byly spíše ty nejkritičtější záplaty, než zásadní zdokonalování funkcí, které by odpovídalo našim, a jistě se přiblížilo i těm vašim, představám. aplikace jsou skvělé, dělají systém android tím čím je.
pro velké firmy, jako je google, facebook, seznam a mnoho dalších, tvoří kus neodmyslitelného portfolia a mají smyl, jelikož je používají milióny uživatelů měsíčně. ale ufinancovat a uvyvíjet jednorázovou aplikaci pro čtení jednoho malého projektu v čr, není z dlouhodobého hlediska udržitelné. ano, sice nás i s aplikací navštíví kolem 7 miliónu uživatelů ročně, ale to při současné situaci na trhu ani zdaleka nestačí na to, abychom aplikaci mohli důstojně táhnout dál.
nevzdali jsme to bez boje, ale je to boj s větrnými mlýny
je vidět, že i přes svoje nedostatky má aplikace svět androida skupinu štamgastů, kteří jí pravidelně používají a věříme, že její znatelné nedostatky odpouštějí jen díky kvalitnímu obsahu a informacím, které se skrz ní mohou každý den pohodlně konzumovat ve svém mobilu. i při vzniku aplikace jsme prvně mysleli na uživatele, jinak tomu nebylo ani při pokusech o její udržení v chodu. bojovali jsme zuby nehty a vyzkoušeli jsme snad vše dostupné. bohužel jsme ale prohráli
vyzkoušeli jsme
- překecat původního vývojáře – to se nám povedlo jen na několik updatů a i za ty moc díky michalovi mátlovi
- vytvořit malý tým studentů, kteří by aplikaci vytvořili – povedlo se a dostali jsme se do fáze pre alfa, ale hlavní vývojář pak náhle odešel podnikat do ciziny a dalšího se nám sehnat nepodařilo
- oslovit přední vývojářská studia – ta mají ale tolik práce kdy dodávají jen nadnárodním firmám a ceny se pohybují tak vysoko, že bychom si je nemohli dovolit ani za 10 let
celý proces tvorby aplikace je natolik nákladný, ať už se bavíme o financích, nebo lidské kapacitě, že pro solidní aplikaci, u které bychom byli schopni zajistit 2-3 roky vývoje, je potřeba přibližně milión korun. a vzhledem k tomu, že se snažíme řídit motem “dělat jednu věc a pořádně, nebo vůbec”, nám moc možností nezbývá.
Vyhledávač Google možná změní to, na co jsme léta zvyklí. Jaký je váš názor?
* poznáte co je aplikace a co web?
jak dál, jaké jsou další možnosti?
možná jsou vyhlídky lepší, než si myslíte. za posledních 10 let urazily weby a technologie velký kus cesty, a ty opravdu pokrokové se dokáží měnit a přizpůsobovat telefonům a ostatním mobilním zařízením tak, že je od nativní aplikace kolikrát ani nerozeznáte. nevěříte? tak schválně, zkuste si do mobilu zadat www.svetandroida.cz. web je živý organizmus a je na něm stále co vylepšovat, už když jsme před rokem programovali jeho novou podobu, kladli jsme si za cíl, aby se co nejvíce podobal android aplikaci, a to jak funkcemi, tak vzhledem. některá omezení tam jistě stále jsou, ale už dnes umí web svět androida mnoho funkcí, jako tomu bylo u aplikace.
- upozorní uživatele při vydání nového článku (tzv. push notifikace)
- dokáže se přizpůsobit takřka jakémukoliv zařízení, a to jak vzhledem, tak funkcemi, ať už se jedná o smartphone, tablet, nebo chytrou televizi
- oproti aplikaci je ho možné spustit na jakémkoliv operačním systému a prohlížeči
- na jedno kliknutí otevřít a konzumovat novinky, poslouží k tomu ikonka přidaná na plochu (zástupce)
- stejně tak se můžete přihlásit, komentovat, sdílet a využívat spoustu dalších funkcí, na které jste byli zvyklí u naší aplikace
jak přidat ikonku webu na plochu?
v mobilním prohlížeči chrome to jde jednoduše, stačí si otevřít požadovanou stránku, vpravo nahoře kliknout na tři tečky a z otevřeného menu si vybrat volbu “přidat na plochu”. přímo na plochu se vám umístí ikonka, díky které se k novinkám o androidu dostanete na jedno kliknutí.
pokud se do data definitivního vypnutí aplikace nestane zázrak, oficiálně se s ní rozloučíme 31.3.2017. asi si říkáte proč nenecháme vyjádřit vás čtenáře, přestože nám na vás tak záleží. názor většiny z té 1/100 uživatelů známe, dost pravidelně nás o tom informujete v komentářích u jiných článků. navíc víme, že jeden zapálený člověk dokáže překřičet mnoho ostatních, ale ani to by nám aplikaci svět androida nepomohlo nijak vzkřísit. i nás mrzí že to nakonec dopadlo takto, jelikož my sami jsme aplikaci používali ještě před pár měsíci.
na druhou stranu ale věříme, že web již dnes nabízí tolik možností, že i po vypnutí aplikace nebudete nijak strádat. aktuálně již aplikaci svět androida nenajdete v google play, ale všem co ji již mají ve svých zařízeních nainstalovanou, bude fungovat i nadále, než jí vypneme definitivně. do té doby se vám snad povede natolik zvyknout na konzumaci našeho obsahu přes webové rozhraní, že už nebudete chtít jinak.
dáváte přednost modernímu webu, nebo raději špatné aplikaci?
Jak Petr Mišák poprvé spatřil informaci o systému Android, ještě netušil, že se mu stane osudným. V současné době je stav natolik vážný, že přestává… více o autorovi
Komentáře (184)
Přidat komentář