TOPlist

9 tipů a triků pro používání aplikace Mapy.cz, znáte je všechny?

tipy a triky aplikace mapy cz

Aplikace Mapy.cz se za dobu svého působení přetransformovala z pouhé navigace do velice šikovného a užitečného nástroje, který přináší zajímavé tipy na výlety a efektivně napomáhá při plánování dovolené. Pojďme se společně podívat na 9 tipů a triků, jež vám práci s aplikací Mapy.cz zpříjemní.

Mapy.cz: maps & navigation
Mapy.cz: maps & navigation

Aplikace Mapy.cz a praktické nástroje na cesty

#1 Vyhledání GPS souřadnic

Mapy dnes již standardně nabízejí vyhledávání prostřednictvím klíčového slova, adresy nebo kliknutím na konkrétní místo. Přesto se však můžeme dostat do situace, kdy potřebujeme znát přesné GPS souřadnice a s tím nám aplikace Mapy.cz může pomoci. Stačí následovat tyto kroky:

  1. zobrazit místo, u něhož chceme souřadnice zjistit,
  2. na tomto místě několik vteřin podržet prst.

Souřadnice se následně zobrazí na spodní liště jako „Pozice na mapě“. Kliknutím na tuto položku se dostaneme k detailnějšímu výpisu, kde už stačí na příslušné údaje kliknout, čímž se zkopírují, a následně je vložit třeba do Messengeru nebo e-mailu.

#2 Tipy na výlety

Podobně snadno si ke zvolenému místu můžeme zobrazit tipy na výlety a zajímavá místa v okolí. To se nám může hodit zejména na dovolené, kde ještě nemáme tolik probádané území.

Tipy je možné zobrazit podle aktuální polohy i dle zadání konkrétního místa. V případě, že chceme nabrat inspiraci pro výlet v našem aktuálním okolí, klikneme do vyhledávací lišty a zde vybereme položku „Tipy na výlet“.

Můžeme ovšem také zadat konkrétní adresu nebo město a zobrazit si zajímavá místa v okolí právě této destinace. Ty lze snadno uložit do itineráře a naplánovat si tak celou dovolenou:

  1. zadání adresy nebo města,
  2. kliknutí na položku „Tipy na výlet“ ve spodní liště.

Doporučení jsou v obou případech zobrazena podle vzdálenosti od zvoleného bodu, a to jak formou výpisu, tak vizuálně na mapě. Zvolením konkrétní památky či místa se přitom můžeme dozvědět zajímavé související informace, prohlédnout si snímky, zkopírovat GPS souřadnice a zobrazit aktuální počasí.

#3 Zjištění výškového profilu trasy

Při plánování cyklotrasy i pěší turistiky se nám může hodit znalost takzvaného výškového profilu trasy neboli informace o tom, kde půjdeme do kopce a kde z kopce. To nám opět může přijít vhod zejména na dovolené či výletech, které absolvujeme poprvé. K informacím o výškovém profilu se dostaneme díky již naplánované trase:

  1. vyhledáme cílovou destinaci,
  2. klikneme na položku „trasa“ ve spodní liště,
  3. v případě, že nezačínáme z naší aktuální polohy, klikneme na možnost „upravit“ a zadáme místo, odkud budeme výlet začínat.

Ve spodní části obrazovky okamžitě vidíme délku trasy i časový odhad jejího překonání. V případě cyklovýletu, si můžeme rovněž přepnout mezi horským a silničním kolem. Vytažením lišty se dostaneme právě k informacím o výškovém profilu.

Graf znázorní stoupání a klesání, které nás na cestě čeká a zobrazí informace o nejnižším a nejvyšším bodě trasy. V případě využití této funkce ve webovém prostředí lze ještě detailně zkoumat jednotlivé pozice grafu.

Aplikace Mapy.cz a předpověď počasí

#4 Předpověď počasí pro vybrané místo

Stejně, jako se v aplikaci Mapy.cz můžeme podívat na tipy na výlety, lze sledovat také informace o předpovědi, vycházející z přidruženého portálu Počasí.cz. Již při balení je tak možné prozkoumat pětidenní prognózu, která usnadní nejen výběr oblečení, ale i případný plán cesty.

V aplikaci Mapy.cz stačí do vyhledávacího pole zadat město nebo adresu hotelu či jiného ubytování a kliknout na spodní lištu. Uvidíme zde opět detaily daného místa, odkazy na související weby, GPS souřadnice a položku s aktuální teplotou.

Na tu již stačí kliknout a zobrazí se hodinová předpověď na následující čtyři dny. Získáme tak informace o teplotě, větru i srážkách.

#5 Předpověď počasí na trase

Pro pěší turistiku a cyklisty je užitečná také možnost sledování předpovědi počasí na trase. Předem si tak můžeme zjistit, jestli nás na cestě nečeká déšť nebo bouřky. Současně díky zobrazení tohoto předpokládaného vývoje můžeme zvolit vhodnější oblečení.

Tato funkce je opět podmíněna zadáním konkrétní trasy. V prvním kroku tak zadáme cílovou a počáteční destinaci, tak jak již bylo popsáno výše. Dále klikneme na zobrazené informace ve spodní liště.

Tím se dostaneme k informacím o výškovém profilu, nad kterými se nachází možnost „Počasí na trase“. Tu zapneme a nastavíme den spolu s časem odjezdu (lze zadat na čtyři dny dopředu). Můžeme také zvolit jaký typ předpovědi počasí nás zajímá – vývoj teploty, srážek nebo síly větru. Jakmile máme nastaveno, klikneme na tlačítko „Ukázat na mapě“.

Po trase se nám tak zobrazí bubliny s pravděpodobným stavem pro danou hodinu. Přiblížením mapy se přitom můžeme dostat k předpovědi pro konkrétní místo. V případě použití webové aplikace Mapy.cz lze tyto informace ještě dále sdílet či exportovat do GPX a KML formátu.

Další tipy a triky pro Mapy.cz

#6 Záznam aktivity neboli stopař

Při turistice nebo sportu můžeme navíc Mapy.cz využít pro sledování své aktivity. Dozvíme se tak informace o času stráveném například během, uběhnuté vzdálenosti a průměrné rychlosti.

Tuto možnost najdeme pod položkou menu v pravém dolním rohu aplikace Mapy.cz. Kliknutím na „Aktivity“ se rovnou spustí sledování a v horní části obrazovky tak můžeme sledovat své aktuální statistiky.

#7 Rychlé měření vzdálenosti

Praktickým pomocníkem pak může být také funkce pro rychlé měření vzdálenosti vzdušnou čarou. Pokud tak chcete zjistit přibližnou délku strany pozemku nebo ulice, stačí na mapu současně přiložit dva prsty, přičemž se takřka okamžitě zobrazí vzdálenost obou bodů.

měření vzdušnou čarou

#8 Zoomování jedním prstem

Zoomování jedním prstem neboli přiblížení dvojitým poklepáním na bod na mapě není žádnou novinkou a pravděpodobně mnoho z nás nepřekvapí. Přesto je však vhodné tuto alternativu k tažení dvěma prsty připomenout.

#9 Zjednodušený Katastr nemovitostí

Předposledním tipem je zjednodušená alternativa ke hledání v Katastru nemovitostí. S aplikací Mapy.cz můžeme snadno zjistit informace o vlastníkovi dané budovy nebo pozemku.

Informace je možné zobrazit po delším podržení prstu na mapě, v místě daného objektu a kliknutím na položku „Pozice na mapě“ v dolní liště. V sekci další odkazy najdeme „Informace o nejbližší parcele v Katastru nemovitostí“. Na tuto položku klikneme a následně získáme informace o majiteli, příslušné obci, katastrálním území a výměře.

BONUS: webová aplikace Mapy.cz a automatické návrhy cyklo či turistické trasy

Zajímavou vlastností webové verze aplikace Mapy.cz jsou návrhy na cyklo a turistické trasy, které na základě zvoleného místa dokážou automaticky vygenerovat trasu pro výlet na běžkách, kole i pěší turistiku:

  1. vyhledání místa, v jehož okolí se chceme pohybovat,
  2. přechod na kartu „Plánování“,
  3. zvolení položky „Výlet po okolí“,
  4. volba formy výletu – běžky, cyklo, pěší,
  5. nastavení délky požadované trasy.

Na základě těchto parametrů webová verze aplikace Mapy.cz připraví vhodný okruh, přičemž můžeme v postranní liště vidět výpis památek a dalších zajímavých míst, které po cestě uvidíme. Výsledek je možné dále sdílet, uložit do svého účtu nebo ho exportovat.

Máte nějaké další tipy pro používání aplikace Mapy.cz?

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)