Aplikace @Voice: Nechte smartphone číst texty za vás
- Recenze
- Michal Rada
- 12.12.2022
- 14
Na trhu existuje celá řada různých čteček pro elektronické knihy či dokumenty. Aplikace @Voice ale čte dokumenty za vás – vy jen posloucháte.
Předčítání knih a dokumentů s @Voice
Mobilní telefon či tablet už dávno neslouží jen ke komunikaci a hraní her. Dávno zvládá i profesionální věci – lze z nich pohodlně i číst texty a dokumenty. Ale kdo má pořád mžourat do displeje? Přece musí existovat lepší cesta! Předčítání hlasem známe ze čteček elektronických knih už dávno. Systém Android podporuje umělé hlasové výstupy v různých aplikacích, proč tedy umělý hlas nepoužít ke čtení dokumentů a textů? I aplikací pro hlasové čtení v obchodě pár najdete a to jako pluginy do čteček eKnih či samostatné aplikace. Zástupcem druhé kategorie je aplikace @Voice aloud reader.
Aby vám Voice předčítal texty, musíte mít ve svém zařízení nainstalovaný některý umělý hlas. I těch českých už existuje hned několik kvalitních. Pak už stačí jen nainstalovat tuto aplikaci a můžete si nechat číst vše od dokumentů ve formátu TXT, DOC, DOCX, PDF, RTF, ODT, ODF, HTML, ePUB až po články a webové stránky uložené v některých podporovaných službách, jako je Pocket či některé online RSS čtečky.
Bohaté nastavení
Do Voice dostanete texty buď přes souborový systém, synchronizací s Dropboxem, službami jako Pocket, Feedex, nebo klasickým sdílecím tlačítkem v aplikacích. Aplikace podporuje práci se schránkou a to v automatickém i manuálním režimu. Při čtení si můžete zvolit jakýkoliv nainstalovaný hlas, jeho rychlost, výšku a další podporované parametry. Pokud tedy již pro nějaké účely určitý hlas používáte, aplikace vám může číst dokumenty úplně jiným.
Voice kromě samotného čtení hlasem zobrazuje aktuálně čtený text na obrazovce a to dostatečně zvýrazněný. Je tak vhodný i pro korekce, a dokonce lze použít pro výuku u osob s lehčími dyslektickými a dysgrafickými poruchami. Prostředí aplikace je dostatečně jednoduché a přehledné, kromě velkého prostoru pro samotný text dokumentu je ve spodní části ovládací panel čtení, který kromě klasických tlačítek obsahuje i tlačítko pro rozevření nastavení hlasu a čtení.
Zaspíte vy, uspí se aplikace
Aplikace @Voice aloud reader obsahuje ale i celou řadu dalších užitečných funkcí. Kromě možnosti ovládat čtení v aplikaci jej můžete ovládat i v notifikační oblasti a dokonce i multimediálními tlačítky na sluchátkách, což je opravdu dobrý způsob.
Další skupinou funkcí je možnost označení právě čteného textu a vyhledání na internetu či další operace. Pokud se bojíte, že vás čtený text uspí, i na to je aplikace připravena. Můžete si v ní totiž nastavit režim spánku a po nastavené době se čtení zastaví a aplikace se uspí. Pochopitelně si aplikace vždy u rozečtených textů pamatuje, kde jste naposledy skončili.
Aplikace je zdarma s tím, že si přímo v aplikaci můžete koupit PRO licenci, která přidá pár funkcí a hlavně odebere vše otravné, co by vás mohlo při čtení rušit. Voice je samozřejmě závislá na instalaci hlasového výstupu. Ten výchozí od Google je použitelný pouze za stavu nouze, doporučuji poohlédnout se po nějakém pořádném českém hlase. Vývojář je autorem i velice podobného pluginu pro čtečku eknih FB Reader.
Článek psal nevidomý
Toto je jeden z prvních článku na Svět Androida, který psal náš nový redaktor Michal. Ten patří mezi nevidomé. Ale neříkáme vám to, abyste jej litovali, ba naopak jeho hendikep může být v mnoha ohledech výhodou a umožní nám tak „pohled“ na věci z jiného úhlu.
Pomáhá vám předčítání dokumentů hlasovým výstupem?
Je odborníkem v oblasti e-governmentu a využívání informačních technologií ve veřejných službách na národní i evropské úrovni. Je také architektem EG. Kromě toho se věnuje… více o autorovi
Komentáře (14)
Přidat komentář