Aplikace dokáže detekovat rakovinu slinivky
- Zprávičky
- Radek Toman
- 29.8.2017
- 4
Pacienti s rakovinou slinivky břišní mají zpravidla nízkou šanci na přežití. Důvodem je právě pozdní rozpoznání příznaků a zahájení léčby. Detekovat rakovinu však dokáže aplikace pomocí analýzy bělma očí.
Detekovat rakovinu v raném stádiu dokáže i aplikace
Rakovina slinivky břišní má nízkou úspěšnost léčby. Pouze 9% pacientů přežije. Na vině je většinou pozdní diagnóza. Vědci z Washingtonské univerzity však přišli na vcelku zajímavé a podle jejich slov i přesné řešení včasné diagnózy.
Aplikace, kterou tým vyvinul, se nazývá BiliScreen a pracuje na detekci úrovně bilirubinu z bělma očí. Aplikace používá algoritmus pro detekci z bělma očí. Ty totiž postupně žloutnou, stejně, jako je tomu například u žloutenky.
BiliScreen: Smartphone-based App for Measuring Adult Jaundice
Pokud jsou však oči již žluté, je zpravidla pozdě. Aplikace zvýšenou hladinu dokáže odhalit ještě dříve, než začnou být oči svou barvou nápadné. Jednoduše dokáže detekovat velmi nízké úrovně. Výhodou je, že tento test je rychlejší a levnější než krevní testy a lze provést ještě dříve, než se objeví první viditelnější příznaky.
Přesnost aplikace BiliScreen se pohybuje na úrovni 90%, což je stejná přesnost, kterou mají krevní testy. Při screeningu se musí použít speciální krabička, která odstíní okolní světlo, nebo speciální brýle. Vědci aplikaci ještě vylepšují, aby jí lidé mohli používat i bez speciálního příslušenství. Datum vydání zatím není známo, nicméně za měsíc mají vědci prezentovat novinky na veletrhu Ubicomp 2017.
Jak vidíte budoucnost tzv. „telemedicíny“? Myslíte, že telefony dokáží v budoucnu nahradit návštěvy u doktora?
Zdroj: engadget.com
Býval dobrým školitelem jednoho nejmenovaného elektra, ale namísto toho, aby využili jeho znalosti, zabili vášeň k elektru, kterou miloval. Obviněn ze zrady nyní projíždí Světem… více o autorovi
Komentáře (4)
Přidat komentář