TOPlist

Aplikace NetMonster ví vše o BTSkách a mobilní síti

Aplikace-NetMonster-ví-vše-o-BTSkách-a-mobilní-síti

Zajímá vás, k jaké základnové stanici je přihlášen váš telefon? Chcete vidět, kde se tato BTS fyzicky nachází? Zajímají vás podrobnosti o mobilní síti, ve které váš mobil pracuje? Nejen na tyto otázky umí odpovědět aplikace NetMonster českého autora Michala Mročka.

Když jsme v úterý vydávali tip, jak zjistit, k jaké BTS je přihlášen váš mobil, nečekali jsme, že o toto téma bude tak velký zájem. Ve článku jsme k zjištění informací o BTSkách použili aplikaci Cell Signal Monitor, nicméně čtenáři pod článkem v několika případech pochvalovali program NetMonster. Proto jsme ho nainstalovali na redakční telefon a vyzkoušeli v praxi. Nyní se podělíme o naše zkušenosti.

Obsah článku

Co NetMonster slibuje?

Dle popisku v Obchodě Play je NetMonster aplikace, která zobrazuje informace o mobilní síti. Údajně jako jediný umí zobrazit sousední buňky ve 4G (LTE) síti. Díky českým seznamům buněk také dokáže lokalizovat sousední buňky ve 3G a 4G sítích. Dostupnost informací se však liší – záleží na tom, jaké údaje umí váš smartphone přečíst.

Od Androidu 4.3 umí taktéž zobrazit data o buňce, ke které jste připojeni, pokud jsou dostupná pouze tísňová volní. Lze tak skenovat sítě i bez SIM karty nebo v oblastech, kde nemá váš domácí operátor signál.

Jak NetMonster funguje v praxi?

Po spuštění aplikace požádá o přístup k informacím o poloze a nabídne stažení databáze základnových stanic. To je uživatelsky mnohem přívětivější způsob než v případě dříve recenzované aplikace Cell Signal Monitor, kde bylo nutné složitě dostávat soubor s daty do zařízení. Stahovat můžete databáze s buňkami všech tří, nebo jen vybraných operátorů. Protože se data neustále mění, můžete si v nastavení určit, zda a jak často mají být databáze aktualizovány (denně, týdně, měsíčně, nebo nikdy).

Na úvodní stránce pak program zobrazuje podrobné údaje o BTSce, ke které je zařízení připojeno. Uvidíte zde například identifikátor buňky (CID), kód oblasti (LAC) či sílu přijatého signálu (RSCP). Slovně je také vyjádřena poloha vysílače – zpravidla ve formátu město, ulice či křižovatka a přesnější popis budovy. Po klepnutí na buňku se zobrazí další informace, včetně zobrazení polohy vysílače v mapě, GPS souřadnic a sousedních buněk.

Vrátíte-li se na úvodní obrazovku, najdete zde seznam sousedících buněk se základními informacemi. Tlačítky v horní nástrojové liště lze přepínat grafické téma mezi tmavým a světlým, případně zobrazit údaje o aktivní buňce přes celou obrazovku.

Další funkce a možnosti

K dalším možnostem se dostanete přes postranní nabídku. V sekci Log je průběžně aktualizovaný seznam buněk, ke kterým byl váš telefon připojen. Po klepnutí si můžete nechat zobrazit podrobnější informace, ukázat pozici BTSky v libovolných mapových podkladech, nebo se na ni nechat navigovat. Seznam lze filtrovat, vyhledávat a dále spravovat.

V sekci Graf lze sledovat sílu signálu v průběhu času a pod záložkou Mapa najdete zobrazení všech BTSek v mapových podkladech Google.

Poslední dvě položky patří nastavení. Můžete zde stahovat a aktualizovat databáze základnových stanic. V nastavení pak lze ovlivnit například způsob logování, zobrazení mapy a notifikací. Aplikace například umí upozornit na novou respektive neznámou buňku.

Resumé

NetMonster je skutečně propracovaný program, který poskytne odpovědi na všechny otázky, týkající se vašeho telefonu a mobilní sítě. Proti konkurenci vyniká především schopností zobrazovat polohu BTSek v mapových podkladech, což výrazně usnadňuje orientaci. Pochvalu si zaslouží také snadný import databáze buněk a její aktualizace. Celkově je na aplikaci vidět, že její autor ví, co uživatele zajímá, a předkládá jim to v přehledném rozhraní s veškerým komfortem.

NetMonster je k dispozici zdarma a neobsahuje žádné reklamy či nákupy v aplikaci. Během tří let si program stáhlo více než 50 tisíc uživatelů a má průměrnou známku 4,3. Instalační balíček velký 4 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0.3 a novějším.

NetMonster
NetMonster

Zajímá vás, k jaké BTS je připojen váš mobil?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)