Aplikace GPSTest prozradí, jaké navigační systémy podporuje váš mobil
- Recenze
- Karel Kilián
- 28.8.2018
- 4
GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS – to jsou zkratky satelitních systémů, na které můžete narazit při čtení specifikací chytrých telefonů. Víte, jaké navigační systémy podporuje váš mobil? Na to vám dokáže snadno odpovědět aplikace GPSTest.
Obsah článku
Co aplikace GPSTest slibuje?
Hned na začátek si řekněme, že ačkoli má podobný název, nejedná se o program GPS Test od Chartcross Limited, který představil Honza Dolejš ve svém článku Podporuje váš telefon navigační systém Galileo, Beidou nebo Glonass? Vyzkoušejte to.
GPSTest zobrazuje v reálném čase informace o satelitech, které váš telefon „vidí“ v daném místě. Může tak posloužit při zjišťování příčin problémů se zaměřením polohy. Aplikace je uvolněna jako open-source a její zdrojové kódy najdete v repozitáři Github.
Aplikace podporuje tyto satelitní navigační systémy:
- GPS (USA Navstar) (L1, L2, L3, L4, L5)
- Galileo (Evropská unie) (E1, E5, E5a, E5b, E6)
- GLONASS (Rusko) (L1, L2, L3, L5)
- QZSS (Japonsko) (L1, L2, L5, L6)
- BeiDou/COMPASS (Čína) (B1, B1-2, B2, B2a, B3)
- Různé satelitní zesilovací systémy SBAS (např. GAGAN, Anik F1, Galaxy 15, Inmarsat 3-F2, Inmarsat 4-F3, SES-5)
To je z hlediska popisku v Obchodě Play všechno, takže se můžeme vrhnout na instalaci a popis aplikace.
Jaké navigační systémy podporuje váš mobil?
Po spuštění se zobrazí dialogové okno s přehledem novinek poslední verze. Pak se již ocitnete na úvodní obrazovce, tedy přesněji řečeno v sekci Status, kde GPSTest postupně vypíše všechny satelity, které zachytil. Pro lepší přehlednost je označuje vlaječkami podle států, kterému daný navigační systém patří.
V dalších sloupcích pak uváděny poměr signálu a šumu, výška na obzorem a azimut. Na obrázcích výše můžete vidět, že testovaný telefon Xiaomi Mi Mix 2s dokázal zachytit 9 družic amerického systému GPS, 6 satelitů ruského GLONASSu a po jedné družici evropského systému Galileo a čínského BeiDou. Výsledky samozřejmě záleží na tom, jaký má zařízení „výhled“ na oblohu. Ideálně byste měli test provádět na volném prostranství s horizontem otevřeným do všech stran.
Ze zachycených satelitních dat aplikace poté spočítá a zobrazí údaje, jako jsou zeměpisné souřadnice, výška, rychlost, přesný čas a další, které zobrazuje v horní části.
Další podrobnosti
V postranní nabídce najdete další dvě zajímavé položky. První Map zobrazí vaši polohu v mapových podkladech. V nastavení lze přitom zvolit, zda chcete použít tradiční Mapy Google, nebo terénním satelitní, případně hybridní. Zajímavější je sekce Sky, zobrazující relativní polohu satelitů ve dvourozměrném průmětu. Ikony se od sebe odlišují tvarem, podle toho, do jaké satelitní sítě patří (kruh – GPS, čtverec – GLONASS, trojúhelník – Galileo, pětiúhelník – BeiDou a šestiúhelník – QZSS).
Aplikace také v této sekci měří průměrný poměr signálu a šumu. Světle červená barva ikony znamená, že telefon danou družici vidí, ale nepoužívá. Naopak červená v černém kroužku indikuje družici, která byla použita k získání informace o poloze.
Dalšími položkami v postranní nabídce lze stáhnout pomocné informace pro GPS (pokud je zařízení podporuje), případně provést synchronizaci přesného času. V nastavení najdete mimo jiné možnost přepnout rozhraní aplikace do tmavého kabátku.
Resumé
Aplikace je jednoduchá a dělá přesně to, co slibuje ve svém názvu: testuje schopnosti zařízení v oblasti určování polohy. Díky přehlednému zobrazení v podobě vlaječek snadno poznáte, jaké navigační systémy podporuje váš mobil.
Jak jsme zmínili hned na začátku, jedná se o open-source program, který je k dispozici zdarma bez jakýchkoli reklam a nutnosti nákupu v aplikaci. GPSTest je v Obchodě Play více než osm let, za tu dobu si ho stáhlo přes sto tisíc uživatelů a jeho průměrná známka je 4,4. Instalační balíček, velký jen 1,4 MB, můžete použít na zařízeních s Androidem 2.3 a vyšším.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (4)
Přidat komentář