Aplikace Boost+ a jarní úklid v telefonu je hračkou
- Recenze
- Karel Kilián
- 3.5.2016
- 8
Platí nepsané pravidlo, že každé datové úložiště začne být jednoho dne malé. V případě mobilních zařízení, disponujících typicky 16, 32 či 64 GB interní paměti k takovému stavu může dojít poměrně brzy. Aplikace Boost+ od společnosti HTC si klade za cíl udělat pořádek – odstraní nepotřebné soubory, vyladí výkon a vylepší spotřebu energie. Podívali jsme se tomuto nástroji na zoubek a povíme vám, které funkce jsou použitelné, nebo naopak k ničemu.
Co Boost+ slibuje?
V oficiálním popisku v Obchodě Play autoři typicky slibují “modré z nebe”: kromě vymazání nepotřebných souborů prý tento nástroj také ladí výkonnost, zlepšuje spotřebu energie a zvyšuje bezpečnost. Je nutné podotknout, že se jedná teprve o betaverzi, která však je dostupná v Obchodě Play.
Funkce a schopnosti v bodech vypadají následovně:
- Odstranění zbytečných souborů: uvolněte úložiště zařízení smazáním dočasných souborů, cache aplikací, pozůstatků instalací a dalšího nepořádku.
- Chytré vylepšení: automaticky zvyšuje výkon vašich her a aplikací. Uvolněním paměti zrychlí odezvu zařízení a šetří baterii.
- Správa aplikací: kolik aplikací jste nainstalovali a v poslední době je vůbec nevyužili? Snadno najdete nepoužívané programy a budete je moci odinstalovat.
- Zamykání aplikací: přidejte další vrstvu zabezpečení tím, že zamknete vybrané aplikace gestem. Nikdo se tak nedostane do programu a tím pádem ani k vašim soukromým datům.
Jak Boost+ funguje v praxi?
Nástroj HTC Boost+ jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s Androidem 5.1.1 Lollipop, který je intenzivně používán a v poslední době hlásil již jen necelých 25 % volného interního úložiště (volných bylo dle systému 2,85 GB) a nabízel přesun aplikací a dat na paměťovou kartu. Nutno konstatovat, že pravidelná údržba tohoto přístroje je velmi sporadická, stejně tak restarty systému jsou prováděny spíše výjimečně (v době testu běžel telefon třetí bez restartu, běžně však běží bez restartu i déle než měsíc).
Ještě před prvním spuštěním aplikace jsme zkontrolovali systémové informace o využití interní paměti, a protože Boost+ slibuje také zvýšení výkonu, spustili jsme třikrát test AnTuTu 3DBench s následujícími výsledky: 52140, 51088 a 51131 (průměr je tedy 51453).
Po spuštění se okamžitě ocitnete v prostředí programu, které je opticky horizontálně rozděleno zhruba na dvě poloviny. V horní půlce uvidíte grafické vyjádření obsazení úložiště (počítá se dohromady interní paměť a paměťová karta) a operační paměti. V dolní polovině pak je pětice tlačítek, kterým se budeme věnovat v samostatných kapitolách.
Vylepšení výkonu
Pod tlačítkem Vylepšit čeká funkce, o jejíž praktičnosti jsme měli jisté pochyby. Přeci jen Android je poměrně svéhlavý systém, který si celou řadu věcí řídí sám. Nejsou to Windows, u kterých se dá celkem spolehlivě tvrdit, že čím více volné RAM, tím lepší bude jejich odezva.
Po otevření této sekce se zobrazí běžící aplikace a služby spolu s údajem, kolik RAM zabírají. Zatržítky můžete zvolit, které aplikace budou ukončeny, a následně tlačítkem s obrázkem blesku provedete jejich ukončení.
HTC Boost+ nabízí možnost zařadit zvolené programy na seznam a daná aplikace pak již nebude nabízena k ukončení. To doporučujeme provést zejména u programů, které by měly zůstat běžet, jako jsou například budíky třetích stran.
Po ukončení zvolených aplikací HTC Boost+ zobrazí údaj o tom, kolik operační paměti se mu tímto způsobem povedlo uvolnit. Jak ale záhy zjistíte, část programů se po nějaké době opět automaticky spustí a jejich start bude zatěžovat nejen procesor, ale podepíše se také na spotřebě baterie. Když tedy vyvoláte tuto funkci znovu, zjistíte, že opět najde aplikace, které může ukončit.
HTC Boost+ nabízí funkci “Chytrého vylepšení,” kdy k ukončování aplikací dochází automaticky, nicméně v tomto případě bychom s její aktivací doporučili přinejmenším váhat. Výsledkem by totiž mohlo být opakované ukončování a následné opětovné spouštění aplikací, které by v konečném důsledku způsobilo větší zatěžování procesoru (a tím i odběr energie) než ponechání aplikací v RAM.
Obecně lze konstatovat, že “zvyšování výkonu” ukončováním programů nemá na posledních verzích Androidu valný význam a v konečném důsledku může přinést i opačný výsledek, než jakého jste chtěli dosáhnout.
Ověřili jsme si náš názor tím, že jsme provedli “vylepšení výkonu” pomocí tohoto nástroje a následně opět třikrát spustili test aplikací AnTuTu 3DBench. Dosáhli jsme následujících výsledků: 53489, 52682 a 52410 (průměr je tedy 52860; tj. zvýšení o 2,7 %).
Správa aplikací
Druhé tlačítko Spravovat aplikace vás zavede do seznamu nainstalovaných programů, který lze řadit buď podle velikosti, nebo podle četnosti používání (v takovém případě je nutné povolit přístup k této funkci), či podle názvu.
Zatržítky pak vyberete programy k odinstalaci, následně je přes tlačítko s odpadkovým košem necháte odstranit. Odinstalace pak probíhá standardní cestou přes systémovou rutinu.
V tomto směru tedy HTC Boost+ nenabízí nic světoborného – podobnou funkcionalitou dnes disponuje i samotný systém Android, některé nadstavby ji pak posouvají na ještě vyšší úroveň.
Odstranění zbytečností
Hodně nešťastný překlad najdete na třetím tlačítku Vymazat nevyžádanou poštu. Nejedná se přitom o odstranění spamu z e-mailu či Gmailu, ale patrně o nejzajímavější poskytovanou funkci – čištění interní paměti. Po spuštění projde HTC Boost+ všechna úložiště a vyhledá: soubory v mezipaměti, instalační programy aplikací, dočasné soubory a případně uživatelem zadané další soubory. Graficky pak zobrazí, kolik místa může uvolnit jejich odstraněním/vyčištěním. V testovacím neudržovaném telefonu to bylo téměř 1,5 GB.
Nutno konstatovat, že aplikace si v tomto směru zjevně nijak nevymýšlela – zabrousili jsme po čištění do systémového nastavení, kde z původních volných 2,85 GB bylo k dispozici 4,26 GB interního úložiště. To je při jeho celkové velikosti 11,57 GB poměrně příjemná změna k lepšímu. Dokonce zmizelo i hlášení systému o nutnosti přesunout aplikace a data na paměťovou kartu.
Ani při následném dlouhodobém používání telefonu se neprojevily žádné negativní následky tohoto čištění, na základě čehož usuzujeme, že aplikace opravdu maže jen ta data, bez kterých se systém spolehlivě obejde.
Zamykání aplikací
Poslední slibovanou funkcí je zamykání vybraných aplikací gestem pod tlačítkem Uzamknout aplikace. Při první aktivaci je nutné zvolit gesto a zadat datum svého narození (nebo jakékoli jiné datum).
Pak v seznamu programů jednoduše pomocí přepínačů vyberete ty aplikace, které chcete zabezpečit. Při pokusu o spuštění zabezpečené aplikace je následně požadováno zadání správného vzoru.
Není to zrovna mimořádně silné zabezpečení – v podstatě stačí HTC Boost+ odinstalovat a ochrana zmizí, nicméně jako pojistka proti dětem to může být postačující forma zámku.
Možnosti nastavení
Pod tlačítkem Nastavení najdete jen tři volby, kterými lze ovlivnit chování programu:
- Odeslat oznámení, když je nevyžádaná pošta přes – 100MB /500 MB/1 GB/2GB/neupozorňovat.
- Odeslat oznámení pro aplikace nepoužívané po dobu – 15 dní/1 měsíc/2měsíce/neupozorňovat.
- Chytré vylepšení – automatické čištění operační paměti na pozadí.
Kromě toho jsou v této sekci ještě smluvní podmínky (v angličtině) a zásady ochrany osobních údajů (v češtině).
Resumé
Nejrůznějších “zrychlovačů systému” najdete v Obchodě Play nespočet, ačkoli ze své podstaty v drtivé většině nedělají nic jiného, než je prosté ukončování aplikací běžících na pozadí. To je přitom z větší části kontraproduktivní, jak jsme opakovaně psali například ve článcích Proč byste na Androidu neměli používat „task killery“ a „čističe RAM“? a „Task killery“ jsou zbytečné, tvrdí i Google a Cyanogen. HTC Boost+ hraje v některých směrech na stejnou notu, nicméně nabízí i funkce, pro které stojí za to, abyste tento nástroj vyzkoušeli.
Ocenit můžeme jednoduché a pochopitelné uživatelské rozhraní a lokalizaci do češtiny, která však není dokonalá a přinejmenším jeden překlad je hodně zavádějící. Po stránce funkcí se jedná o typické řešení “X v jednom,” takže stručně zhodnotíme užitečnost všech čtyř modulů:
- Vylepšení výkonu – uvolňování operační paměti ukončováním aplikací nemá valné opodstatnění, neboť o správu RAM se Android stará sám. Naše testy syntetickým benchmarkem před a po provedení “vylepšení výkonu” prokázaly jen zanedbatelné zvýšení v rámci jednotek procent.
- Správa aplikací – tato sekce funguje poměrně dobře, asi největší devizou je schopnost odinstalace více programů za sebou.
- Odstranění zbytečností – zde budeme chválit, protože HTC Boost+ opravdu odstraní nepotřebné soubory a deklarovaná čísla si “necucá z prstu.” Pokud potřebujete uvolnit interní paměť, bude vám tento nástroj užitečným pomocníkem.
- Zamykání aplikací – tato funkce je sice maličko mimo záběr nástrojů z tohoto segmentu, nicméně možná ji shledáte jako užitečnou například při ochraně programů před všetečnými dětmi.
Celkově tedy můžeme konstatovat, že pokud si chcete “uklidit” ve svém telefonu či tabletu, bude tento nástroj dobrou volbou. Jako bonus pak přidá správu a zamykání aplikací. Na “čištění operační paměti” bychom ho ale nedoporučili, stejně jako jakoukoli jinou aplikaci.
Aplikaci Boost+ si dosud nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů a průměrná známka 4,6 svědčí o jejich značné spokojenosti. Instalovat ji můžete na zařízení s Androidem 5.0 a vyšším.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (8)
Přidat komentář