TOPlist

Aplikace Bodový Systém: kolik bodů dostanete za dopravní přestupky?

bodovy_system_ico

1. července tohoto roku oslavil své desáté narozeniny bodový systém. Řidiči, kteří se dopustili přestupku, dostávají kromě pokuty ještě trestné body, a když jich nasbírají dvanáct, musí na nějakou dobu odevzdat řidičské oprávnění. Sankce za jednotlivé přestupky se v průběhu času měnily, takže dnes už, snad s výjimkou dopravních policistů, jen málokdo dokáže z hlavy říci, kolik bodů za co dostanete. Právě na tento úkol se zaměřila aplikace Bodový Systém, za kterou stojí česká společnost Direct-services s.r.o..

Co aplikace Bodový Systém slibuje?

Pokud bychom měli hlavní proklamované vlastnosti odprezentovat v několika bodech, vypadaly by následovně:

  • Informace o bodovém systému s přestupky roztříděnými do několika kategorií s možností různého řazení.
  • Přehled středisek bezpečné jízdy, kde lze absolvovat školení, za které jsou odčítány trestné body.
  • Zobrazení míst, kde si můžete nechat vypsat své řidičské konto.
  • Evidence vlastních přestupků s automatickým odečtem bodů po jednom roce, sdílením na Facebooku a zobrazení stavu na widgetu.

Jak funguje Bodový Systém v praxi?

Na úvodní stránce najdete přestupky roztříděné do sedmi kategorií. Po klepnutí na kategorii se pak otevře přehled odpovídajících přečinů, ze kterého na první pohled vyčtete počet udělovaných bodů, výši pokuty pokud zaplatíte na místě a pokutu ve správním/trestním řízení. Po otevření přestupku se dozvíte další podrobnosti jako je případná hrozba zákazu činnosti, včetně paragrafu a odkazu na web s vysvětlením. Tímto způsobem si můžete snadno a rychle zjistit, zda vám policista za přestupek zapsal správný paragraf a stanovil odpovídající pokutu. Přestupky lze v rámci kategorie řadit podle bodů, blokové pokuty či pokuty ve správním řízení.

Podívejme se nyní na horní nástrojovou lištu. Tlačítko vlevo nahoře možná poněkud nelogicky slouží k přepnutí mezi českou a anglickou verzí aplikace. Tuto možnost bychom hledali spíše v nastavení aplikace, ale budiž. Tlačítko se třemi tečkami zobrazí seznam středisek, kde můžete absolvovat školení bezpečné jízdy. Zde lze v určitých situacích odečíst tři trestné body. Střediska jsou pouze čtyři, aplikace je řadí podle nezjištěného klíče, nikoli dle vzdálenosti od aktuální polohy, což by bylo praktické. K dispozici je název, adresa, cena školení, telefonní číslo, e-mailová adresa a odkaz na webové stránky. Po klepnutí lze na dané středisko navigovat, volat, otevřít webové stránky či napsat e-mail.

Další užitečné funkce

Další tlačítko poskytne seznam míst, kde je možné získat výpis z karty řidiče, tedy zjistit stav bodového konta, jak ho evidují úřady. Seznam je řazen podle vzdálenosti a po klepnutí lze na dané místo navigovat prostřednictvím další aplikace.

Poměrně užitečná může být sekce Moje přestupky, která se schovává pod čtvrtým tlačítkem s ikonou hlavy. První funkcí je kalkulátor trestu, který umí spočítat trest pro překročení rychlosti (jen v obci a mimo obec, ne na dálnici a silnici pro motorová vozidla) nebo při zjištění alkoholu.

Dále si v této sekci můžete evidovat své přestupky. Zadávat budete datum, typ přestupku, v případě možné sankce v podobě zákazu řízení při dalším opakování na ni aplikace upozorní. Pokud se chcete se svou pokutou pochlubit svým přátelům, je k dispozici možnost sdílení na Facebook. Aplikace pak eviduje nasbírané body a automaticky odečítá tři body za každý rok bez porušení předpisů, při kterém by vás chytili dopravní policisté.

Součástí je také jednoduchý widget o rozměrech 1×1, který ve formě ikony umí zobrazovat počet bodů na vašem kontě.

Aplikace je k dispozici zdarma s reklamními proužky. Pokud byste se chtěli reklamy zbavit, můžete tak učinit prostřednictvím nákupu v aplikaci – připravte si 59,99 Kč.

Resumé

Aplikace Bodový Systém naplňuje svůj smysl, kterým je poskytovat informace o trestech a bodech, jež mohou řidiči inkasovat za nejrůznější dopravní přestupky. Uživatelské rozhraní je sice trošku svérázné, určitě by mu slušel design Material, nicméně je přehledné a snadno pochopitelné. Pozitivem je také možnost přepnout program do angličtiny, což ocení cizinci, pohybující se na našich silnicích.

K dokonalosti z našeho pohledu nechybí mnoho. Ocenili bychom nějakou formu vyhledávání – například dle klíčových slov nebo čísla paragrafu. Výchozí třídění do kategorií však bude pro většinu řidičů dostačující.

Dosud si tento program z Obchodu Play nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů a jeho průměrná známka je 4,2. 2,7 MB velký balíček lze používat na zařízeních s Androidem 1.6 a novějším.

Czech Point System
Czech Point System
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)