TOPlist

Nový světový trend: buďte anti-AI a postavte se umělé inteligenci

anti-ai
  • Umělá inteligence je tématem číslo jedna pro čím dál větší počet firem
  • Kdo nepoužívá AI, je najednou úplně OUT
  • Ve světě se přesto objevuje nový trend – být anti-AI

Na umělou inteligenci sází přední technologické firmy světa i nejvlivnější osobnosti celé Země. Google neustále vylepšuje svou Gemini, Samsung zase uživatelům svých nejnovějších zařízení podsouvá Galaxy AI, Elon Musk spoluzaložil OpenAI a stal se tak praotcem nejznámějšího jazykového modelu ChatGPT, pozadu nezůstává ani Meta… A vznikají další a další chatboty, jazykové modely, generátory obrázků, generátory videí a další technologie založené na AI.

Na umělou inteligenci spoléhá i řada výrobců spotřebičů, automobilky a neustále se píše o nových a nových pokrocích – i o rizicích, která nám v případě “nadvlády” umělé inteligence nakonec mohou hrozit. A jelikož se na nás v posledních měsících informace o pokrocích a novinkách z oblasti AI hrnou téměř bez ustání a ze všech možných kanálů a médií, řada lidí už je tím unavená. A začínají se bránit nejen těmto informacím, ale i umělé inteligenci samotné.

Kreativita je tvoření, nikoliv generování

Ve světě se tak objevuje nový trend, který velí být striktně anti-AI. A netýká se jen jednotlivců nebo zarytých boomerů – často se k němu hlásí celé firmy, které veřejně prohlašují, že do svých systémů si umělou inteligenci nikdy nepustí. Jejich důvody jsou přitom různorodé.

procreate printscreen

Generální ředitel společnosti Procreate například vydal na síti X oficiální prohlášení pod hashtagem #noaiart, v němž mimo jiné tvrdí, že kreativita je tvoření, nikoliv generování. Video má přes 10 milionů zhlédnutí a vysloužil si za svá slova přes 90 000 lajků.

Platforma Cara určená pro umělce, která má přes 300 000 uživatelů, se také velmi striktně staví proti používání umělé inteligence v umění.

Velmi podobně se k tomu vyjádřil i spisovatel Tim Urban, který má na síti X přes 800 000 followerů. “Mnohem více nás zajímá šachový zápas mezi velmistry než mezi umělou inteligencí, i když je umělá inteligence mnohem lepší. Totéž pozoruji u videa a umění. Jakmile si uvědomím, že je vytvořeno umělou inteligencí, ztrácím zájem, bez ohledu na to, jak je dobré. Možná dobré znamení pro lidské tvůrce?” vyjádřil se proti AI.

S tím, jak se umělá inteligence a na ní založené modely zdokonalují, logicky přibývá i jejích odpůrců. Někteří se už teď děsí, jak dokonalé dokáže AI generovat fotky nebo videa a jak snadno se s ní vytvářejí deepfakes – leckdo už dnes není schopen odlišit výtvor AI od reality. Jiní se zase děsí, že AI jednou bude chytřejší než lidé – a například kontroverzní projekt Strawberry od OpenAI, který má být schopen strategického myšlení, těmto lidem v jejich názoru na AI hodně nahrává.

Faktem také je, že když se nějaká firma striktně postaví proti AI, řada jejich zákazníků přesycených zprávami o umělé inteligenci na to dobře slyší. Takže občas může jít zkrátka i jen o pouhou vypočítavost a snahu být cíleně v opozici proti sílícímu trendu AI.

Řadíte se do tábora příznivců nebo odpůrců AI?

Zdroje: Pixabay, X/Twitter, 80.lv

Jana Skálová
O Autorovi - Jana Skálová

Jana se psaním živí už dlouhé roky. Začínala ve zpravodajství a lifestylu, teď se věnuje spíš techničtějším tématům. Ráda píše o mobilech, zajímá se o… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)