Android vs iOS: 5 věcí, ze kterých bude Androiďák šílet
- Články
- Jan Dolejš
- 31.5.2018
- 29
Je to více než měsíc, kdy jsme vám přinesli srovnání Android vs iOS s přehledem funkcí, které bychom rádi viděli u svých Androidů. Dnes se ale podíváme na opačnou stranu mince. V čem Apple zaostává?
Android vs iOS
- Absence tlačítka zpět
- Špatná klávesnice
- Primitivní domácí obrazovka
- Nedostatečné ovládací centrum
- Horší synchronizace s Google službami
Jako majitelé Androidu budete tyhle funkce na iPhonu postrádat
Zhruba na 2 měsíce jsem si jako dlouholetý uživatel Androidu pořídil iPhone, abych vyzkoušel konkurenční přístroj. Bez jakýchkoliv předsudků jsem telefon začal používat pro každodenní práci. A vůbec jsem jej nešetřil. V prvním díle článku Android vs iOS jsme vám přinesli tipy na 5 funkcí, které by se i nám v Androidu hodily.
A dnes? Nyní bychom zase rádi zmínili aspekty, ve kterých podle nás iPhone ztrácí. Některé vlastnosti samozřejmě trochu vychází ze zvyku, jak používáme Android. Ale to je v pořádku – tento článek by měl sloužit hlavně uživatelům, kteří jsou zvyklí na Android a uvažují nad přechodem k jablečnému ekosystému.
1) Absence tlačítka zpět
Telefony od Applu disponují pouze jedním hardwarovým tlačítkem, které slouží jako čtečka otisků prstů, návrat na domácí obrazovku, přepínání mezi aplikacemi a aktivování režimu pro jednu ruku. Chybí však funkce zpět. Jak to v iPhonu funguje? V zásadě máte dvě možnosti – použijete titěrný nápis zpět či šipku v rohu aplikace nebo použijete gesto. Tím je myšlen tah prstu z levého kraje displeje doprava.
Zní to skvěle a v drtivé většině případů to i výborně funguje. Nemusíte totiž prstem přejíždět až na spodní tlačítka, ale prostě jen táhnete po displeji. Má to ovšem háček – ne všude lze takové gesto použít. Občas se člověk dostane do situace, kdy gesto nereaguje, navíc jste třeba v celoobrazovkovém režimu. V takové chvíli je občas otázka, jak z toho ven. Občas pomůže tah prstu směrem dolů, občas opětovné kliknutí na displej. Nekonzistentnost a zmatek. Tohle se vám prostě u Androidu s tlačítkem zpět nestane, protože to funguje všude.
5 tipů na levné herní ovladače pro mobily: Tyto kousky nezruinují vaši peněženku
2) Špatná klávesnice
Bod, který jsme zmiňovali i v našich recenzích a bohužel čím déle jsme iPhone používali, tím víc se nám po klávesnici Androidu stýskalo. Žádná možnost přidat numerickou klávesnici nad písmena nebo naprosto tragická predikce jen s jednou možností. Telefon třeba nepozná, kdy chcete napsat “dobře” nebo “dobré” a vždy vám vnutí jen jednu možnost. Kladem je diktování hlasem nebo posun kurzoru přes 3D Touch. Tím to však hasne. Tak jako tak po chvíli stejně musíte nainstalovat SwiftKey pro iPhone, která ale bohužel naproti Androidu postrádá více možností nastavení.
3) Primitivní domácí obrazovka
Osobně ani na Androidu nevyužívám přehršel ploch a všemožných widgetů, takže jsem předpokládal, že mi ikony na ploše u iPhonu postačí. Opak je ovšem pravdou. Widgety bych ještě oželel (můžete je mít na samostatné obrazovce), ale možná kvůli několika letem strávených s Nova Launcherem Prime jsem si prostě zvykl na gesta. Některou aplikaci spustím pouhým stiskem tlačítka, tahem spustím jinou nebo otevřu složku. Geniální.
Paradoxně i další možnosti zástupců jsou v Androidu lépe po ruce – stačí na nich jen podržet prst a nemusím na displej tolik tlačit jako u 3D Touch. Pokud si člověk s plochou na Androidu trochu pohraje a naučí se na gesta, je roky před iPhonem v pohodlí ovládání.
4) Nedostatečné ovládací centrum
S vysouvací notifikační lištou přišel Android, stejně tak s rychlými ovladači uvnitř. Apple tuto dokonalou funkci před lety okopíroval, bohužel však ne moc šťastně. Notifikační centrum by ještě šlo a díky 3D Touch se mi i celkem líbilo. Rychlé přepínače pro WiFi, Bluetooth, jas apod. jsou pak umístěny dole. A tady se musíte neuvěřitelně omezit.
Jste zvyklí držením prstu na WiFi rovnou spustit přehled volných sítí a připojit se? Držením na hotspotu se hned dostat do jeho nastavení? Tady nemáte šanci. Můžete funkce jen vypínat či zapínat. Některé jsou pak opět skryty pod 3D Touch, což většinou znamená jeden klik navíc oproti Androidu (třeba aktivování hotspotu je pod WiFi).
5) Horší synchronizace s Google službami
Poslední bod je možná trochu kontroverzní a opět se nemusí dotknout všech. Pokud totiž přejdete na Apple se vším všudy a začnete používat Apple kalendář, e-maily, cloud, poznámky apod., nebudete mít problém. Nejsme ale rozhodně jediní, kdo používá kombinaci iPhonu a Google služeb. A tady to prostě tak dobře jako u Androidu nefunguje.
Postrádali jsme například automatické upozornění na časy odjezdu na schůzku (tohle částečně řeší Apple kalendář, vypočítá však vždy jen cestu autem, Android umí i MHD). Google Kalendář na iPhonu 7 se tak neskutečně seká, že máte občas chuť telefonem za 15 tisíc udělat díru do podlahy. A bohužel ani ostatní Google aplikace na tom nejsou lépe – GMail se také občas sekne, navíc načítá e-maily často až po ručním refreshování. No, pro Googlaře zkrátka nic moc.
Slovo na závěr? Android je prostě Android
Podobný experiment doporučujeme každému. Není vůbec na škodu jednou za čas vyzkoušet, co nabízí konkurence. Možná přejdete na řešení, které vám více vyhovuje, nebo se jen usvědčíte v dobré dosavadní volbě. Apple iPhone má rozhodně co nabídnout a některé vlastnosti jsou skvělé. Celkově však – a tady je to samozřejmě velice subjektivní – u nás vyhrává Android. Plynulost začíná být paradoxně výsadou Androidu, funkcemi a přizpůsobeními je pak stále vpředu.
Ideální by byla logicky kombinace obou systémů, toho se ale jen tak nedočkáme. Do té doby si musíme vybrat – Android vs iOS. My zůstáváme věrní Androidu i nadále. :-)
Jaké funkce by v iPhonu chyběly vám?
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (29)
Přidat komentář