TOPlist

Android usnadní záchranným složkám nalezení polohy volajícího

112_ico

Google přichází s funkcí, kterou sice patrně nevyužijete každý den, ale když na to přijde, možná pomůže zachránit život. Smysl spočívá v tom, že telefon automaticky odešle záchranným složkám informace o místě, kde se volající nachází. Odpadá tak často dlouhé, zdržující a komplikované dohadování mezi volajícím a operátorem tísňové linky.

Při volání záchranných složek je informace o poloze volajícího klíčová. Operátor ji potřebuje znát, aby věděl, kam má poslat pomoc. Více než 70 % volání na tísňové služby pochází z mobilních telefonů, kde přesné zjištění polohy volajícího může být velkým problémem. Současná řešení spoléhají na zjišťování z mobilních vysílačů (které mohou mít rádius až do několika kilometrů) nebo asistované GPS (což může selhat v interiéru). Přesné a rychlé zjištění místa může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

Android usnadní záchranným složkám nalezení polohy volajícího Android usnadní záchranným složkám nalezení polohy volajícího

Emergency Location Service pošle záchranným složkám polohu

Služba Emergency Location Service bohužel zatím nebude k dispozici všude – vyžaduje totiž podporu ze strany sítě mobilního operátora. Pokud je funkce podporována, posílá telefon při volání na číslo tísňové linky svou polohu. K určení pozice jsou používány všechny lokalizační technologie, které jsou v zařízení k dispozici, včetně Wi-Fi, GPS a základen mobilní sítě. Cílem je poskytnout co možná nejspolehlivější informace o místě v interiéru i exteriéru.

Poloha je zasílána pouze záchranným složkám, například Google se ji nikdy nedozví, ani ji nepředává prostřednictvím svých serverů. Služba Emergency Location Service bude k dispozici jako součást Google Play Services pro telefony se systémem Android 2.3 Gingerbread nebo vyšší. Podporovat by ji tedy mělo přibližně 99 % telefonů s Androidem.

Aktuálně je funkce lokalizace volajícího v této formě dostupná jen v rámci Velké Británie a Estonska v sítích operátorů BT, EE, Vodafone, O2, Tele2 a Telia. Google spolupracuje s dalšími zeměmi a operátory s cílem prosadit rychlejší zavádění tohoto prvku. Můžeme předpokládat, že nebude dlouho trvat, než budeme mít podporu této funkce ve všech zemích v Evropě.

Uvidíme, jak to bude s podporou v Česku, kde zatím máme řešení v podobě samostatné aplikace Záchranka, které jsme věnovali podrobnou recenzi. Ačkoli se nesporně jedná o záslužný počin, implementace funkce přímo do systému a bez nutnosti jakkoli zapojovat uživatele se nám zdá jako dobrý nápad.

Zdroje androidcentral.com, androidauthority.com, googlepolicyeurope.blogspot.cz.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)