TOPlist

Android pro začátečníky #7 - Co je to widget a jak jej používat?

Sdílejte:
Kuba Drhlík
Kuba Drhlík
12.8.2015 06:00 (16.2.2024 21:26)
Ikona komentáře 6
Android pro zacatecniky 7
Reklama

Co jsou to widgety? Mohou mi nějak usnadnit mou práci s telefonem? Kde je získám a jak s nimi mohu pracovat? To je přesné znění dalších otázek, které si pokládá Tomáš, začínající uživatel smartphonu s operačním systémem Android. Odpověď na každou z nich najdete v pořadí již sedmém dílu našeho seriálu Android pro začátečníky. Společně se podíváme na to, co to vlastně widget je kde ho získat a jak s ním dále pracovat. Informace a vědomosti, které čtením dnešního dílu získáte, navíc můžete zúročit v projektu Mobile Master a vyhrát tak skvělý telefon Nexus 6.

Co je to widget a k čemu v systému Android slouží?

Pro spoustu začínajících uživatelů může býti slůvko widget zcela cizí. Není však třeba pod ním hledat nějakou záludnost, nýbrž spíše pomůcku pro každodenní používání telefonu. Ve zkratce tak můžeme říci, že widget je miniaplikace umístěna na naší domácí obrazovce. V zásadě pak plní dvě hlavní funkce. Tou první je zobrazení nejrůznějších informací. Mezi nimi tak najdeme například aktuální předpověď počasí, informace o příchozích emailech, měnových kurzech nebo nejrůznějších novinek. Screenshot_2015-08-05-12-22-25 Dále pak mohou jednotlivé widgety sloužit jako zkratky k jednotlivým aplikacím nebo úkonům. Jako příklad může posloužit widget pro svítilnu. Pro její rozsvícení postačí pouze kliknout na ikonku žárovky, která se nachází na naší ploše.

Plocha – Domov pro naše widgety

Stejně jako ikony klasických aplikací, také widgety je možné umístit na naší pracovní plochu. Rozdíl oproti aplikacím je ovšem ten, že widgety jsou mnohdy několikrát větší, čímž zabírají daleko více místa než klasická ikona aplikace. Jednotlivé widgety mají navíc danou svou velikost, kterou lze v některých případech měnit. Pro lepší pochopení si tak můžeme představit naší domácí plochu, jako menší šachovnici o velikosti 5×4 (řádky x sloupce). Na tento prostor můžeme tedy přidávat widgety o maximální velikosti 5×4. Pokud se ovšem rozhodneme pro přidání widgetu o velikosti například 2×2, můžeme ho na ploše libovolně přemisťovat. Postačí na něm podržet prst, čímž ho uvolníme od pozadí plochy a můžeme s ním manipulovat.

Jak přidám vlastní widget?

Přidávání widgetů na pracovní plochu je velice jednoduchá disciplína, proto není třeba se jí obávat. Celý proces zabere jen krátký čas a je velice intuitivní. Začneme tedy hezky popořadě, pokud náš widget není součástí některé z předinstalovaných aplikací od výrobce našeho telefonu, bude ho nejprve nutné stáhnout z obchodu Google Play jako klasickou aplikaci (jak na to jsme si ukázali ve 4. díle seriálu Android pro začátečníky). Pro naší ukázku nám skvěle poslouží oblíbený widget zobrazující předpověď počasí a hodiny – Weather & Clock Widget Android, který nainstalujeme. Klasické ikony nově nainstalované aplikace si nyní nemusíme všímat a stisknutím hardwarového tlačítka pod displejem nebo podržením prstu na displeji telefonu, se přeneseme na stránku s nastavením domovské obrazovky. Zde vybereme možnost „Nástroje“ a vyhledáme námi stažený widget. Jakmile tak učiníme, vybereme námi požadovanou velikost widgetu, kterou přesuneme podržením prstu na displeji na vyhovující pracovní plochu. U této aplikace je navíc možné velikost widgetu dodatečně měnit. [alert-note-svetandroida title=“Způsoby jak přidat widget se mohou lišit“]Způsoby jak přidat widget se mohou lišit podle výrobce telefonu nebo verze operačního systému Android. [/alert-note-svetandroida]

Jak se toho potom zbavím?

Také odebrání samotného widgetu, je stejně jako veškerá práce s nimi, velice jednoduché. Znovu si vystačíme s malým množstvím provedených kroků k tomu, abychom samotný widget odstranili. Postačí na něm totiž pouze přidržet prst, čímž se dostaneme do již známého editačního módu. Následně jej pouze přesuneme na ikonku odpadkového koše a prst uvolníme. Tím je celý proces u konce a na pracovní ploše znovu vytvoříme prázdné místo. Android odebrání widgetu

Může mít používání widgetů vliv na výdrž baterie?

Je rychlejší ubývání baterie při používání většího množství widgetů pouze mé zdání nebo se jedná o holý fakt? Takhle zněla jedna z dalších otázek Tomáše. V tomto případě se nejedná pouze o jeho zdání, nýbrž o holý fakt. Používání velkého množství widgetů, které ke svému chodu využívají například GPS modul, může mít velký vliv na výdrž baterie. Dobré je tedy vždy zvolit zlatou střední cestu, neboť nic se nemá přehánět.  

5 užitečných widgetů, které doporučuje SvětAndroida

1. Meteor (Počasí) » Meteoradar

Tato aplikace slouží, jak už její název napovídá, k určování předpovědi počasí. Jeho velkou výhodou je zobrazení mapy srážek nad územím naší republiky. Data jsou navíc velice přesná, neboť jsou získávána ze srážkových radarů. Widgety zde najdeme ve velikostech 2×2, 3×2 a 4×3.

2. Kalendář Google

Další užitečnou aplikací, která nabízí možnost přidání widgetu na pracovní plochu, je chytrý kalendář od společnosti Google. Díky němu bude plánování vašich pracovních i volnočasových aktivit naprostou hračkou. Do událostí je navíc možné přizvat také vaše kolegy či přátele.
Google Calendar

Google Calendar

Google LLC

Instalovat (Free)

Google Play

3. Gmail

Další doporučená aplikace pochází znovu z dílen společnosti Google. Ta je určená především pro uživatele jeho chytrého emailu Gmail. Díky tomuto widgetu budete moci kontrolovat vaší elektronickou poštu přímo z pracovní plochy.
Gmail

Gmail

Google LLC

Instalovat (Free)

Google Play

4. Power widget

V tomto případě se jedná o skvělý widget, který poslouží především pro spouštění a vypínání síťových služeb a bezdrátových technologií v našem přístroji. Položky si do něho navíc můžeme libovolně navolit.
Power Widget lite

Power Widget lite

BK Mobility

Instalovat (Free+)

Google Play

5. Flashlight widget

Naší pětici dnes uzavírá aplikace, která se bezpochyby hodí do každého telefonu. Jedná se totiž o svítilnu. Jednoduchým klepnutím na ikonu baterky tak můžeme proměnit náš telefon v přenosnou svítilnu.
Flashlight Widget

Flashlight Widget

David Medenjak

Instalovat (Free)

Google Play

Další užitečné aplikace můžete najít také v našem seriálu – SvětAndroida doporučuje: 14 nejlepších widgetů na domovskou obrazovku

Závěr

V dnešním pokračování seriálu Android pro začátečníky jsme si vysvětlili co to vlastně jsou widgety. Naučili jsme se je přidávat na prcovní plochu a pracovat s nimi. V příštím díle si ukážeme, jak upravit prostředí domácí obrazovky.

Android pro začátečníky

O autorovi

Kuba Drhlík

Kuba Drhlík
Sdílejte: