Android pro začátečníky #11: Jak využívat Google Chrome a další prohlížeče efektivně?
- Návody
- Kuba Drhlík
- 25.12.2018
- 9
Můžu internetový prohlížeč ve svém telefonu využívat stejně jako v PC? Nepřijdu tím o všechna svá data? Mohu synchronizovat své záložky? Takhle vypadá doslovný přepis otázek, které si pokládá Tomáš, začínající uživatel smartphonu s operačním systémem Android. My si společně odpovíme na každou z nich v dalším pokračování seriálu Android pro začátečníky. Po jeho přečtení tedy budeme umět ovládat internetové prohlížeče v našem telefonu, najdeme vhodnou alternativu pro ty, kteří nedisponují velkým objemem dat (co je to FUP jsme si vysvětlili v 10 díle seriálu Android pro začátečníky) a jak synchronizovat záložky v prohlížeči Google Chrome. Všechny tyto informace navíc můžete zúročit také v projektu Mobile Master a vyhrát tak skvělý telefon Nexus 6.
Internetový prohlížeč v chytrém telefonu
Drtivá většina internetových prohlížečů, které máme možnost využívat v našich smartphonech s operačním systémem Android, dokáže nabídnout takřka identické funkce jako jejich bratříčci na stolních počítačích a noteboocích. Mimo primární funkci, kterou je procházení webových stránek, zde tedy dostaneme také několik dalších. Nechybí tedy možnost instalace nejrůznějších pluginů, přidávání jednotlivých záložek nebo antivirové kontroly. Rovněž je dobré vědět, že svou mobilní alternativou disponuje většina nejoblíbenějších prohlížečů známých z PC. V obchodě Google Play tak můžeme najít taková jména jakými jsou Mozzila Firefox, Google Chrome (ten bývá předinstalován ve většině telefonů se systémem Android) nebo Opera.
Adobe Flash v systému Android?
Bohužel, oblíbený Adobe Flash Player není systémem Android oficiálně podporován. Již nějakou dobu tak v obchodě Google Play nenalezneme ani jeho oficiální aplikaci. Tento prvek byl totiž nahrazen podporou HTML5, který však zdaleka není využíván v takové míře jako právě Flash. Jednou z mála cest je tedy stažení internetového prohlížeče, který má přímo v sobě integrován Adobe Flash Player. Dobrým příkladem může být například FlashFox, v němž je Flash Player dostupný ihned po instalaci. Vyzkoušet můžete také náš návod.
Jak ušetřit přenesená data?
S problémy se mohou setkat uživatelé, kteří nedisponují příliš závratným limitem pro objem přenesených dat (co je to FUP jsme si vysvětlili v 10 díle seriálu Android pro začátečníky). Ve snaze přiblížit mobilní verze prohlížečů těm klasickým totiž roste také množství přijímaných a odesílaných dat. Pro takové případy je nám k dispozici alternativa v podobě odlehčeného prohlížeče s názvem Opera Mini. Ta je oproštěna o všechny přebytečné grafické prvky a zobrazuje jednotlivé stránky v nejjednodušší možné podobě a díky tomu neklade tak velké nároky na přenesená data.
Další je možností je aktivace úspory dat přímo v prohlížeči Google Chrome. Tuto funkci lze najít v nastavení prohlížeče (ikona tří teček v pravém horním rohu, dále Nastavení a Spořič dat). Tato funkce komprimuje webové stránky ještě před stažením do telefonu, díky čemuž ušetříte značné množství dat. Načtení stránky ale může trvat déle.
Třetí možností je nástroj Opera Max, o kterém jsme vás informovali v samostatném článku. Tento přístroj komprimuje veškeré obrázky a videa, která se pokusíte do telefonu stáhnout v prohlížeči či třeba pomocí aplikace YouTube. Stále ale můžete používat své dosavadní prohlížeče a další aplikace.
Synchronizace záložek s Google Chrome
Pro povolení synchronizace záložek v Google Chrome postačí učinit několik jednoduchých kroků. Do samotného prohlížeče je nutné se nejprve přihlásit. Otevřeme tedy menu skrývající se pod trojicí teček v pravém horním rohu. Zde vybereme Nastavení a následně provedeme volbu “Přihlásit se do Chrome“. Po následném klepnutí na naši emailovou adresu se zobrazí stránka “Synchronizace“, kde můžeme nastavovat jednotlivé možnosti.
Závěr
V jedenáctém pokračování našeho seriálu Android pro začátečníky jsme se naučili používat internetové prohlížeče v našich chytrých telefonech. Nyní pro nás tedy není problém prohlížet si webové stránky, šetřit přenesená data nebo synchronizovat jednotlivé karty mezi zařízeními. V dalším pokračování si řekneme více o samotné synchronizaci a jak ji správně nastavit.
Android pro začátečníky
- Android pro začátečníky #5: Co je to Google účet a k čemu slouží?
- Android pro začátečníky #6: Jak přenést kontakty ze starého telefonu?
- Android pro začátečníky #7: Co je to widget a jak jej používat?
- Android pro začátečníky #8: Jak upravit prostředí domácí obrazovky?
- Android pro začátečníky #9: Jak využívat připojení pomocí sítě Wi-Fi?
- Android pro začátečníky #10: Jak využívat mobilní internet?
Komentáře (9)
Přidat komentář