TOPlist

Android Pay nefunguje na zařízeních s rootem, Google bezpečností inženýr vám řekne proč

android pay

Z Android Pay se vyklubal mnohem větší projekt, než kdekdo čekal. Rozhodně to není žádný rebranding funkce Google Wallet, kterou jsme prozatím v Česku ani nemohli vyzkoušet kvůli pravidlům pro platební styk. Zatímco si tiše zoufáme se svými bezkontaktními nálepkami na telefonech, Google jedná se světovými bankami o lepší podpoře platebních karet.

Máte root? Na Android Pay zapomeňte

Spousta z nás sice není z restrikce a přísných pravidel pro užívání takovýchto bezhotovostních plateb nadšená, zároveň je ale pro Android komunitu zcela běžné rootování telefonů a hraní si s různými verzemi uživatelsky vytvořených nástaveb systému. Ti šťastnější, kteří mají k Android Pay vcelku jednoduchý přístup a zároveň si skrze root užívají spousty nových a jinak nepřístupných možností, mají však s placením skrze tuto službu problém. Po samotném nainstalování Android Pay si aplikace sama zjistí, jestli je zařízení kompatibilní a splňuje bezpečnostní požadavky. Což zařízení s rootem nesplňuje. Celá situace namíchla power users o to víc, že Google Wallet fungující na podobném principu běží na telefonech s otevřenými zadními vrátky zcela bez problémů. Téma je vášnivě rozebíráno na oblíbené stránce XDA developers a bezpečnostní inženýr od Googlu Jason Clinton chtěl komunitě vysvětlit, proč tomu tak je a jaké jsou rozdíly mezi Google Wallet a Android Pay.

android pay

Rozdíl mezi Google Wallet a Android Pay

Z jeho příspěvků se můžeme dočíst, že Google Wallet v podstatě využívá virtuálních platebních karet, které jsou prostředníkem mezi vaší kartou a prodejcem. Z čehož plyne, že čísla z opravdové kreditní karty vůbec nejsou prodejci zprostředkována – Google zkrátka eliminoval co možná nejvíce rizik. Oproti tomu Android Pay skutečně předá platebnímu terminálu reálné údaje, podobně jako při normální bezkontaktní platbě. Proto, aby mohla karta sdílená v Android Pay fungovat, je tedy zapotřebí vyšších bezpečnostních prvků. Spolupráce Googlu s bankami společnost také omezuje ve vlastní realizaci zabezpečení Android Pay. A v dohledné době tomu nebude jinak.

Root umožňuje využívat systém Android nad rámec jeho základních dovedností a paradoxně lidé těžící z této možnosti by byli bezesporu i těmi, kdo by se podíleli na rozšiřování služeb Android Pay mezi obyčejné uživatele a celkově se filozofii placení moderním způsobem přizpůsobili nejdříve.

Clinton dodává, že neví o žádném způsobu, jak se na zařízení s rootem ujistit, že jsou data shromažďována správným způsobem a jsou v bezpečí. Doufejme, že Google se bude nadále snažit udělat pro power usery maximum, v blízké době se však pravděpodobně dočkáme leda varování v Obchodě Play, že Android Pay není kompatibilní se zařízeními s rootem.

Zdroj: XDA developers.

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)