TOPlist

Android a microSD: Jak správně vybrat paměťovou kartu?

microsd slot

Ačkoli od možnosti rozšiřitelné paměti výrobci neustále upouští, stále se najde spousta novějších modelů, které berou slot pro microSD kartu za svou výhodu. Aby však zařízení dosáhlo co nejlepších a nejrychlejších výsledků, je potřeba paměťovou kartu vhodně zvolit. Pomůžeme vám orientovat se ve třídách, rychlostech i jak microSD kartu vybrat vzhledem k možnostem telefonu.

Poptávka po telefonech s microSD je stále velká

K novějším zástupcům smartphonů s rozšiřitelnou pamětí se přidal i před pár dny představený HTC One A9, který dokonce umí přidanou kartu pojmout jako interní úložiště s možností instalování aplikací. Poptávka po větším úložišti narůstá tím víc, že telefony s pevnou pamětí jsou často nabízeny s neuspokojivou hodnotou prostoru, jako je tomu třeba u Nexus 5X, který je dostupný pouze v 16 a 32 GB variantě.

Jak vybrat správnou paměťovou kartu?

Pro optimální výkon je nutné zvolit tu správnou microSD kartu. Parametrů je více, než by se na první pohled mohlo zdát a celkovou rychlost telefonu a načítaných dat ovlivní opravdu znatelně. Pokud budete paměťovou kartu kupovat, na obalu nebo v parametrech na internetu se setkáte se spoustou složitých údajů. Diagram vám pomůže zorientovat se v podstatných informacích a vyhodnotit jejich důležitost vzhledem ke svým potřebám.

microSD karty jak vybratBude můj telefon s lepší microSD kartou rychlejší?

Nejdůležitější otázkou je, jestli takové pitvání se v hodnotách při výběru microSD karty v konečném důsledku telefon zrychlí? Na to je jednoduchá odpověď. Zrychlí. Pokud na kartu ukládáte fotografie, videa a potažmo aplikace, s výběrem optimální malé destičky se načítání všeho zmíněného může razantně zrychlit. Samozřejmě, samotné otevírání aplikací bude vždy pomalejší, než kdyby byla data uchována v interní paměti. Je to způsobeno další vrstvou komunikace mezi samotným smartphonem a microSD kartou. Přesto specifikacemi zdatnější karta může mít nemalý vliv.

microSD jak s vybrat samsung

Jaký je rozdíl mezi microSDHC a SDXC?

Při koupi paměťové karty si jistě všimnete rozdílných písmenek HC a XC v názvu. Rozdíl mezi těmito typy je ten, že zatímco SDHC (Secure Digital High Capacity) je označení pro karty od 4 do 32 GB, SDXC (Secure Dgital Extended Capacity) se stará o hodnoty 64 GB a výše. Karta pracuje s trochu odlišným formátováním a skladováním dat, jedná se však stále o microSD kartu. Ne každé zařízení ale podporuje oba typy, zejména levnější zařízení jsou schopné pojmout karty pouze do hodnoty zmiňovaných 32 GB, o čemž je důležité se předem ubezpečit. V současnosti karta s nejvyšší hodnotou pohltí 200 GB dat, přesto možnosti sahají až ke 3 TB.

microSD 200gb

Co o microSD kartě vypovídá třída?

MicroSD karty jsou k dostání v několika různých třídách – třída 2, 4, 6 a 10. Čísla jednoduše označují minimální rychlost, s jakou karty ukládají a čtou data. Karta s označením třída 10 bude tedy frčet přenosovou rychlostí nejméně 10 MB/s, naopak karta třídy 2 má minimální rychlost pouze 2 MB/s. Hodnota je však stále tou nejnižší, některé z dražších prémiových karet jsou schopné nabídnout rychlost i 95 MB/s, příkladem je SanDisk Extreme Pro. Pro optimální natáčení fullHD videí je potřeba karta s nejvyšší možnou hodnotou, tudíž 10.

Je UHS potřeba?

Od roku 2009 podporují některé paměťové karty UHS-1 nebo UHS-3. Teoreticky je tedy možné dosáhnout rychlosti přenosu dat až 312 MB/s. V současnosti však žádný smartphone technologii UHS jako takovou nepodporuje, proto je reálná spíše minimální stanovená rychlost, která je u UHS-1 10 MB/s a u UHS-3 30 MB/s. Co se tedy týče smartphonu, tato hodnota nemá na výsledný přenos dat příliš velký vliv.

micro sd slot

Závěrem

Jak můžete vidět, rozhodování se při výběru paměťové karty je poněkud složitější, než letmý pohled na hodnotu paměti a cenu. Určitě se vyplatí držet se ověřených značek jako SanDisk nebo Kingston, vyhnete se tak problémům s rychlostí a dalším nešvarům. Doufáme, že vám návod objasnil udávané hodnoty a rozhodování se při nákupu paměťové karty bude pro vás mnohem jednodušší a logičtější.

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)