TOPlist

Android jako jednoduchá kamera do auta: AutoKam - route recorder

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
12.10.2013 06:00
Ikona komentáře 11
autokam ikona
Reklama

O tom, že jsou české silnice džunglí, které v Evropě mohou konkurovat snad jedině pobaltské republiky, nepochybuje nikdo, kdo měl někdy možnost řídit v civilizované zemi. K nehodě není nikdy daleko, a pokud k ní opravdu dojde, je vhodné mít po ruce neprůstřelné argumenty – nejlépe ve formě videozáznamu, proti kterému pouhé slovo druhé strany obvykle nestačí.

Na trhu je celá řada kamer či propracovanějších „černých skříněk“, které jednoduše nainstalujete za čelní sklo a ony zaznamenávají veškeré dění před vámi. Pokud vaše nároky nejsou vysoké, možná by mohl kameru nahradit mobilní telefon. Jeho výhodou je snadná dostupnost (většina řidičů má telefon neustále u sebe) a jednoduchá instalace (pokud si pořídíte šikovný držák). Teoreticky vystačíte i se systémovou aplikací Fotoaparát, která dokáže kromě fotek pořizovat také videa, nicméně chcete-li uchovat více informací o jízdě, bude lepší variantou specializovaná aplikace.

Chcete-li uchovat informace o jízdě, bude lepší variantou specializovaná aplikace

Chcete-li uchovat informace o jízdě, bude lepší variantou specializovaná aplikace

Koncem září jsme si představili DailyRoads Voyager, který byl ale pro běžné použití poměrně složitý. Dnes se proto podíváme na zoubek další aplikaci tohoto typu – jmenuje se AutoKam a nabízí výrazně jednodušší obsluhu a nastavení.

Co slibuje?

V oficiálním popisku v Obchodě Play autoři prezentují AutoKam jako jednoduchou aplikaci, která vám umožní nahrávat dění před vozidlem. Další výhodou má být v tomto případě skutečnost, že AutoKam je k dispozici úplně zadarmo. Jaké funkce AutoKam nabízí?

  • Pořizování záznamu ve čtyřech úrovních kvality.
  • Přehrávač médií se zobrazováním nasbíraných dat (rychlost, místo, čas, datum).
  • Automatické mazání starých záznamů v případě nedostatku místa na paměťové kartě.
  • Rozdělování nahrávky do pětiminutových fragmentů.
  • Kromě zeměpisné šířky a délky zobrazuje také informace o čísle silnice nebo názvu ulice.
  • Záznam aktuální rychlosti.
  • Automatický start záznamu.
  • Možnost uzamknutí nahrávky (záznam nebude automaticky odstraněn).

Jak funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.0.5b jsme nainstalovali na redakční Samsung Galaxy S III s Androidem 4.1.2 (výchozí ROMka), instalační balíček je malý pouhých 700 kB a lze ho použít na zařízeních s Androidem 3.0 a novějším.

Po spuštění se nejprve krátce zobrazí logo aplikace, pak se dostanete do uživatelského rozhraní, které sice neodpovídá nejnovějším designovým trendům programů pro Android, ale vyniká svou jednoduchostí. AutoKam – route recorder běží výhradně v režimu na šířku.

Logo aplikace

Logo aplikace

AutoKam: uživatelské rozhraní

AutoKam: uživatelské rozhraní

Všeho všudy budete mít k dispozici pouze čtyři tlačítka, která autoři situovali doprostřed obrazovky. Vlevo dole je ještě k vidění informace o aktuálním datu, čase a stavu GPS.

Prvním tlačítkem spustíte záznam videa. Zastavit je ho možné červeným tlačítkem v postranní liště, kde také najdete ikonu se zámkem, kterou video „uzamknete“, čímž zabráníte jeho automatickému smazání. Tlačítko, sloužící k přepínání jasu obrazovky, při automatickém řízení úrovně podsvětlení displeje nefunguje.

AutoKam: prostředí při nahrávání

AutoKam: prostředí při nahrávání

Druhé tlačítko slouží k zobrazení pořízených záznamů. Ty je samozřejmě možné přehrát i jakýmkoli jiným přehrávačem, včetně otevření přes systémovou Galerii, nicméně integrovaný přehrávač kromě videa zobrazí také datum a čas pořízení, rychlost jízdy, adresu a zeměpisné souřadnice. V tomto směru je nesporně o něco lepší DailyRoads Voyager, který pod videem zobrazuje pozici v mapových podkladech. Záznamy můžete kromě přehrávání smazat, nebo naopak uzamknout, aby k jejich smazání nedošlo automaticky. Kromě náhledu je v galerii zobrazen datum, čas a délka nahrávky.

AutoKam: galerie nahrávek

AutoKam: galerie nahrávek

AutoKam: přehrávání záznamu s informacemi o jízdě

AutoKam: přehrávání záznamu s informacemi o jízdě

Třetí tlačítko slouží jako zkratka pro vstup do systémového nastavení GPS a přes čtvrté se dostanete k možnostem nastavení programu, na které se podíváme v následující aplikaci.

Možnosti nastavení

Stejně, jako je jednoduchá aplikace, jsou relativně prosté i možnosti nastavení, které si projdeme v bodech.

AutoKam: možnosti nastavení aplikace

AutoKam: možnosti nastavení aplikace

AutoKam: možnosti nastavení aplikace

AutoKam: možnosti nastavení aplikace

  • Record sound – zatržítkem můžete rozhodnout, zda má být kromě obrazu zaznamenáván také zvuk.
  • Autostart recording – automatické spuštění nahrávání v okamžiku, kdy se vozidlo dá do pohybu (pochopitelně je nutná aktivní GPS).
  • Recording quality – rozlišení pořízeného záznamu (na výběr je kromě „nejvyšší“ a „nejnižší“ ještě 480p, 720p a 1080p).
  • Recordings location – výběr úložiště, do kterého budou ukládána pořízená videa. Doporučujeme používat pro tyto účely paměťovou kartu.
  • Number of recordings – počet nahrávek, které chcete mít uložené. Ve výchozím stavu je to 12 souborů, starší nahrávky aplikace automaticky smaže.
  • Amount of occupied space – chcete-li předejít úplnému zaplnění paměti, můžete si zde nastavit, kolik procent místa musí zůstat volných.
  • Speed units – zobrazované jednotky rychlosti – na výběr jsou kilometry nebo míle za hodinu.
AutoKam: rozlišení pořízeného záznamu

AutoKam: rozlišení pořízeného záznamu

AutoKam: výběr úložiště

AutoKam: výběr úložiště

AutoKam:  počet nahrávek, které chcete mít uložené

AutoKam: počet nahrávek, které chcete mít uložené

AutoKam: kolik procent místa musí zůstat volných?

AutoKam: kolik procent místa musí zůstat volných?

Proti dříve recenzovanému DailyRoads Voyageru tedy chybí celá řada možných nastavení, jako například rozdělování nahrávky do souborů v určeném intervalu, detailnější nastavení kvality obrazu, ukládání informací o jízdě do externího souboru .srt a podobně. Je vidět, že zatímco DailyRoads nabízí uživatelům maximální možnou míru přizpůsobitelnosti, AutoKam se orientuje spíše na ty, jež se nechtějí zabývat procházením sáhodlouhých nastavení.

Praktické zkušenosti

Používali jsme AutoKam po dobu jednoho týdne při pojížďkách po Ostravsku. Občas se sice stalo, že aplikace po spuštění nahrávání „zamrzla“, většinou ale fungovala a bez problémů nahrávala naše cestování. Pořízené záznamy jsou ukládány do souborů s příponou MP4, jedná se o video: MPEG4 (H264) v našem případě v rozlišení 1920 x 1080 se snímkovací frekvenci 16,53 fps. Pokud jsme nechali nahrávat i zvuk, byl ukládán ve formátu AAC 48 kHz mono 128 kbps. Informace o poloze, adrese, rychlosti, datu a času jsou uloženy v podřízené složce v textových souborech (hodnoty jsou odděleny znakem |), se kterými ale žádný přehrávač nedokáže pracovat. Průměrná velikost videa byla při uvedených parametrech 68 MB za minutu.

Resumé

Odpověď na otázku, zda si nainstalovat jako „kameru do auta“ telefon s Androidem a aplikací AutoKam, závisí především na tom, co od takové aplikace očekáváte. Pokud vám stačí prosté nahrávání videa, pak teoreticky vystačíte s výchozí systémovou aplikací Fotoaparát, která zvládne totéž, co AutoKam, jen neumí mazat staré nahrávky a neukládá údaje o datu, čase, rychlosti a poloze. Jestliže hledáte propracovanější systém, který umožní prohlížet záznamy i na počítači, včetně všech sesbíraných dat, pak doporučíme spíše DailyRoads Voyager. Ten má sice o něco „divočejší“ uživatelské rozhraní, ale nabídne mnohem širší možnosti nastavení a ukládání informací o jízdě do souboru .srt.

AutoKam je jakýmsi kompromisem mezi systémovou aplikací Fotoaparát a pokročilejšími programy – zaznamená tedy video, rozdělí ho do pětiminutových sekvencí, postará se o mazání starých souborů a umožní zhlédnutí záznamu na telefonu i s informacemi o jízdě.

Shrneme-li zkušenosti do jedné věty, zněla by asi takto: zatímco pro jednoho bude jednoduchost aplikace zásadní výhodou, pro druhého může být nepřekonatelným nedostatkem. Záleží tedy na vás, jaký přístup preferujete.

S recenzemi aplikací, kterými můžete proměnit svůj chytrý telefon v kameru do auta, ještě nekončíme. Již pod předchozím článkem se sešlo několik tipů, na které se v brzké budoucnosti podíváme. Jestliže jste spokojení s nějakým programem tohoto typu, o kterém jsme ještě nepsali, pak neváhejte a podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod článkem!

ICQCpCuExT7HnAdfUyPxvzJ2AvqKgTiFyZ2 iXnRKiIPbXghCJ0n8hQI2lAoR913sm8i=w300
AutoKam – route recorder
Xynapse
Verze1.0.5b
Velikost700 kB
3.0+
wP69fp+pUS3X8AAAAASUVORK5CYII=
Zdarma

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: