TOPlist

Android nově ohrožují falešné hry Spider Man 2 či LIMBO

Android hrozby březen 2023 ESET falešné hry Spider Man 2 Limbo Minecraft adware malware

Společnost ESET po měsíci opět zveřejnila pravidelný seznam, který zmiňuje největší hrozby pro operační systém Android. Největšími riziky dle žebříčku zůstávají stále stejné varianty škodlivých kódů a počet jejich zachycených případů zůstal i v březnu stabilní. Stejně tak jsou jejich hlavním zdrojem nadále falešné hry, nicméně zazněla některá nová jména, na která je potřeba dát si pozor. Tedy v případě, že uživatel riskuje stahováním mimo Google Play či z jiných ověřených zdrojů.

“Nejčastěji jsme opět detekovali adwary Andreed a Hiddad. Útočníci k jejich šíření zneužívají různé verze a modifikace známých online her. Doplnil je škodlivý kód Agent.ELP, který se ve větším počtu detekcí objevil již v únoru. V případě všech tří nejčastěji detekovaných hrozeb jsou jejich hlavním zdrojem trojanizované aplikace, které v převážné většině případů uživatelé stáhnou dobrovolně ve snaze pořídit si online hru či jiný program bezplatně či ve výhodné nabídce,” upozorňuje ESET.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za březen 2023:

  1. Android/Andreed trojan (19,64 %)
  2. Android/Agent.ELP trojan (9,67 %)
  3. Android/Hiddad.AYF trojan (9,59 %)
  4. Android/TrojanDropper.Agent.KMZ trojan (4,00 %)
  5. Android/Triada trojan (3,10 %)
  6. Android/Spy.Cerberus trojan (2,34 %)
  7. Android/TrojanDropper.Agent.KEQ trojan (2,27 %)
  8. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (2,27 %)
  9. Android/Agent.CZB trojan (2,11 %)
  10. Android/Agent.BZH trojan (1,81 %)

Na seznamu zdánlivě skutečných her, které jsou prostředkem pro kybernetické útoky, se již dříve objevil například Minecraft. Teď přibývají další poměrně velká jména. “Útočníci v březnu vsadili na mobilní hry Spider Man 2, LIMBO nebo Neighbours from Hell,” říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET. Skrze falešný Minecraft řádí adware Hiddad.AYF, u dalších zmíněných her jde o adware Andreed.

„Trojanizované aplikace jsou na první pohled normální a legitimní hry nebo různé nástroje, které mají ale za úkol šířit škodlivý kód. Nejčastěji je jejich autoři nabízejí na různých internetových úložištích a warez fórech, kde uživatelé hledají bezplatné alternativy k jinak placeným hrám v oficiálních obchodech nebo na stránkách vývojářů. V tom je skrytý úspěch adwaru,” konstatuje Jirkal.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Kolik her jste si stáhli mimo Google Play?

Zdroj: ESET

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)