Android Go: Jak funguje speciální systém a aplikace pro levné telefony?
- Články
- David Trlica
- 9.12.2018
- 7
Poslední týden zkoušíme systém Android Go, který je speciálně určen pro nejlevnější smartphony. Tato novinka byla odhalena minulý rok na konferenci Google I/O a od tohoto roku se objevuje v levných telefonech. Velkým plusem je to, že nabízí čistý systém Android v poslední verzi Oreo. A to třeba na telefonu, který stojí dva tisíce korun. Jaké jsou naše dojmy z týdenního používání?
Obsah článku o systému Android Go
- Jak je to s úložištěm na Android Go?
- S novým systémem ušetříte mobilní data
- Funguje Android Go dobře na levných telefonech?
- Zkušenosti s Android Go aplikacemi
Android Go: Čistý systém od Googlu pro levné telefony
Do rukou se nám dostal levný telefon Nokia 1. Ten je speciální v tom, že funguje na systému Android Go (Go edition). Na první pohled se od klasického Androidu moc neliší, změn si všimnete až při používání. Google chce s tímto systémem prorazit hlavně v zemích třetího světa, kde chytré telefony buď vůbec nejsou, anebo jsou hodně drahé.
Android Oreo (Go edition): Ready. Set. Go.
A aby mohly chytré telefony prorazit i na těchto trzích, potřebují být dostatečně levné, tudíž musí mít horší parametry a méně výkonu. A pro takové telefony už je klasický Android příliš náročný, stejně tak i aplikace pro něj. Android Go dokáže fungovat na telefonech, které mají 512MB RAM a 8GB úložiště. Dá se ale takový systém vůbec používat?
Android Go nepotřebuje velké úložiště
Jak už jsme zmínili výše, Android Go cílí na to, aby systém i aplikace zabíraly co nejméně místa. S použitím se tak vracíme o pár let zpátky, kdy se ještě hodně řešilo, jak ušetřit místo v telefonu. A není se čemu divit, 8GB vnitřní úložiště není opravdu mnoho. Přímo systém vám bude v Google Play nabízet nejprve aplikace upravené pro Android Go, které už mají minimální velikost. Instalovat samozřejmě můžete i klasické Android aplikace. Musíte přitom ale brát v potaz, že výkon a paměť Android Go telefonů je hodně omezená.
Do telefonu jsme si nainstalovali “klasický” balíček aplikací, které používáme každý den. Ať už to jsou sociální sítě, bankovní, dopravní nebo To-do aplikace atd. Pokud byly k dispozici Go verze, tak jsme je nainstalovali místo klasické Android verze. A jaké jsou výsledky? Aplikace nám zabírají 2.1 GB z drahocenného úložiště. Největšími žrouty jsou Google Chrome, Instagram, GBoard a bankovní aplikace. Samotný systém si vezme 2,3 GB dat. Ve výsledku tak jen systém a každodenní aplikace zaberou více než polovinu úložiště.
To je hodně na hraně, vzhledem k tomu, že si nějaké místo chcete nechat na pořizování videí a fotografií a třeba také na hudbu s hrami. Časem byste se museli určitě uskromnit a pro klasického uživatele to bude omezující. Na druhou stranu klasický Android 8.1 Oreo by se vám na 8GB úložiště ani nevlezl, takže osekání systému bylo rozhodně velké.
Využití mobilních dat je u Android GO minimální
Druhý specialita “Android Go” je v omezování přenesených dat. Opět aplikace jsou uzpůsobeny tomu, že buď můžou fungovat zcela offline s tím, že si například na Wi-Fi síti uložíte informace, pak ale také se systém snaží šetřit na každém kroku. To se může hodit i u nás, přeci jen situace s mobilním internetem není také ideální.
Po celou dobu jsme měli vypnutý režim úspory dat, nechali jsme přenesená data na výchozích hodnotách. Po pěti dnech používání jsme využili 48 MB dat, za stejnou dobu u klasického Android telefonu máme v průměru cca 200 až 300 MB. A když se podíváme blíže, které aplikace nejvíce využívají internet, tak jsou to opět ty, které nejsou optimalizované pro Android Go, takže třeba Chrome, nebo aplikace pro Twitter či Instagram. Například ale takový Gmail využil jen 3 MB dat, přitom na druhém telefonu za stejnou dobu využil 45 MB. Takže v tomto ohledu za nás rozhodně palec nahoru.
Čistý Android 8.1 Oreo na telefonu za 2 tisíce?
Plusem je také to, že telefony s Android Go přichází s poslední verzí Androidu 8.1 Oreo. A většinou i v čisté podobě. Používat se můžou i nadstavby, ale to vzhledem k nízkému výkonu telefonů se nedají očekávat nějaké velké změny. Na testovaném telefonu Nokia 1 je čistý Android. Nemusí se ale jednat o zcela ideální příklad, protože i klasické dražší Nokia telefony fungují s čistým Androidem.
Před několika měsíci jsme si na veletrhu MWC mohli vyzkoušet mobil Alcatel 1X, který měl nadstavbu a fungoval stejně jako právě Nokia 1. Jediné aplikace od Nokia zde jsou FM rádio, aplikace fotoaparátu a Podpora, zbytek aplikací obstaral Google.
Jak už jsme psali výše, systém vypadá úplně stejně jako klasický Android. Největší změny si všimnete v multitaskingu, který nevyužívá tolik paměti. Maximálně zobrazí 9 posledních aplikací a náhledy mají menší rozlišení. Jakmile přejdete do jiné aplikace, tak se animací změní do plného rozlišení. Dobrou zprávou je, že se zachovalo rychlé přepínání mezi dvěma posledními aplikacemi. Co už ale chybí je rozdělení obrazovky a spuštění dvou aplikací zároveň.
Samotné používání systému je ale většinou hodně příjemné. Samozřejmě se nemůže rovnat s vlajkovými modely. Ale bez problémů se dá systém používat. Občas si můžete všimnout menšího záseku, ale to už je spíše omezení ze strany procesoru. Stejně ispuštění aplikací trochu trvá anebo probuzení telefonu, to moc ale nemůžeme vinit systém. Optimalizace se povedla a dalo by se říct, že je to i zázrak, aby fungoval Android na tak málo výkonném telefonu.
U aktualizací to každopáně nevypadá na žádnou rychlost, měsíční aktualizace nechodí. V telefonu máme bezpečnostní aktualizaci z ledna 2018.
Zkušenosti s Android Go aplikacemi
Důležitou součástí Android Go jsou samozřejmě speciálně upravené aplikace, které nahrazují klasické “velké” a náročné aplikace, anebo přinášejí nové funkce určené speciální pro rozvojové trhy. Postupně podle abecedy si o nich v následujících řádcích něco povíme. Většina z nich je i dostupná pro normální Android telefony a můžete si je stáhnout také.
Co nás zklamalo je momentální počet aplikací, které splňují podmínky Android Go. Musí třeba splnit offline režim, velikost 10 MB a sníženou náročnost na procesor telefonu. V tuto chvíli nám Google Play nabídl ke stažení 51 aplikací. To je extrémně málo. Pojďme se alespoň podívat na Google Go aplikace, které jsou předinstalované.
Files Go
Tento správce souborů je jedna z prvních Go aplikací. Zajímavé je to, že řeší problém i u klasického čistého Androidu, protože Google nemá vlastního správce souborů v podobě aplikace. Rozdělena je na dvě části, můžete ji používat jako klasického správce souborů, vybírat můžete podle typu souboru. Dále v této části můžete odesílat a přejímat soubory pomocí Wi-Fi.
Druhá část je pak čištění místa v telefonu. A to se obzvlášť u Android Go telefonů hodí. Aplikace vám bude doporučovat například duplicitní soubory, aplikace, které nepoužíváte apod. Rychlost a použitelnost aplikace je perfektní i na mobilech s minimálním výkonem. Rozhodně jedna z klíčových aplikací pro Android Go.
Gmail Go
Gmail je jedna z nejpoužívanějších aplikací na Androidu. Upravená Go verze zabírá v telefonu o trochu méně místa, to je způsobeno tím, že změn je minimum. V liště se nezobrazuje vaše fotka. Vysunovací lišta se také trochu pozměnila, funkce má ale stejné. Rychlost a používání aplikace je rovněž bezproblémové.
Google Go
Zde už je to konečně zajímavější a můžeme vidět změny. Jedná se o upravenou verzi aplikace Google. U Go verze se vyhledávání odsouvá spíše na druhou kolej, protože nabízí sekci “Aplikace“. Ano rovnou z vyhledávače můžete spouštět třeba Facebook. Je tu ale háček, ve skutečnosti se nejedná o skutečné aplikace, ale pouze rychlý odkaz na webovou stránku webové aplikace, například Facebook.com. Dobré ale je to, že vám Google nabídne rozdělení těchto webových aplikací do několik kategorií, od sociálních sítí, přes hry až po zprávy.
Google Go: A lighter, faster way to search
Vyhledávání informací je také rozděleno do několika částí. U klasické Google aplikace se vám všechny informace načtou zároveň, zde pokud chcete vědět informace o počasí, musíte klepnout na ikonku, chcete vyhledat obrázky, klepnete na další ikonu atd. Dělá se to kvůli šetření mobilních dat.
Tajný dokument Googlu odhalil největší problém Pixelů. Týká se čipsetů Tensor
Maps Go
Poslední “speciální” Go aplikací jsou Mapy Google. Tato aplikace však trochu podvádí, velikost je sice +- 300 KB, ale ve výsledku se nedá ani moc říct, že jde o aplikaci. Využívá totiž prohlížeč Chrome a jedná se o klasickou mobilní verzi webu google.com/maps. Jiným slovem se dá nazvat jako “wrapper” (mobilní verze webu, která je obalená uživatelským rozhraním).
Mapy GO umí zjistit vaši polohu, poskytne vám informace pro auto, veřejnou dopravu i chůzi. Můžete samozřejmě vyhledávat místa. Pokud si ale budete chtít zapnout navigaci, vyzve vás k instalaci klasických Map Google, a to nemusí být zrovna ideální.
Android Go závěr článku – Má systém pro levné telefony budoucnost?
Rozhodně ano, Google ukázal, že dokážou vytvořit i moderní a rychlý systém pro méně výkonné telefony, které jsou na tom s výkonem o trochu lépe než chytré Wear OS hodinky a nabízí 512MB nebo 1 GB RAM paměti RAM. Google sliboval při představení Android Go, že systém a aplikace nebudou dosahovat velké velikosti. To se mu povedlo, i když s 8GB úložištěm už je to i tak hodně na hraně. Mnohem více nás ale potěšila druhá hlavní novinka, a to jak umí systém nakládat s mobilními daty. Systém i aplikace v něm ušetří desítky až stovky MB dat. Rozhodně jsme zvědaví na budoucnost Android GO. A to například s aktualizacemi, podporou nových aplikací atd. Hlavně ty aplikace budou klíčové.
Jak se vám líbí systém Android Go? Chtěli byste ho vidět ve více telefonech?
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (7)
Přidat komentář