TOPlist

Android gaming: Jakým směrem se bude hraní na Androidu ubírat?

Sdílejte:
Johanna Kovaczicz
Johanna Kovaczicz
28.9.2015 12:00 (28.9.2015 23:01)
Ikona komentáře 11
android hry
Reklama

Jeden letmý pohled na nejoblíbenější aplikace v Google Play odhalí, že hry jsou bezesporu nejpopulárnější kategorií. Co napomáhá Androidu k tomu, aby byl mimo jiné vnímán i jako přesvědčivá herní platforma? Stojí mobilní hry vůbec za to, zlepšuje se jejich celková kvalita? Co je vlastně budoucnost hraní na operačním systému Android? To vše a mnohem více jsme se rozhodli zjistit.

Rychlé a návykové hry – klíč k úspěchu?

Samotná kategorie těchto her se těžce vysvětluje. Většina nejhranějších titulů spadá přesně pod tuto definici. Hry jsou silně návykové, prostředí není nijak komplikované a většinou ani nevyžaduje přílišnou interakci hráče. Mnohokrát je důležitým aspektem čekání nebo se naopak jedná o puzzle podobným hrám, kde je hrací doba velmi krátká a často se opakuje. Jako příklad poslouží třeba Angry Birds, Candy Crush nebo Hill Climb Racing. Za jejich úspěchem toho stojí mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Nejdůležitějším faktorem je přizpůsobení hry mobilnímu zařízení. Nejedná se pouze o design, ale většinou o co nejjednodušší ovládání – opakované klikání na displej, tažení prstem… Hry jsou tedy náročné na mysl a nikoliv na ovládání. Ve prospěch těchto gamesek hraje také časová náročnost. Kolikrát jste sáhli po nějaké rychlé hře jako zabíječi času v čekárně u doktora nebo ve škole? Skvěle během pěti minut poslouží svému účelu, aniž byste se do nich plně ponořili. Klíč vězí v nekonečném opakování a začínání od znovu. A samozřejmě frustraci a touhy dosáhnout nejvyššího skóre. Nejlepším příkladem je už na Google Play nedostupný Flappy Bird a Super Hexagon. flappy bird android gaming Zmiňovaný Flappy Bird je vůbec skvělá ukázka toho, jak moc virální se může hra na Androidu stát. Původně vyvinutý pro iOS, Flappy Bird se kvůli nátlaku uživatelů dostal i na konkurenční platformu. Během týdne obsadil místo nejstahovanější aplikací v Google Play a jeho developer si v nejlepších časech vydělal i 50 tisíc dolarů za den. Podobné úspěchy nutí další tvůrce her opakovat vzorce úspěchu a posouvat je ještě o krok dál.

„Hardcore“ hraní

Samozřejmě ne všechny hry jsou určeny neznalým a příležitostným hráčům. Zejména v poslední době se můžeme setkat se spoustou nových titulů, které se soustředí na rozmanitější obsah a celkově profesionálnější pocit ze hry. To s sebou obvykle přináší i propracovanou 3D grafiku, která se podobá spíše hraní na konzolích než mobilním zařízení. A Google Play nám nabízí vše od stříleček Dead Trigger 2 až po propracované závodní hry jako Real Racing 3. real racing 3 android hry

Proč by ale na telefonu věnoval někdo čas náročnějším hrám, místo plnohodnotnému hraní na konzoli? Je to jednoduché. Vtáhnou vás do děje, nabízí širokou škálu aktivit a hraní ve vás zanechá pocit samotné hrací konzole. Sofistikovaná grafika pro změnu lahodí oku a přibližuje hru realitě. Spolu s neustále výkonnějšími smartphony a tablety je pro developery čím dál jednodušší napodobit zážitek konzolí a posouvat hranice. A právě posouvání hranic je pro Android gaming klíčová. Když si pořídíme nový telefon, chceme logicky znát jeho možnosti. Hardcore hry jsou určitě názornější ukázkou než spousta parametrů a čísel vytažených z benchmarků. Tento typ her je zároveň mnohem schopnější v integrování lepších multiplayerových možností, ať už skrze hráč vs. hráč, kooperací nebo tabulek se skóre. Nápomocen je developerům i Google Games, jehož funkce je možné všelijak doupravit dle potřeb, což jen dokazuje, že Google vychází složitějším hrám vstříc a v Google Play jsou vítány.

Android gaming a experimentování

Android díky své nekonvenčnosti slouží vývojářům také jako hřiště, na kterém mohou vyzkoušet nové herní koncepty a za pomoci nových technologií posouvat zážitek z her ještě dál. To se týká například unikátní hry s rozšířenou realitou Ingress, která byla vytvořena samotným Googlem za pomoci Niantic Labs. Modernější a trochu jinak uchopenou verzí této hry bude i netrpělivě očekáváný titul Pokemon Go.

pokemon go android hry

V současnosti hýbe světem virtuální realita, která je běžným smrtelníkům čím dál dostupnější. Ani hrám se tento směr nevyhýbá, ba naopak. Za pomoci super levné pomůcky Google Cardboard se může každý telefon proměnit ve virtual reality headset. Ve virtuální realitě si tak můžete zahrát Proton Pulse nebo si vyzkoušet lekačku Sisters. Další experimentátorskou hrou z poněkud jiného soudku je například Monument Valley, jež se těší velké oblibě. Vývojáři pozměnili pravidla perspektivy, a postarali se tak o zcela nový zážitek a osvěžující herní prostředí, kterému Android hráči odolávají jen stěží.

google cardboard android gaming

Co přijde dál?

Neustálé zlepšování specifikací umožňuje vývojářům pozvolné posouvání hranic napříč všemi herními aspekty. Google sám je tomu velmi nápomocen se svou rozvíjející se službou Games Services a snaží se tak tvůrcům obsahu vycházet vstříc. Velkým hitem mezi počítačovými hrami je i jejich streamování. To se doposud Androidu vyhýbalo, brzy se však dočkáme platformy YouTube gaming optimalizované i na tento operační systém. Otázkou je, zda se streamování Android her skrze YouTube dočká stejné popularity jako her počítačových.

youtube gaming android hry

Faktem však zůstává, že Android je i zatím bez očekávaných vylepšení jednou z nejúspěšnějších herních platforem a jeho oblíbenost tkví zejména v rozmanitosti a jednoduchosti nabízených her. Díky stále se rozvíjejícím se technologiím jako Chromecast, Android TV, lepší a dostupnější virtuální realitě se zatajeným dechem čekáme, čeho budeme na poli Android her v blízké budoucnosti svědky. Jedna věc je však jistá – mobilní gaming bude stále populárnější a pořád ještě čeká na své vrcholné období.

Zdroj: XDA Developers

O autorovi

Johanna Kovaczicz

Johanna Kovaczicz
Sdílejte: