TOPlist

Proč Android aktualizace trvají tak dlouho? Důvodu je několik

android aktualizace rychlost pomale

Pokud nevlastníte Pixel telefony od společnosti Google, tak už jste si pravděpodobně zvykli na to, že si na Android aktualizace musíte vždy počkat. Někdy je to kratší dobu, někteří výrobci mají ale i několika měsíční zpoždění. A ptali jste se někdy na to, proč Android aktualizace trvají tak dlouho? Pokud ano, tak společnost Sony si připravila infografiku, kde se přesně ukazují důvody, proč to trvá tak dlouho.

Android aktualizace stále pokulhávají v rychlosti

Infografika od společnosti Sony ukazuje, jaké kroky jsou nezbytné k tomu, než se aktualizace objeví ke stáhnutí na telefonech uživatelů. Jedná se o zjednodušenou verzi toho, co se ve skutečnosti děje, nicméně i tak jde o velmi dobré shrnutí cesty od oficiálního vydání nové verze Androidu až po možnost instalace u telefonů třetích stran.

android aktualizace infografika sony

Není to tak jednoduché a nejedná se jen o vytvoření vlastního kódu, který se “připlácne” k systému Android. Několik týdnů před vydáním nového Androidu, odešle Google výrobcům telefonů PDK neboli Platform Development Kit. Jedná se o souhrnný balíček zdrojových souborů a kódů, které umožní výrobcům začít vyvíjet, optimalizovat a testovat. Opravdová práce začíná až s oficiálním vydáním Androidu, nejprve se musí nová verze Androidu dostat do zařízení a musí správně fungovat s hardwarem telefonů. Všechny různé čipy v telefonech musí fungovat a nový systém je musí správně umět využít.

android 8 oreo aktualizace 2018

Jakmile je tato věc hotová, přechází se na samotnou nadstavbu, respektive funkce, které nejsou v čistém Androidu a výrobce je dodává. V případě Sony to tak je launcher, zamykací obrazovka, kontakty, fotoaparát, email, přehrávače hudby/videa atd. Zkrátka vše, čím je výrobce známý, a to i třeba velkým množstvím bloatware aplikací. Jakmile je tento krok hotový, přesouvají se k implementaci základních funkcí telefonu jako je volání, podpora SMS a mobilních sítí.

Během celého procesu se samozřejmě vše testuje. Bohužel to nefunguje tak, že implementací je hotovo, testování zabírá velkou část vývojového cyklu. Nejprve se nové verze testují interně, a to až do doby, než se dá používat téměř na každodenní bází ( i když s chybějícími funkcemi a horší stabilitou). V této fázi se odstraňují hlavně velké bugy. Jakmile se největší chyby vychytaly, dostane se nová verze mezi vybranou hrstku testerů a v této fázi se soustřeďují inženýři a programátoři na optimalizaci a stabilitu celého systému.

android 9 pie

Certifikace zabere poměrně dost času

Jakmile už jsou spokojení s kvalitou výsledného produktu, tak se nová verze posílá na různé certifikace. A právě certifikace je další velkou částí, kde se samotná aktualizace může pozdržet. Vše musí splňovat standardy trhu. Ať už je to kvalita Bluetooth, Wi-Fi, nebo třeba hovorů. Pokud vše projde prvotní várkou kontrol, kontaktují se operátoři, pro které se tvoří ještě mírně upravené verze systému. A teprve až poté se dostane aktualizace ven. Jak jde vidět, není to zrovna nic jednoduchého. Určité ulehčení by měl přinést Project Treble, který je povinný u telefonů, které vychází s Androidem 8 Oreo. Jestli Treble pomohl uvidíme již v následujících týdnech a měsících, kdy si budeme moct srovnat aktualizace na Android 9 Pie s předchozím rokem.

Z infografiky jde dobře vidět, proč čistější verze Androidu bez velkých nadstaveb mají většinou rychlejší aktualizace. Výrobci nemusí testovat tolik funkcí. A ono to v podstatě i odpovídá realitě, Samsung, Huawei i Xiaomi telefony mají hutné nadstavby, kde se musí dělat mnoho změn. To se odráží v tom, že patří mezi ty pomalejší výrobce, pokud jde o aktualizace na nové verze Androidu. Na druhé straně je pak Nokia (HMD Global), Sony, Essential, které spojuje to, že mají minimální nebo rovnou žádnou nadstavbu a patří mezi výrobce s nejrychlejšími aktualizacemi.

Jste spokojení s rychlostí Android aktualizací na vašem telefonu?

Zdroj: engadget.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)