Android 8 neboli Android O ještě stále nemá svůj oficiální název, nicméně samotné vydání je za rohem. Nová verze Androidu přichází pravděpodobně nyní v srpnu, takže je nejvyšší čas shrnout si všechny hlavní novinky a nové funkce.
Android 8 novinky – Obsah
- Notifikace opět v novém
- K ikonám přibývají tečky
- Obraz v obraze jako u TV
- Adaptivní ikony v celém systému
- Automatické vyplňování osobních dat
- Novinky u Bluetooth
- Lepší výdrž baterie
- Výběr textu s umělou inteligencí
- Podpora navigačních kláves
Notifikace se opět předělají
Opět se dočkáme změn v notifikacích. V Androidu 7 Nougat se předělal framework a vývojáři dostali nové možnosti, jak v notifikacích ukázat více informací. V Androidu O se to posouvá na ještě vyšší úroveň.
Notifikace dostanou tzv. kanály, které si budou moct uživatelé různě upravovat. A to třeba nastavovat jím důležitost, zvuk, barvu, vibrace, zobrazení na zamčené obrazovce, nebo možnost zobrazení při módu nerušit. Do kanálů půjde vložit i více aplikací naráz, ale i třeba jednotlivé konverzace, takže si budete moct nastavit pro každého vlastní zobrazení.
Nejedná se ale o jedinou změnu u notifikací. Předělává se také ovládání médií, pozadí se bude měnit podle alba nebo náhledu videa. Budou tak mnohem více barevnější a budou se dát lépe odlišit. V neposlední řadě půjdou také notifikace rychle odložit o 15, 30 nebo 60 minut.
Notifikační tečky u ikon
U notifikací ještě chvíli zůstaneme, a to díky integraci tzv. notifikačních teček. Jde o funkci, která už je nějakou dobu dostupná u launcherů třetích stran, v tomto případě je ale posunuta o úroveň výše. Notifikace už se nebudou zobrazovat pouze v liště, ale také přímo u ikon jednotlivých aplikací.
A to v podobě malých teček, které mají různou barvu podle notifikace. Při podržení prstu na ikonce, se notifikace automaticky otevře a uživatel v ní může dále pracovat úplně stejně, jak v liště.
Obraz v Obraze
Tuhle funkci pravděpodobně znáte z televizí, kde to byla před nástupem chytrých TV, jedna z nejzajímavějších funkcí. Teď se dostane do telefonů i tabletů s Androidem. Podporované aplikace se budou moct zmenšit do malého okénka a přesunou se do rohu telefonu. Vyžít se to dá například při sledování videí na YouTube, při navigaci, nebo u videohovorů.
Stejnou funkci už dnes například podporuje Facebook, kdy si u přehrávání živého přenosu můžete zapnout zmenšenou obrazovku a následně pracovat dále s telefonem, a to i mimo samotnou Facebook aplikaci.
Adaptivní ikony
Velké změny se také dočkají ikony. Nově budou měnit tvar podle typu a druhu zařízení. Každý výrobce telefonů si bude moct navrhnout vlastní skin, podle kterého se budou ikony vykreslovat. Adaptivní ikony budou podporovány na domovské stránce, v menu, v nastavení, při nabídce sdílení i u zkratek.
Kromě toho se také poprvé dočkáme animovaných ikon. Jako příklad užitečné animace, se ukázala aplikace Hodiny, u které se budou pohybovat ručičky podle reálného času.
API pro automatické vyplňování
Automatické vyplňování například platebních informací se rozšíří. Momentálně je dostupné například u Chrome, kde se nabízí u stránek. Pokud ale máte na Google účtu uložené platební údaje, tak je nemůžete využít u aplikací a musíte v nich zadat informace ručně. To se v Androidu O změní.
Automatické vyplňování bude dostupné pro celý telefon, a to včetně přezdívek, hesel, adres atd. Samozřejmostí, stejně jako u Chrome prohlížeče je to, že tato funkce bude volitelná.
Vylepšený Bluetooth
První vlajkové modely tohoto roku již mají Bluetooth 5, teprve ale Android 8 přinese velké zlepšení. Přidává se například podpora audio kodeků pro přehrávání Hi-Fi hudby, jako je třeba LDAC nebo aptx/aptx HD. Dále například bude konečně umět Android 8 přehrávat vyzvánění přímo ve sluchátkách, která jsou připojena přes Bluetooth.
Vylepšení výdrže baterie
Jako každý rok, i tentokrát se dočkáme optimalizace, která by měla přinést větší výdrž baterie na jedno nabití. Tentokrát se Google zaměřil na aktivity v pozadí telefonu, které bude mnohem více omezovat. A to v pozitivním slova smyslu. Nabídne totiž změny, které umožní, aby aplikace měly minimální dopad na baterii, pokud zrovna nejsou aktivní.
Pro uživatele to Google vysvětluje jednoduše tak, že se nebudeme muset starat o aplikace v pozadí, jako tomu bylo v posledních letech. Vývojáři budou moct nyní jednodušeji vytvořit aplikace, která bude mít minimální nároky na baterii.
Chytrý výběr textu
Velkou změnou také projde kopírování a vkládání textu. Google zde zapojí svou oblíbenou “umělou inteligenci”. Android 8 dokáže automaticky rozeznat telefonní čísla, adresy, firmy atd. Pokud budete chtít označit adresu nebo číslo, bude stačit podržet prst na textu a automaticky se označí vše důležité.
Tajný dokument Googlu odhalil největší problém Pixelů. Týká se čipsetů Tensor
Odpadá tak otravné hýbání a přemísťováni kurzoru. Samotný výběr textu je také propojen s aplikacemi, když například označíte adresu, tak vám systém rovnou nabídne otevření v mapách, emailovou adresu v Gmailu apod.
Android 8 přináší i podporu navigačních kláves
V neposlední řadě přichází i podpora navigačních kláves, která potěší všechny majitele tabletů, chromebooků ale také třeba těch, kteří rádi hrají Android hry s gamepadem. Mnohem jednodušeji půjdou ovládat hry, nebo aplikace. Ulehčí se také ovládání systému pomocí kláves.
Samozřejmě se nejdná o všechny nové funkce. Další novinky už jsou menšího rázu, týkají se například vylepšení WebView, optimalizace knihoven, lepší podpory fontů, menších grafických úprav systému, nových emoji, nebo upraveného nastavení systému. Podle posledních spekulací by měl být Android O vydán 21. srpna, ve stejný den by se také mělo odhalit pojmenování tohoto nového systému.
Která novinka v Androidu 8 se vám nejvíce líbí?
Zdroje: androidauthority.com, androidcentral.com, droid-life.com
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (18)
Přidat komentář