TOPlist

Jak spustit Android 5.0 Lollipop na počítači s Windows [návod]

android_windows_ico

Stále čekáte na svém telefonu či tabletu na aktualizaci na Android 5.0 Lollipop? Pokud byste si chtěli čekání zkrátit a Lollipop si vyzkoušet, můžete si zatím nainstalovat nejnovější systém na svůj počítač, aniž byste se museli vzdát svých oblíbených Windows.

Operační systém Android se těší velké popularitě mimo jiné i proto, že je k dispozici pod otevřenou licencí. Google tedy uvolňuje zdrojový kód, jádra a nová API při každé aktualizaci. Navíc dává k dispozici Android SDK (“Software development kit”) – vývojářskou sadu nástrojů, obsahující ADB (“Android Debug Bridge”) či emulátor operačního systému, sloužící primárně k testování a ladění aplikací.

V následujícím návodu vám ukážeme, jak si nainstalujete Android SDK na vašem počítači s Windows a spustíte Android 5.0.1 Lollipop v emulátoru.

  1. Pokud nemáte, stáhněte a nainstalujte si poslední balíček Java SDK pro vaši verzi operačního systému.
  2. Stáhněte Android SDK – pro Windows se jedná o soubor velký 87 MB. Další informace najdete na stránce Android Developers.
  3. Nainstalujte stažený Android SDK. Doporučujeme si zapamatovat, do jaké cílové složky balík instalujete – může se to hodit!
  4. V posledním kroku ponechte aktivní volbu Start SDK Manager, aby instalátor spustil aplikaci pro stažení obrazů systému a dalšího obsahu. Pokud byste tento krok chtěli provést později, měli byste najít zástupce SDK Manager v nabídce Start-Android SDK Tools, případně v Průzkumníkovi či jiném správci souborů přejděte do složky, kam jste nainstalovali Android SDK, a spusťte soubor SDK Manager.exe.

    V posledním kroku nechte spustit SDK Manager V posledním kroku nechte spustit SDK Manager

  5. Aplikace Android SDK Manager zobrazí přehled všech stažených a doinstalovatelných komponent. K tomu, abyste rozběhali Android 5.0 v emulátoru, budete potřebovat dvě položky, které označíte ke stažení: Android SDK Platform-tools a Android 5.0.1 (API 21). Vyberte tedy tyto dvě položky a stiskněte tlačítko Install.
  6. Odsouhlaste všechna licenční ujednání volbou Accept License a potvrďte Install. Následně proběhne stažení všech nezbytných souborů, které i na rychlejších linkách chvíli potrvá. Po dokončení stahování můžete Android SDK Manager ukončit.
  7. Poté, co je stahování dokončeno, spusťte aplikaci AVD Manager – jejího zástupce najdete v nabídce Start-Android SDK Tools, nebo ji můžete spustit přímo ze složky, kam jste nainstalovali SDK. AVD v tomto případě znamená “Android Virtual Device”, tedy “virtuální zařízení s Androidem”.

    Android SDK Tools v nabídce Start Android SDK Tools v nabídce Start

  8. Jako první je v aplikaci tlačítko Create new Android Virtual Device (AVD), které slouží k založení/vytvoření nového virtuálního stroje.

    Tlačítko Create slouží k založení/vytvoření nového virtuálního stroje Tlačítko Create slouží k založení/vytvoření nového virtuálního stroje

  9. Nyní je na vás, jaké zařízení budete chtít emulovat. Do pole AVD Name zadejte jeho název, zvolte typ zařízení v nabídce Device (na výběr je například Galaxy Nexus, Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7, Nexus 9 a Nexus 10, případně další referenční zařízení) a vyberte jako operační systém Android 5.0.1 v sekci Target. Jako procesor nastavte v nabídce CPU/ABI variantu ARM (armeabi-v7a) a ponechte aktivní volbu Hardware keyboard present.

    Nastavení virtuálního zařízení s Androidem Nastavení virtuálního zařízení s Androidem

  10. Proveďte ostatní nastavení a klikněte na tlačítko OK. Ve správci virtuálních strojů můžete konfiguraci dodatečně změnit tlačítkem Edit, případně se podívat na podrobnosti pod tlačítkem Details.
  11. Virtuální stroj spustíte tak, že ho ve správci AVD označíte a stisknete tlačítko Start.
  12. Následně ještě potvrďte plovoucí okno s nabídkou škálování obrazovky a volitelného smazání uživatelských dat virtuálního stroje.
  13. Během okamžiku se zobrazí okno se zaváděcí animací systému Android.
  14. Načtení systému může trvat v závislosti na hardwaru počítače relativně dlouho (až několik minut), takže doporučujeme se obrnit trpělivostí.
  15. Pak již můžete pracovat se systémem podobně, jako byste ho měli nainstalovaný na telefonu či tabletu.

S čím je nutné počítat? Například s tím, že součástí takto virtualizovaného systému není Obchod Play. Pokud tedy budete chtít instalovat nějaké aplikace, budete si je muset opatřit jinou cestou (viz například naše návody Jak stahovat APK soubory z Obchodu Play? S aplikací Raccoon snadno a rychle!, Jak snadno a rychle stáhnout APK soubory přímo z Google Play? a APK Downloader: snadné stahování souborů APK z Obchodu Play do počítače). Takto virtualizovaný Android neumí pracovat s účtem Google.

Pokud byste si chtěli vyzkoušet Android 5.0 Lollipop na zařízení s vlastními parametry, není to problém. Stačí v AVD Manageru přejít na záložku Device Definitions, zde klepnout na tlačítko Create Device a vytvořit si nové zařízení, u kterého můžete nastavit:

  • Name – jméno.
  • Screen Size – velikost obrazovky v palcích.
  • Resolution – rozlišení obrazovky.
  • Sensors – senzory zrychlení, gyroskop, GPS a přiblížení.
  • Cameras – přední a zadní fotoaparát.
  • Input – klávesnice, trackball, ….
  • RAM – velikost operační paměti.
  • Buttons – hardwarová nebo softwarová tlačítka.

Tak co říkáte: vyzkoušíte si Android 5.0 Lollipop na svém počítači?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)