TOPlist

Jak spustit Android 5.0 Lollipop na počítači s Windows [návod]

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
19.2.2015 12:00 (22.2.2015 11:50)
Ikona komentáře 13
android windows ico

Stále čekáte na svém telefonu či tabletu na aktualizaci na Android 5.0 Lollipop? Pokud byste si chtěli čekání zkrátit a Lollipop si vyzkoušet, můžete si zatím nainstalovat nejnovější systém na svůj počítač, aniž byste se museli vzdát svých oblíbených Windows.

Operační systém Android se těší velké popularitě mimo jiné i proto, že je k dispozici pod otevřenou licencí. Google tedy uvolňuje zdrojový kód, jádra a nová API při každé aktualizaci. Navíc dává k dispozici Android SDK („Software development kit“) – vývojářskou sadu nástrojů, obsahující ADB („Android Debug Bridge“) či emulátor operačního systému, sloužící primárně k testování a ladění aplikací.

V následujícím návodu vám ukážeme, jak si nainstalujete Android SDK na vašem počítači s Windows a spustíte Android 5.0.1 Lollipop v emulátoru.

  1. Pokud nemáte, stáhněte a nainstalujte si poslední balíček Java SDK pro vaši verzi operačního systému.
  2. Stáhněte Android SDK – pro Windows se jedná o soubor velký 87 MB. Další informace najdete na stránce Android Developers.
  3. Nainstalujte stažený Android SDK. Doporučujeme si zapamatovat, do jaké cílové složky balík instalujete – může se to hodit!

  4. V posledním kroku ponechte aktivní volbu Start SDK Manager, aby instalátor spustil aplikaci pro stažení obrazů systému a dalšího obsahu. Pokud byste tento krok chtěli provést později, měli byste najít zástupce SDK Manager v nabídce Start-Android SDK Tools, případně v Průzkumníkovi či jiném správci souborů přejděte do složky, kam jste nainstalovali Android SDK, a spusťte soubor SDK Manager.exe.
V posledním kroku nechte spustit SDK Manager
V posledním kroku nechte spustit SDK Manager
  • Aplikace Android SDK Manager zobrazí přehled všech stažených a doinstalovatelných komponent. K tomu, abyste rozběhali Android 5.0 v emulátoru, budete potřebovat dvě položky, které označíte ke stažení: Android SDK Platform-tools a Android 5.0.1 (API 21). Vyberte tedy tyto dvě položky a stiskněte tlačítko Install.
  • Odsouhlaste všechna licenční ujednání volbou Accept License a potvrďte Install. Následně proběhne stažení všech nezbytných souborů, které i na rychlejších linkách chvíli potrvá. Po dokončení stahování můžete Android SDK Manager ukončit.
  • Poté, co je stahování dokončeno, spusťte aplikaci AVD Manager – jejího zástupce najdete v nabídce Start-Android SDK Tools, nebo ji můžete spustit přímo ze složky, kam jste nainstalovali SDK. AVD v tomto případě znamená „Android Virtual Device“, tedy „virtuální zařízení s Androidem“.
  • Android SDK Tools v nabídce Start
    Android SDK Tools v nabídce Start
  • Jako první je v aplikaci tlačítko Create new Android Virtual Device (AVD), které slouží k založení/vytvoření nového virtuálního stroje.
  • Tlačítko Create slouží k založení/vytvoření nového virtuálního stroje
    Tlačítko Create slouží k založení/vytvoření nového virtuálního stroje
  • Nyní je na vás, jaké zařízení budete chtít emulovat. Do pole AVD Name zadejte jeho název, zvolte typ zařízení v nabídce Device (na výběr je například Galaxy Nexus, Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7, Nexus 9 a Nexus 10, případně další referenční zařízení) a vyberte jako operační systém Android 5.0.1 v sekci Target. Jako procesor nastavte v nabídce CPU/ABI variantu ARM (armeabi-v7a) a ponechte aktivní volbu Hardware keyboard present.
  • Nastavení virtuálního zařízení s Androidem
    Nastavení virtuálního zařízení s Androidem
  • Proveďte ostatní nastavení a klikněte na tlačítko OK. Ve správci virtuálních strojů můžete konfiguraci dodatečně změnit tlačítkem Edit, případně se podívat na podrobnosti pod tlačítkem Details.
  • Virtuální stroj spustíte tak, že ho ve správci AVD označíte a stisknete tlačítko Start.
  • Následně ještě potvrďte plovoucí okno s nabídkou škálování obrazovky a volitelného smazání uživatelských dat virtuálního stroje.
  • Během okamžiku se zobrazí okno se zaváděcí animací systému Android.
  • Načtení systému může trvat v závislosti na hardwaru počítače relativně dlouho (až několik minut), takže doporučujeme se obrnit trpělivostí.
  • Pak již můžete pracovat se systémem podobně, jako byste ho měli nainstalovaný na telefonu či tabletu.
  • S čím je nutné počítat? Například s tím, že součástí takto virtualizovaného systému není Obchod Play. Pokud tedy budete chtít instalovat nějaké aplikace, budete si je muset opatřit jinou cestou (viz například naše návody Jak stahovat APK soubory z Obchodu Play? S aplikací Raccoon snadno a rychle!, Jak snadno a rychle stáhnout APK soubory přímo z Google Play? a APK Downloader: snadné stahování souborů APK z Obchodu Play do počítače). Takto virtualizovaný Android neumí pracovat s účtem Google.

    Pokud byste si chtěli vyzkoušet Android 5.0 Lollipop na zařízení s vlastními parametry, není to problém. Stačí v AVD Manageru přejít na záložku Device Definitions, zde klepnout na tlačítko Create Device a vytvořit si nové zařízení, u kterého můžete nastavit:

    • Name – jméno.
    • Screen Size – velikost obrazovky v palcích.
    • Resolution – rozlišení obrazovky.
    • Sensors – senzory zrychlení, gyroskop, GPS a přiblížení.
    • Cameras – přední a zadní fotoaparát.
    • Input – klávesnice, trackball, ….
    • RAM – velikost operační paměti.
    • Buttons – hardwarová nebo softwarová tlačítka.

    Tak co říkáte: vyzkoušíte si Android 5.0 Lollipop na svém počítači?

    O autorovi

    Karel Kilián

    Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

    Karel Kilián
    Sdílejte: