Co se vám líbí a nelíbí na Androidu 5.0 Lollipop? [názory čtenářů]
- Články
- Karel Kilián
- 5.2.2015
- 84
Před týdnem jsme našim čtenářům položili záludnou otázku: “Co se vám líbí a nelíbí na Androidu 5.0 Lollipop?” Dnes se podíváme na výsledky, které by měly být odrazem názoru naší čtenářské obce. Co tedy našim čtenářům vyhovuje, z čeho jsou nadšení, a co naopak kritizují?
Co se vám na Androidu 5.0 Lollipop líbí?
Design Material
Prakticky hned po představení nového designového trendu “Material” se laická i odborná veřejnost rozdělila na dvě nesmiřitelné poloviny. Jedné části se líbí, druhé naopak plochý vzhled, pastelové barvy a jednoduché geometrické tvary nevyhovují. Například MajkD to vidí následovně: “Vzhledově asi nemá moc cenu hodnotit. Každému se líbí něco jiného. Je to taky trochu o zvyku. Ze začátku se mi nelíbilo vůbec bílé pozadí v menu aplikací. Teď jsem si zvykl a přijde mi to normální. Ačkoli možnost zvolit alespoň mezi černou a bílou by asi nebyla na škodu. Jinak Material Design se podle me povedl.”
Také Petr oceňuje nové uživatelské rozhraní: “Material je skvělý. Daný prvek nebo aplikace není animovaná jen, aby to potěšilo oko, ale animace je zároveň funkční, znázorňuje, jaká akce se zároveň děje. Styl a barvy se mi líbí, ale to je hodně individuální.” A ve stejném duchu se vyjádřil i X77: “Celkově Material design je krok kupředu. Notifikační oblast prošla taky obrovskou změnou a rozhodně k lepšímu vše je přehlednější a daleko rychleji přístupnější. Ovládání je intuitivnější.” Libor Foltýnek dodává: “Je to čisté, mám příjemný pocit prostoru.”
Pozitiva nové designové strategie vidí také Martin Uher: “Co se nového vizuálního pojetí týče, za sebe dávám jednoznačně palec nahoru. Nové přechody a animace působí velmi přirozeně a zvyknout si na ně pro mě bylo otázkou několika okamžiků. Barevné spektrum je sice výrazně odlišné od minulých generací, ale zároveň velmi líbivé. Co však oceňuji nejvíce je fakt, že takzvaný Material design se neomezuje pouze na Android, ale Google toto pojetí uživatelského rozhraní postupně implementuje i ve svých webových službách. Přechod mezi různými zařízeními a platformami využívajícími služby Google je tak opět o něco snazší.”
Určitě souhlasíme s názorem, že by bylo vhodné nabídnout uživatelům i jiná barevná provedení – když už ne rovnou “skinování”, tak alespoň světlé a tmavé grafické téma.
Lepší výdrž baterie
Jednou ze slibovaných novinek Androidu 5.0 měla být menší energetická náročnost. Je otázkou, nakolik se tento záměr povedl – jistě se najde část uživatelů, kterým telefon či tablet po aktualizaci vydrží na jedno nabití kratší čas. Iguana007 ovšem tvrdí, že zaznamenal “Znatelně lepší výdrž baterie.” Opak ale tvrdí Jozefjozef, který napsal: “Lollipop som si nainštaloval na Nexus 5, ihneď ako bol zverejnený, v očakávaní, že sa mi predĺži výdrž batérie, nestalo sa tak, batéria vydrží najviac šesť hodín.”
Na našem redakčním Nexusu 7, na který jsme nahrávali Android 5.0.2 skrze Nexus Root Toolkit (jednalo se tedy o čistou instalaci) nemáme subjektivně ani lepší, ale ani výrazně horší dojem z výdrže na jedno nabití. Výše uváděnou výdrž v rámci šesti hodin bychom ale viděli spíše na chybu nějaké aplikace, nebo stárnoucí akumulátor.
Chytrý zámek obrazovky
Chytrý zámek obrazovky patří k méně známým novinkám. Zkráceně řečeno funguje tak, že zařízení nepožaduje při odemykání PIN, heslo ani gesto, pokud se nachází v určené oblasti (například doma), nebo je-li v jeho blízkosti definované zařízení (NFC či Bluetooth). Tuto funkci oceňuje například Iguana007, který dodává: “Používám podle lokace a BT zařízení.” Libor Foltýnek by ale tuto funkci ještě o něco vylepšil: “Smart Lock. I když na KK jsem na to používal aplikaci, která se chovala trochu lépe. Chybí mi tam bezpečná Wi-Fi, lokalita je dost nepřesná.” Naopak spokojeným uživatelem je Martin Uher: “Zdaleka nejpoužívanější novinkou je chytré odemykání (Smart Lock) telefonu spárováním s jiným BT zařízením (nebo dle místa výskytu).”
Oznámení na odemykací obrazovce
Android 5.0 přinesl zobrazení oznámení na odemykací obrazovce. Uživatel se tak dozví například novinky ze sociálních sítí, nebo o novém e-mailu, aniž by musel zařízení odemknout. Tato funkce vyhovuje například MajkoviD a Liboru Foltýnkovi, který napsal: “Notifikace. Hlavně na zamčené obrazovce, akorát jak je jich víc, stává se to nepřehledné.” Komu se naopak odemykací obrazovka s oznámeními nelíbí, ten je může v nastavení deaktivovat.
Adaptivní jas
Zatímco starší verze Androidu nastavovaly jas displeje “na tvrdo” na nějakou hodnotu, případně ho měnily automaticky podle okolních podmínek, Lollipop přichází s trochu jiným přístupem. Uživatel si zvolí požadovanou intenzitu a systém se pak pohybuje kolem této hodnoty s ohledem na okolní osvětlení. O praktickou zkušenost se podělil Petr: “Funguje za všech podmínek skvěle, vůbec to nemusím nějak nastavovat a displej svítí ve tmě i na slunci vždy tak akorát.”
Seznam posledních spuštěných aplikací
Provedení seznamu posledních spuštěných aplikací má své odpůrce i zastánce. Vyhovuje například čtenáři, který se podepsal jako S3icc0: “Konečně se tím dá listovat a něco tam je (drží i aplikace např. před rebootem atd.). Sice to používám na maximálně posledních pět, ale je vidět, že na tomhle Google zapracoval.”
Existuje ale i opačný úhel pohledu, jehož zástupcem je Martin Uher: “Za největší nedostatek považuji nový přístup k multitaskingu, kdy většina aplikací vytváří samostatnou kartu pro každou významnější činnost a tyto karty navíc zůstávají v paměti i po restartu zařízení. Díky relativně velké operační paměti se tak můj seznamu spuštěných aplikací velmi rychle mění v nepřehlednou hromadu neužitečných karet.”
Podpora záznamu obrazovky do videa
Jednou z funkcí nového Androidu je možnost nahrávat obsah obrazovky do videa. To oceňuje Lukáš Kovář: “Mně se na androidu 5.0 líbí, že lze pořizovat záznam dění na obrazovce.” Dodejme, že v systému sice není žádná nativní aplikace, skrze kterou by bylo možné toto provádět, nicméně je dostupné rozhraní pro programy třetích stran. Těm jsme se věnovali v samostatných článcích Jak nahrávat obsah obrazovky na Androidu 5.0 Lollipop bez práv roota? a SCR Screen Recorder: nahrávání videa obrazovky telefonu či tabletu bez rootu. Bohužel zatím je možné nahrávat buď bez zvuku, nebo se zvukem, snímaným mikrofonem zařízení.
Prioritní režim
Prioritní režim funguje v podstatě tak, že si uživatel zvolí, které aplikace mohou v tomto módu upozorňovat zvukem na nové události. Jde tedy o jakýsi rozšířený tichý režim, který tak ve své původní jednoduché podobě skončil s Androidem 4.4.4. Spokojeným uživatelem je například Libor Foltýnek: “Chce to trochu si pohrát s nastavením, ale pak je to super.” Prioritní režim vidí v lepších barvách i Martin Uher: “Velmi rychle jsem si také zvykl na Prioritní režim (funkce Vyrušení) a možnost jeho naplánovaní na dobu spánku.” Martin Uher popřemýšlel nad dalšími možnostmi vylepšení: “Uvítal bych například možnost automatického přechodu do Prioritního režimu po připojení k vybrané Wi-Fi síti či podle místa výskytu.” V tomto směru budeme i za redakci souhlasit- ostatně mnohé programy pro automatizaci telefonu takové funkce mají.
Co se vám na Androidu 5.0 Lollipop nelíbí?
Design Material
Stejně, jako má nový vzhled systému své zastánce, má samozřejmě, jako všechno nové, i své odpůrce. Například Olaola kritizuje, že “musíte jít hlavním tlačítkem vlevo nahoře 100x zpět, abyste se dostali do hlavní nabídky.”
Aktualizace systému, závislé na výrobcích
Ani Android 5.0 nezměnil dosavadní systém, kdy Google aktualizuje pouze zařízení řady Nexus, zatímco o updaty jiných telefonů a tabletů se starají jejich výrobci. Důvody jsou v tomto směru jasné: na nový systém je nutné adaptovat grafickou nadstavbu a aplikace, které spolu se zařízením dodává výrobce. Oč jednodušší a rychlejší by mohly být aktualizace, kdyby grafická nadstavba nebyla přímou součástí systému! Antonín navrhuje poměrně striktní cestu: “Zakázat výrobcům upravovat menu a zajistit tak okamžité aktualizace systému po jejich vydání bez ohledu na výrobce, povolit jim jen jiný launcher a vlastní aplikace.”
Inklinace ke světlým barvám
Zatímco starší verze Androidu se v původní podobě doslova utápěly v tmavých barvách, což vyhovovalo zejména displejům SAMOLED, Android 5.0 ve srovnání doslova září. Ne každému ale nové pojetí vyhovuje – například Antonín do diskuze napsal: “Ještě mi velmi vadí bílé pozadí a nemožnost ho změnit na trvale tmavé, to nepochopím.” Můžeme jedině souhlasit – ostatně mnohé grafické nadstavby výrobců dokazují, že změna vizuální stránky prostředí není nemožná. Stejně tak alternativní ROM, ačkoli často staví na čistém Androidu, přicházejí s implementací grafických témat, jež často dokážou změnit vzhled doslova k nepoznání.
V tomto duchu se vyjádřil také Slanecek: “Vadí mi přebytek bílé barvy, ve tmě to vypaluje oči.” Kritikem je také Baron: “Jako bílá je super, ale na noční režim tam měli dat černou, vždyť to ví každý uživatel i X let staré navigace do auta.”
Softwarová tlačítka na displeji
Poměrně často se setkáváme s názorem, že tlačítka na displeji jsou přežitkem a bylo by mnohem výhodnější nahradit je gesty. Do značné míry se k tomuto pohledu přikláníme. Čtenář Antonín argumentuje: “Android L stále neřeší nějaké nahrazení systémových tlačítek na displeji (nebo pod displejem) tak, aby mohla být úplně zrušena, ideálně nahrazena gesty. Vzhledem k trendu telefonů bez rámečků to považuji za nutnost. Např. gesto nahoře vysouvá nastavení a notifikace. Další tři okraje displeje ale gesta nemají a tlačítka jsou tři. Tak proč gesto zleva dávno není zpět, gesto zdola menu, gesto zprava multitasking nebo nastavení?” Nutno konstatovat, že jako nápad na konkrétní realizaci to nezní vůbec špatně, co říkáte?
“Odstranění” tichého režimu
Starší Androidy měly v podstatě tři režimy zvuku: hlasitý (s nastavitelnou hlasitostí), vibrace a tichý. Lollipop tento systém poněkud změnit a tichý režim nahradil prioritním, ve kterém se zvukem mohou projevit jen vybrané aplikace. Mnoho uživatelů jednoduché přepnutí zařízení do tichého módu ale postrádá a dokonce kolují zvěsti, že na základě zpětné vazby bude tato funkce vrácena v některé z příštích verzí. Jedním z kritiků “odstranění” tichého režimu je například Olaola.
Zpomalení systému
Zatímco jedna část uživatelů si nový systém chválí, druhá mu nemůže přijít na jméno. Dvojznačné reakce kolují ohledně plynulosti – zatímco jedni jsou spokojeni, například Libor Foltýnek tvrdí, že “je to zalagované. Zobrazení seznamu aplikací je věc na týden. Tlačítko Home reaguje, jak chce.” Ještě razantněji si na pomalejší systém stěžuje Pavel Burda: “Po aktualizaci na 5.0.2 můj Nexus 7 (první verze) od té doby zamrzává a pomáhá jen restart natvrdo. Takže krok zpět! Tablet skončil v šuplíku!”
Zkušenosti se ale liší doslova dle pravidla “co kus, to originál” – například Martin Uher konstatoval: “S ohledem na zařízení, které používám (N5) nepřekvapí, že celkové zkušenosti jsou převážně pozitivní. Rychlost a odezva systému je přinejmenším stejně dobrá jako na Androidu 4.4. Nepozoruji žádné záseky či zpomalení ani jiné potíže.”
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (84)
Přidat komentář