Android 2.3 Gingerbread – co nového nás čeká?
- Články
- Martin Klapetek
- 14.4.2015
- 25
Na první Gingerbread OTA update (bez pochyby ho nejdříve dostane Nexus One) si ještě budeme muset “pár týdnů” počkat. Už nyní ale víme, co nového do vínku Android 2.3 dostal. Spolu s Milanem Menšíkem vám přinášíme přehled hlavních novinek.
Vylepšené UI pre rýchlosť a jednoduchosť
Explore Nexus S: Gingerbread Refreshed UI
Užívateľské rozhranie v Android os 2.3 prešlo drobnými zmenami za účelom zjednodušenia a zrýchlenia pohybu v systéme a nastaveniach. K viacerým položkám sa teraz dostanete rýchlejšie a efektívnejšie. Grafický došlo k zladeniu notifikačnej lišty, menu, ikoniek a ďalších prvkov. V systéme oproti predošlým svetlým farbám prevláda čierna kombinovaná so zelenými a šedými ikonkami.
Tento krok je pochopiteľný vzhľadom k použitému (Super) AMOLED displeju vo viacerých android telefónoch, pretože s tmavšími farbami je odber energie u tohto typu displeja menší.
Vylepšená klávesnice a vkládání textu
Redesignu se dočkala také softwarová klávesnice. Klávesy mají nyní mezi sebou větší rozestupy a umožňují tak lepší psaní i širším prstům. Zapracováno bylo i na predikci slov, která nyní používá i již dříve napsaná slova. Novinkou je výběr textu pomocí dvou samostatných kurzorů. Jednoduše si tak nastavíte počátek a konec výběru. Takto označené slovo lze nahradit jiným slovem, které vám nový Android sám nabídne, a nově nahradit vybranou část textu také hlasově (tedy nadiktovat). Tapnutím přímo na vybraný text se označený text zkopíruje do schránky. Majitelé telefonů s multitouchem jistě ocení rychlé psaní např. číslic a jiných alternativních znaků pomocí kombinace kláves. Například tak můžete jedním prstem přidržet klávesu ‘?123’ a druhým vybrat klávesu s číslem (horní řada) a tak vložit číslici velmi rychle a pohodlně bez nutnosti přepínat na alt. klávesnici. Po vzoru HTC Sense byla také přidána možnost přejíždět prstem v nabídce alternativních znaků (např. diakritiky).
Explore Nexus S: Gingerbread Keyboard
Vylepšené riadenie spotreby
Android os v najnovšej verzii získal viac aktívnu rolu v manažovaní výdrže batérie. Systém vďaka vylepšením algoritmom bude môcť efektívnejšie riadiť bežiace aplikácie a procesy v pozadí, v prípade zvýšeného odberu energie alebo zaťaženia systému môže os aplikáciu v pozadí s menšou aktivitou uspať pripadne úplne pozastaviť.
Systém taktiež umožní užívateľovi lepší priehľad o bežiacich procesoch a komponentoch telefónu, ich vplyvu na batériu, času v akom aktívne bežia a taktiež odhad o celkovej dobe výdrže pri momentálnom zaťažení.
Kontrola nad aplikacemi
V kontextové nabídce výchozího Launcheru (hlavní plocha telefonu) přibyla možnost skočit přímo do správy běžících aplikací. Novinkou v této části je zobrazovaný počet běžících procesů a služeb dané aplikace, velikost, kterou zabírá v paměti a čas, jak dlouho již běží. Při spodním okraji obrazovky je graf využití paměti RAM. Aplikace je možné odtud zastavit a spravovat jejich uložená data.
Nové spôsoby komunikácie a organizácie
U komunikátoru je už z jeho podstaty (a názvu) podstatná schopnosť komunikácie a interakcie s blízkymi alebo vzdialenými osobami a objektmi. V tomto smere posúva Gingerbread schopnosti androidu zas o niečo ďalej.
Internetové volanie
Užívateľ môže uskutočňovať internetové volania s akýmkoľvek človekom vlastniacim SIP účet. SIP protokol je integrovaný priamo v os, tým pádom odpadá nutnosť inštalácie dodatočných SIP aplikácií. Samozrejme integrácia SIP protokolu neznamená, že má užívateľ automatický aj SIP účet. Ten si musí vytvoriť u SIP providera podľa vlastného výberu. Pre jednoduchšie vytáčanie SIP čísiel pribudla položka Internet call u každého kontaktu v kontakt liste.
Near-field communications
Úplnou novinkou je NFC – Near Field Communications – což je bezdrátová komunikace umožňující přenášet data mezi zařízeními na krátké vzdálenosti (asi 10 cm). Podobná technologie je využitá např. v různých elektronických klíčích, čipech a čipových kartách, které třeba odemykají dveře. Gingerbread je zaměřen hlavně na využití tzv. elektronických značek, které můžou být třeba na plakátech, bilboardech či letácích. Telefon stačí k plakátu pouze přiblížit a tím se načtou údaje, kterými můžou být např. místa, data, časy nebo GPS souřadnice. Výhodou oproti Bluetooth je výrazně kratší čas potřebný k navázaní spojení (zlomek sekundy) a odpadá i další manuální nastavování potřebné u Bluetooth přenosu. Využití je víceméně předmětem fantazie.
Explore Nexus S: Near Field Communication
Download manager
Zmenou prešiel aj download manager, ktorý je teraz spoločný pre všetky základne aplikácie(priehľadač, email, gmail atď) a môžu ho využiť aj aplikácie tretích strán. Užívateľ má tým pádom informácie o stiahnutých súboroch na jednom mieste.
Kamera
Aplikácia fotoaparátu v novej verzii umožňuje prepínanie nadhľadov medzi prednou a zadnou kamerou. Absencia tejto triviálnej veci v stock android os je pochopiteľná, žiaden android mobil s oficiálnou podporou googlu doteraz prednú kameru nemal a ostatní výrobci si kvôli nej museli sami upraviť os.
Vylepšení pro hráče
Důležitým aspektem telefonu pro hráče her je samozřejmě výkon. Proto se na něj vývojáři pořádně zaměřili a přináší několik vylepšení. Jedním z nich je nový garbage collector, který by měl minimalizovat prodlevy v aplikacích, což samozřejmě povede k hladším animacím a vylepšení odezvy aplikací. Distribuce událostí je nyní taktéž rychlejší – vstupy z dotekového displeje a hardwarové klávesnice jsou nyní rychlejší a efektivnější, čímž se podařilo snížit potřebné cykly CPU pro zpracování událostí. Zlepšení je především pro hry náročné na CPU, které používají k ovládání displej. Další výkonovou novinkou jsou vylepšené grafické ovládače, které zajišťují lepší OpenGL ES operace a zvyšují tak 3D výkon.
Další novinky
Gingerbread přichází s novým multimediálním frameworkem, který zcela nahrazuje aktuální OpenCore, leč zachovává podporu pro stejné formáty a přidává nově podporu pro formát VP8 a také video kontejner WebM, který je použit především pro videa v HTML5 (jako video formát používá VP8 a audio ve formátu Vorbis). Přibyla také možnost AAC a AMR enkódování (zatím není jasné přesné využití).
V neposlední řadě byl podstatně vylepšen Dalvik – byla zrychlena některá volání funkcí, přibyla nová API, rozšířená podpora internacionalizace (i18n), vylepšený garbage collector a další JIT optimalizace. Aktualizován byl také BlueZ (knihovna starající se o Bluetooth funkce) a samotný Kernel (tedy jádro systému) byl povýšen na 2.6.35.
V seznamu jazyků je také nově čeština (Nexus One ji neměl ani po updatu na Froyo) a slovenština.
Pro vývojáře
Nativní vývoj
Zřejmě největší přínos v novém Gingerbreadu je pro vývojáře nativních aplikací (pomocí NDK). Ti nyní mohou přímo (nativně) využívat vstupní události a události senzorů (input and sensor events), jejichž podpora se také značně rozrostla – nově je dostupná podpora pro gyroskop, lineární akcelerometr, gravitační senzor či barometr. Pomocí kombinace všech dostupných senzorů je možné určovat naprosto jakýkoliv pohyb telefonu. Vývoj nativních aplikací má ještě několik dalších novinek – nativní přístup ke grafickému subsystému pomocí Khronos EGL knihovny (umožňuje využívat OpenGL ES), nativní Aktivity (stejné jako normální Aktivity, jen napsané nativně), nativní API pro správu oken, nativní API pro Asset Manager a Storage Manager.
SIP a NFC
Jak už jsme psali výše, Android 2.3 přináší nově podporu pro SIP protokol a technologii NFC. Vývojáři mohou těchto technologii plně využít a přidat do svých aplikací velmi jednoduše funkce spojené s internetovým telefonováním přes SIP protokol. Pomocí NFC API mohou aplikace číst a jinak reagovat na NFC prvky, ať už v dalším zařízení nebo třeba na “chytrém plakátu”.
Mixovateľné audio efekty
Nové API pre audio efekty umožní vývojárom aplikácií vytvárať bohaté zvukové prostredie pre aplikácie s využitím ekvalizéru, zdôraznenia basov, virtualizácie výstupu pre slúchadla a reverb pre audio stopy a zvuky. Vývojár môže mixovať tieto zvukové efekty v rámci jednej zvukovej stopy alebo globálne u viacerých.
Android 2.3 Official Video
Podpora pre nové media formáty
Vývojári môžu využiť aj otvorený video kompresný formát VP8 a kontajner WebM, ktoré boli pred pár mesiacmi poskytnuté Googlom zdarma verejnosti pre súkromné aj komerčné účely. V rámci audia pribudla podpora pre AAC a širokopásmový AMR.
Prístup k viacerým kamerám zariadenia.
Logický majú možnosť vývojari pristupovať k obom(alebo prípadne viacerým) kamerám, definovať, ktorá sa má využívať v rámci ktorej akcie alebo poskytnúť možnosť výberu užívateľovi v aplikácií.
Závěr
Martin Klapetek: Google nový Android 2.3 propaguje jako zatím nejrychlejší mobilní systém ze své dílny. Novinek přináší opravdu spoustu a díky podpoře technologií jako NFC a SIP posunuje možnosti telefonů zase o kus dál. Teď už je jen na výrobcích a operátorech, aby co nejrychleji dodali nový Gingerbread do svých zařízení, i když historie tomu zrovna dvakrát nakloněna není. Nutno však dodat, že pouhého půl roku po uvedení Androidu 2.2 Froyo už je nejpoužívanějším Androidem. Nezbývá než doufat, že Gingerbread čeká stejná, ne-li lepší budoucnost.
Milan Menšík: Gingerbread nám nepopierateľné priniesol viacero zmien v android os, na druhú stranu ale nie tak revolučných ako sa písalo v špekuláciách. Z očakávaných veci chýba hlavne podpora videokonferencií v Gtalku, hardware akcelerácia prostredia, integrácia chystanej služby Google Music a odkúpená klávesnica BlindType. Síce systém prešiel grafickou úpravou, ale od angažovania Matiasa Duarte, ktorý stal za prostredím WebOSu, sa očakávalo viac. Samozrejme to neznamená, že by sa tieto veci nemohli naplniť, ďalšia tentoraz generačná verzia androidu by mala byť dostupná už vo februári.
Ako každý sa aj teším kedy budem môcť Gingerbread vyskúšať a verím, že vyladenosť a optimalizácia systému šla znovu o niečo dopredu.
Komentáře (25)
Přidat komentář