TOPlist

AMEX Arena Scientific MP-G7: Multimediální centrum s Androidem

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
25.4.2012 06:00 (27.1.2015 16:40)
Ikona komentáře 31
Reklama

Telefonů a tabletů s Androidem jsme na našem serveru recenzovali nespočet. Nejen tímto hardwarem živ je Android, proto jsme byli plni očekávání, když do redakce dorazil balíček s multimediálním centrem, postaveným právě na systému se zeleným robotem ve znaku.
AMEX Arena Scientific MP-G7

AMEX Arena Scientific MP-G7

Na MP-G7 běží Android 2.3.4 a je založen na procesoru ARM Cortex. Počítat můžete s podporou Full HD videa a většinou běžných formátů souborů, ať už jde o video nebo zvuk. S okolním světem Arena Scientific komunikuje přes vestavěný Wi-Fi adaptér, podporující normy 802.11 b, g a n, nebo skrz metalickou LAN. K jejímu ovládání můžete použít přiložený infračervený dálkový ovládač. Krabička sama o sobě je z designového hlediska zajímavá, nicméně její kouzlo tkví v nabízených rozhraních pro nejrůznější periferie. Můžete k ní připojit USB zařízení, nebo vložit paměťovou kartu typu SD. Ani s velkoplošnou obrazovkou se nemusíte obávat o plnohodnotný zážitek – konektor HDMI nabízí přenos a přehrávání videa v rozlišení až 1920 x 1080 obrazových bodů.

Obsah recenze

Obsah balení

Zařízení je dodáváno v kartónové krabici o rozměrech cca 20,5 x 18 x 5 cm. Na horní straně jsou vyjmenovány některé základní parametry, jako je podpora Wi-Fi 802.11 b/g/n, schopnost přehrávat Full HD video v rozlišení až 1080p, podpora 3D, DVD, DivX, MKV a RMVB. Nechybí ani logo operačního systému Android. Na hranách je pak vyobrazeno zařízení ze všemožných úhlů, včetně kompletního popisu všech konektorů na jeho zadní straně. Ani spodní strana nezůstala prázdná – najdeme zde výčet některých možností využití, tedy například přehrávání filmů, sledování televize, poslech hudby, hraní her, prohlížení fotek, surfování po Internetu a další.
Zařízení je dodáváno v kartónové krabici, která se otevírá z boku

Zařízení je dodáváno v kartónové krabici, která se otevírá z boku

Krabička se otevírá z boku a uvnitř jsme nalezli:
  • samotné zařízení, zabalené v sáčku a důkladně polepené transportními foliemi,
  • napájecí adaptér HF–5502000 s výstupem 5,5 V / 2000 mA,
  • kabel YPbPr (komponentní video),
  • dálkový ovladač.
Kompletní obsah balení AMEX Arena Scientific MP-G7

Kompletní obsah balení AMEX Arena Scientific MP-G7

Podle popisku na krabici by součástí balení měla být ještě příručka „Quick Start Guide,“ kterou jsme ale nenašli. Pro nás – „ostřílené androidí pardály“ – to sice nebyl problém, ale z pohledu začátečníka může být obtížné orientovat se v systému, pokud nemáte nějakou znalost Androidu. Největším nedostatkem je z našeho pohledu absence HDMI kabelu, který jsme pro účely testování museli pořídit dodatečně.

Vzhled a dílenské zpracování

Dominantním prvkem MP-G7 je černý lesklý plast, který pokrývá celou horní část, jež ve tvaru šikmé stříšky přechází i do boků. Stejně působí i mírně vyčnívající čelní strana, na které určitě nepřehlédnete logo Androida, nápis „with Google“ a slot pro SD kartu.
Dominantním prvkem MP-G7 je černý lesklý plast, který pokrývá celou horní část.

Dominantním prvkem MP-G7 je černý lesklý plast, který pokrývá celou horní část.

Slot pro paměťovou kartu typu SD

Slot pro paměťovou kartu typu SD

Na čelní straně nepřehlédnete logo

Na čelní straně nepřehlédnete logo

Kontrolky na pravé straně čelního panelu

Kontrolky na pravé straně čelního panelu

Boční hrany jsou perforované, z bílého plastu, překrývá je ale již zmíněný černý horní kryt. Je otázkou, nakolik efektivní bude takto provedené vyústění chlazení. Pravdou ale je, že ani během náročných testů se zařízení nijak výrazněji nepřehřívalo. Neměli bychom zapomenout zmínit důležitý fakt: zařízení je chlazeno pasivně, takže neobsahuje žádný větráček a je tedy absolutně tiché. Zadní strana je plná konektorů, které si projdeme zleva doprava:
Zadní strana je plná konektorů

Zadní strana je plná konektorů

  • vlastní konektor připojení napájecího adaptéru,
  • TOSLINK S/P DIF – neboli optický digitální audio výstup,
  • dvojice konektorů typu jack AV out – tedy klasické 3,5mm RCA audio a Full HD komponentní video (na jedné straně 3,5mm jack, na druhé straně YPbPr – červený, zelený a modrý RCA konektor),
  • digitální HDMI výstup – port verze 1.3a (1080p),
  • LAN 100 Mb/s (klasický RJ–45 konektor),
  • 2 porty USB 2.0,
  • konektor pro anténu (DVB-T tuner je volitelný, v testovaném kousku nebyl přítomen).
Dostupná rozhraní na zadní straně AMEX Arena Scientific MP-G7

Dostupná rozhraní na zadní straně AMEX Arena Scientific MP-G7

Zařízení bohužel nenabízí připojení přes S-Video/SCART, VGA či DVI, což znamená omezení typů televizoru respektive monitorů, které můžete použít. My jsme použili redukci z HDMI na DVI a připojili jsme krabičku k běžnému počítačovému monitoru. V takovém případě je ale nutné počítat s ne zcela dokonalým obrazem, neboť Arena nabízí pouze „televizní“ rozlišení, jež počítačové monitory obvykle nezvládají moc dobře. Spodní strana je provedena z bílého plechu a je perforovaná. Zařízení na podložce stojí na bočnicích, takže se spodek „vznáší“ cca 0,5 cm nad podložkou, což by mělo postačovat pro přívod vzduchu do útrob. Skluzu zabraňují čtyři gumové nožičky.
Spodní strana je provedena z bílého plechu a je perforovaná.

Spodní strana je provedena z bílého plechu a je perforovaná.

Plech je připevněn šesti křížovými šrouby, po jejichž uvolnění se dostanete dovnitř, kde je připraven prostor pro osazení 2,5palcového pevného disku s rozhraním SATA. Podporovány jsou disky s kapacitou až 750 GB, což už stačí na poměrně solidní sbírku filmů, hudby a fotografií.
Po uvolnění šesti šroubků se dostanete dovnitř, kde je připraven prostor pro osazení 2,5palcového pevného disku s rozhraním SATA.

Po uvolnění šesti šroubků se dostanete dovnitř, kde je připraven prostor pro osazení 2,5palcového pevného disku s rozhraním SATA.

V Areně není přítomen akumulátor – v tomto směru je zařízení odkázáno na přívod energie z elektrické sítě. Zařízení je vysoké 3,6 cm, v horní části měří 14 x 10,3 cm, v základně pak cca 19 x 10,3 cm. Hmotnost je 362 gramů bez napájecího adaptéru.
Zařízení je vysoké 3,6 cm, v horní části měří 14 x 10,3 cm, v základně pak cca 19 x 10,3 cm.

Zařízení je vysoké 3,6 cm, v horní části měří 14 x 10,3 cm, v základně pak cca 19 x 10,3 cm.

Po zapojení do zásuvky svítí vpravo zelená kontrolka indikující zapnutí (ve vypnutém stavu je červená), spodní část je pak podsvětlena modře, přičemž modrá prosvítá také skrze slot pro paměťovou kartu a mírně též vpravo dole. V případě, že je zařízení připojeno přes Wi-Fi, prosvítá na čelním panelu blikající modrá LED.

Hardware

Srdcem zařízení je procesor AMLOGIC Meson M1 8726m DVBC Cortex A9 běžící na rychlosti 750 MHz (údaj dle Android System Info; oficiální materiály mluví o 1 GHz), kterému sekunduje grafika Mali400 (podporuje OpenGL ES–CM 1.1). S tímto procesorem se můžete setkat v řadě čínských „no name“ tabletů (například Pandigital Planet Tablet). Uvedená výbava by měla poskytnout optimální výkon, sílu a flexibilitu. Důležitou vlastností je hardwarová akcelerace Full HD videa a podpora instrukcí ARMv7, která znamená, že zařízení zvládne přehrávání Flashe. Za dostatečné lze považovat také 512 MB operační paměti, z níž je reálně dostupných 393 MB (zbytek „ukusuje“ grafika), přičemž volných je při použití výchozího launcheru 224 MB. Pro aplikace jsou k dispozici 4 GB interní paměti (vůči systému se jeví jako „interní paměť,“ nikoli jako SD karta, což může způsobit hlášení nedostatku paměti u aplikaci, jež se instalují výhradně na paměťovou kartu), kterou lze dále rozšířit 2,5palcovým pevným diskem s rozhraním SATA.
Rozvržení paměti podle Android System Info

Rozvržení paměti podle Android System Info

Výkon zařízení, kromě jiného, závisí na zvoleném rozlišení. My jsme většinu testů prováděli s rozlišením 1280 x 720 obrazových bodů a při tomto nastavení bylo prostředí poměrně plynulé, byť ve srovnání s nejvýkonnějšími telefony a tablety ne vždy svižné. Nezaznamenali jsme zásadní „lagování,“ ani zamrzání. Pouze při rychlé změně či prudkém pohybu působila odezva prostředí tak trochu jako PowerPointová prezentace s prolínacími přechody.

Technologie

Zařízení nepodporuje žádné mobilní telefonní sítě – což bychom od této kategorie hardware ani nečekali. Pokud byste chtěli Arenu Scientific využít k internetové telefonii (např. Skype), pak vězte, že to není možné z jednoho prostého důvodu – nedisponuje totiž mikrofonem, ani vstupem pro externí mikrofon či headset (možná by mohl fungovat headset připojený přes USB, ale to jsme nezkoušeli). Pro připojení k Internetu lze použít buď ethernetovou konektivitu (100 Mb/s) nebo Wi-Fi 802.11 b/g/n.

Hardwarové parametry

  • Procesor: 750 MHz, AMLOGIC Meson M1 8726m DVBC Cortex A9 (ARMv7) s grafickým jádrem Mali400.
  • OS: Android 2.3.4 (Gingerbread) bez grafické nadstavby,
  • Interní paměť: 4 GB (volných cca 3,5 GB)
  • Paměť RAM: 512 MB (uživatelsky dostupných 393 MB, volných cca 224 MB), mělo by se jednat o dual channel 512 DDR 800MHz DRAM a podporován je prý upgrade na 4/8/16/32 GB).
  • Velikost zařízení: cca 190 x 36 x 103 mm
  • Hmotnost zařízení: 362 gramů bez adaptéru
  • Displej: zařízení nemá vlastní displej
  • GPS: ne
  • Wi-Fi: 802.11b/g/n
  • Bluetooth: ne
  • Konektory: viz výše
  • Senzory: žádné
  • Fotoaparát: není
  • Natáčení videa: ne
  • Přední kamera: není
  • Baterie: není

Testy výkonu (benchmarky)

Protože AMEX Arena Scientific MP-G7 může pracovat s externími monitory, televizory a projektory s nejrůznějšími rozlišeními, zvolili jsme „zlatou střední cestu“ a testy prováděli v rozlišení 1280 x 720 bodů. Metodika všech testů byla následující: v každém benchmarku provádíme deset měření. Následně se nejlepší a nejhorší výsledek škrtá, ze zbylých osmi se počítá průměr. Jestliže se výsledek, vypočítaný podle uvedeného postupu, lišil od mediánů všech naměřených hodnot o více než 1 %, celý test opakujeme.

Linpack single

  • Huawei Honor – 54,67 MFLOPS
  • Samsung Galaxy W – 51,95 MFLOPS
  • Samsung Galaxy S II – 51,72 MFLOPS
  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 47,90 MFLOPS
  • HTC EVO 3D – 44,76 MFLOPS
  • Huawei Vision – 41,30 MFLOPS
  • LG Optimus 2X – 36,44 MFLOPS
  • Huawei IDEOS X5 – 29,42 MFLOPS
  • AMEX Arena Scientific MP-G7 – 27,62 MFLOPS
  • Emgeton Meizu M9 – 14,40 MFLOPS
  • Emgeton Consul One – 13,50 MFLOPS
  • LG Optimus Black – 12,78 MFLOPS
  • Vodafone 945 – 9,835 MFLOPS
  • Vodafone 858 – 3,636 MFLOPS
  • Huawei U8100 – 2,588 MFLOPS
  • Vodafone 845 – 2,272 MFLOPS

Linpack double

  • Samsung Galaxy S II – 85,56 MFLOPS
  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 79,07 MFLOPS
  • Huawei Honor – 48,08 MFLOPS
  • Samsung Galaxy W – 45,55 MFLOPS
  • Huawei Vision – 35,32 MFLOPS
  • AMEX Arena Scientific MP-G7 – 23,31 MFLOPS
  • Emgeton Meizu M9 – 12,68 MFLOPS
  • Emgeton Consul One – 7,74 MFLOPS

Neocore

  • LG Optimus 2X – 74,5 fps
  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 60,0 fps
  • Huawei Vision – 59,8 fps
  • Huawei Honor – 59,8 fps
  • HTC EVO 3D – 59,5 fps
  • Samsung Galaxy S II – 59,2 fps
  • Samsung Galaxy W – 57,6 fps
  • Emgeton Meizu M9 – 47,5 fps
  • Huawei IDEOS X5 – 45,5 fps
  • Optimus Black – 45,0 fps
  • Emgeton Consul One – 42,8 fps
  • AMEX Arena Scientific MP-G7 – 19,9 fps
  • Prestigio MultiTab PMP3084B – 1,4 fps
  • mivvy Midroid A2 – 1,9 fps

NenaMark 1

  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 60,2 fps
  • Samsung Galaxy S II – 59,8 fps
  • Samsung Galaxy W – 52,0 fps
  • Huawei Honor – 51,7 fps
  • Huawei Vision – 42,3 fps
  • Emgeton Consul One – 41,9 fps
  • Emgeton Meizu M9 – 30,5 fps
  • AMEX Arena Scientific MP-G7 – 20,5 fps

NenaMark 2

  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 51,8 fps
  • Samsung Galaxy S II – 38,9 fps
  • Samsung Galaxy W – 30,7 fps
  • Huawei Honor – 30,1 fps
  • HTC EVO 3D – 25,3 fps
  • Emgeton Consul One – 24,1 fps
  • AMEX Arena Scientific MP-G7 – 13,1 fps
  • Huawei Vision – 6,7 fps

SmartBench 2011 Productivity index/Games index

Benchmark SmartBench 2011 nebylo možné na zařízení nainstalovat z důvodu nekompatibility.

SmartBench 2012 Productivity index/Games index

Ani SmartBench 2012 nešlo nainstalovat z důvodu nekompatibility.

Quadrant Standard

Quadrant Standard se sice nainstalovat podařilo, nicméně při opakovaných pokusech o spuštění benchmarku zůstala pouze černá obrazovka.

Antutu Benchmark

  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 10 624
  • Samsung Galaxy S II – 5598
  • Samsung Galaxy W – 3898
  • Huawei Honor – 3865
  • Huawei Vision – 2558
  • Emgeton Meizu M9 – 2454
  • AMEX Arena Scientific MP-G7 – 2185
  • Emgeton Consul One – 2172

Herní výkon

Měření pomocí benchmarků sice něco vypovídá o výkonu testovaného zařízení, praktické použití ale může vypadat trochu jinak. Proto jsme zběžně otestovali několik her. Air Control Lite – spuštění hry trvalo asi o čtyři sekundy déle než na Samsungu Galaxy S II. Při rozlišení 720p se počet snímků při vykreslených mracích a několika letících objektech pohyboval kolem 46 – 48 fps, občas klesal ke 43 fps. Při 1080p pak snímkovací frekvence spadla na 24 fps, nicméně stále byla poměrně solidně hratelná. Akorát myší jsme najezdili „prvních sto jarních kilometrů.“ Angry Birds Seasons – standardní Angry Birds se nám na AMEX nepodařilo nainstalovat z důvodu údajné nekompatibility. Zkusili jsme tedy variantu Seasons. Ta se spouštěla o sedm sekund déle než na referenčním SGS2. K ovládání jsme použili optickou myš. Animace byly poměrně plynulé, nicméně občas bylo k vidění i drobné zadrhnutí. Apparatus – hra byla v úvodních fázích o sekundu až dvě pomalejší ve srovnání s Galaxy S II, nicméně ovladatelnost myší byla dobrá, srovnatelná s hraním na displeji. Přechodové efekty ale poněkud připomínaly slideshow s rozfázovaným stmívacím efektem. Flick Golf – golfová hra překvapivě dokázala využít potenciál velkého displeje, ale myší se prostě hrát nedá. Veškeré animace navíc byly citelně trhané Fruit Ninja Free – hra bohužel nebyla dostupná v Obchodě Play kvůli nekompatibilitě. Předpokládáme ale, že s myší by se hrála poměrně obtížně. Arma II: Firing Range THD – pokus o stažení a instalaci skončil chybou, podle které není v externím úložišti dost místa. Grand Theft Auto III – zařízení není kompatibilní s touto hrou.

Připojení k počítači

Zařízení neposkytuje možnost připojení k počítači, tudíž nenabízí ani režim úložiště, či možnost pracovat s ním prostřednictvím jiné aplikace. Otázkou je, zda by taková funkce měla praktické využití. Nemožnost připojení k PC je také důvodem, proč jsou snímky obrazovky v této recenzi prezentovány jako fotografie monitoru.

Konektivita

O možnostech připojení jsme se již několikrát zmínili. K dispozici je klasická „drátová“ síť, kterou připojíte skrze UTP kabel a konektor RJ–45. Škoda jen, že nabízí přenosovou rychlost pouze 100 Mb/s. U multimediálního centra, kde se dají předpokládat přenosy dat v řádech jednotek až desítek gigabajtů, bychom ocenili gigabitovou konektivitu. Druhou variantou, jak může Arena Scientific komunikovat s okolním světem, je Wi-Fi. Podporovány jsou jak starší standardy 802.11 b a g, tak i zatím nejmladší a nejrychlejší 802.11 n. Během testu jsme zařízení tímto způsobem připojovali ke třem bezdrátovým routerům v různých oblastech. Připojení bylo stabilní, bez výpadků, a to i v silně zarušené sídlištní zástavbě, kde mezi sebou bojují desítky vzájemně se rušících přístupových bodů.

GPS

Asi nebude překvapením, že u zařízení tohoto typu není přítomen čip GPS, neboť jeho praktická využitelnost by byla – s ohledem na závislost na přívodu energie – přinejmenším sporná. V nastavení ale nelze ani povolit určování polohy pomocí Wi-Fi sítí, což je trochu škoda, neboť by bylo možné například vyhledávat okolní firmy a podniky apod.

První spuštění

Po připojení monitoru a zapnutí zařízení dálkovým ovladačem se nejprve změní barva indikační diody na čelním panelu z červené na zelenou. Následně se na obrazovce zobrazí animované logo s ikonou Androida.
Animované logo s ikonou Androida

Animované logo s ikonou Androida

Pak se vás již ujme průvodce, komunikující v angličtině. V prvním kroku poděkuje za zakoupení zařízení Media Box a nabídne provedení nastavením. To sestává z následujících kroků:
  1. výběr jazyka (k dispozici jsou ovšem jen angličtina a dvě čínštiny),
  2. rozlišení připojeného monitoru (rozlišení 1080p/1080i/720p/576p/576i/480p/480i),
  3. nastavení LAN (v tomto případě ethernet adaptéru – vyzkoušeli jsme připojení s DHCP serverem a vše fungovalo bez problému),
  4. nastavení Wi-Fi (i v tomto případě se box připojil k bezdrátové síti zabezpečené WPA2 bez jakýchkoli komplikací),
  5. potvrzení dokončení nastavení a restart.
Při dalším spuštění si pak uživatel může vybrat mezi dvěma launchery – Android Launcher a Media Player Launcher.
Uživatel může vybrat mezi dvěma launchery – Android Launcher a Media Player Launcher

Uživatel může vybrat mezi dvěma launchery – Android Launcher a Media Player Launcher

Jako první jsme se podívali do nastavení, kde jsme našli i češtinu. Lokalizace sice není 100% a některé dialogy a sekce zůstanou i po přepnutí v angličtině, ale drtivá většina systému pak komunikuje v naší mateřštině. Start nakonfigurovaného zařízení trvá skoro přesně jednu minutu. Naopak vypnutí je velmi rychlé – netrvá déle než dvě sekundy.

Uživatelské prostředí

V zařízení je nainstalován holý Android 2.3.4 ve variantě pro mobilní telefony. Z toho vyplývá pár kuriozit, na které narazíte především v nastavení, jako je položka Informace o telefonu, výběr mobilního operátora (samozřejmě žádného operátora nenabídne), nebo nastavení datových služeb při roamingu. Stejně nesmyslná je i ikonka Fotoaparát v aplikacích, jejíž otevření vyústí v chybu, způsobenou absencí kamery.
Informace o telefonu? V nastavení je najdete!

Informace o telefonu? V nastavení je najdete!

Protože je Arena Scientific MP-G7 napájena ze zásuvky, nepřechází zařízení při nečinnosti do režimu spánku a nesetkáte se tak ani s odemykací obrazovkou. Připraveny jsou dva launchery – první, označený jako Launcher, budou patrně znát všichni, kdo měli v ruce zařízení s „čistým Androidem.“ Nabízí pětici domovských obrazovek, mezi kterými budete přepínat horizontálním posunem bez jakéhokoli vizuálního efektu. Nenašli jsme způsob, jak počet ploch zvýšit nebo snížit. To, na které ploše se aktuálně nacházíte, poznáte podle decentních teček v dolní části obrazu. Na jednotlivé obrazovky můžete umísťovat zástupce aplikací, widgety a složky. Samozřejmostí je možnost změny tapety na pozadí, přičemž nechybí podpora živých/animovaných tapet.
Běžný launcher, dobře známý z telefonů a tabletů

Běžný launcher, dobře známý z telefonů a tabletů

Lišta s rychlým přístupem není situována dole, ale vpravo, jak jsme mohli vidět na některých tabletech s Androidem 2.x. Nabízí tři zástupce: otevření webového prohlížeče, přístup k seznamu aplikací a do nastavení. Notifikační lišta zobrazuje kromě hlášení (Není signál) oznámení o probíhajících aktivitách, událostech kalendáře, doručených e-mailech apod. Nenabízí pohodlné zapínání a vypínání funkcí, byť bychom v tomto případě vystačili s ikonkami pro vypnutí/zapnutí Wi-Fi respektive LAN. Indikační ikonky v liště jsou šedé, pouze za určitých okolností se projevují obarvením (např. ikona Wi-Fi zezelená při funkčním internetovém připojení). Permanentně je indikován chybějící signál mobilní sítě. Seznam aplikací je zcela jednoduchý – zobrazuje ikony v matici o šesti sloupcích v abecedním pořadí, posouvat se v něm budete svisle po jednotlivých řádcích. Žádný jiný režim seznam aplikací nenabízí. K dispozici nejsou žádné pokročilejší funkce, jako rychlá odinstalace přetažením ikony do koše či sdružování zástupců do složek.
Seznam aplikací je zcela jednoduchý

Seznam aplikací je zcela jednoduchý

Systémové barvy jsou ve výchozím stavu, tj. bílé písmo na černém pozadí, aktivní prvky jsou oranžové.
Systémové barvy - bílé písmo na černém pozadí, aktivní prvky jsou oranžové.

Systémové barvy – bílé písmo na černém pozadí, aktivní prvky jsou oranžové.

Stisk tlačítka Menu na domovské obrazovce nabídne šest položek:
  • Přidat – přidání zástupce, widgetu, složky, nebo změna tapety.
  • Spravovat aplikace – otevře sekci Nastavení–Aplikace–Správa aplikací.
  • Tapeta – výběr tapety z galerie nebo z nabídky živých tapet.
  • Hledat – vyhledávání přes Google.
  • Upozornění – stažení notifikační lišty, které je užitečné když ovládáte zařízení dálkovým ovladačem.
  • Nastavení – zástupce pro rychlý přístup do systémového nastavení.
Druhý launcher Media Player Launcher přichází s vizuálně přitažlivějším prostředím, optimalizovaným pro ovládání dálkovým ovladačem. Hned na první pohled překvapí ikona Internet Exploreru, která má patrně asociovat méně zkušeným uživatelům přístup k webu „přes modré éčko.“ V tomto launcheru nenajdete obvyklé prvky, jako je notifikační lišta, zástupce seznamu aplikací a další – veškeré funkce jsou dostupné přes sedm ikon v dolní části.
Media Player Launcher přichází s vizuálně přitažlivějším prostředím, optimalizovaným pro ovládání dálkovým ovladačem

Media Player Launcher přichází s vizuálně přitažlivějším prostředím, optimalizovaným pro ovládání dálkovým ovladačem

  • „Internet Explorer“ – prohlížení webu, nejde ale o standardní webový prohlížeč, nýbrž o nabídku webů. K dispozici je osm kategorií, ve kterých jsou dále zástupci konkrétních webových stránek (např. v sekci Sports najdeme ESPN, FIFA.com, FOX, HBO, MLB.com, NBA, Sufline, World Snooker, ad.). Po zvolení se příslušná stránka otevře ve webovém prohlížeči.
  • Kamera – otevře správce souborů, skrze kterého si můžete vybrat film k přehrání. Ten se pak otevře ve výchozím přehrávači.
  • Android – otevře seznam nainstalovaných aplikací. Jedná se o tentýž seznam, jako v případě předchozího launcheru, pouze neobsahuje ikonu pro návrat na domovskou obrazovku.
  • Sluchátka – otevře výchozí hudební přehrávač (resp. aplikaci Hudba).
  • Obrázek – otevře aplikaci Galerie.
  • Složka – otevře správce souborů.
  • Nástroje – otevře systémové nastavení.
Můžeme tedy říci, že Media Player Launcher je ve své podstatě hodně zjednodušeným výchozím launcherem, který je na jednu stranu optimalizovaný pro dálkový ovladač, na druhou stranu ale uživatele připravuje o celou řadu funkcí a možností. Proto je dobře, že kromě tohoto prostředí, jež spíše najde ohlas v řadách rodičů a prarodičů, je k použití připraven i tradiční způsob, který bude vyhovovat těm, jež systém Android už znají z telefonu či tabletu. Pokud se rozhodnete používat jen jeden z launcherů, můžete si ho samozřejmě nastavit jako výchozí. Stejně tak není problém nainstalovat si úplně jiný launcher (za předpokladu, že podporuje nastavené rozlišení).

Klávesnice

V systému najdeme dvě softwarové klávesnice. Jako výchozí je nastavena Remote controller input method, což je QWERTY klávesnice, na které můžete psát s pomocí dálkového ovladače. Princip zadávání je v tomto případě stejný, jako u většiny set-top boxů a mediálních center, takže pomocí směrových šipek na ovladači najedete na požadované písmeno, které pak tlačítkem OK zadáte/stisknete. V základním rozložení chybí čárka, která je dostupná až po přepnutí na klávesnici s číslicemi a speciálními znaky. V levém dolním rohu se usadila klávesa pro přepínání rozložení – bohužel ale nabízí pouze angličtinu a čínštinu. Písmenka s nabodeníčky na této klávesnici nenapíšete, stejně tak chybí i zjednodušené vkládání smajlíků. Druhá klávesnice Android je standardní „klaviaturou,“ kterou patrně pozná každý, kdo někdy psal na zařízení s Androidem 2.3.x. Její funkčnost je o řád vyšší – nechybí například plná podpora češtiny (k českým znakům se dostanete dlouhým stiskem příslušné klávesy), jakož i možnost přepínání mezi více rozloženími posunem prstu (zde tedy spíše pohybem myši) po mezerníku. K vašim službám je připraven také našeptávač, bohužel bez výchozího slovníku, takže pokud ho budete chtít používat, bude nutné věnovat nějaký čas učení. Ve výchozím rozložení není k dispozici čárka, a neobjeví se ani, když v nastavení skryjete klávesu pro přístup ke konfiguraci klávesnice. Ani tentokrát nebude vkládání smajlíků jednodušší. Největší nevýhodou této klávesnice je ale skutečnost, že nepodporuje dálkový ovladač, čili v případě nasazení zařízení jako klasického multimediálního centra vám nebude k ničemu. K předinstalovaným klávesnicím lze samozřejmě stáhnout z Obchodu Play další, které budou zvládat vše, nač pomyslíte. Patrně nejlepším (a předpokládáme i nejčastějším) způsobem zadávání textu ale bude hardwarová klávesnice, připojená ať už kabelem přes USB, nebo bezdrátově. My jsme v praxi vyzkoušeli ovládání bezdrátovým touchpadem Logitech Wireless Touchpad, které fungovalo bez chybičky – stačilo jen zapojit USB dongle do portu a bez jakéhokoli dalšího zásahu či konfigurace bylo možné pracovat se systémem stejně, jako s myší. Stejně bezproblémové bylo připojení standardní „drátové“ optické myši. Pokusili jsme se k zařízení připojit dvě USB klávesnice: starší Hewlett Packard KU–0316 a novější Genius SlimStar 220. Ani v jednom případě se nám i přes několikeré restartování celého zařízení nepodařilo přimět je k činnosti.

Dálkový ovladač

V segmentu Androidu atypickým, v oblasti multimédií naopak nejčastějším ovládacím prvkem, je dálkový ovladač. Ten, který je součástí balení, nenese žádnou značku či typové označení. Je vyroben z tvrdého černého plastu, má obdélníkový tvar, na jedné hraně je IR vysílač, na druhé pak prostor pro knoflíkovou baterii, která ovladač napájí. Soudě dle detailů se jedná o univerzální ovladač, nikoli o typ pro toto konkrétní zařízení (např. klávesa pro otevření DVD mechaniky by jaksi nedávala smysl). Projděme si zběžně shora dolů jednotlivé sekce tlačítek, která jsou, mimochodem, gumová.
Dálkový ovladač k AMEX Arena Scientific MP-G7

Dálkový ovladač k AMEX Arena Scientific MP-G7

  • Úplně nahoře je vlevo tlačítko pro vypnutí/zapnutí zařízení a vpravo již zmíněné tlačítko pro vysunutí mechaniky.
  • Uprostřed, o kousek níže, je klávesa pro zapnutí/vypnutí zvuku – z pohledu Androidu aktivaci/deaktivaci tichého režimu.
  • Následuje kvarteto kláves pro rychlý posun vpřed/vzad a pro přeskakování mezi skladbami.
  • Kolem směrových šipek, v jejichž středu trůní potvrzovací klávesa OK, najdeme čtyři další tlačítka, z nichž pro Android nejzajímavější jsou Menu a Return (neboli Zpět).
  • Následuje dvojice tlačítek pro pozastavení/opětovné spuštění a zastavení přehrávání. Z toho je vidět, jak jsou tlačítka, jež využijete při přehrávání multimédií, rozházená po celém ovladači.
  • Ze zbývajících dvanácti tlačítek ve čtyřech řadách a třech sloupcích funguje například nastavení hlasitosti, tlačítko Subtitle, které vyvolá vyhledávání, Edit, spouštějící přehrávač hudby a A-B, vyvolávající správce souborů. Ostatní tlačítka pak fungují v závislosti na situaci.
Ovladačem je nutné mířit poměrně přesně, občas ale přijímač zachytí i odražený signál. Pouze s dálkovým ovladačem ale nevystačíte – například při ukončení Dolphin Browseru HD se zobrazuje dialog, který na ovladač nereaguje. V takovém případě se přinejmenším bez myši (nejlépe asi bezdrátové) prostě neobejdete.

Multimédia

Hudbu a videa jsme přehrávali z externího přenosného 2,5″ disku Verbatim Store ‚n‘ Go 53020, naformátovaného na souborový systém NTFS, který jsme zapojili do USB. Připojení proběhlo bez problémů – Android si s NTFS poradil bez zaváhání a dokázal z disku číst veškerá uložená data. Podobným způsobem by Arena měla zvládnout pracovat s DVD či BlueRay optickou mechanikou, připojenou přes USB. Jako první jsme otestovali přehrávání hudby. Podle specifikace by si přehrávač, který je tradičně připraven pod ikonou Hudba, měl poradit s formáty MP3, WMA, WAV, AMR, AAC, OGG, PCM / ADPCM, AC–3, SRS, DD + a RA. Aplikace sama po spuštění načetla z připojeného disku všechny zvukové soubory. Na uložené skladby pak bylo možné nahlížet několika pohledy, mezi kterým se přepíná pomocí záložek v horní části: podle interpreta, názvu alba, nebo skladby (k tomu, aby vše fungovalo, jsou samozřejmě nutné dobře vyplněné ID3 tagy). Nechyběly ani seznamy stop, které si můžete sestavit.
Přehrávač hudby

Přehrávač hudby

Během přehrávání je zobrazován booklet (pokud je k dispozici), jméno interpreta, název alba a písničky. Standardem je přehrávání v náhodném pořadí a opakování jedné nebo všech skladeb. Jinak ale aplikace nabízí jen nejzákladnější funkce, jako je posun v rámci písničky, přeskakování mezi stopami a pozastavení/spuštění přehrávání. Jestliže si budete chtít pohrát s nastavením podání zvuku pomocí ekvalizéru, nezbude vám než se podívat po jiném programu. Aplikace může běžet na pozadí, takže lze například poslouchat písničky a surfovat přitom na webu. V notifikační liště jsou zobrazeny podrobnosti o právě přehrávané skladbě, nicméně například pozastavit přehrávání přes ni nelze. To ale není zásadní problém, neboť k těmto účelům dokonale stačí dálkový ovladač. Pokud se přes nějakého správce souborů pokusíte přehrát video, nabídnou se pro tyto účely tři aplikace: ES Video přehrávač (součást ES Správce souborů), Filmy (standardní aplikace, která bývá součástí Androidu) a VideoPlayer. Pokud by se vám jedna líbila více než zbývající dvě, můžete si ji nastavit jako výchozí. ES Video přehrávač je poměrně jednoduchý prográmek, nabízející pouze posun v rámci filmu, pozastavení a opětovné spuštění. Bohužel si neporadí s titulky v externím souboru, ani nedovoluje nastavit poměr stran přehrávaného snímku. Aplikace Filmy je z funkčního hlediska naprosto stejná, jako předchozí. I zde nás nejvíce zamrzela chybějící podpora titulků. Roli zařízení jako multimediálního centra naštěstí zachraňuje VideoPlayer, který kromě zmíněných funkcí nabízí také přeskakování mezi tituly v seznamu, opakované přehrávání, volbu zvukové stopy a nastavení režimu zobrazení (normální/celoobrazovkový/4:3/16:9). To hlavní: zvládne titulky v externím souboru, přičemž můžete nastavit barvu (bílá/žlutá/modrá) a velikost písmenek. Drobnou pihou na kráse jsou problémy s některými českými znaky (š, ž, …), nicméně ty by mělo vyřešit uložení souboru s titulky v kódování UTF–8. Dle oficiální specifikace by Arena Scientific MP-G7 měla zvládnout přehrát videa MKV, MKV2TS, H.264, VC–1, AVS, RMVB, MPEG–1/2/4, DivX 4/5/6, Sorenson a MJPEG. Díky hardwarové akceleraci by neměl být problém dekódovat videa v rozlišení až 1920 x 1080p při 30 fps. Praktické testy přehrávání jsme tedy provedli s aplikací VideoPlayer s následujícími výsledky:
  • AVI+SRT Video: Xvid, 608 x 256 px, 23,98 fps, 902 kbps, Audio: MPEG Audio Layer 3, 48 kHz, stereo, 176 kbps – přehrál plynule a bez problémů včetně titulků, problémy činily jen některé české znaky,
  • AVI Video: DivX 5, 720 x 400 px, 25 fps, 1503 kbps, Audio: MPEG Audio Layer 3, 48 kHz, stereo, 128 kbps – přehrál,
  • AVI Video: DivX 5, 560 x 320 px, 25 fps, 1785 kbps, Audio: Dolby AC3, 48 kHz, stereo, 224 kbps – přehrál
  • MKV Video: MPEG4 (H264), 720 x 576 px, 25 fps, Audio: AAC 24 kHz, 6ch, integrované titulky VobSub – přehrál plynule i s titulky, přitom toto testovací video činilo poměrně značné problémy i „našlapaným“ zařízením.
  • AVI+SRT Video: Xvid, 624 x 352 px, 23,98 fps, 964 kbps, Audio: MPEG Audio Layer 3, 48 kHz, stereo, 128 kbps – přehrál plynule, problémy dělaly jen některá česká písmenka
  • MP4+SRT Video: MPEG4 Video (H264), 720 x 404 px, 23,98 fps, Audio: AAC 48 kHz, stereo, 120 kbps – plynule, včetně titulků
  • AVI Video: Xvid 640 x 352 px, 23,98 fps, 998 kbps, Audio: MPEG Audio Layer 3, 48 kHz, stereo, 140 kbps – přehrál plynule
  • VOB (DVD video uložené na disku) Video: MPEG2, 720 x 576, 25 fps, 7753 kbps, Audio: Dolby AC3, 48 kHz, stereo, 192 kbps – přehrál plynule.
Pokud tedy shrneme nabyté zkušenosti, můžeme konstatovat, že zařízení si zjevně poradí se všemi obvyklými formáty, s nimiž se dnes můžete setkat, a asi jen obtížně najdete video, které by Arena Scientific nezvládla. To je, vzhledem k zacílení výrobku jako multimediálního zařízení, celkem očekávaný výsledek, i tak si ale zaslouží pochvalu. Škoda jen, že před přehráváním videí s titulky v externím souboru bude nutné je ukládat v patřičném kódování. Naopak drobné zklamání nám přinesla absence FM rádia, které je v mobilních telefonech poměrně obvyklé. To alespoň částečně nahrazuje aplikace TuneIn Radio, přehrávající internetové streamy rozhlasových stanic. V základní palubní výbavě poněkud překvapivě chybí aplikace Youtube, kterou ale není problém doinstalovat z Obchodu Play. Podle zběžného otestování pak funguje tak, jak jsme zvyklí – tedy nejen přehrává, ale také umožňuje nahrávat, hodnotit a komentovat videa, sestavovat seznamy a označovat videa, jež chcete zhlédnout později. Procesor podporuje instrukční sadu ARMv7, což znamená plnou podporu Flashe, a tedy možnost přehrávání videí i z jiných webů než jen z Youtube. Pokusili jsme se přehrát ve výchozím webovém prohlížeči pořady z archivů TV Prima, České televize a několik videí ze Streamu. Ve všech případech jsme byli s výsledkem nadmíru spokojení. Přehrávání bylo plynulé, bez jakýchkoli problémů. Jedinou brzdou tak byl výkon prohlížeče, který na složitějších stránkách, jako například webu iVysílání ČT, poměrně citelně drhnul. Kromě toho je v zařízení předinstalováno několik dalších aplikací pro práci s multimédii a zábavu, o kterých si povíme v následující sekci.

Softwarová výbava

V zařízení je předinstalováno bezmála třicet aplikací, které si nyní stručně představíme AppInstaller – jednoduchá aplikace, která vyhledá soubory APK v zadaném úložišti a nabídne jejich instalaci. Podobné programy ale považujeme za trochu zbytečné, neboť zařízení podporuje oficiální Obchod Play, navíc lze balíčky nainstalovat jedním kliknutím ze kteréhokoli správce souborů. Jediný přínos tak vidíme v tom, že uživatel uvidí všechny „instalačky“ na jednom místě. Česko Zprávy – RSS agregátor, nabízející přístup ke zprávám z několika zpravodajských serverů (Novinky, iDNES, Sport, Aktuálně, iHNed, Lidovky, Deník, Týden, ČT24, Zprávy Google). Rozhraní aplikace je optimální pro ovládání dálkovým ovladačem.
Česko Zprávy nabízí přístup ke zprávám z několika zpravodajských serverů

Česko Zprávy nabízí přístup ke zprávám z několika zpravodajských serverů

Český rozhlas – oficiálně podporovaná aplikace Alexandra Chernykhyna, umožňující poslech terestrických i internetových stanic Českého rozhlasu, jmenovitě ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, Český rozhlas 6, ČRo Rádio Česko, ČRo Leonardo, ČRo Radio Wave, ČRo D–dur, Český rozhlas 7 a regionální vysílání. Přehrávač umí běžet na pozadí, takže není problém při poslechu provádět jiné činnosti. Oficiální aplikace zpravodajského kanálu ČT24 z dílny Inmite přináší nejen přehled článků z webového portálu, ale také živé vysílání, které na testovaném zařízení fungovalo bez problémů a v poměrně slušné kvalitě, díky čemuž Arena Scientific úspěšně zastoupí televizní přijímač.
Oficiální aplikace zpravodajského kanálu ČT24

Oficiální aplikace zpravodajského kanálu ČT24

Alternativní webový prohlížeč Dolphin Browser HD dospěl nedávno do své osmé verze. Proti výchozímu browseru nabízí uživatelsky přívětivější rozhraní, podporu gest, hlasové ovládání a doplňky. V HTML5 Testu, který prověřuje kompatibilitu prohlížeče s nejnovějšími a budoucími webovými technologiemi a standardy, dosáhla aktualizovaná verze skóre 223 bodů z 500 možných, což patří na Androidu k těm lepším výsledkům. V testu SunSpider, jež se orientuje na měření výkonu ve zpracování JavaScriptu, dosáhl Dolphin Browser HD času 7600,4 ms.
Alternativní webový prohlížeč Dolphin Browser HD

Alternativní webový prohlížeč Dolphin Browser HD

Poštovní klient E-Mail zvládá, jak je v jeho případě dobrým zvykem, kontrolu pošty přes protokoly IMAP, POP3 a Exchange. V posledním jmenovaném případě též umí synchronizovat se serverem i kontakty a kalendáře. Nakonfigurovat lze více schránek na různých serverech a číst doručenou poštu ze všech najednou, nebo z každé zvlášť. Poněkud kuriózní je, že vedle aplikace E-Mail není nainstalován také klient pro GMail, jenž bude pro uživatele Androidu asi obvyklejší. Naštěstí nic nebrání tomu, abyste si ho v případě zájmu, stáhli dodatečně. Jen v takovém případě budete muset v nastavení ručně aktivovat synchronizaci a smířit se s tím, že kvůli absenci synchronizace s Kontakty Google budete muset vyplňovat všechny adresy ručně. ES Správce souborů rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co lze v segmentu souborových manažerů pro Android najít, což potvrzuje druhé místo v našem cyklu SvětAndroida doporučuje, i více než třicet milionů stažení v minulém roce. Aplikace zvládá jak běžné úkony, jako je kopírování, vkládání, vyjímání/přesouvání, mazání, přejmenování a sdílení/odesílání souborů, tak i pokročilejší funkce, jako je správa nainstalovaných programů, připojení k síťovému disku, nebo práce se soubory zabalenými do archivů ZIP a RAR. FileBrowser je druhý správce souborů, funkčně o něco méně vybavený než konkurence ES. Možná někomu bude vyhovovat právě tím, že je o něco málo jednodušší.
FileBrowser je funkčně o něco méně vybavený než konkurence ES

FileBrowser je funkčně o něco méně vybavený než konkurence ES

Aplikace Fotoaparát jaksi zůstala navíc, ačkoli zařízení není vybaveno žádnou optikou. Po spuštění pouze zobrazí chybu a následně spadne.
Aplikace Fotoaparát po spuštění pouze zobrazí chybu a následně spadne.

Aplikace Fotoaparát po spuštění pouze zobrazí chybu a následně spadne.

K prohlížení obrázků slouží Galerie, která umí zobrazovat formáty JPEG, BMP, GIF, TIFF, PNG a RAW (DNG). Jedná se o aplikaci, jež se poprvé objevila v telefonech s Androidem 2.2 Froyo, a ačkoli nepatří k nejrychlejším, funguje docela dobře. Navíc kromě lokálního úložiště zvládá i zobrazování obrázků z Picasy resp. galerií Google+. Fotky lze zobrazit buď v mřížce, nebo seskupit podle data. K dispozici nejsou ani základní editační funkce, jako je ořez či otočení. Jediné, co lze s obrázkem kromě prohlížení dělat, je jeho nastavení jako tapety na ploše.
K prohlížení obrázků slouží Galerie

K prohlížení obrázků slouží Galerie

Potřebujete najít něco na Internetu, nebo v rámci aplikací? Pak je tu funkce Hledat, kterou patrně nemusíme podrobněji představovat.
Potřebujete najít něco na Internetu, nebo v rámci aplikací? Pak je tu funkce Hledat.

Potřebujete najít něco na Internetu, nebo v rámci aplikací? Pak je tu funkce Hledat.

Hodiny jsou připraveny ve své novější verzi, kdy kromě aktuálního data a času nabízejí rychlý přístup do galerie obrázků, nebo hudebního přehrávače. K dispozici je také funkce budíku, který ale, jak je na Androidu zvykem, nefunguje, pokud je zařízení vypnuté. Jestliže Arenu Scientific nemíníte vypínat, pak vězte, že lze nastavit více nezávislých buzení na různé časy, přičemž každé se může opakovat v zadané dny týdnu.
Hodiny kromě aktuálního data a času nabízejí rychlý přístup do galerie obrázků, nebo hudebního přehrávače.

Hodiny kromě aktuálního data a času nabízejí rychlý přístup do galerie obrázků, nebo hudebního přehrávače.

Aplikaci Hudba jsme si poměrně podrobně popsali v sekci věnované multimédiím, takže můžeme pokročit dál. Novinky ze serveru iDnes.cz sice můžete sledovat v programu Česko Zprávy, je v seznamu přítomna i samostatná aplikace od MAFRY. Jedná se o poměrně jednoduchou čtečku, optimalizovanou pro mobilní zařízení, zpřístupňující články nejen z „nejdůvěryhodnějšího zpravodajského bulváru,“ ale i ze sesterských projektů (např. Technet, Mobil.cz, Bonusweb, …). Rozhodně ale nejde o nic, co by si uživatel nemohl nainstalovat sám, když už jednu čtečku aktualit v zařízení má.
Čtečka zpráv ze serveru iDnes.cz

Čtečka zpráv ze serveru iDnes.cz

Ještě jednou Česká televize, tentokrát její iVysílání, tedy přístup k internetovému archivu všech odvysílaných pořadů (samozřejmě jen k těm, k nimž má ČT licenci). Pořad si můžete vybrat podle názvu, nebo data a času vysílání. Aplikace nabízí podobnou funkcionalitu, jako její webová verze, včetně vyhledání programů s podobným zaměřením, nebo dalších dílů.
S aplikací iVysílání se můžete podívat třeba na fotbal

S aplikací iVysílání se můžete podívat třeba na fotbal

Kalendář zklame asi všechny příznivce služeb Google. Zvládne totiž pracovat jen s lokálně uloženým kalendářem, nebo s kalendářem na Exchange Serveru. To nejzásadnější – synchronizaci s Kalendářem Google – neumí (v nastavení synchronizace položka Synchronizace Kalendáře stejně jako Synchronizace kontaktů zcela chybí), a to je opravdu velká škoda pro každého, kdo si plánuje své schůzky, akce a události tímto způsobem.
Synchronizace Kalendáře stejně jako Synchronizace kontaktů zcela chybí.

Synchronizace Kalendáře stejně jako Synchronizace kontaktů zcela chybí.

Aplikace sama už pak ničím nepřekvapí ani v pozitivním, ani v negativním smyslu. Kalendář můžete prohlížet v denním, týdenním nebo měsíčním pohledu, případně též v režimu agendy, kdy jsou naplánované události prezentovány formou přehledného seznamu. Zvládá samozřejmě i opakované události, připomínky, a další, nicméně bez synchronizace s mobilním telefonem je pro lidi, kteří nesedí celé dny doma u televize, tak trochu k ničemu.
Kalendář můžete prohlížet v denním, týdenním nebo měsíčním pohledu, případně též v režimu agendy

Kalendář můžete prohlížet v denním, týdenním nebo měsíčním pohledu, případně též v režimu agendy

Velmi nás pobavila Kalkulačka, která na 24palcovém displeji vypadá opravdu impozantně. Jedná se o standardní aplikaci, takže ve výchozím rozložení najdete jen základní operace a závorky, odsunutím klávesnice do strany (což se vám, mimochodem, s dálkovým ovladačem opravdu nepovede; zeleného Bludišťáka pak dostane ten čtenář, který přijde na to, jak se na ovladači zadávají čísla ;)) se zobrazí nabídka pokročilejších funkcí: goniometrických, logaritmických, mocnin a odmocnin, faktoriálu, ….
Velmi nás pobavila Kalkulačka, která na 24palcovém displeji vypadá opravdu impozantně.

Velmi nás pobavila Kalkulačka, která na 24palcovém displeji vypadá opravdu impozantně.

Network skenuje okolní síť a ve FileBrowseru zobrazí nalezená otevřená sdílení. Velmi kladně hodnotíme podporu oficiálního Obchodu Play. Nutno konstatovat, že u zařízení tohoto typu a v této cenové relaci jsme ho nečekali. Většina Androidů v této cenové kategorii oficiální repozitář Google nemá a nabízejí nejrůznější – leckdy i velmi podezřelé – alternativy, obvykle plné nestandardních aplikací s podprůměrnou kvalitou. V Obchodě Play (nebo též Google Play, dříve Android Market) můžete procházet kategorie aplikací, vyhledávat, a především instalovat, stahovat a nakupovat nejrůznější programy. K výhodám této koncepce patří, kromě faktu, že vše najdete na jednom místě, také automatická aktualizace nainstalovaných aplikací. OOBE je průvodce, kterého jsme viděli při prvním spuštění. Paradoxně tentokrát už nabízí i češtinu. Výchozí webový Prohlížeč znají uživatelé Androidu jistě více než dobře. Jedná se o základní aplikaci, nabízející surfování ve více listech a ukládání adres do oblíbených položek. Upřímně nevidíme moc důvodů, proč používat tuto aplikaci namísto Dolphin Browseru HD, který je o několik generací dál, nebo místo jiného alternativního prohlížeče – například Opery. V HTML 5 Testu získal 189 bodů, SunSpider pak stihl „udělat“ za 7091,9 ms.
Výchozí webový Prohlížeč znají uživatelé Androidu jistě více než dobře.

Výchozí webový Prohlížeč znají uživatelé Androidu jistě více než dobře.

Pod ikonou Stahování není samostatná aplikace, nýbrž pouze sekce Prohlížeče, zobrazující soubory stažené z Internetu. TuneIn Radio je druhou aplikací pro přehrávání internetových rádií (resp. i těch terestrických, vysílajících přes Síť). Nabídka čítá stanice z celého světa, vybírat můžete například podle polohy, jazyka, žánru, případně si lze pustit rádia vysílající mluvené slovo nebo sport. Podle údajů v Google Play program nabízí přes padesát tisíc rozhlasových stanic a přes milion „on-demand“ streamů. Prostě ať už si chcete poslechnout hudbu, sport, zprávy z aktuálního dění, TuneIn vám nabídne více možností, než si umíte představit.
TuneIn Radio nabídne rozhlasové stanice z celého světa, vybírat můžete například podle polohy, jazyka, žánru, ...

TuneIn Radio nabídne rozhlasové stanice z celého světa, vybírat můžete například podle polohy, jazyka, žánru, …

S očekáváním jsme přistupovali k zástupci Upgrade, jenž nabízí dvě varianty aktualizace – z lokálního úložiště a ze sítě. Zkusili jsme druhou možnost, nedočkali jsme se ale žádné novější verze firmware, nýbrž jen chybové hlášky o nedostupnosti serveru. Pokus jsme v průběhu testu opakovali několikrát, bohužel pokaždé se stejně negativním výsledkem.
S očekáváním jsme přistupovali k zástupci Upgrade, jenž nabízí dvě varianty aktualizace – z lokálního úložiště a ze sítě.

S očekáváním jsme přistupovali k zástupci Upgrade, jenž nabízí dvě varianty aktualizace – z lokálního úložiště a ze sítě.

Video Player jsme si představili v sekci Multimédia, takže zde si shrňme pouze fakta: jde o poměrně podařený přehrávač videí, zvládající titulky v externím souboru, který si poradí snad s jakýmkoli myslitelným formátem videa. Websites jsme viděli při prohlížení Media Player Launcheru. Jedná se o seznam doporučených stránek, roztříděný do osmi kategorií, jako jsou zprávy, zábava, sport, nakupování a další. Pro české uživatele tu ale moc zajímavých webů nebude.
Websites je seznam doporučených stránek, roztříděný do osmi kategorií.

Websites je seznam doporučených stránek, roztříděný do osmi kategorií.

 

Kdy, kde a za kolik?

V době psaní této recenze se AMEX Arena Scientific MP-G7 prodával v šesti internetových obchodech v cenovém rozpětí od 2 720 Kč do 2 890 Kč. Průměrná cena byla 2 802 Kč, což víceméně odpovídá našim představám, vezmeme–li v úvahu, co toto zařízení nabízí. V této cenové relaci je poměrně velký konkurenční boj, a „multimediální centrum“ seženete třeba i o tisícovku levněji (např. ASUS O!PLAY Mini). Drtivá většina soupeřů ale nabídne svůj vlastní systém, zpravidla postavený na Linuxu, zatímco Arena Scientific běží na Androidu, což v kombinaci s Obchodem Play znamená možnost instalace nejrůznějších programů a her, a to je poměrně podstatná přidaná hodnota. Přímým konkurentem tak bude Evolve Solaris, který je sice skoro o 500 Kč levnější, nabídne 1 Gb/s LAN, port USB 3.0, ale Wi-Fi pouze standardů 802.11b a g.

Resumé

Multimediální centrum AMEX Arena Scientific MP-G7 je praktickou ukázkou faktu, že Android nemusí být nutně jen operačním systémem pro mobilní telefony a tablety. Jak ale vypadá cílová skupina zákazníků? Pro uživatele, který se s Androidem ještě nesetkal, to možná bude poněkud složitější a situaci by mu usnadnila nějaká vyladěná nadstavba, která by ho zcela „odřízla“ od kontaktu se systémem. K tomu jen launcher s velkými ikonami nestačí. Naopak ten, kdo se již s Androidem setkal, se bude cítit jako ryba ve vodě, a velmi pravděpodobně bude zařízení používat s výchozím launcherem, případně si nahraje nějakou alternativu, nebo možná zkusí alternativní ROM, které se pro tento procesor již objevují. Kladně hodnotíme schopnost přehrát prakticky jakékoli video či hudbu. Škoda jen problémů s českými titulky – že to jde i bez nutnosti konverze, dokázal například Samsung u Galaxy W. Zařízení navíc poslouží nejen jako přehrávač videí, hudby a prohlížeč obrázků – do značné míry je schopno zastoupit klasický počítač. Pokud tedy jako uživatel potřebujete jen číst/psát e-maily, vystačíte s online kanceláří, a nepotřebujete žádné „Windows only“ aplikace, pak krabička za necelé tři tisíce najde těžko konkurenceschopného protivníka. Cena je výhodná i při srovnání s jinými zařízeními postavenými na OS Android. Telefon či dokonce tablet v téže cenové relaci skoro jistě nenabídne takový výkon, multimediální schopnosti a především možnosti připojení k velkým monitorům, televizím a projektorům.

Klady

  • Cena.
  • Podpora mnoha kodeků a Full HD videa.
  • Hardwarová akcelerace videa.
  • Podpora Flashe.
  • Wi-Fi standardů 802.11 b/g/n.
  • USB host.
  • Obchod Google.
  • Pasivní chlazení – zařízení je bez pevného disku naprosto tiché.

Zápory

  • Nutnost konverze titulků obsahujících české znaky.
  • Dálkový ovladač není vyráběn speciálně pro toto zařízení.
  • Absence uživatelské příručky resp. návodu.
  • Součástí balení není HDMI kabel (dá se pořídit od cca 55 Kč).
  • Není vstup pro mikrofon.
  • LAN pouze 100 Mb/s.
  • V některých momentech je vidět, že je nasazen systém pro mobilní telefony.
  • Není podporována synchronizace s Kontakty Google a Kalendářem Google.
Za zapůjčení k testu děkujeme společnosti Kobe s.r.o., u které můžete zařízení také zakoupit. Foto: Valérie Kiliánová.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: