TOPlist

Amaze File Manager: přehledný správce souborů v material designu

Sdílejte:
Vašek Švec
Vašek Švec
24.11.2014 10:00 (12.12.2022 21:01)
Ikona komentáře 7
amaze file manager titul
Reklama

Na Google Play se nachází široká nabídka různých správců souborů, ve které je občas velmi obtížné si vybrat. Některé jsou intuitivní, ale zase funkčně omezené, jiné zase funkcemi překypují, ale v praxi se hůř ovládají a uživatelskému zážitku často nepřidá ani archaický vzhled dané aplikace. Amaze File Manager stojí někde na pomezí. Nabízí spíše základní funkce (které však většině uživatelů budou naprosto postačovat), je přehledný a jako bonus přidává povedený material design. Aplikaci jsme testovali na LG G2 s custom rom MIUI 4.11.7 běžící na Androidu 4.4.2.

amaze file manager

Co Amaze File Manager slibuje?

Vedle toho, že je aplikace open source a zakládá si na absenci reklam či poplatků k odemčení dalších funkcí, autoři vyzdvihují především její nízkou náročnost a plynulý běh. Vedle toho popisek aplikace v Google Play láká například ještě těmito body:
  • Atraktivní UI ve stylu Material Design.
  • Snadno přístupné všechny základní funkce, jako kopírování, mazání, atd.
  • Práce s více okny zároveň.
  • Několik témat na výběr.
  • Správce aplikací s možností zálohovat či odinstalovat aplikaci.
  • Rychlý přístup k záložkám.
  • Root explorer.

Základní nastavení

Možnosti nastavení jsou na správce souborů naprosto dostatečné. Jako první zde nalezneme možnosti změny vzhledu. Zajímavé je nastavení tématu kde lze, vedle světlého a tmavého motivu, nastavit také aby se tato dvě témata sama nastavovala dle denní doby. To je užitečné zejména v noci, kdy světlé téma nepříjemně září a namáhá tak naše oči.

Screenshot_2014-11-23-18-28-04 Screenshot_2014-11-23-18-28-18 světlé vs. tmavé téma aplikace

Vedle toho lze v Amaze File Manager nastavit také barvu, která se bude s daným tématem kombinovat. Výběr je vskutku široký a vedle šedomodré (na screenshotech) se zde nachází ještě dalších 16 různých barev. Pokud si nebudete moci vybrat jen jednu barvu, můžete nechat její volbu na aplikaci a ta při každém spuštění některou náhodně vybere. Upravit si můžeme rovněž barvy ikon. Ty mohou všechny vycházet ze zvolené barvy tématu, nebo mohou být barevně odlišené dle typu souboru, konkrétní barvy však k danému typu souboru přidělit nelze. Úpravy vizuální stránky aplikace završuje volba vzhledu jednotlivých položek, které mohou být stylizovány do vzhledu karet Google.

Dále si můžeme zvolit, zda chceme u jednotlivých položek zobrazovat náhledy, kdy byly naposledy upraveny, jejich velikost a případně můžeme nastavit zobrazení skrytých položek. Pro lepší orientaci mezi soubory si lze zvolit, zda se budou v seznamu zobrazovat nejdříve složky, soubory, nebo mohou být tyto položky promíchané. Chybět pak pochopitelně nesmí ani nastavení řazení položek.

Připravena je také podpora pro telefony s rootem, stačí ji povolit a udělit aplikaci potřebná oprávnění. V nastavení rovněž lze zapnout zobrazení oprávnění jednotlivých souborů. Amaze File Manager rovněž umožňuje spravovat oprávnění souborů.

Jak se aplikace používá

Celé rozhraní je v případě Amaze File Manager velmi jednoduché a přehledné. Základní nabídka se již tradičně vysunuje z levého boku a nalezneme v ní zkratky k rychlému přístupu k úložišti, správci aplikací a záložkám. Vedle těchto odkazů se zde nachází pouze ikona pro vstup do hlavního nastavení aplikace. Po vzoru aplikací v Material Designu od Google nalezneme v pravém dolním rohu červené tlačítko se symbolem +. Po kliknutí na něj se rozbalí nabídka k vytvoření nového souboru a složky či otevření druhého okna správce souborů. Tato okna lze přepínat v horní části obrazovky po kliknutí na název složky, ve které se právě nacházíme. Rozbalovací nabídku indikuje symbol šipky dolů. Zbylé ovládací prvky se nacházejí rovněž v horní části obrazovky. Krom tlačítka pro vyvolání zmíněné postranní nabídky zde ještě nalezneme ikonu vyhledávání či cestu k aktuální složce. Po rozkliknutí se můžeme v této cestě přesunout například o několik složek zpět. Šipka pro návrat o jednu úroveň v aplikaci jako takové chybí, pro tento úkon tak slouží klasické, softwarové či hardwarové, tlačítko zpět. Jako poslední ovládací prvek lze v pravém horním rohu vyvolat kontextovou nabídku. Ta slouží pro rychlý přístup do domovského adresáře, historie a záložek. Zároveň zde lze aktuální složku nastavit jako domovskou či ji přidat do záložek. Pokud vám nevyhovuje seznamové zobrazení položek, můžete jej přepnout na zobrazení ve mřížce, které nabízí stejné množství informací o souboru a velké ikony. Vedle toho zde můžeme, stejně jako v nastavení, volit řazení jednotlivých položek. Soubory či složky lze označit klepnutím na jejich ikonu, nebo jejich dlouhým stiskem. Poté lze označené soubory kopírovat, vyjmout či odstranit. Amaze File Manager si rovněž poradí s kompresí souborů do formátu .zip či naopak rozbalováním těchto archivů.

 Screenshot_2014-11-22-18-25-44

Ve správci aplikací nalezneme seznam všech nainstalovaných aplikací, včetně těch systémových. Aplikace zde lze otevřít, zálohovat, odinstalovat, přejít k zobrazení jejich podrobností či otevřít jim příslušící stránku na Google Play. Bohužel skrze Amaze File Manager nelze (ani po přidělení rootovských práv) odstranit systémové aplikace a tak aplikace neposlouží například k odstranění výrobcem do systému dodaného bloatware.

Screenshot_2014-11-22-18-01-09

Poslední funkcí Amaze File Manager je správce záložek. Jediné, co zde můžeme dělat, je záložky buď odstraňovat, nebo zadáním cesty vytvářet nové.

Screenshot_2014-11-24-00-02-30

Závěr

Amaze File Manager je opravdu povedený správce souborů. Není sice našlapaný obrovským kvantem funkcí, jako například známý Total Commander, ale funkce, které nabízí, stejně budou pro drtivou většinu uživatelů naprosto dostačující. Vyzdvihnout si zaslouží práce s archivy, snadné ovládání více oken nebo funkce záložek. Hlavní zbraní, oproti jiným správcům souborů, je však povedený a svěže působící vzhled aplikace v kombinaci se snadnou změnou barevného schematu. Aplikace je na Google Play volně ke stažení, pokud se tedy ohlížíte po novém správci souborů, Amaze File Manager rozhodně stojí za vyzkoušení, což ostatně dokazuje i fakt, že v obchodě Play za relativně krátkou dobu od svého vydání má z 1800 hodnocení průměr 4,4 hvězdy.

Amaze File Manager

Amaze File Manager

Team Amaze

Instalovat (Free)

Google Play

O autorovi

Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… Více o autorovi

Vašek Švec
Sdílejte: