TOPlist

Proč (ne)nainstalovat alternativní ROM? [reakce čtenářů]

alternativni_rom1

Koncem září jsme rozvířili diskuze pod našimi články zásadní otázkou: instalovat, či neinstalovat na telefon/tablet alternativní ROM? A pokud ano, jaké jsou hlavní důvody, proč tak učinit? Během dvou týdnů se pod článkem objevilo přes sedmdesát reakcí, z nichž jsme vytáhli zásadní argumenty, které jsme roztřídili do několika kategorií. Podíváme se také na to, proč si alternativní ROM neinstalovat

Proč (ne)nainstalovat alternativní ROM? Proč (ne)nainstalovat alternativní ROM?

Zbavení se grafické nadstavby

Grafické nadstavby, kterými vybavují telefony a tablety jejich výrobci, rozdělují zákazníky na dvě nesmiřitelné skupiny. Zatímco pro jednu jsou upravená vizuální stránka a přidané aplikace argumentem, proč si pořídit právě zařízení té či oné značky, pro druhé jde jen o zbytečný balast, zpomalující celkovou odezvu. V tomto duchu se vyjádřil například lordx: “Pro mě je většinou alternativní ROM vysvobození od různých nechutností typu TouchWiz, Optimus UI, Sony UI atd., kdy má ROMka neuvěřitelné 2 GB, což se samozřejmě podepíše na její výdrži a svižnosti. Tím více je vidět neodladěnost a nabalený balast v podobě desítek nesmyslných aplikací, pokud jí srovnáme například se Slim rom, která má 180 MB + GApps 50mb.” Autor tohoto tvrzení v současnosti používá Samsung Galaxy S4 (i9505) se SlimSaberCat v poslední verzi a kernelem Alucard.”

Část uživatelů grafické nadstavby odrazují Část uživatelů grafické nadstavby odrazují

Také Peter vnímá alternativní ROM jako způsob, jak dosáhnout čistšího a rychlejšího uživatelského rozhraní: “Pri modeloch od Samsungu S3 a S4 som už nevydržal len pri právach ROOT, ale už som nainštaloval aj alternatívnu ROM – ako inak Cyanogenmod. Som s ním nadmieru spokojný – moje telefóny sa o poznanie zrýchlili (nech mi nikto netvrdí, že TouchWiz telefón nespomalí), ikonky nie sú „prečačkané“ a naozaj je to veľmi blízko natívneho androidu.”

Pro mnohé je ideálem prostředí čistého Androidu Pro mnohé je ideálem prostředí čistého Androidu

sadhu provozuje na Samsungu Galaxy Note 3 CyanogenMod 11 M10 s Androidem 4.4.4 a píše: “Plusy: výdrž baterie o cca polovinu vyšší, větší možnosti nastavení, znatelně rychlejší systém, žádný balast, stabilní systém, velká komunita, co 1-2 měsíce nové funkce a opravy. Mínusy: nefunguje nahrávání hovorů (ale i to CM řeší v nočních sestaveních) a možná jsem přišel díky Knoxu o záruku (ale i na vrácení Knoxu na původní hodnoty jsou myslím na Google Play aplikace). Dokud budu s CM spokojen, nemám důvod měnit.”

Představy mnohých uživatelů naplňuje ROM CyanogenMod Představy mnohých uživatelů naplňuje ROM CyanogenMod

Širší možnosti nastavení

Alternativní ROM jsou mezi uživateli oblíbené také proto, že mnohdy dovolují nastavit více parametrů a do větší hloubky. Chcete například ukazatel baterie v procentech? Pokud to nepodporuje oficiální firmware, může být jiná ROM snadným řešením.

Alternativní ROM nabízejí širší možnosti konfigurace Alternativní ROM nabízejí širší možnosti konfigurace

Alternativní ROM nabízejí širší možnosti konfigurace Alternativní ROM nabízejí širší možnosti konfigurace

Alternativní ROM nabízejí širší možnosti konfigurace Alternativní ROM nabízejí širší možnosti konfigurace

Do skupiny těch, kteří ocení širší možnosti konfigurace, patří například iguana007, který s alternativními firmwary začínal již na HTC Desire HD. V současnosti používá telefon HTC One M7 a ROM RevolutionHD 81.0, a kterou hodnotí: “nevíce se mi líbí Sense Toolkit, který používám v kombinaci s Launcherem Nova Prime a mohu si tak nastavit v podstatě cokoli podle svého gusta (počínaje custom notification bar až po různá dotyková gesta apod.)”

Alternativní ROM nabízejí širší možnosti konfigurace Alternativní ROM nabízejí širší možnosti konfigurace

Alternativní ROM nabízejí širší možnosti konfigurace Alternativní ROM nabízejí širší možnosti konfigurace

Alternativní ROM nabízejí širší možnosti konfigurace Alternativní ROM nabízejí širší možnosti konfigurace

Častější aktualizace, novější verze Androidu

Možná jste již na vlastní kůži zažili ten pocit, kdy výrobce vašeho křemíkového miláčka oznámil, že vydaná aktualizace operačního systému je pro daný model tou definitivně poslední. Na jedné straně lze situaci celkem dobře chápat: asi žádná firma nebude držet tým vývojářů jen proto, aby pracovali na updatech pro již neprodávaná zařízení. Navíc je to i způsob, jak přimět uživatele ke koupi novějšího hardware. Často se ale musíme smířit s argumenty, že novější verze Androidu na daném telefonu nepoběží z důvodu zastaralého hardware. Právě alternativní ROM pak často ukazují, že i na hodně zastaralých kouscích může nejnovější systém fungovat ke spokojenosti uživatele.

Alternativní ROM přinášejí nejnovější Android i na starší zařízení Alternativní ROM přinášejí nejnovější Android i na starší zařízení

Alternativní ROM přinášejí nejnovější Android i na starší zařízení Alternativní ROM přinášejí nejnovější Android i na starší zařízení

Alternativní ROM přinášejí nejnovější Android i na starší zařízení Alternativní ROM přinášejí nejnovější Android i na starší zařízení

Příkladem budiž ONDR4.cz, který začínal s alternativními ROM na Samsungu Galaxy S a nyní spokojeně používá Samsung Galaxy SII, tedy telefon z roku 2011, s Androidem 4.4.4. “Šlape jako hodinky, dokonce rychleji než Nexus 7 (2012) s origo ROM. Příští měsíc budu mít SGSII už 3 roky a v podstatě nemám žádný velký důvod ji měnit, jen se směji Samsungu, který na KitKat neaktualizuje ani SGSIII kvůli „omezení hardwaru“”, konstatuje ONDR4.cz.

Podobně to vidí i onlavu: “S alternativní ROMkou tak třeba na své Xperii S, která oficiálně skončila u JB 4.1, provozuji už několik měsíců KK 4.4 a je to vcelku stabilní a použitelné…. Aktuálně ke své spokojenosti používám neoficiální, vždy nejposlednější Paranoid Android ROMku (stále se jedná o betu).”

Díky alternativní ROM nemusíte vyhazovat starý telefon Díky alternativní ROM nemusíte vyhazovat starý telefon

O tom, že alternativní ROM nebudou u výrobců patřit k nejoblíbenějším, svědčí i komentář čtenáře, který se podepsal jako dalid: “Vďaka alternatívnym rom som počas posledných 4 rokov nemal potrebu kupovať nový telefón. Nová rom spravidla vždy priniesla nové veci, update na aktuálnu verziu androidu aj napriek tom, že oficiálna podpora od výrobcu už nebola.” Z podobného soudku je i zkušenost, kterou popsal DavidDol: “Mám 3 roky starý low-end Samsung Galaxy Mini 2. Oficiální update se zasekl na 2.3.6. Díky ROMce OMNIROM teď běžím na androidu 4.4.4.” Nutno konstatovat, že zatímco výrobci na aktualizace telefonů z nejnižšího segmentu trhu často zapomínají, vývojáři alternativních ROMek pro ně dokáží leckdy připravit i nejnovější verzi operačního systému.

Libor Foltýnek patří mezi uživatele, kteří od alternativní ROM nevyžadují kompletní změnu uživatelského rozhraní – jeho potřebám vyhovuje Omega ROM, o které píše: “Je jen trochu osekaná a naopak přidává pár aplikací, mění asi nějaké nastavení, ale hlavně mně umožňuje průběžný upgrade se zachováním rootu. To je asi hlavní důvod, proč přesedlávám na alternativní ROM, která je vlastně skoro stejná, jako originál. Tam by totiž nešel snadno udělat upgrade.”

A proč alternativní ROM NEinstalovat?

Jedním z důvodů je relativně slabá podpora pro některé “vychytávky”. Typickým zástupcem je inteligentní pero/stylus S Pen, který je součástí základní výbavy phabletů řady Samsung Galaxy Note. Jedním z těch, pro které jsou chybějící přidané funkce S Penu v alternativních ROMkách důvodem, proč zůstat u původního firmwaru, je Game, který napsal: “Momentálně mám měsíc Note 3(4.4.2 ofico) a kvůli Knoxu asi jen tak měnit nebudu, uvažuji o rootu, ve své podstatě sem dospěl k tomu, že ani zatím měnit ROM nechci kvůli vychytávkám S-Penu a zatím není ani potřeba :)”

Podobným argumentem je ne právě stoprocentní fungování všeho, co by fungovat mělo. Právě proto například na původním firmwaru zůstává ja_som, který si možnosti nastavení rozšířil instalací Xposed Framework s modulem GravityBox. Sám k tomu dodává: “mi nič z custom ROMiek nechýba. Plus to má výhodu, že mi v zariadeniach všetko funguje tak ako má.” Prakticky stejně si upravil svou Xperii Z1 i pablos: “Nahozen root, Xposed + gravity box a všechno, co chci, si individuálně nastavím přesně podle svého gusta.”

Proč alternativní ROM NEinstalovat? Proč alternativní ROM NEinstalovat?

Tomogo vypsal některé funkce, které na alternativních ROM často nefungují správně, nebo dokonce vůbec: připojení MHL/HDMI, pravé tlačítko myši u CM, problémy s BT, některé senzory.

Někdy je důvodem, proč si neinstalovat alternativní ROM, spokojenost s původním softwarem od výrobce. Například Sony má mezi svými uživateli poměrně širokou základnu těch spokojených, což potvrzuje Petr Neumann: “Kvalita zpracování telefonu i software je nadprůměrná a vynikající a zatím bezkonkurenční!!! U této značky mi stačí pouze ROOT a nepotřebuji již vyhledávat alternativní ROM! Android mám zatím ve verzi 4.4.2 sestavení 17.1.1.A.0.402 a čekám na verzi 4.4.4 nebo L.”

Libor Foltýnek je, jak jsme zmínili výše, zastáncem alternativ, vycházejících z původního firmware. U těch je větší šance, že bude fungovat vše, co fungovat má: “jak začaly přibývat nové hardwarové výdobytky typu čtečka otisků prstů, 3D foťák (HTC EVO 3D), Knock Code (LG G3), které v AOSP ROM nejsou podporované, ztrácí tyto ROM pro mě kouzlo. Některé věci bych oželel, ale přijít o čtečku otisků prstů bych nechtěl.”

Na druhém břehu stojí například Bob: “Jdu proti proudu – ROM je mi šumák, pro mě jsou důležité aplikace. Dokud jedou aplikace, ROM neřeším. Když nepojedou aplikace, bude telefon tak starý, že si v klidu pořídím nový. Čas, který bych ztratil blbnutím s telefonem, využiji jinak.” A ze stejného soudku je i reakce mimar48: “Jsem asi šťastný člověk. Nemám chuť a čas se nějak vrtat v systému, přičemž samozřejmě potřebuji funkčnost a spolehlivost. Proto vybírám telefon i podle prostředí. Šťastný jsem proto, že jsem takový telefon našel.”

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (53)