TOPlist

Alternativní ROM – kterou si vybrat? Deset nejlepších dle AndroidHeadlines.com

romky_ico

Existuje velmi mnoho alternativních ROM, a když říkáme “mnoho”, máme na mysli stovky, možná i tisíce nejrůznějších variant, klonů a derivátů. Server AndroidHeadlines.com jednou za čtvrt roku připravuje přehled deseti nejlepších, přičemž do seznamu zařazuje jak ty, které jsou určené pro široké portfolio telefonů a tabletů, tak ROMky omezené na určitého výrobce či konkrétní model. Podzimní “top 10” tedy vypadá následovně.

10. místo: XenonHD

XenonHD XenonHD

Xenon HD je unikátní ROMka, která je k dispozici pro většinu zařízení Nexus. Kombinuje výběr “toho nejlepšího” z AOSP, CyanogenModu, AOKP, Carbonu a Paranoid Android. Obsahuje řadu vlastních tapet, nabídku pro nastavení ROMky, vlastní přepínače, vylepšenou aplikaci fotoaparátu a řadu dalších “vychytávek”.

9. místo: CleanROM

CleanROM CleanROM

CleanROM má svou podstatu v samotném názvu – snaží se být co možná “nejčistší” ROMkou, takže vynechává všechny zbytečnosti, které se podílejí na nafukování kódu. Funguje na novém Nexusu 7, HTC One, Galaxy S4 , Galaxy Note 2, Galaxy S3, HTC One X a mnoha dalších zařízeních. Z obsažených funkcí jmenujme Aroma Installer, podporu init.d, deodexaci a vylepšení stability a výkonu.

8. místo: Slim Bean

Slim Bean Slim Bean

Také SlimBean se orientuje na uživatele, pro které méně znamená více. Jedná se o zeštíhlenou verzi AOSP, přinášející tmavé prostředí mnoha aplikací, což ocení především majitelé telefonů s displeji (S)AMOLED. Proti AOSP je tato ROM přibližně poloviční velikosti, takže se spouští rychleji, zabírá méně místa a podává vyšší výkon. Slim Bean je k dispozici pro celou řadu zařízení, jejichž seznam najdete na oficiálních webových stránkách.

7. místo: Pacman

Pacman Pacman

ROMka PAC Man nabízí vybrané funkce ze tří nejlepších ROMek – tedy AOKP, CyanogenModu a Paranoid Android. Počítat tak můžete s funkcemi, jako jsou Pie, nebo účet CyanogenModu. Tuto ROM můžete použít na více než stovce zařízení, včetně relativně starých telefonů.

6. místo: Rootbox

Rootbox Rootbox

Rootbox je ROMka postavená na AOSP, ke které přidává výběr “toho nejlepšího”z CyanogenModu a AOKP. Je to relativně populární ROMka, která je k dispozici pro většinu zařízení Nexus a Samsung. Autor článku dodává, že v poslední době “jede” právě na Rootboxu a je s ním velmi spokojený. To můžeme potvrdit i za naší redakci – na Samsungu Galaxy S II byl Rootbox jednou z nejstabilnějších ROMek s Androidem 4.2.

5. místo: Carbon

Carbon Carbon

Carbon je další ROMka, která používá mnoho funkcí z CyanogenModu. Má přizpůsobitelná softwarová tlačítka, konfigurovatelné přepínače, zástupce na odemykací obrazovce a celou řadu dalších funkcí.

4. místo: EuroSkank

EuroSkank EuroSkank

EuroSkank je docela populární derivát CyanogenModu, což znamená, že má stejné vlastnosti a funkce, ale přidává k nim své vlastní doplňky a vylepšení. Podporuje necelých dvacet zařízení, mezi kterými nechybí Nexusy, Samsung Galaxy S4 či HTC One.

3. místo: AOKP

AOKP AOKP

Dostáváme se na stupně vítězů, kde na nás logicky čeká jedna z nejpopulárnějších ROMek současnosti. Začněme tím, že je založená na AOSP (Android Open Source Project), ke kterému přidává svá vlastní vylepšení. Nabídne třeba změnu barvy softwarových tlačítek (možná to zní jako zbytečnost, ale asi je žádaná, když ji mnoho dalších ROMek přebírá).

2. místo: Paranoid Android

Paranoid Android Paranoid Android

Paranoid Android je nepochybně jednou z nejlepších alternativních ROMek, jež je v současnosti k dostání. Druhé místo jí na AndroidHeadlines.com udělili proto, že je k dispozici jen pro omezený počet zařízení. Vývojáři přišli s celou řadou funkcí, které lze označit jako revoluční a inovativní, jako jsou nastavení barev pro jednotlivé aplikace, oznamovací systém Halo a nabídka Pie. V současnosti si oficiální Paranoid Android můžete nainstalovat jen na zařízení Nexus s Oppo Find 5.

1. místo: CyanogenMod

CyanogenMod CyanogenMod

CyanogenMod je jedničkou tohoto přehledu především díky podpoře prakticky všech zařízení, která vás napadnou. Celkem lze CM nainstalovat na téměř tři stovky různých telefonů a tabletů (ovšem ne ve všech případech v nejnovější verzi s Androidem 4.2). Vývojáři této ROM neustále pracují na nových funkcích a vylepšeních, jako je například focení z notifikační lišty, výrazně vylepšená aplikace Fotoaparát, přihlášení k účtu CyanogenMod s možností zálohy a nalezení ztraceného zařízení (zatím jen v testovacích sestaveních), vytvoření vlastních zástupců na odemykací obrazovce a mnoho dalších.

Máte ve svém telefonu některou z výše uvedených ROMek? Podělte se v diskuzi pod článkem o své zkušenosti! Nebo používáte ROMku, která v seznamu není? Napište nám o ní, čím je zajímavá, jaké “vychytávky” a funkce přináší proti konkurenci, a proč jste se pro ni rozhodli!

Zdroj: Android Headlines.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (56)